• Головна
  • Де молитимуться у Тернополі євреї?
09:11, 27 січня 2012 р.

Де молитимуться у Тернополі євреї?

У пам’ять загиблих на території області жертв Голокосту в Державному архіві Тернопільської області відкрили виставку «Трагедія і пам’ять». Експозиція складається з кількох окремих розділів. У першому представили документи, які висвітлюють громадську, культурну, політичну діяльність єврейського народу на Тернопільщині до 1939 року.

Також у розділі представлені статути різноманітних єврейських товариств, статистичні дані про кількість осіб, які проживали на території Тернопільського воєводства до 1939 року і станом на червень 1943 року, коли були майже повністю винищені єврейські громади, – повідомляє ІНТБ.

- У другому розділі виставки представлені безпосередньо документи, які вже висвітлюють період німецької окупації міста та області, а також розпорядчі документи окупаційної влади по відношенню до єврейського населення, – розповіла начальник відділу інформації та використання документів ДАТО Стефанія Коваль.

В експозиції виставки представлені розпорядження органів влади про примусове переселення єврейського населення з центральної частини міста, яку тоді називали арійською, в більш віддалені райони, організацію єврейського гетто.

Ще один розділ виставки представляє документи, що висвітлюють діяльність Тернопільської обласної надзвичайної комісії по розслідуванню злодіянь нацистів у період окупації. Є списки євреїв, які були розстріляні в Борщові, Чорткові, Ланівцях.

- У наступному розділі нашої виставки представлені документи – свідчення окремих осіб, які, незважаючи на смертельну кару, допомагали своїм співгромадянам, євреям. Вони рятували їхнє життя і робили це свідомо, з доброї волі, з милосердя. Тому що за це якщо їх упіймають, вони могли бути розстріляні, знищені разом зі своєю родиною, – каже Стефанія Коваль.

У євреїв було більше 40 молитовних приміщень. Сьогодні громада просить повернути хоча б одне, щоб мати де проводити свої релігійні обряди. Адже Тернопіль – єдине місто в Україні, де до євреїв не повернулися обличчям, кажуть в общині. Проте можновладці до цих прохань не дослуховуються. На відкриття виставки прийшли представники обласної влади, а от ті, хто може допомогти у вирішенні даного питання, захід проігнорували.

- Ні одного представника міської ради, на жаль, немає. А від неї якраз вирішується питання надання цього приміщення, – зазначив Ігор Банзерук (Іцхак Кацнер), голова Тернопільської обласної організації «Єврейська община».

Виставку в Держархіві відкрили до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, який вшановують 27 січня. На відкриті експозиції також зачитали поминальну молитву тих, хто загинув насильницькою смертю.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...