19:00, 4 грудня 2015 р.
Тернопільські бійці,які перебувають в зоні АТО, не обізнані зі своїми правами
Військовослужбовці,які перебувають в зоні АТО і, ті, які повертаються додому, не обізнані зі своїми правами. Часто вони не знають, на які пільги претендують, яку зарплатню повинні отримувати, у яких випадках можуть оформити інвалідність, як довести, що дійсно перебував у зоні проведення антитерористичної операції, якщо були втрачені відповідні записи.
Правова неграмотність, забюрократизованість державних органів та посттравматичні синдроми – найчастіші проблеми, з якими стикаються демобілізовані бійці.
Про це під час чергового засідання прес-клубу розповів Зеновій Гладчук, голова громадської волонтерської організації «Спілка бійців та волонтерів АТО «Сила України».
– Вперше з правовою необізнаністю бійців ми зіткнулися коли відвідували їх на передовій, – каже Зеновій Гладчук. – Нас запитували скільки мають платити солдатам, які пільги їм належать, і чому вони їх не отримують, скільки мають отримувати на полігоні і скільки в зоні АТО, коли мають право на відпустку тощо. Тому почали шукати відповіді на їхні запитання, щоб допомогти. Потім видали посібник з усіма роз’ясненнями по законодавству, яке стосуються і військовослужбовців, і демобілізованих. Наприклад є хлопці, які втратили роботу через те, що перебували в зоні АТО більше року, а на той час робоче місце і середня зарплата зберігалася тільки один рік, зараз термін вже продовжили до півтора року. Часто самі керівники підприємств, не знаючи законодавства, не подають в департамент соцзахисту документи, що в них є мобілізовані співробітники, і держава не компенсує їм виплату зарплати. Виникали проблеми з отриманням учасника бойових дій, коли необхідно довести, що боєць справді був у зоні АТО, а відповідні документи у військовій частині втрачені. Ми маємо правову неграмотність населення в цілому та бійців особливо, тому що ніхто конкретно не займався інструкціями законів, які писали на досвіді другої світової війни. А за останній час було дуже багато змін в законодавстві, тому ми вже четвертий раз видаємо цей посібник з уточненими даними. Пізніше ми також видали брошуру-пам’ятку для сімей військовослужбовців АТО про реабілітацію після війни. Її переклад зробили в Житомирському університеті і ми попросили перевидати цю пам’ятку. В ній описаний досвід американської армії . Наприклад, як перевчити людину на нову професію у зв’язку з каліцтвом чи травмою, як уникнути негативних наслідків посттравматичних синдромів. Адже здебільшого ми говоримо про медичну реабілітацію, і не беремо до уваги різні соціальні, моральні, психологічні аспекти. Так, у демобілізованого можуть виникати проблеми у сім’ї, з батьками, оскільки він повертається додому із зовсім іншими поглядами на життя. Хлопці, яких я особисто знаю, не звертаються за допомогою, але розповідають, що відчувають тривогу, встають вночі, лякаються голосних звуків, і такі симптоми проявляють не відразу після демобілізації, а через 3-6 місяців. У людини може з’явитися агресія, для них є тільки біле і чорне, свої і вороги, а до цього ще додається наша бюрократія, коли необхідно самому бігати збирати довідки, щоб отримати ту чи іншу пільгу або допомогу. Тому ми й створили організацію, яка надає правову допомоги бійцям та демобілізованим.
Зеновій Гладчук, зазначив, що їхня волонтерська організація діє не тільки в Тернополі, а й у п’яти районах області. Там також об’єднуються бійці АТО, щоб разом відстоювати власні права, пише зз. Зв’язатися із громадською волонтерською організацією «Спілка бійців та волонтерів АТО «Сила України» можна через фейсбук або за телефоном 067 93 99 340.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
18:29, 2 вересня
13:38, 5 вересня
10:24, Вчора
10:46, 20 грудня 2023 р.
live comments feed...