Як тернополяни можуть отримати пільгові кредити на житло?

Молодіжний кредит на житло у Тернополі - як птах Фенікс. Всі знають, що він є, але ніхто не знає, коли він з’явиться та кому дістанеться. Журналісти з'ясували, як і хто може отримати такий кредит

Дві державні програми житлового кредитування діють на Тернопільщині. За однією з них річна ставка кредиту становить 3%, за іншою – 14,1%

Останнім часом у нашому місті про молодіжне кредитування дещо призабули. Напевне, через те, що комерційні банки перестали реалізовувати програми такого роду. Але в той час, коли більшість тернополян втратили надію отримати від держави будь-яку підтримку для придбання омріяного житла, декільком тернопільським сім’ям вдалося закрити квартирне питання.

Програми є, лиш грошей немає

– Лише за грудень 2015 року чотири тернопільські сім’ї отримали фінансову підтримку від держави за програмою «Кредит за рахунок власних коштів Фонду», –  розповідає 20хвилин директор Тернопільського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Андрій Козак. – Та наразі ми не маємо чим хвалитися: поки в економіці криза та в державі йде війна, наш фонд фінансування не отримує. Мені важко говорити про позитивні перспективи на найближчий час.

Нагадаємо, в Україні діє держпрограма забезпечення молоді житлом на 2013-2017 роки, затверджена постановою Кабміну за №967 від 24 жовтня 2012 р. Згідно з нею молоді громадяни України мають можливість придбати житло у кредит на пільгових умовах. Однак, за словами директора Тернопільського фонду, на надання нових кредитів за програмою «Компенсація цільової ставки за кредитами комерційних банків» коштів немає. Водночас ті, хто вже отримав такий кредит та підписав договір, отримують компенсацію щомісяця. Нових кредитів фонд не видає у зв’язку з тим, що немає фінансування, продовжує пан Козак. За його словами, програма не є скасована, а лише призупинена. У бюджеті-2016 грошей на неї немає.

Загалом у Тернополі діють дві програми, на які є незначне фінансування. Перша – «Надання кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво житла». Вона діє виключно завдяки фінансуванню з державного та місцевого бюджетів. Як каже Андрій Козак, за цією програмою коштів у держбюджеті немає, а з місцевого виділяють мізер.

Функціонує й програма «Надання кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво житла за рахунок власних коштів Фонду». Фонд отримав статутний капітал, який держава щороку збільшує.

Як обігнати інших у черзі

Програма «Надання кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво житла» є пільговим кредитом. Його надають терміном до 30 років молодим сім’ям та молодим людям віком до 35-ти. Площа надається з розрахунку 21 кв. м на кожного члена сім’ї плюс 20 кв. м  на сім’ю. Відсоткова ставка за цим кредитом становить 3% річних. Також за цією програмою діє система пільг.

– Держава третій рік не фінансує цей вид кредиту, однак місцевий бюджет на нього виділяє незначні кошти в розмірі 170 000 грн. За минулий рік нам вдалося прокредитувати лише одну квартиру. Загалом на обліку саме на цей кредит перебувають 155 сімей, – додає пан Козак.

Утім, фонд відійшов від старої системи черг та використовує рейтингову систему – набір балів за підсумками поданих сім’ями документів. До прикладу, сім’я, яка стоїть на простому квартирному обліку (сім’ї, які хочуть скористатися цими програмами, повинні перебувати на квартирному обліку за місцем проживання) отримує 0 балів, а якщо на першочерговому – 10 балів. (Хто потрапляє на першочерговий?). За кожну дитину дають 1 бал.

– Було таке, що при здачі усіх відповідних документів сім’я за підсумком балів автоматично ставала першою. Хоча в черзі було понад 250 сімей, які в черзі три, а то і більше років, – стверджує Андрій Козак.

Бали також додаються за час перебування на квартирному обліку: сім’ї, що стали сьогодні, мають 0 балів. Ті, що стоять більше року, мають три бали і т. д. Перевагу також віддають молодим ученим, членам національних або олімпійських ігор (8 балів).

– Після того, як надходять кошти з бюджету, ми запускаємо рейтингову програму, яка нам видає персональний ідентифікаційний номер. За ним отримуємо дані про сім’ю й повідомляємо її про результат, – каже директор.

За словами пана Козака, ця програма працює автономно через Київ, доступ для введення даних із Фонду має лише один працівник. Це узаконено наказом Міністерства у справах сім’ї та молоді та пройшло візування у Мін’юсті.

Вираховують платоспроможність

Програма «Кредит за рахунок власних коштів Фонду» пільг не має, а відсоткова ставка за нею становить 14,1% у гривнях. Цю ставку фіксують при підписанні договору. На цю програму черги немає.

– Якщо у центральному фонді є готівкові ресурси і з переліком документів у клієнта все гаразд, то ми пропонуємо йому акредитованих забудовників для вибору житла, – пояснює Андрій Козак.

Тернопільський фонд працює лише з тими забудовниками, які пройшли акредитацію. Центральний апарат у Києві, так званий кредитний комітет, перевіряє, чи забудовник дійсно отримав земельну ділянку, чи отримав дозвіл на будівництво цього об’єкта, чи не має у нього боргів, застав, судових рішень, за відсутності заборгованості зі сплати податків.

– Ми вираховуємо платоспроможність клієнта за доволі простою формулою: від сукупного сімейного доходу відмінусовуємо витрати на повернення кредиту, тіла і відсотків. На місяць повинен залишитися мінімальний прожитковий мінімум на кожного члена сім’ї. Ми також погоджуємося на двох поручителів. Як правило, це люди з високими доходами. Останнім часом 90% людей, які бажали отримати молодіжний кредит, були неплатоспроможними, – розповідає фахівець.

Чим більше діток, тим менший борг

Якщо сім’я подає пакет документів на пільговий кредит, її одразу вносять в систему. У пільговому кредиті перший внесок повинен становити не менше 6%, а «за власні кошти Фонду» – не менше 10% від вартості житла нормативної площі. Якщо квартира більша від нормативу, сім’я повинна оплатити відразу всю суму на виявлену різницю при підписані угоди. Щодо системи пільг, то вони є лише по пільговому кредитуванні.

– Якщо в сім’ї є одна дитина на момент отримання кредиту чи під час погашення кредиту, то плата у розмірі 3% з сім’ї не стягується: кредит надають за нульовою ставкою. Якщо в сім’ї є двоє діток чи народжується двоє діток, то списується 3% річних і 25% тіла кредиту. Якщо троє діток і більше, то 3% річних та 50% тіла кредиту. Клієнт може подати документи на обидва види кредиту. Та, отримавши один кредит, з іншого автоматично знімається, – додає пан Козак.

Щодо процесу списання відсотків за кредитом, то він відбувається так: сім’я повинна привезти свідоцтво про народження дитини в місячний термін. Тоді фонд розраховує залишок за кредитом від моменту народження і відмінусовує від нього пільгу. Якщо ж сім’я прострочила терміни, то розрахунок проводять з моменту подання копії свідоцтва.

ДОВІДКА

Жоден комерційний чи державний банк не надає програм молодіжного кредитування. Зазначені вище програми є урядовими та здійснюються виключно через Фонд, який є фінансовою установою. Наразі обслуговування коштів позичальників за цими двома видами кредиту здійснюється виключно через «Укргазбанк». Тернопільське регіональне управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву міститься за адресою: Тернопіль, просп. Бандери, 34, тел. (0352) 43-09-78. 

Пакет документів

Перелік документів для отримання кредиту:

1. Довідка про перебування на квартирному обліку.

2. Форма 3 про склад сім’ї (беруть у жеку за місцем проживання, ОСББ, паспортний стіл).

3. Довідка про доходи.

4. Копія паспорта.

5. Копія ідентифікаційного коду.

6. Копія свідоцтва про народження дитини (дітей).

7. Копія свідоцтва про одруження.

Тернопіль кредит на житло
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
На бульварі Данила Галицького встановили обмежувачі. На одній з алей, куди регулярно заїжджали тернополяни приватним транспортом, встановили тринадцять обмежувачів – напівсфер. Як повідомив головний спеціаліст відділу інженерно-транспортної інфраструктури управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської  ради Ігор Бойчук, роботи виконані на доручення міського голови. Влаштування обмежувачів не перешкоджає заїзду...
Суспільство
Тернопільська співачка Мар’яна Нестайко розпочала благодійний збір коштів на свій омріяний кліп до пісні "Андреналін". Про це дівчина написала на своїй сторінці у соцмережі.  Для здійснення її мрії потрібно 10 000 доларів США. «Друзі, пишу номер своєї картки Приват банку 5168 7551 0131 0320 Збираю кошти на кліп "Андреналін", хто має бажання і можливість долучайтесь і дві гривні буде добре, так помаленько потрібну сумма в розмірі 10 000 доларів. Може якраз...
Суспільство
Завтра, 21 лютого, “Бункермуз” запрошує вас на відкриття експозиції молодого художника Андрія Пілата «Виставка номер три». Відкриття о 19:00. Уже два роки художник збирає пластикові відходи на сміттєзвалищах і вулицях: HDPE2 — пластик високого тиску та LDPE4 — пластик низького тиску. Цей матеріал має широку кольорову гаму, що важливо у творчості, а також спонтанний, що є теж цікавою властивістю. І хоча пластик доступний, це не робить процес створення елеме...
Екологія
З 22 лютого похолодання в Україні знову посилиться: через вплив холодного атмосферного фронту у четвер, 21 лютого 209 року, в Україні місцями пройде мокрий сніг. Як повідомляє "Погляд" із посиланням на прогноз погоди синоптика Наталії Діденко. "21 лютого фронт принесе вже мокрий сніг на схід та північний схід. Дощ перейде у мокрий сніг, бо очікується зниження температури повітря. На решті території завтра без особливих опадів, хіба що на заході покапає нев...
Суспільство
На території області спостерігається низька інтенсивність епідемічної активності грипу, ГРВІ та регіональне поширення: епідпорогове значення перевищене на території одного району – Бережанський район – на 50,5%.  Загальна захворюваність на грип та ГРВІ за останні 7 днів склала 549 випадків на 100 тисяч населення, що становить 48,2% до розрахункового показника визначення початку епідемії (1138 випадків на 100 тис. населення).  За останній (7) тиждень (11.02...
Суспільство
На центральному майдані Тернополя розбирають ковзанку. Огородження настільки вмерзло у лід, що чоловіки її просто виламують з льодової пастки, а шматки замерзлої води розлітаються на декілька метрів. Сама ковзанка уже потрохи тане та підтоплює довкола себе тротуар і площу. До слова, днями уже демонтували фотозону біля ковзанки та частину конструкції, де тернополяни перевзувались.
Кримінал
Знайомство з громадянином Азербайджану завершилося для тернополянки  гірким розчаруванням. Кавалер пограбував дівчину  та зачинив в орендованій  квартирі. Кривдника потерпілої затримали розшуківці спільно з групою реагування патрульної поліції. Повідомлення про злочин надійшло до Тернопільського відділу поліції від 29-річної жительки обласного центру. Вона розповіла, що у неї відібрали золоті вироби та мобільний телефон. Збитки оцінила у десять тисяч гриве...
Політика
Чортківська комунальна районна лікарня отримала необхідну допомогу – реанімобіль на основі "FIAT Ducato" від Асоціації Італія-Україна (Болонія), громадської організації українців в Італії. Як інформує "Чортків life", вкотре посприяла в отриманні реанімобіля Бучацька єпархія УГКЦ, зокрема, Преосвященніший Владика Дмитро Григорак, волонтери Ціхоцький Віталій, Анатолій Кноль та ін.19 лютого Преосвященнішим Владикою відбулося освячення транспортного засобу та...
Суспільство
Спеціальну угоду про соціальне забезпечення підписала Польща з Україною. Тож тернополяни, які працюють в Польщі легально з 2014 року, отримуватимуть їхню пенсію на таких же умовах, як поляки. Україна – це шоста країна поза Євросоюзом, з якою підписали таку угоду. Також соцзабезпечення Польща гарантує громадянам Молдови, Македонії, Південної Кореї, Канади, Австралії та США, пише Терен. Щоб отримати таке соцзабезпечення слід бути застрахованим у Фонді соцстр...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!