15:00, 5 березня 2016 р.
"Банкіри" у тернополян вимагають сплатити чужі борги
Тернополянам повідомляють, що їхні знайомі брали кредит у банку і без їх відома вказали їх поручителями. Експерти наголошують, що договір поруки повинен бути укладений лише у письмовій формі
71-річній тернополянці пані Катерині зателефонував невідомий, представившись працівником банку.
- Ваші сусіди брали у нас кредит, але не сплатили його. Ваш телефон вказали, як номер поручителя. Прошу нагадати своїм знайомим, що потрібно платити, - говорили по той бік слухавки.
Вперше про таке чула
Тернополянка каже, що вперше про таке чує. Адже не погоджувалась на жодне поручительство.
- З цими людьми ми ані родичі, ані друзі, лише вітаємось, - каже пані Катерина. Згодом дзвінки повторювались ще декілька разів, абонент спілкувався російською.
- Я запитала, чому вони не поставили мене до відома, що я поручитель, коли давали кредит цій людині, - каже співрозмовниця. – А також пригрозила, що звернуся в міліцію. Відтоді дзвінків більше не було.
Повідомлення про те, що вони є начебто поручителями боржника банку, отримують тернополяни. Людям телефонують і вимагають або сплатити кредит, або ж умовити боржника це зробити самому, пише 20хвилин. Потерпілі від таких дзвінків запевняють, що жодної згоди на поручительство не давали.
Дзвінки на давали спокою
До матері тернополянки Ірини Яцишин із банку телефонували вже багато разів. Щоразу вимога одна й та ж – сплатити борг за синового знайомого. Мовляв, з ним зв’язатися не можуть, бо боржник поміняв номер телефону.
- Як виявилося, знайомий мого брата кілька років тому взяв кредит у банку, а мого брата вказав як поручителя, вказавши його ім’я, прізвище, домашній номер телефону та адресу без його відома, - розповідає пані Ірина. – Оскільки брат одружився та переїхав, але прописаний у батьків, з банку телефонують до них.
Пані Ірина каже, що її маму, яка хоч і знала, що ніхто з сім’ї не був поручителем, такі дзвінки дуже схвилювали. Вона навіть вступала в дискусії зі співрозмониками. Минав час, і з банку телефонували знову. Набридливі дзвінки вже не давали спокою жінці.
- Врешті моя мама сказала, що поскаржиться керівництву банку, - каже Ірина Яцишин. - Після того дзвінки припинилися. Ми підозрюємо, що це, можливо, і не з банку телефонують, а шахраї. А може, це недобросовісні працівники банку, які таким чином вибивають гроші у боржників без відома керівництва. Думаю, що телефонують переважно до пенсіонерів, яких легше залякати, адже молодше покоління більш обізнане у своїх правах.
Поручителем хоч Порошенка
Ще одну історію розповідає тернополянка Світлана Коваленко. Поручителем без свого відома стала односельчанка її родичів.
- Для того, аби перестрахуватися фінансово, на організацію доньчиного весілля жінка вирішила взяти у банку кредит на декілька тисяч гривень, - розповідає Світлана. – Прийшла вона у банк, а їй кажуть, що кредиту не дадуть, бо вона є поручителем боржника. Жінка була шокована. Як виявилося, знайома, ще й з кримінальним минулим, брала у фінустанові кредит і вказала її поручителем.
- Я не знаю, чим закінчилася та історія, але жінка влаштувала скандал у банку, - каже співрозмовниця. – Як так може бути, що без жодного документа і підтвердження банки записують поручителями людей без їх відома? Треба ж якось перевіряти. Так можна взяти кредит і вказати поручителем навіть Петра Порошенка.
І телефонували, і писали sms
Подібні дзвінки і навіть sms із банку отримував і тернополянин Василь Лепко.
- У жовтні минулого року мені зателефонували з банку, сказали, що я є поручителем, і спитали, чи я не знаю Віталії. Мовляв, вона залишила цей номер і вказала, що це номер її сестри, - розповідає чоловік. – «Ви ж чуєте, що я не її сестра», - відповів я. Тоді у мене запитали, чи я не змінював номер. Я попросив більше мене не турбувати. Потім із банку телефонували ще кілька разів, писали sms із проханням сплатити борг.
- Я не знаю, звідки вони взяли мій номер, можливо, з газети, куди я подавав оголошення, - каже чоловік. – Я ж не брав ніяких кредитів, нічого не підписував, чому вони мене турбують?
Коментар
Богдан АДАМИК, фінансовий експерт, декан факультету банківського бізнесу у ТНЕУ:
- Договір поруки однозначно повинен укладатися в письмовій формі. Відповідно до Цивільного кодексу України (статті 553-559), визначено чіткі умови і терміни договору поруки, а також зобов'язання поручителя. Наприклад, порука припиняється після закінчення терміну, зазначеного у договорі поруки. У разі, якщо такий термін не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання терміну виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя. Якщо термін основного зобов'язання не встановлений або встановлений моментом пред'явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред'явить позову до поручителя протягом року від дня укладення договору поруки (ст. 559 ЦК). Тому однозначно зрозуміло, що повинен бути договір поруки. На мій погляд, на такі дзвінки з банку, а я сумніваюсь, що це дзвінки з банку — швидше за все, це дзвінки від колекторських компаній, потрібно реагувати просто - звертатися у правоохоронні органи із заявою про вимагання від вас коштів. Без підписаного вами договору поруки жодних юридичних наслідків зі сплати боргу у вас не може бути.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
15:04, 12 листопада
19:43, 3 листопада
8
10:38, 7 листопада
live comments feed...