Цьогорічна кутя коштує як і торік, кажуть продавці тернопільського ринку

Шостого січня - Святвечір. Традиційною обрядовою стравою, яку подають на стіл у переддень Різдва Христового, є кутя. Саме з неї шостого січня і починають вечерю.

Обов'язковими компонентами куті віддавна є пшениця, мак та мед. Сьогодні ж до куті часто додають інші компоненти, переважно - горіхи, родзинки, курагу та шоколад. Тернопільські господині цими продуктами запасаються заздалегідь.

Звичай готувати кутю сягає ще дохристиянських часів. Її використовували як ритуальну страву для душ померлих. Господар дому спершу мав вийти на ґанок та кинути у простір кілька ложок куті із спеціальною примовкою, що це для душ померлих предків. З роками звичаї змінювались, як змінювався і сам рецепт приготування куті. Зараз до основних складників - пшениці, маку та меду - додають ще чимало інших. Серед них - переважно горіхи, сухофрукти та шоколад. А щоб кутя була смачна, не досить просто гарно її заправити, потрібно вміти вибрати і підходящу пшеницю.

Літр пшениці на кутю на центральному ринку Тернополя можна купити за п'ять гривень. Порівняно з минулим роком її ціна не змінилась, кажуть продавці, а от мак - дешевший на гривню-дві. Склянка маку на ринку коштує в середньому п'ять гривень. Не подорожчали цього року і горіхи, запевняють продавці: "Маю горішки такі фундучок - 35 гривень кілограм, так шо він не дуже дорогий, це не лісний. Грецький горіх літр - 25 гривень. Можна поторгуватися, знаєте, перед святами знижки. Так само ізюм, курага - по 5 гривень 100 грам.

Щодо меду, то найбільшим попитом зараз користується гречаний, кажуть продавці, саме він найкраще смакує з кутею. А хто гречаний мед не полюбляє, може взяти інший, вибір на ринку - великий.

- Медом ми торгуєм гречаним, липа з гречою, квітковим, є акація з квітами. Меди всі якісні - чим твердший мед, тим якісніший,- каже Марія, продавець ринку.

Літр меду на центральному ринку Тернополя сьогодні коштує шістдесят гривень.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі