На Тернопільщині найвищі ціни по Україні

За зведеними показниками по всіх напрямках соціально-економічного розвитку,  Тернопільська область займає 23 місце, позаду лише Донеччина та Луганщина.

Така плачевна ситуація сталася через ряд факторів. Насамперед через деформовану структуру економіки. В області мало виробництва (промисловості та сільського господарства) і багато торгівлі та сфери послуг. Другий фактор – цілі галузі представлені малою кількістю підприємств. Від одного підприємства залежить цілий напрямок. І якщо в нього проблема з закупівлею сировини і має місце виробничий простій або перевищення складських залишків, тобто менша реалізація, то ціла галузь показує збиток. Характерним прикладом у цьому плані є машинобудівна галузь і її флагман «СЕ Борднетце-Україна». У залежності від того, як він працює, галузь може давати великий ріст або, навпаки, падіння, пише «Номер один».

Третя причина – це неглибока переробка сировини. Тернопільські підприємства  майже не створюють доданої вартості, а цей показник і є найреальнішим індикатором економіки. Додана вартість найбільше формується у виробництві (близько 90%), але якщо по структурі економіки та ж промисловість займає всього четверту частину, відповідно немає звідки формувати цю додану вартість. Через те, що структура економіки порушена й розбалансована, Тернопільщина відстає протягом 10-12 останніх років навіть від своїх найближчих географічних сусідів.

Четвертий фактор – це величезна тіньова економіка, яка впливає на той же індекс споживчих цін. За даними Мінрегіонбуду, на Тернопільщині за останній рік стався найбільший ріст споживчих цін зі всіх регіонів України при тому, що офіційно доходи в людей не значні. Це означає, що готівка у мешканців області є, але вона «гуляє» поза економікою.

Ще один фактор – це монополізація ринків. Монополісти тримають високі ціни і люди змушені купувати товари та послуги, натомість роблять «перекос» в інших сферах життєдіяльності. Так заборгованість населення області за комунальні послуг складає 30%. Тобто люди не мають за що платити, натоміть вимушено витрачають значні кошти на товари першої необхідності.

Якщо ж вдатися до деталізації економічної частини запропонованого Мінрегіонбудом рейтингу, то найбільше область «витягують» галузі будівництва, промисловості та сільське господарство. При цьому має місце не ріст показників по галузях, а плавніше падіння у порівнянні з іншими регіонами України. Так індекс промислового виробництва склав 94,9% (11 місце). Така висока позиція області пояснюється за рахунок того, що промисловість у нас майже відсутня і падати немає куди. Реальну ж картину в промисловості показує обсяг реалізованої продукції на одну особу – 7287 грн. (23 місце).

Індекс обсягів сільськогосподарського виробництва зупинився на рівні 95,8% (14 місце), тобто має місце незначне падіння. Та щодо обсягу виробництва на одну особу ситуація дещо гірша – 9994 грн. (19 місце). Чому так сталося? Бо область здебільшого виробляє сировину, а населення купує вже готову продукцію, яка приносить дивіденди іншим регіонам. А ціна сировини і кінцевого продукту може відрізнятися в кілька разів.

Якщо по Україні будівництво суттєво впало (у середньому на 22,8%), то на Тернопільщині це падіння склало всього 8% і за індексом будівельної продукції область на високому дев’ятому місці. У серединці ми і за обсягом виконаних будівельних робіт на одну особу – 552 грн. (15 місце).

Натомість найбільше область потягнув донизу індекс споживчих цін – 146,4% (останнє 25 місце). Це означає, що на Тернопільщині більший ріст на досліджувані товари (хліб, молоко, яйця тощо), ніж у тій Донецькій і Луганській областях. Такий стан справ пов'язаний у першу чергу із введенням мораторію на перевірки суб’єктів господарської діяльності та ліквідацією цінової інспекції. Відповідно вплив на виробників, навіть товарів першої необхідності, відсутній, тому й ціни йдуть вгору. А регулювати їх у ручному режимі влада області не хоче або не може, хоча розмова з виробниками у цьому питанні була б не зайвою.

Тернопільщина найвищі ціни
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі