Втратили по кілька сотень гривень: освітяни Тернопільщини просять повернути надбавки

Освітяни області просять Президента скасувати постанову Кабміну, якою уряд фактично дозволив не виплачувати їм надбавку за престижність професії.

Своє звернення педагоги подали у вигляді електронної петиції на президентському сайті.  За півтора місяця заяву підтримали більше семи тисяч українців. Та поки цього недостатньо, аби її розглянув Президент.

Загалом намагання педагогів повернути виплату надбавок за престижність праці у розмірі 20% від заробітної плати триває понад рік. Одразу після прийняття Кабміном постанови, якою така виплата здійснюється у розмірі не 20%, а «до 20%», профспілкові організації почали соціальний діалог із владою. Оскільки жодних результатів переговори, а інколи й активні акції громадського впливу, не принесли, Тернопільська обласна організація профспілки працівників освіти і науки вирішила звернутися безпосередньо до Президента.

- Відповідно до Закону, заробітна плата – це винагорода за працю згідно із встановленими нормами. Для педагога такою нормою є тижневе навантаження, тобто час, призначений для здійснення навчально-виховного процесу, - розповідає голова обласної організації  Людмила Мокей. - Закон України «Про загальну середню освіту» визначає норму тижневого навантаження у кількості 18 годин. Окрім цього, законом передбачено, що до тижневого навантаження входять ще й інші види педагогічної діяльності, за які встановлено відповідні доплати. Скажімо, за класне керівництво, перевірку зошитів, завідування навчальними кабінетами тощо. Окрім того, Законом «Про освіту» держава ще й гарантує педагогам надбавки за вислугу років щомісячно у відповідних відсотках до стажу роботи. З 1 січня 2010 року КМУ запровадив ще й надбавку за престижність педагогічної праці у розмірі 20% від посадового окладу окремим категоріям працівників, а з 1 вересня 2011 року ця надбавка поширюється на всіх педагогів дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування. Це дало змогу дещо підвищити заробіток освітян.

Та, перейшовши у режим жорсткої економії, уряд почав шукати шляхи зменшення фінансування бюджетних галузей. В освітянській сфері така економія, в першу чергу, лягла на плечі  працівників. Непомітний придаток «до» у постанові Кабміну №88 позбавив педагогів можливості отримати надбавку за престижність праці у повному обсязі, а то й взагалі дозволив залишитися без неї.

- Навесні минулого року, не підвищуючи заробітної плати, багатьох учителів ще й позбавили права на 20-відсоткову надбавку. Іншими словами, зарплату педагогічного працівника «розклали» на многочлени і визначили, яку зі складових можна зменшити. Посадовий оклад не підлягає перегляду, як і виплата за стаж та доплати, передбачені галузевими законами, отож залишається лише надбавка, встановлена постановою Кабміну. Урядове рішення щодо надбавки за престижність наробило багато галасу в освітянській галузі, оскільки її розмір з фіксованого замінило на гнучкий, поставивши таку виплату в залежність від фонду оплати праці, а то й від волі місцевих чиновників.  Постанова, про яку ми ведемо мову, не тільки порушила основні положення Конституції та декількох Законів, а й значно погіршила умови оплати праці педагогів. Фактично уряд поставив під сумнів суспільну вагомість їхньої професії.  Наразі ми маємо таку картину: в одних районах платять надбавку в розмірі 20%, в інших – 10%, а в декількох -  5%. Є випадки, що взагалі було припинено виплату надбавки, - каже Людмила Мокей. – Менш «престижною» стала педагогічна професія у Бережанському, Зборівському, Козівському, Лановецькому, Підволочиському, Підгаєцькому районах області.  Отож вийшла у нас професійна дискримінація – учитель в одному районі престижніший, ніж такий же педагог в іншому.

Потрібно ще 18 тис. голосів

- Тому й маємо вкрай напружену ситуацію та неспокій у колективах, що є небажаним у такий складний час. Можливість диференціювати надбавку сприяє різним маніпуляціям, у т.ч. політичним, корупційним. Вже є випадки, коли в одній школі керівник намагався встановити одному вчителю 20%, а іншому – 10%. Були спроби на місцях напрацьовувати певні «критерії престижності», що суперечить самій постанові, оскільки надбавка встановлюється лише з метою підвищення престижності праці, іншими словами - привабливості в очах суспільства. Отже, критерій може бути тільки один  - приналежність до професії педагога, - зазначає Людмила Мокей.

Варто зауважити, розмір такої надбавки становить 200-500 грн., залежно від навантаження педагога. Погодьтеся, для сімейного бюджету це суттєва сума, особливо в умовах подорожчання комунальних послуг. Наприклад, посадовий оклад вчителя вищої категорії становить 2145 грн. Тоді надбавка 20% становить 429 грн. - це при навантаженні 18 год. Якщо ж учитель має більше навантаження, то розмір надбавки відповідно зростає.

Оскільки всі можливі засоби впливу на керівні органи профспілки уже вичерпали, освітяни вирішили звернутися до Президента. Нагадаємо, кілька місяців тому на офіційному сайті очільника держави з’явився сервіс «електронна петиція», за допомогою якого громадяни можуть подавати звернення в електронній формі. Якщо заява набере підтримку однодумців і за неї проголосують 25 тис. осіб, тоді Президент візьме пропозицію до розгляду.

- 1 вересня Тернопільською обласною організацією профспілки працівників освіти і науки було створено та зареєстровано на президентському сайті петицію, яка називається «Про надбавку за престижність педагогічної праці». В такий спосіб ми намагаємось усією профспілковою громадою переконати найвище керівництво держави у необхідності припинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року №88, якою уряд вніс зміни до чинної постанови від 23 березня 2011 року №373, - заявляє Людмила Мокей. - Надіємось, що необхідні підписи під петицією зберемо і Президент України прийме правильне рішення.  Адже, обговорюючи питання освітніх реформ 5 жовтня цього року на засіданні Національної ради реформ, він наголосив на важливості престижу вчительської праці. Тому ми звертаємось до керівника держави: пане Президенте, щоб не довелося більше запитувати: «Чому ми довіряємо найкраще тим, кому платимо найменше?», прислухайтесь, зробіть перший маленький крок на шляху відновлення престижу професії.

Наразі петиція зібрала трошки більше семи тисяч голосів, і з кожним днем ця цифра зростає. Та щоб достукатися до глави держави, потрібно ще 18 тис., а для голосування залишилось трохи більше місяця. Освітяни сподіваються, що і їхні колеги з інших областей, і прості громадяни підтримають таку ініціативу й допоможуть повернути у галузь соціальну рівність. Важливо: на сайті Президента України з’явилося уже дев’ять петицій-«близнюків» з аналогічною назвою. Через це розпорошено чимало голосів, тому дуже важливо проголосувати саме профспілкове звернення, яке можна знайти за адресою: https://petition.president.gov.ua/petition/1583.

Зоряна Гарасимів ("Номер один")

Втратили по кілька сотень гривень: освітяни Тернопільщини просять повернути надбавки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Сьогодні, 26 вересня, Ігор Дзеса зареєстрував петицію про створення так званого «зеленого» коридору для транспорту. Чоловік зазначив, що вулиця 15 квітня є однією з найбільш завантаженою транспортом вулицею нашого міста.  «Від в'їзду збоку Збаража і до перехрестя вулиць 15 квітня - Купчинського - Злуки розміщено 4 світлофори, що працюють несинхронно і значно сповільнюють рух транспорту». Тому, тернополянин пропонує «провести синхронізацію з метою збільшенн...
Кримінал
В одному з сіл Лановецького району в наслідок нещасного випадку загинув 48-річний чоловік. Його батько виявив тіло у колодязі на власному подвір’ї. Як повідомляє офіційний сайт Національної поліції в Тернопільській області, інформацію про подію правоохоронці внесли в Єдиний реєстр досудових розслідувань. За словами рідних, загиблий мав проблеми зі здоров’ям. Вранці він залишився в хаті через погане самопочуття, а батьки пішли поратися на господарстві, коли...
Новини компаній
Тернопіль є одним із культурних, наукових центрів Західної України. Велика кількість історичних пам’яток вирізняє місто з-поміж сусідніх населених пунктів. Тернопіль вважається містом культурних людей, серед яких велика кількість вчених, науковців, представників творчої праці. В місті багато шкіл, інститутів, університетів — вони забезпечують високий рівень освіти, підготовку за різноманітними професійними спеціальностями. Серед випускників вузів Тернополя...
Пригоди
Перед Бучачем, в селі Петликівці, дві автівки зіткнулись та вилетіли у кювет.  В автомобіля «Volkswagen» розбитий капот та ліве крило, а от у другого - повністю «зім’явся» перед авта. Як стало відомо від читача сайту 0352.ua, водій CADDY саме повертав ліворуч, як по прямій з’явилось АУДІ. Чи є постраждалі в аварії наразі не відомо. На місці аварії чекають на патрульних.
Кримінал
25 вересня на автодорозі Доманово-Ковель-Черніці-Тереблече, неподалік села Чорний ліс Збаразького району, зіткнулося два автомобілі: ВАЗ-2106 та Volkswagen Polo. В результаті удару водій ВАЗу та його двоє пасажирів - жінки 1964 та 1970 років народження, загинули на місці події. Як інформує прес-служба патрульної поліції в Тернопільській області, водій ВАЗ-2106 виїхав на смугу зустрічного руху. Можливо, він заснув за кермом. Правоохоронці розглядають різні...
Пригоди
Аварія трапилась 26 вересня об 11.15 на розі вулиць Крушельницької та Чехова. Водії не постраждали, але автомобілі зазнали механічних ушкоджень, які призвели до матеріальних збитків. На місці аварії працюють патрульні поліції. За їхніми словами, водій, який керував автомобілем Hyundai та виїжджав із вул. Чехова не переконався в безпечності руху на головній дорозі та виїхав на проїжджу частину. Пише "20 хвилин". Коли водій автомобіля Hyundai виїжджав із вул...
Суспільство
Одна з визначних особливостей українців як нації – народне вбрання. В рамках святкування Всеукраїнського дня бібліотек 26 вересня о 14:00 в Тернопільській обласній бібліотеці для молоді відбудеться показ дизайнерських робіт студентів Галицького коледжу імені В’ячеслава Чорновола «Світ костюму. Краса по-українськи». Повідомляє сайт «Про все». Будуть представлені колекції моделей одягу під назвою «Експресія ніжності», «Crazy wings» та «Гетьманівна». Музичне...
Кримінал
Прокуратура Чорткова скасувала два рішення сесії сільської ради щодо відведення земельних ділянок у власність. Як повідомили в прес-службі прокуратури в області, було встановлено, що рішення сесії прийняті з порушенням вимог Закону України «Про запобігання корупції» в умовах реального конфлікту інтересів однієї з депутаток. Жінка проголосувала «за» щодо надання собі та своєму чоловіку земельних ділянок у розмірі 1,4 га.
Суспільство
Очевидно, кіоск із булочками біля УД "Перемога" забирали звідти лише, аби не "різав" очі прем'єру. Про повернення кіоска з біляшами на місце сьогодні вранці написали в спільноті Тернопільські плітки у Facebook. "Гройсман поїхав - біляші вернулись", - підписав фото Andrii Kir. "... навіщо її назад ставити ? так ж гарно без неї", - пише Nazar Khamuliak. "Свободу біляшам, кричав медичний", - жартує Ігор Коляса. Нагадаємо, після демонтажу кіоска в Тернооплі хо...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!