• Головна
  • Три версії походження Всесвітнього жіночого дня: яка ближче Вам?
12:00, 8 березня 2016 р.

Три версії походження Всесвітнього жіночого дня: яка ближче Вам?

Здавалося, що легенди про виникнення Жіночого дня старі як світ і всім відомі. В день жіночого свята ми вирішили зібрати всі історії, які, так чи інакше, стосуються створення Міжнародного жіночого дня. Деякі з них можуть шокувати і навіть відбити охоту взагалі відзначати цей день. У кожної з цих версій є під собою обґрунтування, і кожен вибирає для себе у що вірити.

Версія перша, офіційна: День солідарності трудящих жінок

Офіційна версія СРСР свідчить, що традиція відзначати 8 березня пов'язана з "маршем порожніх каструль", який провели в цей день в 1857 році текстильниці Нью-Йорка. Вони протестували проти неприйнятних умов праці та низькі зарплати. Цікаво, що в тогочасній пресі не було жодної замітки про такий страйк. А історики з'ясували, що 8 березня 1857 року - було неділею. Дуже дивно влаштовувати страйки в вихідний.

У 1910 році на форумі жінок в Копенгагені німецька комуністка Клара Цеткін закликала світ заснувати Міжнародний жіночий день 8 березня. Вона мала на увазі, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги і ходи, і цим звертати увагу громадськості на свої проблеми. Цю історію всі ми і так знаємо. Спочатку свято називалося Міжнародний день солідарності жінок у боротьбі за свої права. Дата 8 березня була підведена під той самий страйк текстильниць, якого насправді ніколи не було. Точніше був, але страйкували тоді зовсім не текстильниці. Але про це пізніше.

В СРСР це свято притягла подруга Цеткін, полум'яна революціонерка Олександра Колонтай. Та сама, яка підкорила Радянський Союз "великої фразою": "Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води". 8 березня стало офіційним святом в СРСР в 1921 році.

Версія друга, єврейська: вихваляння іудейської цариці

Історики так і не зійшлися в думці, чи була Клара Цеткін єврейкою. Одні джерела стверджують, що вона народилася в сім'ї єврея-шевця, а інші - німця-вчителя. Спробуй розбери їх. Однак, прагнення Цеткін пов'язати 8 березня, з єврейським святом Пурим, неоднозначно натякає на те, що таки була.

Отже, друга версія свідчить, що Цеткін хотіла пов'язати історію жіночого дня з історією єврейського народу. Згідно з легендою, кохана перського царя Ксеркса, Естер, врятувала іудейський народ від винищення, скориставшись своїми чарами. Ксеркс хотів винищити всіх євреїв, але Естер переконала його не те, що не вбивати євреїв, а навпаки - знищити всіх єврейських ворогів, включаючи самих персів. Сталося це в день 13 Арда за єврейським календарем (цей місяць припадає на кінець лютого - початок березня). Вихваляючи Естер, євреї стали святкувати Пурим. Дата святкування була плаваюча, але в 1910 році вона випала саме на 8 березня.

Версія третя, про жінок найдавнішої професії

Третя версія походження свята, мабуть, найскандальніша і неприємна для всіх представниць прекрасної статі, які з трепетом очікують Міжнародного жіночого дня. У 1857 році в Нью-Йорку жінки дійсно протестували, але були це не текстильниці, а повії. Жінки найдавнішої професії вимагали виплатити зарплату матросам, які скористалися їх послугами, але не мали грошей заплатити.

 У 1894 році, 8 березня, в Парижі повії знову провели демонстрацію. На цей раз вони вимагали визнати їх права нарівні з тими, які шиють одяг або печуть хліб, і заснувати спеціальні профспілки. Це повторилося і в 1895 році в Чикаго, і в 1896 в Нью-Йорку - незадовго до пам'ятного з'їзду суфражисток в 1910 році, де і було вирішено оголосити цей день жіночим і міжнародним, як це запропонувала Цеткін.

До речі, і сама Клара проводила подібні акції. Все в тому ж 1910 році, разом зі своєю подругою Розою Люксембург, вона вивела на вулиці німецьких міст повій з вимогою припинити безчинства поліції. Ось тільки в радянській версії повій замінили на "трудящих жінок".

Навіщо впровадили 8 березня?

Судячи з усього, 8 березня - звичайна політична кампанія соціал-демократів. На початку XX століття по всій Європі протестували жінки. І щоб привернути до себе увагу, їм навіть груди не потрібно було показувати. Досить просто пройти по вулицях з плакатами, на яких написані соціалістичні гасла - і увагу громадськості забезпечено. А вождям соціал-демократичної партії галочка, мовляв, прогресивні жінки з нами солідарні. Сталін теж вирішив додати собі популярності і розпорядився визнати 8 березня Міжнародним жіночим днем. Але оскільки прив'язати його до історичних подій було складно, довелося злегка підкоригувати історію. А розбиратися особливо ніхто не став. Раз вождь сказав - значить так і було.

Колектив сайту 0352.ua закликає усіх жінок любити себе, цінувати і вірити в свої сили. Нехай усі Ваші починання будуть успішні, а вогонь в очах ніколи не гасне! Будьте щасливі, любі жінки!

1 (1)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#8 березня #8 березня в Тернополі

Коментарі

Останні новини
ТОП новини
"Потужний холод пре в Україну з лютою силою, сніг та гроза хлинуть потоками води на авто": зима повертається в регіони
Терміново ТЦК піде по людей за новими вимогами, навіть з цими хворобами доведеться служити: мобілізація, повістки, ВЛК
В Україну повертається зима і сніг, потужна гроза і град вдарять в регіонах: пре дощ і злива, прогноз налякав самих експертів
Мобілізація стала жорсткішою: в Україні масово чистять заброньованих, повістки вручають у ресторанах, маршрутках і магазинах
Оголошення
live comments feed...