Шокуючі історії насильства: що робити дітям, які стали жертвами педагога-деспота – розповіли тернопільські психологи

Іринка другий рік навчалася в хореографічному училищі. Чи то під паскудний настрій учительки потрапила, чи справді педагога так сильно розізлило бажання учениці вийти під час уроку в туалет — хтозна. Одне слово, вчителька змусила Іринку зняти штани і стояти перед усім класом лише в нижній білизні. Ба більше — наказала на наступний урок принести памперси, щоб не бігати до туалету, і скотч — щоб заклеїти усім роти, аби не просилися вийти.

…Дев’ятикласник Ігор чимось не сподобався своєму фізруку. На одному з уроків той нацькував хлопців на Ігоря і вони з кулаками накинулися на бідолаху. Вчитель лише стояв собі збоку і мовчки спостерігав за «виховним процесом».

…Під час уроку математики в 4 класі Тарас біля дошки не зміг розв’язати математичне рівняння. Учителька на весь клас обізвала його «тупоголовим бараном» і тричі вдарила шматком крейди по голові.

Прикладів психологічних чи фізичних травм від учителів можна навести безліч. Хтось починає і зупиняється на дошкульних словах, комусь вистачає «сміливості» розпускати руки. Правда, учні (і це підтвердить не один учитель) теж «доводять» наставників. Буває, що слова до зірвиголів не доходять, а в деяких випадках вони нападають першими. Однак нині мовимо про категорію «педагогів», які в стіни школи потрапили випадково і свою ненависть чи невміння мирно знаходити спільну мову з учнями вихлюпують першими у вигляді образ, хамства і рукоприкладства, а насильство вважають дисципліною, пише Вільне життя.

Що робити? Куди звертатися дитині? В кого шукати допомоги потерпілим і їхнім кривдникам?

Шкільний психолог Микулинецької ЗОШ І—ІІІ ступенів Андрій Яцина пояснює, що існує так званий синдром «емоційного вигорання». «В результаті може виникати агресивна поведінка як з боку вчителів, так і учнів, — каже пан Андрій. — Людина з часом вичерпує свої сили і не здатна контролювати емоції. Причиною цього є надмірна емоційна збудливість. Стресові ситуації поступово накопичуються у нашій свідомості, і ми перетинаємо межу власного спокою і терпіння. Тоді навіть звичайне зауваження дитині, зроблене надто суворим тоном, може спричинити конфлікт, який в подальшому може призвести до негативних наслідків. Тому для вчителя не менш важливим є почуття гумору. Часто деякі педагоги забувають про це, керуючись лише авторитарним стилем проведення уроків. Якщо ж навпаки — доброзичливо, з гумором продемонструвати учням, чому вони не праві, тоді вони педагога сприймуть позитивно і конфлікт буде вичерпано».

«Учителям варто розуміти й робити різницю між поняттями «покарання» та «виховна процедура», — наголошує психолог. Фізичне покарання, за його словами, є абсолютно неприйнятним. «Саме тому дитині варто пояснити: якщо вона порушує шкільні правила, то в подальшому буде відповідати за свої вчинки. Задля цього існує попередня домовленість між учнем і вчителем. Для цього проводять регулярні виховні бесіди, тренінги, інші подібні заняття. Вчителям та учням треба більше прислухатись одне до одного, не жити образами», — каже Андрій Яцина.

Марія Якубовська — вчитель французької мови із 40-річним стажем. Працювала в сільській школі на Монастирищині, викладала в Тернопільському медуніверситеті, тоді — у школі №15 обласного центру. Каже, що були знайомі педагоги, які дозволяли собі підвищувати голос на учнів через те, що останні не так вчилися, як хотілося б. «Таких людей не можна допускати до викладання, — каже пані Марія. — Найперше треба навчити любити предмет. Ні криком, ні двійкою цього не зробиш. У мене, наприклад, не було проблем з дисципліною. Ми урок завжди починали з пісні, організовували різні святкові заходи і так здружилися з учнями. В результаті мені не доводилося підвищувати на них голос. А от одна моя колега ніяк не могла знайти спільну мову зі своїми учнями. Вона кричала до них — вони кричали їй у відповідь, вона кидала в них підручниками — і вони робили те саме їй. Ця людина була хорошим спеціалістом, але налагодити контакт зі школярами не могла. Доводилося часто йти в її клас, втихомирювати дітей, тоді колега могла продовжувати урок».

Марія Якубовська переконана, що крик — це приниження гідності. «В дитині має рости особистість, не треба цей ріст приглушувати страхом, — резюмує педагог. — Правда, не треба також потурати всьому, що вона хоче, але батьки і вчителі тактовно мають роз’яснити, чому краще так, а не інакше. Треба бути психологом».

Інколи у вчителя на те, щоби «погратися у психолога», немає часу. Гірше — коли в нього немає бажання. Як свідчить практика, зриваються педагоги не лише через невиконане домашнє завдання чи учнівські дурощі на уроці. Тут хоч причина більш-менш логічна і «виправдана». Частина таких емоційних зривів — через «его» вчителя. Якийсь учень не подобається, у когось — батьки без «зв’язків», тож на ньому можна безкарно зігнати злість. Буває, що вчителі частенько ділять клас на «пестунчиків» і «решту». Як наслідок, у класі після такого «поділу» починаються внутрішні конфлікти та «розбірки». І немає різниці, чи педагогу-деспоту 25 років чи 65. Вся причина — в ньому, його шкільних чи сімейних травмах і комплексах, характері в цілому. Чи хоче такий педагог передати свій «багаж» учням, яких він принижує?

— Насильство в будь-яких проявах породжує тільки насильство, — зауважує практичний психолог Технічного коледжу ТНТУ ім. І. Пулюя Наталія Трачук. — У підлітковому віці психіка вкрай вразлива, у ній відбувається безліч переломних моментів, які в подальшому будуть формувати особистість. Нині існують різні методи виховання, при використанні яких виростуть добрі, щирі люди, не схильні до депресій, із сильною волею. Варто визнати, що виховна система в освіті тепер переживає нелегкі часи. З’явилась велика кількість спокус, які доступні майже кожному підлітку. Серед учнівства набирає популярності вседозволеність. Тому для педагогів тут великий спектр виховної роботи. Головне — пам’ятати, що приниження, залякування, тиск не є дієвими, адже це лише погіршить ситуацію.

То що робити, коли інцидент таки трапився? Психологи радять не замовчувати проблему, не терпіти. Перша інстанція — батьки. Не соромтеся їм зізнатися, що вчитель вас образив чи, гірше, надавав стусанів. Зрештою, як і не бійтеся зізнатися, за що він міг це зробити. Наступний крок — інформування дирекції навчального закладу. Тримати в школі деспота не повинен ніхто. Важливо після інциденту обом сторонам конфлікту (учневі, вчителю) відвідати психолога. Адже не таємниця, що частина психологічних проблем у дорослого — родом із сім’ї та школи. «Не менш важливим є вибачення. Хто не правий, той і має попросити вибачення, — додає Андрій Яцина. — Оскільки в школі є певна система субординації і вчитель за статусом є вищим від учня, йому набагато важче просити вибачення. Деякі вчителі адекватно сприймають такі ситуації, визнаючи свою провину перед учнем».

У стосунках вчителя і учня важливо витримувати баланс — не прогинатися, але й не «качати права». Адже за кільканадцять років від страхів, стресів і безмірних викидів адреналіну в педагога буде щонайменше стрибати тиск, а в характері колишнього учня успішно «розмножуватимуться» «мінуси».

Хтозна, може, директор училища, котрий одних учнів ставить на коліна перед однолітками, а інших примушує гарувати на своїх городах, теж колись червонів перед усією школою зі спущеними штанами? Може, ота вчителька, яка крейдою товкла по голові школяра, у його віці теж потрапила під гарячу руку з крейдою? Може, класний керівник, яка тримає в страху весь клас постійними безпричинними криками і вересками, колись теж тряслася від «захмарних» децибелів своїх учителів? Історія любить повторюватися і, на жаль, інколи нічому не вчити.

Насильство у школі педагог-деспот тернопільські психологи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Правоохоронці Гусятинського відділення поліції розшукують мешканця села Гадинківці, Захарчука Степана Антоновича, 1960 року народження. Як повідомив заявник, його брат 7 жовтня вийшов з дому та не повернувся. Місце знаходження краянина невідоме. Прикмети зниклого: 165-170 см., худорлявої тілобудови, коротке, сиве волосся.  Був одягнений: в зелену кофту із надписом «БОЙС», джинсові штани синього кольору, коричневі туфлі. Усіх, хто бачив зниклого або володіє...
Пригоди
Такою була одна з легенд (ввідна), за якою на Кременеччині проводили командно-штабні навчання з цивільного захисту. Згідно з нею, у підсобному приміщенні школи прибиральниця виявила невідому речовину сріблясто-білого кольору. Учнів відразу "евакуювали". До встановлення походження речовини та ліквідації наслідків надзвичайної події та захисту дітей і працюючого персоналу залучили рятувальників, лікарів, поліцію. Як повідомляє "Терен", начальник управління ц...
Екологія
У парку Національного відродження в Тернополі зрізують дерева. Зокрема, зараз роботи проводять на ділянці, розташованій неподалік Аквастради, що на вулиці 15 Квітня. Повідомляє «МедіаТОР». Раніше на сайті вже повідомляли про те, що тернополяни схвильовані через вирубку дерев. Аби з’ясувати, хто і для чого зрізує дерева, журналісти звернулися до завідувача тернопільського парку Національного відродження Галини Гладинюк. Посадовець підтвердила інформацію, що...
Суспільство
Станом на 17 жовтня  100106  пацієнтів обрали сімейного лікаря з числа працівників КНП “ЦПМСД”, що складає 57,5 % дорослих жителів м.Тернополя. Серед структурних підрозділів лідирує АЗПСМ №5 (вул.Волинська,40) – 13309  підписаних декларацій. Лікарі  Трачук Ігор Павлович (АЗПСМ №5), Подедворна Уляна Михайлівна (АЗПСМ №5), Муран Оксана Мирославівіна (АЗПСМ №5), Свистун Лариса Миколаївна(АЗПСМ №5), Подедворна Уляна Михайлівна (АЗПСМ №5), Яременко Неля Василів...
Суспільство
На Тернопільщині розпочала роботу комісія, яка перевіряє якість ремонту доріг. Моніторять лише нещодавно зроблені шляхи місцевого та державного значення. Проект "Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг в Тернопільській області" реалізує громадська організація "Нівроку". Як повідомив голова громадської організації Іван Марчук, комісія по ремонту доріг співпрацює спільно з інженером куратором, який і визначає, чи якісно зроблена доро...
Кримінал
З нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми у Тернополі була проведена прес-конференція, а після неї відбулося обговорення, щодо питання продажу людей у рабство при виїзді за кордон. За даними статистики в області є понад 30 людей, які постраждали від торгівлі людьми. Начальник управління сім'ї та молоді Тернопільської ОДА Ігор Чорній повідомив, що люди, які потрапили у подібну ситуацію, отримують одноразову грошову допомогу від держави. "В Терн...
Суспільство
18 жовтня, о 18:00 годині, на телеканалі у Тернополі відбудеться кастинг телеведучих. Про це повідомили на сторінці нового каналу "Тернопіль 1". Вікова категорія кандидатів – 23-33 роки. – Гостем студії буде один із кращих ведучих розважальних шоу України Юрій Гнатишин. Не пропустіть нагоди спробувати свої сили, – повідомляють організатори. Кастинг відбудеться за адресою: вулиця Олени Кульчицької 2,А, 4 поверх. Анкети на участь у кастингах та заявки на спі...
Суспільство
Днями телебачення та інтернет облетіла новина про те, що 46-річний мешканець Тернопільщини Василь Павлюк 12 жовтня переніс унікальну операцію з імплантації механічного серця. Про це пише журналістка Анна М’ятка на сайті НОВА Тернопільська газета. Це наразі третя така операція в Україні. Вживила штучне серце нашому землякові команда лікарів Інституту серця МОЗ України під керівництвом професора Бориса Тодурова спільно з професором кардіохірургічної клініки...
Суспільство
У Тернополі відбудеться ІІ Всеукраїнський фестиваль психологічних ігор. Аби тернополяни змогли вирішити ті питання, які їх турбують, 27-28 жовтня місто відвідають автори та ведучі психологічних трансформаційних ігор зі всієї України та закордону. Під час фестивалю працюватиме 4 лінійки та кожна з них поділена на 5 локацій: – особистого розвитку; – гармонійні взаємостосунки; – бізнес-напрямку та фінансової ефективності; – психосоматики та збереження здоров’...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!