• Головна
  • Подiї 2011-го, якi найбiльше запам'ятали українцi
11:00, 2 січня 2012 р.

Подiї 2011-го, якi найбiльше запам'ятали українцi

Так хочеться під час свят говорити про приємнi речi! Наприклад, про здобутки країни в науцi й медицинi, просування у європейський простiр, полiпшення добробуту простих людей.

Але, на жаль, бiльшiсть цьогорiчних подiй не назвеш радiсними. I якби не нашi спортсмени i письменники, то, здається, узагалi не було б свiтлих спогадiв...

Полiтика

1. Вирок Тимошенко

Нiна Матвiєнко, спiвачка:

- Це бiльше нагадує не торжество закону, а політичне переслiдування переможцем свого найближчого конкурента. Помста, цинiчна й жорстока помста! Я думаю, люди не повиннi кинути цю жiнку напризволяще, бо то тест для всього суспiльства. Якщо ми "проковтнемо" цей вирок i дозволимо тримати Тимошенко за гратами 7 рокiв, завтра почнуться репресiї проти кожного, хто не догодив владi Януковича.

Iрена Карпа, письменниця:

- Команда Януковича не до кiнця усвiдомлює, яку бiду накликала на себе. Якби Юлiю Володимирiвну лишили у спокої, її полiтичнiй кар'єрi настав би кiнець за рiк-два. А те, що вона страждає за гратами, може зiграти Тимошенко на руку: вона здобуде більше симпатикiв. Я не думаю, що Тимошенко сидiтиме аж 7 рокiв. I коли вона вийде, не позаздрю
Януковичу. Це буде найчорнiший день у його життi.

2. Провал євроiнтеграцiї

Сергiй Якутович, художник, лауреат Шевченкiвської премiї:

- Такий шанс був в України, а ми його втратили через особисті iнтереси купки людей при владi! Думаю, кожна нормальна людина розумiє: Європа - це цивiлiзоване життя, торжество
законiв, вiдстоювання iнтересiв простої людини. Та нам, виявляється, не по дорозi з європейцями.

Сергiй Толстов, директор Iнституту полiтичного аналiзу та мiжнародних дослiджень:

- У нас були дуже високi амбiцiї щодо зовнiшньої полiтики, З одного боку, хочуть пiдписати угоду про асоцiацiю з ЄС, з iншого - дружити з Росiєю. Сидiти на двох стiльцях, даруйте, не вийде.

3. Протести, що наростають

Валерiй Чалий, заступник генерального директора Центру iменi О. Разумкова:

- Облога парламенту "афганцями", смерть "чорнобильця" на Донбасi, страйки освiтян та студентiв... Протестiв стає дедалi бiльше. Але "другого Майдану" не вийшло, бо кожна когорта людей вiдстоювала тiльки свої iнтереси. I бiльшiсть мiтингiв, погодьтеся, нiчим не завершилась: покричали та розiйшлися.

Однак протестний потенцiал у суспiльствi наростає. За даними дослiдження, 45% українцiв упевненi, що в країнi назрiли революцiйнi настрої. Тому акцiї незгоди 2012 року, ймовiрно, будуть рiшучiшими i дiєвiшими.

4. Змiна виборчої системи

Україна повернулася до змiшаної системи виборiв до Верховної Ради, що iснувала за часiв президенства Леонiда Кучми. Закон передбачає обрання половини парламенту за партiйними списками, половини - у мажоритарних округах.

- Досi Україна мала негативний досвiд такої системи виборiв, - зауважує голова правління ВГО "Комiтет виборцiв України" Олександр Черненко. - Бо переможці в одномандатних округах, прийшовши до парламенту, пiд тиском влади поповнювали провладну коалiцiю.

5. Рекордне падiння рейтингу Януковича

За рiк свого правлiння Президент Вiктор Янукович поставив нацiональний рекорд -- його рейтинг упав утричi, а довiра до нього знизилася в чотири рази! У травнi 2010-го майже 40% українцiв пiдтримували його дiяльнiсть на вищiй державнiй посадi, а тепер таких людей -- лише 6%. Таким антидосягненням не може "похвалитись" навiть Вiктор Ющенко, чий рейтинг падіння популярностi дотепер був найвищим.

Економiка

1. Очiкування дефолту i девальвацiї

Скiльки завтра коштуватиме долар? Чи не оголосить країна дефолт? Цi питання не дають нам спокою. А все тому, вважає директор економiчних програм Центру iменi О. Разумкова Василь Юрчишин, що реальних заходiв стосовно подолання кризи не проводять.

- Озвучують лише гарнi декларацiї. I якщо гривня впаде, то великою мiрою це станеться тому, що нiхто не хоче довiряти чиннiй владi. А пiдтримувати її кроки - й поготiв, - вважає експерт.

2. Збiднiння середнього класу

Юрiй Саєнко, професор економiки i соцiологiї Iнституту соцiологiї НАНУ:

- Якщо 2009 року до середнього класу зараховували себе 14% населення, то тепер тiльки 8%. Притiм тодi цi люди казали, що мають зарплату 1,5-2 тисячi доларiв. А нинi їхнi доходи рiзко зменшились. Зазначу, що середнiй клас за визначенням - це люди, котрi мають стабiльнi доходи, яких вистачає не лише на купiвлю товарiв першої необхiдностi, а й на задоволення iнших матерiальних i духовних потреб: освiту, вiдпочинок, придбання технiки, авто, житла (бодай у кредит). Страшно подумати, як мало українцiв можуть собi це дозволити.

3. Монополiзацiя i олiгархiзацiя

- Рiвень олiгархiзацiї української економiки перевищує 70%, - пiдрахував академiк НАНУ Богдан Данилишин. - Це означає, що кiлька фiнансово-промислових груп контролюють саме таку кiлькiсть бюджетних ресурiв i виробництв. По сутi, нечисленна група людей привласнила значну частину суспiльного багатства, а бiльшiсть змушена працювати за мiзерну плату.

4. Перерозподiл власностi

- Україна повертається в 1990-тi роки, - вважає експерт економiчного ринку Олексiй Грибановський. - Нинi триває активна кампанiя з вiдбору власностi на користь людей iз провладних груп впливу. Але рекетирськi методи тепер iншi. Уже нiхто не приставляє до живота жертви праски. Можновладцi пiдiм'яли пiд себе контроль над судовою системою i вiддають накази "силовикам" та суддям. Тож рекетири 2011 року - це цивiлiзованi люди в погонах i мантiя, якi виконують розпорядження тих, хто "нагорi".

5. Навiть Лiберiя нас "обскакала"

За даними компанiї "Doing Business", Україна перемiстилась зi 149-го на 152-ге мiсце у свiтовому рейтингу ведення бiзнесу. "Красномовний факт - у цьому списку ми перебуваємо мiж Лiберiєю i Болiвiєю, - зауважує Юрiй Саєнко. - Думаю, коментарi тут зайвi..."

Спорт

1. Вiдкриття стадiонiв

За останнi 30 рокiв зусиллями держави у нас не втiлювали таких масштабних проектiв. А 2011-го впродовж мiсяця вiдбулись дві грандiознi церемонiї вiдкриття футбольних арен у Києвi та Львовi. Затьмарена ця подiя лише пiдозрами, що пiд час будiвництва розкрадено до 40% бюджетних коштiв.

2. Боксерський трiумф

Дмитро Сосновський, головний тренер збiрної України з боксу:

- Ми перевершили рекорд кубинцiв, який тримався десятилiття. Колись вони здобули на чемпiонатi свiту три золотi медалi, i це було з розряду фантастики. Цього року ми завоювали чотири "золота" й одне "срiбло".

А довершили свiтовий боксерський трiумф України брати Клички. Другого липня у поєдинку з англiйцем Девiдом Хеєм Володимир Кличко здобув пояс ВБА. Вiдтак здiйснилась давня мрiя братів Кличкiв - об'їднати в однiй сiм'ї усi найпрестижнiшi пояси в надважкiй вазi.

3. Повернення Олега Блохiна

- Я завжди говорив, що лише Олег Блохiн здатний пiдготувати конкурентоспроможну команду на Євро-2012, - каже заслужений тренер України Анатолiй Заяєв. -- I вiн пiдтверджує мої слова. Команда почала давати результат, показувати гру. З ним у нас усе буде "окей", за збiрну на Євро я спокiйний. Саме тому в цьогорiчному опитуваннi щодо найкращого тренера України поставив Блохiна на перше мiсце. Я вiрю, що вiн виправдає нашi сподiвання.

4. Легкоатлетичний прорив

- Це один iз найбiльш успiшних сезонiв української легкої атлетики, - каже титулована екс-спортсменка Iрина Лiщинська. - "Золото" Ольги Саладухи на чемпiонатi свiту - поза конкуренцiєю. Вона просто молодець. А цю золоту медаль Ольга пiдтвердила впевненою перемогою у "Дiамантовiй лiзi". Нинi вона найкраща у свiтi!

А довершує цей успiх наша збiрна у складi Олесi Повх, Наталi Погребняк, Марiї Ремiнь, Христини Стуй та Єлизавети Бризгiної, якi вперше в iсторiї української легкої атлетики здобули медаль чемпiонату свiту в естафетi 4 по 100 метрiв. У цiй дисциплiнi ми нiколи не перемагали. Нарештi це сталося!"

5. Вiдродження хокею

2011-го наш хокей почав новий вiдлiк. Поява потужного ХК "Донбас", який iз першої спроби вийшов у фiнал Континентального Кубка, блискучий виступ нашої молодiжної збiрної на чемпiонатi свiту, яка здобула право повернутися у перший дивiзiон, зведення i запуск в експлуатацiю у Донецьку сучасного хокейного палацу спорту - це все передумови вiдродження великої колись гри.

Життя

1. Зростання емiграцiйних настроїв

- Розмiрковую над тим, щоб знову виїхати до Австралiї, - подiлився з "Експресом" вiдомий художник, Герой України Iван Марчук. – Не можу творити в країнi неспокою та чвар. I, зрештою, не впевнений, що я тут комусь потрiбен.

Настрої маляра, котрий входить до сотнi свiтових генiїв, поділяє третина українцiв. За даними Центру соцiальних дослiджень "Софiя", 33% українцiв волiли б виїхати до iнших країн на постiйно. Насторожує, що найвище значення цього показника спостерiгається серед молодi 18 -- 29 рокiв -- 50,4%. За останнiй рiк вiн зрiс на 12%.

2. "Повзуча" деукраїнiзацiя

- Наприкiнцi року мене засудили за те, що я насмiлилась у День Незалежностi спiвати в центрi Донецька український гiмн, - каже Марiя Олiйник, активiстка "Просвiти". - До речi, на судi обвинувачення вперто спiлкувалось зi мною росiйською мовою, я постiйно робила зауваження, однак мене не слухали...

Соцiологи зафiксували звуження використання української мови в теле- та радiоефiрах, зменшення тиражу україномовної друкованої продукцiї.

3. Кiнець "гастролей" Доктора Пi

Ярослав Кендзьор, народний депутат:

- Багаторiчна дiяльнiсть цього псевдолiкаря - наймасштабнiша афера часiв незалежної України. Упродовж 20 рокiв манiяк калічив людей i забирав їхнi життя, прикриваючись фальшивим дипломом та владними покровителями. I примудрився замилити очi двом президентам, отримавши державну премiю! Слюсарчука мали спинити люди, котрi стоять на сторожi порядку. Однак зробили це журналiсти. I я аплодую їхнiй мужностi.

4. Пенсiйна реформа

Страшна казка стала реальнiстю. Пiдвищення пенсiйного вiку жiнкам до 60 рокiв, а чоловiкам-держслужбовцям - до 62-х та ще низка неприємних нюансiв iз нарахування пенсiй - ось результат реформи. "Зауважте, таким чином уряд планує заощадити за рiк
820 мiльйонiв гривень, - каже Юрiй Саєнко. - Але водночас на ремонт примiщення i збiльшення штату Пенсiйного фонду України витратили... 2 мiльярди гривень! Де логiка, скажiть?.."

5. Повернення Лiни

Вихiд книги Лiни Костенко "Записки українського самашедшого" став найзнаковiшою подiєю культурного життя 2011 року. Про це свідчить хоча б рейтинг "Читають всi" в популярнiй соцмережi - понад 52% простих читачiв назвали твiр найкращим. I хоча презентацiйний тур не минув без скандалу (письменниця образилась на критику i перервала його), зацiкавлення романом вiд цього лише зросло.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

ТОП новини
"ТЦК масово мобілізує людей цього віку, призвуть навіть чоловіків із хворобами": мобілізація з 1 червня, повістки, ВЛК
"Град вперіщить з лютою силою прямо завтра, гроза і дощ насувається на тлі заморозків": навіть фахівці налякані прогнозом
"Тарифи на світло та газ з 1 червня, такого від цін українці не чекали": людям розповіли, скільки доведеться платити влітку
Остаточний тариф на електроенергію з 1 червня назвали, така ціна буде наступні 5 місяців: кому доведеться платити більше
Оголошення
live comments feed...