Iсус Христос народився щонайпiзнiше в груднi 5 року до нашої ери

Народження людини, котру християни називають Спасителем, стало точкою вiдлiку для сучасної історії людства.

Народження людини, котру християни називають Спасителем, стало точкою вiдлiку для сучасної історії людства -- саме вiд цiєї дати ми ведемо лiточислення. Та чи правильно вона встановлена? Коли до нас прийшов Iсус Христос? Ким були тi три царi, про яких спiваємо в колядках?

До обговорення Рiздва Христового "Експрес" запросив отця Рафаїла Турконяка, першого перекладача повного тексту Бiблiї українською мовою, отця Юрiя Щурка, доктора бiблiйних наук, та отця Тараса Барщевського, координатора Бiблiйного апостоляту УГКЦ.

- Якi дати iз життя Iсуса Христа нам вiдомi?

о. Юрiй:

- Iсус народився за життя Iрода Великого, який помер 13 березня 4 року до нашої ери у вiцi 70 рокiв. Отже, це могло статись щонайпiзнiше в груднi 5 року до нашої ери або ж у сiчнi 4 року до нашої ери. Хрестився Вiн i почав прилюдне служiння мiж 26 та 28 роком, а розiп'яли Iсуса 7 квiтня 30 року.

-- Але ж "нашу еру" ми починаємо саме з Рiздва Христового!

о. Юрiй:

- А до того в Європi лiточислення вели вiд заснування Риму. Лише в VI cтолiттi монах Дiонiсiй Малий запровадив лiточислення, вiдправною точкою для якого було народження Христа - A. D. (Anno Domini). Та при визначеннi точної дати він допустив помилку в 4 роки...

-- Як пророкували прихiд Спасителя в Старому Заповiтi?

о. Юрiй:

- Пророки описували час, коли цар Давид або хтось подiбний до нього повернеться i почне золотий вiк. Його називали Месiєю -- це єврейською означає "помазаник Божий".

До слова, з часу останнього пророка Малахiї до приходу Месiї минуло близько 400 рокiв. Народ Iзраїлю страждав тодi від окупантiв-римлян i дуже сподiвався на диво. Щоразу на Пасху за святковим столом у кожнiй родинi залишали два вiльнi мiсця – для Iллi, який мав прийти перед Месiєю, i для самого Месiї.

Народ уявляв свого Спасителя як дуже сильного царя, що знищить усiх ворогiв Iзраїлю. Тому й не розпiзнали вони народженого у Вифлеємi Месiю -- чекали ж бо полiтичного лiдера, котрий буде воювати iз земними царствами. Проте Iсус прийшов, щоб повнiстю викорiнити не наслiдки, а причини зла. Своїм навчанням та служiнням Христос показав, що найбiльшим ворогом є Сатана, а не Рим чи якась інша людська iмперiя.

о. Тарас:

- Iз пророцтв, що звiщають народження Спасителя в Старому Заповiтi, найбiльш знаним є пророцтво Iсаї: "Оце ж сам Господь дасть вам знак. Ось дiвиця зачала i породить сина, i дасть йому iм'я Еммануїл".

- Але ж назвали Спасителя Iсусом!

о. Тарас:

- Еммануїл означає -- "З нами Бог". У Старому Заповiтi це iм'я вказує на мiсiю, покликання особи, яка це iм'я несе. Євангелiст Матей бачить здiйснене пророцтво Iсаї в народженнi Iсуса, який "спасе людей своїх вiд їхнiх грiхiв". Це i є розкриттям повного значення iменi. Адже Iсус означає "Ягве спасає".

- У Євангелiях вiд Матвiя та Луки вказано родоводи Iсуса Христа, i вони не в усьому сходяться...

о. Рафаїл:

-- Розбiжностi в тому, вiд якого саме сина Давида походить Iсус. Матей вказує, що вiд Соломона, а Лука – від iншого сина. Але в будь-якому разi Христос -- нащадок царя Давида i обiцяний Богом Месiя.

о. Юрiй:

-- Обидва родоводи повнiстю пiдтверджують походження Iсуса вiд Давида. Вiдмiнностi в пiдходах вказують на рiзнi акценти для рiзних аудиторiй.

Матей хотiв переконати юдеїв, що Iсус -- їх царський Месiя, обiцяний цар Iзраїлю, законний наслiдник престолу Давида. Лука ж писав своє Євангелiє насамперед до християн, якi походять з язичникiв, а також -- щоб навернути до християнства освічених грецьких i римських читачiв. Тому в родоводi вiн демонструє, що Iсус походить вiд Адама i як Спаситель Вiн прийшов до всіх людей.

- А хто такi три царi, про яких спiваємо в колядках?

о. Рафаїл:

- Їх доцiльнiше назвати мудрецями, по-нашому астрологами. Це -- iсторичнi особи, вони жили на територiї Iрану i дослiджували зорi. Однак, чи їх було лише троє, невiдомо.

Грiб мудрецiв вiднайшли в Iранi. Потiм їхнi тiла, згiдно з переказами, невiдомим чином опинилися в Нiмеччинi за часів Барбаросси. Сьогоднi вони там схороненi та зберiгаються. Є золотий ковчег iз дiамантами, i в тому ковчегу зберiгаються їхнi останки. Експерименти показали, що цi тiла -- справдi з околиць Iрану часiв життя Христа.

о. Юрiй:

- У схiднiй Церквi вважали, що мудрецiв було 12. Захiдна традицiя вважає, що їх було троє. Однак, скiльки точно їх було, невiдомо. Матей також не згадує iмен волхвiв. Iмена Гаспар, Мельхiор та Бальтазар належать пiзнiшiй традицiї.

о. Тарас:

- Число "три" утвердилося, вiдповiдно до принесених дарiв. А мудрецi-царi уособлюють передусiм образ усiх тих, хто з поганства прийшов до Христа.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Кримінал
Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду розглянула апеляційні скарги прокурора та захисника обвинуваченого В’ячеслава Г. на вирок Чортківського районного суду від 30 січня 2019 року. Даним вироком В’ячеслава Г. визнано винним за ч.3 ст. 15, ч.2 ст.185 (незакінчений замах на крадіжку; таємне, умисне викрадення чужого майна, вчинено повторно) та за ст. 348 КК України (посягання на життя працівника правоохоронного органу шляхом замаху на його вбивств...
Суспільство
Народний депутат України, голова фракції «Об’єднання «Самопоміч» Олег Березюк закликає тернополян підтримати діючого нардепа та кандидата в депутати Тараса Пастуха на виборах до парламенту, які відбудуться 21 липня. - Коли працюєш з Тарасом, виникає два відчуття. Перше – ти сильніший разом з ним, бо він дає тобі впевненість, а з іншого боку – з ним ти стаєш відповідальнішим. Пригадую, на початку каденції Тарас ніяк не міг повернутися з фронту. Він приїжджа...
Суспільство
Неважливо, яке становище мешканці Тернопільщини посідають у суспільстві, за незаконну агітацію відповідатимуть однаково. Як наголосив під час пресконференції начальник ГУНП в Тернопільській області Олександр Богомол, встановлена законом юридична відповідальність за порушення виборчого законодавства є важливою гарантією здійснення вільного волевиявлення, повідомляють Тернополяни. — Закон та правила – одні для всіх. Священники живуть на землі, а не на небі....
Суспільство
Студенти-археологи педагогічного університету поблизу села Кордишів знайшли унікальне поховання людей часів бронзового віку. У могилі було двоє дорослих і дитина, ще троє людей лежали в їхніх ногах, повідомляє Тернопіль1. Вони пролежали в землі 3 тисячі 500 років. Поховання часів бронзового віку знайшли студенти-археологи педагогічного університету поблизу села Кордишів на Шумщині . Це були чоловік, жінка і дитина. Крім того, ще троє людей лежали в їхніх н...
Політика
Вже цієї неділі, 21 липня, в Україні відбудуться дострокові парламентські вибори. Україна отримала шанс на повне перезавантаження, адже саме ці вибори дають можливість запустити масштабні зміни, яких так давно чекають українці. Єдиною політичною силою, яка має чіткий план для реалізації цих змін, є ВО «Батьківщина». Вона об’єднала у своїй команді молодих та досвідчених політиків і готова створити сильну коаліцію у парламенті. Справжнім полем бою між команд...
Суспільство
«Не допустити реваншу проросійських сил та не зійти з обраного вектору розвитку на засадах європейських цінностей, зберігши при цьому свою національну ідентичність – завдання для всіх українців. Ми повинні стояти на своєму у питаннях державних кордонів, мови та церкви», – на цьому наголошує кандидат у народні депутати України в ОВО № 163 (м. Тернопіль) Степан Барна. «21 липня – це рубіж, який визначить, що насправді обрала українська нація. Це іспит на зрі...
Суспільство
Народний депутат України Михайло Головко разом із жителями Шумська відсвяткував День громади. Він зазначив, у цьому місті панують проукраїнські настрої, а жителі міста є справжніми патріотами на своїй землі. Саме Михайло Головко подарував свято для усіх присутніх. Цього дня кожен міг насолодитися дружньою атмосферою, випробувати різні атракціони та потанцювати під улюблену музику. - Сьогодні я приїхав не із пустими руками. А привітати Шумськ приїхав на моє...
Кримінал
Нечувано жорстокий випадок трапився нещодавно у Виноградові, що в Закарпатській області: жертвою людини стала звичайна кішка, що внаслідок знущань невдовзі померла. Як інформує "Zakarpatpost", страшну інформацію у соцмережі Фейсбук повідомив користувач Vasilij-Irina Vasko. "Душа болить, а серце обливається кров’ю від усвідомлення того, що в нашому місті живуть такі нелюди", – йдеться у повідомленні. – "Сьогодні Мурку поховали, так як не витримала катування...
Суспільство
Не полюбити Кременець з першого погляду неможливо. З давніх-давен древнє місто вабило до себе мандрівників, письменників, художників, науковців. Сьогодні інтерес до перлини Волині не зникає. Частими гостями міста, окрім пересічних туристів, є тревел-блогери, журналісти. А нещодавно Кременець став героєм туристичної програми телеканалу іномовлення України UATV. Днями вийшла перша частина фільму. – Тернопільщина. Мальовничі гори. У долині розташувалося невел...
Новини по темі
«З ним ти стаєш сильнішим та відповідальнішим» - нардеп Олег Березюк про Тараса Пастуха
Священиків Тернопільщини за агітацію в церквах притягатимуть до відповідальності
Пролежали в землі 3 500 років: нові подробиці унікальних розкопок на Тернопільщині (ВІДЕО)
Степан Барна: «21 липня – це рубіж, який визначить, що насправді обрала українська нація»
Михайло Головко привітав жителів Шумська з Днем громади та подякував за підтримку
Місто на Тернопільщині потрапило у тревел-проект і вразило знімальну групу (ФОТО, ВІДЕО)
Тернопільський дитячий танцювальний колектив пограбували в Марселі: у неповнолітніх злодії вкрали усі гроші та документи (ВІДЕО)
"Існує просте вирішення": тернополяни скаржаться на проблеми у роботі Управління державної реєстрації
У селі на Тернопільщині зберігаються церковні книги, яким по 310 років (ФОТО)
"Смертоносна "розвага"": тернополян попереджають про небезпечну гру, яка поширюється у мережі (ФОТО)