
14:00, 8 січня 2012 р.
Iсус Христос народився щонайпiзнiше в груднi 5 року до нашої ери
Народження людини, котру християни називають Спасителем, стало точкою вiдлiку для сучасної історії людства.
Народження людини, котру християни називають Спасителем, стало точкою вiдлiку для сучасної історії людства -- саме вiд цiєї дати ми ведемо лiточислення. Та чи правильно вона встановлена? Коли до нас прийшов Iсус Христос? Ким були тi три царi, про яких спiваємо в колядках?
До обговорення Рiздва Христового "Експрес" запросив отця Рафаїла Турконяка, першого перекладача повного тексту Бiблiї українською мовою, отця Юрiя Щурка, доктора бiблiйних наук, та отця Тараса Барщевського, координатора Бiблiйного апостоляту УГКЦ.
- Якi дати iз життя Iсуса Христа нам вiдомi?
о. Юрiй:
- Iсус народився за життя Iрода Великого, який помер 13 березня 4 року до нашої ери у вiцi 70 рокiв. Отже, це могло статись щонайпiзнiше в груднi 5 року до нашої ери або ж у сiчнi 4 року до нашої ери. Хрестився Вiн i почав прилюдне служiння мiж 26 та 28 роком, а розiп'яли Iсуса 7 квiтня 30 року.
-- Але ж "нашу еру" ми починаємо саме з Рiздва Христового!
о. Юрiй:
- А до того в Європi лiточислення вели вiд заснування Риму. Лише в VI cтолiттi монах Дiонiсiй Малий запровадив лiточислення, вiдправною точкою для якого було народження Христа - A. D. (Anno Domini). Та при визначеннi точної дати він допустив помилку в 4 роки...
-- Як пророкували прихiд Спасителя в Старому Заповiтi?
о. Юрiй:
- Пророки описували час, коли цар Давид або хтось подiбний до нього повернеться i почне золотий вiк. Його називали Месiєю -- це єврейською означає "помазаник Божий".
До слова, з часу останнього пророка Малахiї до приходу Месiї минуло близько 400 рокiв. Народ Iзраїлю страждав тодi від окупантiв-римлян i дуже сподiвався на диво. Щоразу на Пасху за святковим столом у кожнiй родинi залишали два вiльнi мiсця – для Iллi, який мав прийти перед Месiєю, i для самого Месiї.
Народ уявляв свого Спасителя як дуже сильного царя, що знищить усiх ворогiв Iзраїлю. Тому й не розпiзнали вони народженого у Вифлеємi Месiю -- чекали ж бо полiтичного лiдера, котрий буде воювати iз земними царствами. Проте Iсус прийшов, щоб повнiстю викорiнити не наслiдки, а причини зла. Своїм навчанням та служiнням Христос показав, що найбiльшим ворогом є Сатана, а не Рим чи якась інша людська iмперiя.
о. Тарас:
- Iз пророцтв, що звiщають народження Спасителя в Старому Заповiтi, найбiльш знаним є пророцтво Iсаї: "Оце ж сам Господь дасть вам знак. Ось дiвиця зачала i породить сина, i дасть йому iм'я Еммануїл".
- Але ж назвали Спасителя Iсусом!
о. Тарас:
- Еммануїл означає -- "З нами Бог". У Старому Заповiтi це iм'я вказує на мiсiю, покликання особи, яка це iм'я несе. Євангелiст Матей бачить здiйснене пророцтво Iсаї в народженнi Iсуса, який "спасе людей своїх вiд їхнiх грiхiв". Це i є розкриттям повного значення iменi. Адже Iсус означає "Ягве спасає".
- У Євангелiях вiд Матвiя та Луки вказано родоводи Iсуса Христа, i вони не в усьому сходяться...
о. Рафаїл:
-- Розбiжностi в тому, вiд якого саме сина Давида походить Iсус. Матей вказує, що вiд Соломона, а Лука – від iншого сина. Але в будь-якому разi Христос -- нащадок царя Давида i обiцяний Богом Месiя.
о. Юрiй:
-- Обидва родоводи повнiстю пiдтверджують походження Iсуса вiд Давида. Вiдмiнностi в пiдходах вказують на рiзнi акценти для рiзних аудиторiй.
Матей хотiв переконати юдеїв, що Iсус -- їх царський Месiя, обiцяний цар Iзраїлю, законний наслiдник престолу Давида. Лука ж писав своє Євангелiє насамперед до християн, якi походять з язичникiв, а також -- щоб навернути до християнства освічених грецьких i римських читачiв. Тому в родоводi вiн демонструє, що Iсус походить вiд Адама i як Спаситель Вiн прийшов до всіх людей.
- А хто такi три царi, про яких спiваємо в колядках?
о. Рафаїл:
- Їх доцiльнiше назвати мудрецями, по-нашому астрологами. Це -- iсторичнi особи, вони жили на територiї Iрану i дослiджували зорi. Однак, чи їх було лише троє, невiдомо.
Грiб мудрецiв вiднайшли в Iранi. Потiм їхнi тiла, згiдно з переказами, невiдомим чином опинилися в Нiмеччинi за часів Барбаросси. Сьогоднi вони там схороненi та зберiгаються. Є золотий ковчег iз дiамантами, i в тому ковчегу зберiгаються їхнi останки. Експерименти показали, що цi тiла -- справдi з околиць Iрану часiв життя Христа.
о. Юрiй:
- У схiднiй Церквi вважали, що мудрецiв було 12. Захiдна традицiя вважає, що їх було троє. Однак, скiльки точно їх було, невiдомо. Матей також не згадує iмен волхвiв. Iмена Гаспар, Мельхiор та Бальтазар належать пiзнiшiй традицiї.
о. Тарас:
- Число "три" утвердилося, вiдповiдно до принесених дарiв. А мудрецi-царi уособлюють передусiм образ усiх тих, хто з поганства прийшов до Христа.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...
Коментарі