Iсус Христос народився щонайпiзнiше в груднi 5 року до нашої ери

Народження людини, котру християни називають Спасителем, стало точкою вiдлiку для сучасної історії людства.

Народження людини, котру християни називають Спасителем, стало точкою вiдлiку для сучасної історії людства -- саме вiд цiєї дати ми ведемо лiточислення. Та чи правильно вона встановлена? Коли до нас прийшов Iсус Христос? Ким були тi три царi, про яких спiваємо в колядках?

До обговорення Рiздва Христового "Експрес" запросив отця Рафаїла Турконяка, першого перекладача повного тексту Бiблiї українською мовою, отця Юрiя Щурка, доктора бiблiйних наук, та отця Тараса Барщевського, координатора Бiблiйного апостоляту УГКЦ.

- Якi дати iз життя Iсуса Христа нам вiдомi?

о. Юрiй:

- Iсус народився за життя Iрода Великого, який помер 13 березня 4 року до нашої ери у вiцi 70 рокiв. Отже, це могло статись щонайпiзнiше в груднi 5 року до нашої ери або ж у сiчнi 4 року до нашої ери. Хрестився Вiн i почав прилюдне служiння мiж 26 та 28 роком, а розiп'яли Iсуса 7 квiтня 30 року.

-- Але ж "нашу еру" ми починаємо саме з Рiздва Христового!

о. Юрiй:

- А до того в Європi лiточислення вели вiд заснування Риму. Лише в VI cтолiттi монах Дiонiсiй Малий запровадив лiточислення, вiдправною точкою для якого було народження Христа - A. D. (Anno Domini). Та при визначеннi точної дати він допустив помилку в 4 роки...

-- Як пророкували прихiд Спасителя в Старому Заповiтi?

о. Юрiй:

- Пророки описували час, коли цар Давид або хтось подiбний до нього повернеться i почне золотий вiк. Його називали Месiєю -- це єврейською означає "помазаник Божий".

До слова, з часу останнього пророка Малахiї до приходу Месiї минуло близько 400 рокiв. Народ Iзраїлю страждав тодi від окупантiв-римлян i дуже сподiвався на диво. Щоразу на Пасху за святковим столом у кожнiй родинi залишали два вiльнi мiсця – для Iллi, який мав прийти перед Месiєю, i для самого Месiї.

Народ уявляв свого Спасителя як дуже сильного царя, що знищить усiх ворогiв Iзраїлю. Тому й не розпiзнали вони народженого у Вифлеємi Месiю -- чекали ж бо полiтичного лiдера, котрий буде воювати iз земними царствами. Проте Iсус прийшов, щоб повнiстю викорiнити не наслiдки, а причини зла. Своїм навчанням та служiнням Христос показав, що найбiльшим ворогом є Сатана, а не Рим чи якась інша людська iмперiя.

о. Тарас:

- Iз пророцтв, що звiщають народження Спасителя в Старому Заповiтi, найбiльш знаним є пророцтво Iсаї: "Оце ж сам Господь дасть вам знак. Ось дiвиця зачала i породить сина, i дасть йому iм'я Еммануїл".

- Але ж назвали Спасителя Iсусом!

о. Тарас:

- Еммануїл означає -- "З нами Бог". У Старому Заповiтi це iм'я вказує на мiсiю, покликання особи, яка це iм'я несе. Євангелiст Матей бачить здiйснене пророцтво Iсаї в народженнi Iсуса, який "спасе людей своїх вiд їхнiх грiхiв". Це i є розкриттям повного значення iменi. Адже Iсус означає "Ягве спасає".

- У Євангелiях вiд Матвiя та Луки вказано родоводи Iсуса Христа, i вони не в усьому сходяться...

о. Рафаїл:

-- Розбiжностi в тому, вiд якого саме сина Давида походить Iсус. Матей вказує, що вiд Соломона, а Лука – від iншого сина. Але в будь-якому разi Христос -- нащадок царя Давида i обiцяний Богом Месiя.

о. Юрiй:

-- Обидва родоводи повнiстю пiдтверджують походження Iсуса вiд Давида. Вiдмiнностi в пiдходах вказують на рiзнi акценти для рiзних аудиторiй.

Матей хотiв переконати юдеїв, що Iсус -- їх царський Месiя, обiцяний цар Iзраїлю, законний наслiдник престолу Давида. Лука ж писав своє Євангелiє насамперед до християн, якi походять з язичникiв, а також -- щоб навернути до християнства освічених грецьких i римських читачiв. Тому в родоводi вiн демонструє, що Iсус походить вiд Адама i як Спаситель Вiн прийшов до всіх людей.

- А хто такi три царi, про яких спiваємо в колядках?

о. Рафаїл:

- Їх доцiльнiше назвати мудрецями, по-нашому астрологами. Це -- iсторичнi особи, вони жили на територiї Iрану i дослiджували зорi. Однак, чи їх було лише троє, невiдомо.

Грiб мудрецiв вiднайшли в Iранi. Потiм їхнi тiла, згiдно з переказами, невiдомим чином опинилися в Нiмеччинi за часів Барбаросси. Сьогоднi вони там схороненi та зберiгаються. Є золотий ковчег iз дiамантами, i в тому ковчегу зберiгаються їхнi останки. Експерименти показали, що цi тiла -- справдi з околиць Iрану часiв життя Христа.

о. Юрiй:

- У схiднiй Церквi вважали, що мудрецiв було 12. Захiдна традицiя вважає, що їх було троє. Однак, скiльки точно їх було, невiдомо. Матей також не згадує iмен волхвiв. Iмена Гаспар, Мельхiор та Бальтазар належать пiзнiшiй традицiї.

о. Тарас:

- Число "три" утвердилося, вiдповiдно до принесених дарiв. А мудрецi-царi уособлюють передусiм образ усiх тих, хто з поганства прийшов до Христа.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
У Краматорську завершився Особистий чемпіонат України серед жінок з шахів (рапід). Учасницями змагань стали 21 шахістка з усіх областей нашої держави. Тернопілля на турнірі представили Ольга Бабій та Маріанна Гриньова. В результаті, за підсумками дев’яти турів Ольга Бабій (на фото) посіла перше місце та здобула звання чемпіонки України, а Маріанна Гриньова була 18-тою. Повідомили в управлінні фізичної культури та спорту Тернопільської ОДА. До речі, цими дн...
Суспільство
В Україні у найближчі дні ускладняться погодні умови через циклон, який насувається з Європи. Про це на своїй сторінці у Facebook пише синоптик Наталка Діденко. Відзначається, що сьогодні погоду в Україні диктує атмосферний фронт, який практично розділив країну навпіл. Саме він стане причиною хмарності та невеликих дощів на Заході та Півночі України. Проте вже з завтрашнього дня, 24 жовтня, на території України ситуацію диктуватиме циклон, який ускладнить...
Суспільство
На вулиці Валовій, що в центрі Тернополя, працівники підрядної організації нещодавно вмонтували у бруківку нові ліхтарики, адже вже тривалий час там не працювала підсвідка, встановлена там ще у 2012 році. Як повідомляє "Доба", підрядники обіцяли встановити на заміну старим та  геть зіпсованим ліхтарикам більш надійні. Однак після завершення робіт минув лише місяць, а частина із них вже не функціонують. Підсвітка, яка залишилася, має різні кольори та працює...
Суспільство
В області уже створено 26 центрів надання адміністративних послуг, з них п’ять – в об’єднаних територіальних громадах. Саме в громадах відкриття ЦНАПів стало можливим завдяки реформі децентралізації, ініційованій Президентом та Прем’єр-міністром України. Адже ключова стратегія реформи децентралізації – це максимально доступні послуги та комфорт місцевих жителів. На цьому наголосив голова облдержадміністрації Степан Барна під час відкриття ЦНАПу у Великогаї...
Суспільство
Польща скасувала робочі візи для українців – новий порядок Про це повідомляє прикордонна служба Польщі на офіційному сайті strazgraniczna.pl Польща підтвердила офіційне право українців, їхати в Польщу на роботу без візи. Польща єдина країна Шенгенської зони та країна ЄС, законодавство якої передбачає, що негромадяни Євросоюзу, які перетнули кордон у рамках безвізового руху, тобто за біометричним паспортом без візи, також мають право на роботу, якщо оформл...
Суспільство
58-річного монаха Харитона, в миру — Геннадія Майзеля, та його помічницю Палагію — Тетяну Лозницю (54 роки), які загинули в аварії поблизу села Чорний Ліс, що в Збаразькому районі поховали на території Петропавлівського монастиря у селі Світязь Шацького району на Волині. Монах Харитон заснув за кермом і в'їхав у зустрічне авто. Сталося це ще 25 вересня. Минув уже маже місяць з дня похорону загиблих, однак друзі та товариші досі не можуть повірити у те, що...
Суспільство
Інтернет – це повноцінна частина життя сучасних дітей. Там вони шукають нові знання та інформацію для виконання домашніх завдань, спілкуються з друзями по всьому світу, стежать за життям улюблених блогерів в Instagram та в YouTube. Інтернет дозволяє дітям бути в курсі подій, ділитися фото та відеоконтентом, розважатися та просто переключaтися від сперечань з батьками чи негараздів у школі. Але  крім очевидних бонусів, інтернет несе і загрози. Зі збільшенн...
Суспільство
Завтра (24 жовтня), о 12:00 годині, в Тернополі відбудеться довгоочікуване офіційне відкриття McDonald’s. На своїй сторінці в мережі Фейсбук помічниця міського голови Катя Калуш опублікувала допис: "Добрі справи люблять тишу. Сьогодні першими відвідувачами McDonald’s у Тернополі стали діти з соціальних категорій (такі акції будуть традиційними), а вже завтра о 12.00 заклад повноцінно запрацює для усіх. Welcome". Дату відкриття вже неодноразово переносили,...
Суспільство
З понеділка, 22 жовтня, стартувало голосування за проекти, що будуть реалізовані за кошти міста у 2019 році в рамках “Громадського бюджету Тернополя”. Поточного року містяни мають можливість віддати свій голос за цікаві ідеї не лише шляхом реєстрації через Bank ID на офіційній сторінці “Громадського бюджету”, але й в терміналах самообслуговування та за посиланням у Приват24. “На сьогодні тернополяни вже отримали близько 250 тис. повідомлень у Приват24 з за...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!