Як тернополяни можуть отримати пільгові кредити на житло?

Молодіжний кредит на житло у Тернополі - як птах Фенікс. Всі знають, що він є, але ніхто не знає, коли він з’явиться та кому дістанеться. Журналісти з'ясували, як і хто може отримати такий кредит

Дві державні програми житлового кредитування діють на Тернопільщині. За однією з них річна ставка кредиту становить 3%, за іншою – 14,1%

Останнім часом у нашому місті про молодіжне кредитування дещо призабули. Напевне, через те, що комерційні банки перестали реалізовувати програми такого роду. Але в той час, коли більшість тернополян втратили надію отримати від держави будь-яку підтримку для придбання омріяного житла, декільком тернопільським сім’ям вдалося закрити квартирне питання.

Програми є, лиш грошей немає

– Лише за грудень 2015 року чотири тернопільські сім’ї отримали фінансову підтримку від держави за програмою «Кредит за рахунок власних коштів Фонду», –  розповідає 20хвилин директор Тернопільського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Андрій Козак. – Та наразі ми не маємо чим хвалитися: поки в економіці криза та в державі йде війна, наш фонд фінансування не отримує. Мені важко говорити про позитивні перспективи на найближчий час.

Нагадаємо, в Україні діє держпрограма забезпечення молоді житлом на 2013-2017 роки, затверджена постановою Кабміну за №967 від 24 жовтня 2012 р. Згідно з нею молоді громадяни України мають можливість придбати житло у кредит на пільгових умовах. Однак, за словами директора Тернопільського фонду, на надання нових кредитів за програмою «Компенсація цільової ставки за кредитами комерційних банків» коштів немає. Водночас ті, хто вже отримав такий кредит та підписав договір, отримують компенсацію щомісяця. Нових кредитів фонд не видає у зв’язку з тим, що немає фінансування, продовжує пан Козак. За його словами, програма не є скасована, а лише призупинена. У бюджеті-2016 грошей на неї немає.

Загалом у Тернополі діють дві програми, на які є незначне фінансування. Перша – «Надання кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво житла». Вона діє виключно завдяки фінансуванню з державного та місцевого бюджетів. Як каже Андрій Козак, за цією програмою коштів у держбюджеті немає, а з місцевого виділяють мізер.

Функціонує й програма «Надання кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво житла за рахунок власних коштів Фонду». Фонд отримав статутний капітал, який держава щороку збільшує.

Як обігнати інших у черзі

Програма «Надання кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво житла» є пільговим кредитом. Його надають терміном до 30 років молодим сім’ям та молодим людям віком до 35-ти. Площа надається з розрахунку 21 кв. м на кожного члена сім’ї плюс 20 кв. м  на сім’ю. Відсоткова ставка за цим кредитом становить 3% річних. Також за цією програмою діє система пільг.

– Держава третій рік не фінансує цей вид кредиту, однак місцевий бюджет на нього виділяє незначні кошти в розмірі 170 000 грн. За минулий рік нам вдалося прокредитувати лише одну квартиру. Загалом на обліку саме на цей кредит перебувають 155 сімей, – додає пан Козак.

Утім, фонд відійшов від старої системи черг та використовує рейтингову систему – набір балів за підсумками поданих сім’ями документів. До прикладу, сім’я, яка стоїть на простому квартирному обліку (сім’ї, які хочуть скористатися цими програмами, повинні перебувати на квартирному обліку за місцем проживання) отримує 0 балів, а якщо на першочерговому – 10 балів. (Хто потрапляє на першочерговий?). За кожну дитину дають 1 бал.

– Було таке, що при здачі усіх відповідних документів сім’я за підсумком балів автоматично ставала першою. Хоча в черзі було понад 250 сімей, які в черзі три, а то і більше років, – стверджує Андрій Козак.

Бали також додаються за час перебування на квартирному обліку: сім’ї, що стали сьогодні, мають 0 балів. Ті, що стоять більше року, мають три бали і т. д. Перевагу також віддають молодим ученим, членам національних або олімпійських ігор (8 балів).

– Після того, як надходять кошти з бюджету, ми запускаємо рейтингову програму, яка нам видає персональний ідентифікаційний номер. За ним отримуємо дані про сім’ю й повідомляємо її про результат, – каже директор.

За словами пана Козака, ця програма працює автономно через Київ, доступ для введення даних із Фонду має лише один працівник. Це узаконено наказом Міністерства у справах сім’ї та молоді та пройшло візування у Мін’юсті.

Вираховують платоспроможність

Програма «Кредит за рахунок власних коштів Фонду» пільг не має, а відсоткова ставка за нею становить 14,1% у гривнях. Цю ставку фіксують при підписанні договору. На цю програму черги немає.

– Якщо у центральному фонді є готівкові ресурси і з переліком документів у клієнта все гаразд, то ми пропонуємо йому акредитованих забудовників для вибору житла, – пояснює Андрій Козак.

Тернопільський фонд працює лише з тими забудовниками, які пройшли акредитацію. Центральний апарат у Києві, так званий кредитний комітет, перевіряє, чи забудовник дійсно отримав земельну ділянку, чи отримав дозвіл на будівництво цього об’єкта, чи не має у нього боргів, застав, судових рішень, за відсутності заборгованості зі сплати податків.

– Ми вираховуємо платоспроможність клієнта за доволі простою формулою: від сукупного сімейного доходу відмінусовуємо витрати на повернення кредиту, тіла і відсотків. На місяць повинен залишитися мінімальний прожитковий мінімум на кожного члена сім’ї. Ми також погоджуємося на двох поручителів. Як правило, це люди з високими доходами. Останнім часом 90% людей, які бажали отримати молодіжний кредит, були неплатоспроможними, – розповідає фахівець.

Чим більше діток, тим менший борг

Якщо сім’я подає пакет документів на пільговий кредит, її одразу вносять в систему. У пільговому кредиті перший внесок повинен становити не менше 6%, а «за власні кошти Фонду» – не менше 10% від вартості житла нормативної площі. Якщо квартира більша від нормативу, сім’я повинна оплатити відразу всю суму на виявлену різницю при підписані угоди. Щодо системи пільг, то вони є лише по пільговому кредитуванні.

– Якщо в сім’ї є одна дитина на момент отримання кредиту чи під час погашення кредиту, то плата у розмірі 3% з сім’ї не стягується: кредит надають за нульовою ставкою. Якщо в сім’ї є двоє діток чи народжується двоє діток, то списується 3% річних і 25% тіла кредиту. Якщо троє діток і більше, то 3% річних та 50% тіла кредиту. Клієнт може подати документи на обидва види кредиту. Та, отримавши один кредит, з іншого автоматично знімається, – додає пан Козак.

Щодо процесу списання відсотків за кредитом, то він відбувається так: сім’я повинна привезти свідоцтво про народження дитини в місячний термін. Тоді фонд розраховує залишок за кредитом від моменту народження і відмінусовує від нього пільгу. Якщо ж сім’я прострочила терміни, то розрахунок проводять з моменту подання копії свідоцтва.

ДОВІДКА

Жоден комерційний чи державний банк не надає програм молодіжного кредитування. Зазначені вище програми є урядовими та здійснюються виключно через Фонд, який є фінансовою установою. Наразі обслуговування коштів позичальників за цими двома видами кредиту здійснюється виключно через «Укргазбанк». Тернопільське регіональне управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву міститься за адресою: Тернопіль, просп. Бандери, 34, тел. (0352) 43-09-78. 

Пакет документів

Перелік документів для отримання кредиту:

1. Довідка про перебування на квартирному обліку.

2. Форма 3 про склад сім’ї (беруть у жеку за місцем проживання, ОСББ, паспортний стіл).

3. Довідка про доходи.

4. Копія паспорта.

5. Копія ідентифікаційного коду.

6. Копія свідоцтва про народження дитини (дітей).

7. Копія свідоцтва про одруження.

Тернопіль кредит на житло
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Бійка за участю священиків тернопільської церкви Різдва Христового трапилася в селі Винятинці Заліщицького району. Все сталося просто у храмі та ще й під час богослужіння, яке закінчилося викликом поліції.  Як повідомляє "ІНТБ", священослужителі автокефальної церкви Різдва Христового, що в обласному центрі, на чолі із Архієпископом Тернопільським і Бучацьким Тихоном влаштували "розбірки" із настоятелем храму Успіння Пресвятої Богородиці села Винятинці архі...
Суспільство
Незабаром Святий Миколай завітає до кожного з нас. Журналісти пройшлись по магазинах і визначили, скільки цього року вартуватиме кошик найпопулярніших подарунків на Миколая. Для того, аби купити фрукти та солодощі, вам знадобиться близько 250 гривень. Ціни в супермаркетах наступні: * Ківі – 40 грн/кг; * Апельсин – 30 грн/кг; * Мандарин – 26 грн/кг; * Хурма – 45 грн/кг; * Ананас – 70 грн/кг; * Яблука – 12 грн/кг; * Готові «Миколайчики» в пакунках – від 70 д...
Політика
Голова облдержадміністрації Степан Барна звернувся до депутатів обласної ради підтримати на сесії звернення Вселенського Патріарха Варфоломія до ієрархів української православної церкви московського патріархату взяти участь в Об’єднавчому Соборі. Собор, нагадаємо, запланований на 15 грудня у Святій Софії,  яка протягом століть була центром українського релігійного життя.   Зокрема, Степан Барна зачитав звернення Святійшого Вселенського Патріарха, Архієписк...
Суспільство
Понад 90 картин продали на благодійному аукціоні у Тернополі, аби подарувати свято дітям, які мають розлади спектру аутизму. Організував захід місцевий художник Рустам Давлєтов, повідомляє тв4. Зібрані гроші підуть на закупівлю художніх матеріалів, які передадуть у Центр розвитку дітей “Золотий ключик”, як подарунки від Святого Миколая.
Кримінал
Крадіжку майна інкримінують працівники Бережанського відділу поліції мешканцю села Волиця. Чоловік викрав мобільний телефон у знайомого.  До мешканця райцентру Бережани злодій прийшов у гості. У компанії знайомі цілий вечір розпивали алкоголь. Коли господар вже добряче захмелів, гість подався додому, прихопивши в кишеню ґаджет. Сподівався, що потерпілий не згадає, де його подів, однак уникнути відповідальності за скоєне не вдалося. Повідомляють у відділі к...
Суспільство
Збільшити плату за холодне водопостачання та водовідведення у Тернополі планують на 11%. Проект перегляду тарифів затвердили у "Тернопільводоканалі" на громадських слуханнях і передали до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. "Якщо Нацкомісія затвердить зміни до тарифів – ціну за холодну воду піднімуть з 1 січня",- каже начальник планово-економічного відділу «Тернопільводоканал» Володимир Водовіз....
Суспільство
Володимир Коваль — відомий на Тернопільщині фермер. Він активно займається вирощування насіннєвої і товарної картоплі та виготовленням паливних брикетів з соломи та ріпаку. Пише TERNOPILTRAVEL. Сьогодні у господарстві фермера 4,8 тисячі землі, у семи областях Тернопільської області. Займатися паливними екобрикетами почав на початку 90-х. Тоді був одним з перших хто почав займатися виробництва дизельного пального з ріпаку. Наступним кроком стало відкриття н...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції затримали тернополянина 1999 року народження за вчинення грабежу. Як встановили правоохоронці, підозрюваний мав на меті пограбування.   Як інформує офіційний сайт Національної поліції в Тернопільській області, про злочин повідомила місцева мешканка, яка й потерпіла від рук грабіжника. Жінка зазначила, що коли поверталася додому у вечірню пору, до неї раптово підбіг невідомий та вирвав з плеча сумку. Завдані збитки...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити особу невідомого. Чоловіка підозрюють у крадіжці одягу з магазину на вулиці Руська. Подія трапилась ще 13 жовтня. Камери відеоспостереження зафіксували крадія в момент скоєння злочину. Правоохоронці звертаються до краян: якщо ви впізнали дану особу, або знаєте його місцезнаходження, телефонуйте за номерами у Тернополі 27-11-70, 067-352-33-17; або на лінію “102″.
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!