Подiї 2011-го, якi найбiльше запам'ятали українцi

Так хочеться під час свят говорити про приємнi речi! Наприклад, про здобутки країни в науцi й медицинi, просування у європейський простiр, полiпшення добробуту простих людей.

Але, на жаль, бiльшiсть цьогорiчних подiй не назвеш радiсними. I якби не нашi спортсмени i письменники, то, здається, узагалi не було б свiтлих спогадiв...

Полiтика

1. Вирок Тимошенко

Нiна Матвiєнко, спiвачка:

- Це бiльше нагадує не торжество закону, а політичне переслiдування переможцем свого найближчого конкурента. Помста, цинiчна й жорстока помста! Я думаю, люди не повиннi кинути цю жiнку напризволяще, бо то тест для всього суспiльства. Якщо ми "проковтнемо" цей вирок i дозволимо тримати Тимошенко за гратами 7 рокiв, завтра почнуться репресiї проти кожного, хто не догодив владi Януковича.

Iрена Карпа, письменниця:

- Команда Януковича не до кiнця усвiдомлює, яку бiду накликала на себе. Якби Юлiю Володимирiвну лишили у спокої, її полiтичнiй кар'єрi настав би кiнець за рiк-два. А те, що вона страждає за гратами, може зiграти Тимошенко на руку: вона здобуде більше симпатикiв. Я не думаю, що Тимошенко сидiтиме аж 7 рокiв. I коли вона вийде, не позаздрю
Януковичу. Це буде найчорнiший день у його життi.

2. Провал євроiнтеграцiї

Сергiй Якутович, художник, лауреат Шевченкiвської премiї:

- Такий шанс був в України, а ми його втратили через особисті iнтереси купки людей при владi! Думаю, кожна нормальна людина розумiє: Європа - це цивiлiзоване життя, торжество
законiв, вiдстоювання iнтересiв простої людини. Та нам, виявляється, не по дорозi з європейцями.

Сергiй Толстов, директор Iнституту полiтичного аналiзу та мiжнародних дослiджень:

- У нас були дуже високi амбiцiї щодо зовнiшньої полiтики, З одного боку, хочуть пiдписати угоду про асоцiацiю з ЄС, з iншого - дружити з Росiєю. Сидiти на двох стiльцях, даруйте, не вийде.

3. Протести, що наростають

Валерiй Чалий, заступник генерального директора Центру iменi О. Разумкова:

- Облога парламенту "афганцями", смерть "чорнобильця" на Донбасi, страйки освiтян та студентiв... Протестiв стає дедалi бiльше. Але "другого Майдану" не вийшло, бо кожна когорта людей вiдстоювала тiльки свої iнтереси. I бiльшiсть мiтингiв, погодьтеся, нiчим не завершилась: покричали та розiйшлися.

Однак протестний потенцiал у суспiльствi наростає. За даними дослiдження, 45% українцiв упевненi, що в країнi назрiли революцiйнi настрої. Тому акцiї незгоди 2012 року, ймовiрно, будуть рiшучiшими i дiєвiшими.

4. Змiна виборчої системи

Україна повернулася до змiшаної системи виборiв до Верховної Ради, що iснувала за часiв президенства Леонiда Кучми. Закон передбачає обрання половини парламенту за партiйними списками, половини - у мажоритарних округах.

- Досi Україна мала негативний досвiд такої системи виборiв, - зауважує голова правління ВГО "Комiтет виборцiв України" Олександр Черненко. - Бо переможці в одномандатних округах, прийшовши до парламенту, пiд тиском влади поповнювали провладну коалiцiю.

5. Рекордне падiння рейтингу Януковича

За рiк свого правлiння Президент Вiктор Янукович поставив нацiональний рекорд -- його рейтинг упав утричi, а довiра до нього знизилася в чотири рази! У травнi 2010-го майже 40% українцiв пiдтримували його дiяльнiсть на вищiй державнiй посадi, а тепер таких людей -- лише 6%. Таким антидосягненням не може "похвалитись" навiть Вiктор Ющенко, чий рейтинг падіння популярностi дотепер був найвищим.

Економiка

1. Очiкування дефолту i девальвацiї

Скiльки завтра коштуватиме долар? Чи не оголосить країна дефолт? Цi питання не дають нам спокою. А все тому, вважає директор економiчних програм Центру iменi О. Разумкова Василь Юрчишин, що реальних заходiв стосовно подолання кризи не проводять.

- Озвучують лише гарнi декларацiї. I якщо гривня впаде, то великою мiрою це станеться тому, що нiхто не хоче довiряти чиннiй владi. А пiдтримувати її кроки - й поготiв, - вважає експерт.

2. Збiднiння середнього класу

Юрiй Саєнко, професор економiки i соцiологiї Iнституту соцiологiї НАНУ:

- Якщо 2009 року до середнього класу зараховували себе 14% населення, то тепер тiльки 8%. Притiм тодi цi люди казали, що мають зарплату 1,5-2 тисячi доларiв. А нинi їхнi доходи рiзко зменшились. Зазначу, що середнiй клас за визначенням - це люди, котрi мають стабiльнi доходи, яких вистачає не лише на купiвлю товарiв першої необхiдностi, а й на задоволення iнших матерiальних i духовних потреб: освiту, вiдпочинок, придбання технiки, авто, житла (бодай у кредит). Страшно подумати, як мало українцiв можуть собi це дозволити.

3. Монополiзацiя i олiгархiзацiя

- Рiвень олiгархiзацiї української економiки перевищує 70%, - пiдрахував академiк НАНУ Богдан Данилишин. - Це означає, що кiлька фiнансово-промислових груп контролюють саме таку кiлькiсть бюджетних ресурiв i виробництв. По сутi, нечисленна група людей привласнила значну частину суспiльного багатства, а бiльшiсть змушена працювати за мiзерну плату.

4. Перерозподiл власностi

- Україна повертається в 1990-тi роки, - вважає експерт економiчного ринку Олексiй Грибановський. - Нинi триває активна кампанiя з вiдбору власностi на користь людей iз провладних груп впливу. Але рекетирськi методи тепер iншi. Уже нiхто не приставляє до живота жертви праски. Можновладцi пiдiм'яли пiд себе контроль над судовою системою i вiддають накази "силовикам" та суддям. Тож рекетири 2011 року - це цивiлiзованi люди в погонах i мантiя, якi виконують розпорядження тих, хто "нагорi".

5. Навiть Лiберiя нас "обскакала"

За даними компанiї "Doing Business", Україна перемiстилась зi 149-го на 152-ге мiсце у свiтовому рейтингу ведення бiзнесу. "Красномовний факт - у цьому списку ми перебуваємо мiж Лiберiєю i Болiвiєю, - зауважує Юрiй Саєнко. - Думаю, коментарi тут зайвi..."

Спорт

1. Вiдкриття стадiонiв

За останнi 30 рокiв зусиллями держави у нас не втiлювали таких масштабних проектiв. А 2011-го впродовж мiсяця вiдбулись дві грандiознi церемонiї вiдкриття футбольних арен у Києвi та Львовi. Затьмарена ця подiя лише пiдозрами, що пiд час будiвництва розкрадено до 40% бюджетних коштiв.

2. Боксерський трiумф

Дмитро Сосновський, головний тренер збiрної України з боксу:

- Ми перевершили рекорд кубинцiв, який тримався десятилiття. Колись вони здобули на чемпiонатi свiту три золотi медалi, i це було з розряду фантастики. Цього року ми завоювали чотири "золота" й одне "срiбло".

А довершили свiтовий боксерський трiумф України брати Клички. Другого липня у поєдинку з англiйцем Девiдом Хеєм Володимир Кличко здобув пояс ВБА. Вiдтак здiйснилась давня мрiя братів Кличкiв - об'їднати в однiй сiм'ї усi найпрестижнiшi пояси в надважкiй вазi.

3. Повернення Олега Блохiна

- Я завжди говорив, що лише Олег Блохiн здатний пiдготувати конкурентоспроможну команду на Євро-2012, - каже заслужений тренер України Анатолiй Заяєв. -- I вiн пiдтверджує мої слова. Команда почала давати результат, показувати гру. З ним у нас усе буде "окей", за збiрну на Євро я спокiйний. Саме тому в цьогорiчному опитуваннi щодо найкращого тренера України поставив Блохiна на перше мiсце. Я вiрю, що вiн виправдає нашi сподiвання.

4. Легкоатлетичний прорив

- Це один iз найбiльш успiшних сезонiв української легкої атлетики, - каже титулована екс-спортсменка Iрина Лiщинська. - "Золото" Ольги Саладухи на чемпiонатi свiту - поза конкуренцiєю. Вона просто молодець. А цю золоту медаль Ольга пiдтвердила впевненою перемогою у "Дiамантовiй лiзi". Нинi вона найкраща у свiтi!

А довершує цей успiх наша збiрна у складi Олесi Повх, Наталi Погребняк, Марiї Ремiнь, Христини Стуй та Єлизавети Бризгiної, якi вперше в iсторiї української легкої атлетики здобули медаль чемпiонату свiту в естафетi 4 по 100 метрiв. У цiй дисциплiнi ми нiколи не перемагали. Нарештi це сталося!"

5. Вiдродження хокею

2011-го наш хокей почав новий вiдлiк. Поява потужного ХК "Донбас", який iз першої спроби вийшов у фiнал Континентального Кубка, блискучий виступ нашої молодiжної збiрної на чемпiонатi свiту, яка здобула право повернутися у перший дивiзiон, зведення i запуск в експлуатацiю у Донецьку сучасного хокейного палацу спорту - це все передумови вiдродження великої колись гри.

Життя

1. Зростання емiграцiйних настроїв

- Розмiрковую над тим, щоб знову виїхати до Австралiї, - подiлився з "Експресом" вiдомий художник, Герой України Iван Марчук. – Не можу творити в країнi неспокою та чвар. I, зрештою, не впевнений, що я тут комусь потрiбен.

Настрої маляра, котрий входить до сотнi свiтових генiїв, поділяє третина українцiв. За даними Центру соцiальних дослiджень "Софiя", 33% українцiв волiли б виїхати до iнших країн на постiйно. Насторожує, що найвище значення цього показника спостерiгається серед молодi 18 -- 29 рокiв -- 50,4%. За останнiй рiк вiн зрiс на 12%.

2. "Повзуча" деукраїнiзацiя

- Наприкiнцi року мене засудили за те, що я насмiлилась у День Незалежностi спiвати в центрi Донецька український гiмн, - каже Марiя Олiйник, активiстка "Просвiти". - До речi, на судi обвинувачення вперто спiлкувалось зi мною росiйською мовою, я постiйно робила зауваження, однак мене не слухали...

Соцiологи зафiксували звуження використання української мови в теле- та радiоефiрах, зменшення тиражу україномовної друкованої продукцiї.

3. Кiнець "гастролей" Доктора Пi

Ярослав Кендзьор, народний депутат:

- Багаторiчна дiяльнiсть цього псевдолiкаря - наймасштабнiша афера часiв незалежної України. Упродовж 20 рокiв манiяк калічив людей i забирав їхнi життя, прикриваючись фальшивим дипломом та владними покровителями. I примудрився замилити очi двом президентам, отримавши державну премiю! Слюсарчука мали спинити люди, котрi стоять на сторожi порядку. Однак зробили це журналiсти. I я аплодую їхнiй мужностi.

4. Пенсiйна реформа

Страшна казка стала реальнiстю. Пiдвищення пенсiйного вiку жiнкам до 60 рокiв, а чоловiкам-держслужбовцям - до 62-х та ще низка неприємних нюансiв iз нарахування пенсiй - ось результат реформи. "Зауважте, таким чином уряд планує заощадити за рiк
820 мiльйонiв гривень, - каже Юрiй Саєнко. - Але водночас на ремонт примiщення i збiльшення штату Пенсiйного фонду України витратили... 2 мiльярди гривень! Де логiка, скажiть?.."

5. Повернення Лiни

Вихiд книги Лiни Костенко "Записки українського самашедшого" став найзнаковiшою подiєю культурного життя 2011 року. Про це свідчить хоча б рейтинг "Читають всi" в популярнiй соцмережi - понад 52% простих читачiв назвали твiр найкращим. I хоча презентацiйний тур не минув без скандалу (письменниця образилась на критику i перервала його), зацiкавлення романом вiд цього лише зросло.

Експрес
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Новини компаній
Альфа-Банк Україна та Укрсоцбанк, які входять у міжнародну банківську групу ABH Holdings S.A. зі штаб-квартирою в Люксембурзі, об'єднують свої активи, щоб стати найбільшим приватним банком України. Про те, як відбувається злиття, коли воно завершиться і які вигоди від нього отримають клієнти, нам розповів Микола Лужняк, регіональний керівник із продажу та дистрибуції Подільського регіону Альфа-Банку Україна та Укрсоцбанку. Коли Альфа-Банк Україна та Укрсоц...
Політичні новини
Дослідження рейтингу довіри українських політиків європейськими соціологами говорить про втому українських виборців від старих політичних проектів і бажання бачити нові обличчя в українській політиці. За результатами дослідження, проведеного у вересні 2018 року на території України міжнародним дослідницьким центром BURI-Україна (The Belgium-Ukraine Research Institute, Бельгія Research Institute, Бельгія), якби президентські вибори проходили в найближчу нед...
Новини компаній
Технології постійно розвиваються, вони роблять наше життя комфортніше, безпечніше і цікавіше. Медицина також не стоїть на місці. Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури - це пристрій, який в недалекому майбутньому замінить всі ртутні і електронні термометри в кожній родині. Чому ртутні та електронні термометри відходять у минуле? Ртутні моделі йдуть в минуле з кількох причин: незручність вимірювання, треба довго чекати на результат, а...
Новини компаній
Погана погода? Нудьга? Начебто все добре, але чогось не вистачає? Ми знаємо, що Вам допоможе! Годинник з натурального дерева. Він потіше Вас теплом, властивим всім натуральним матеріалам. Годинник буде радувати Ваше око та привертати увагу оточуючих своєю неординарністю. Чи багато Ви бачили таких нестандартних рішень? Годинник З ДЕРЕВА! Він прикрасить собою витончену жіночу руку й додасть брутальності образу чоловіка. Він приваблюють як дорослих, так і під...
Новини компаній
Зовсім недавно головними помічниками в лікуванні м'язових болів були різні мазі і еластичні бинти. Зараз на зміну цим атрибутам прийшов засіб під назвою Kinesio tape. Він являє собою унікальний інструмент для видалення больового синдрому нового покоління. Популярність цього засобу стрімко набирає свої оберти. Це обумовлено наявністю цілого ряду переваг. Kinesio tape і його переваги Пластир Kinesio tape - це цілодобова підтримка травмованих м'язів. Даний за...
Новини компаній
Після того, як жінки дізнаються, що вагітні, вони роблять все, щоб забезпечити своєму малюкові кращий старт в життя - змінюють харчування, починають виконувати певні фізичні вправи, більше відпочивають. Вони майже повністю занурюються в переживанні про своє здоров'я та стан майбутньої дитини. Жінка так сконцентрована, що вона може випустити з уваги дрібниці, які можуть призвести до незворотних наслідків. Наприклад, це стосується пересування на авто. Чи існ...
Новини компаній
Кожен день в світі відбуваються тисячі кишенькових крадіжок. Переважно, відбуваються вони в метро, ​​в маршрутних таксі, на вулицях міста. Крадіжки відбуваються не тільки з кишень перехожих. Сумки і рюкзаки є дуже легкодоступними об'єктами для крадіїв. Як убезпечити свої речі?Щоб знизити ризик крадіжки в громадських місцях, придбайте сучасний антікражний рюкзак Bobby. Це дуже стильний і елегантний рюкзак, який має особливу будову. Багато людей вже вибрали...
Новини компаній
Напевно ви пам'ятаєте, що 27 липня 2017 року, в силу вступив закон про посилення покарання за нетверезе водіння. Відповідно до цього документа штраф за водіння в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння становить 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 10 200 грн. за первинне порушення і 20 400 грн. (1200 «мінімумів») в разі повторного подібного правопорушення протягом року. Для водіїв, які двічі зазнали покарання за водіння в стані сп...
Новини компаній
Камера передає відео-зображення на Ваш смартфон або будь-який інший пристрій. Ви можете бачити, що відбувається як в реальному часі, так і переглядати відеозапис пізніше. У чому плюси ip камер? Уявіть, що Ви поїхали на роботу і забули: чи вимкнули праску. Або хвилюєтеся про збереження майна під час відпустки. У всіх цих ситуаціях Вас заспокоять ip-камери відеоспостереження. Камери легко встановлюються на стіні або на полиці шафи і передають інформацію на в...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!