Тернопільщина може залишитися без олімпійців

За півроку до початку Олімпіади в тернопільських спортсменів на руках лише одна ліцензія. До початку літніх Олімпійських ігор, які стартують 27 липня в Лондоні (Англія), залишилося менше півроку.

Чи побачать тернопільські вболівальники на головних стартах чотириріччя місцевих вихованців? З яким багажем підходять до них тернопільські спортсмени?

Про це журналісти «Номер один» поцікавились у спортивних чиновників та тренерів потенційних тернопільських олімпійців. Виявилось, що за найпесимістичнішими прогнозами, одна спортсменка від Тернопільщини на Іграх буде 100%, а про більшу їх кількість усі говорять дуже обережно.

«Старики» пішли на пенсію

Перед останніми Олімпіадами спортивні чиновники всі дружно потирали руки, адже і кількість спортсменів від Тернопільщини була чималою, і на двох останніх Олімпіадах область була з медалями. Однак в Англії буде зовсім по-іншому. На зміну «старикам» – легкоатлетці Вірі Зозулі та плавцю Олександру Волинцю, які завершили активні спортивні виступи, і дзюдоїсту Роману Гонтюку, котрий, закінчивши навчання в Тернопільському економічному університеті, переїхав на постійне місце проживання до Києва (сам Роман – уродженець Івано-Франківської області), як виявилося, практично не підготовлено резерву. Тому з нових облич тернопільського спорту на Олімпіаді ми можемо нікого й не побачити. Натомість спортивні чиновники в один голос заявляють, а фактично моляться на майстриню вітрильного спорту Ольгу Маслівець, котра на сьогодні єдина з тернопільських спортсменів здобула олімпійську ліцензію, входить в елітну групу українських спортсменів та має реальні шанси поборотися навіть за олімпійську медаль.

Маслівець сподівається на фінансову підтримку з Тернополя

Нині Оля Маслівець перебуває на навчально-тренувальному зборі в Кадісі (Іспанія), де, як повідомив «Номер один» її тренер з фізичної підготовки Василь Матвійків, у режимі дво- триразових тренувань готується до чемпіонату Європи з віндсерфінгу, який стартує 24 лютого в Мадейрі (Португалія), та світової першості, що пройде в іспанському Кадісі з 22 березня. За словами тренера, Оля почувається у фізичному плані набагато краще, ніж перед ліцензійним чемпіонатом світу в Австралії, а тому, не форсуючи тренувальний процес, йде цілеспрямована підготовка до Олімпіади. Однак у даному випадку є інше питання: чи буде Ольга на Олімпіаді-2012 представляти Тернопільщину? Нагадаємо, перед Новим роком вона в інтерв’ю «Номер один» зазначила: «Якщо з квартирою нічого так і не вирішиться (обіцянки тривають вже 12 років – авт.) і не оплатять роботу тренера, то я буду піднімати питання, щоб Тернопіль не значився поряд з моїм прізвищем у списку олімпійців. Терпінню може настати кінець. Хоча і маю надію, що відношення до мене з боку тернопільської влади зміниться…». Кілька днів тому вдалось поспілкуватися з Ольгою Маслівець, і вона повідомила, що навіть після цих заяв ніхто з тернопільських чиновників не виходив з нею на зв'язок. При цьому вона ще раз додала: «Я хочу виступати за Тернопіль, але не моя вина буде, якщо місцеве керівництво не захоче зробити для цього хоч маленькі потуги…»

Водночас у спортивних відомствах області певні, що Ольга Маслівець на Олімпіаді буде «тернопільською», адже зміна географічної приналежності спортсменів проводиться за рік до ОІ. Що ж до допомоги майстрині вітрильного спорту, то, як зазначив начальник управління спорту ОДА

Ігор Побер, через його управління фінансувати Маслівець проблематично, бо вона весь час на зборах у складі збірній України. Але додав: «Будемо вишукувати різні шляхи, в тому числі і кошти в управлінні, і спонсорів, щоб чимось допомогти Олі». Директор обласної школи вищої спортивної майстерностіОлег Любінськийзазначив, щотернопільська ШВСМ не може фінансувати Маслівець, адже вона перебуває у штаті донецького ШВСМ, натомість перший заступник голови Тернопільського обласного відділення НОК України Віталій Ігнатенко додав: «Тренер МаслівецьВасиль Матвійків звертався в управління, щоб фінансово підтримати Олю, придбати матеріальну частину, оплатити переїзди та харчування на навчально-тренувальних зборах, і на скільки мені відомо, управління цим займається. Хоча виділити 30-50 тис. грн. на законних підставах буде складно,  треба шукати бізнесменів-спонсорів, яких традиційно на Тернопільщині бракує…»

Зазначимо, що придбання лише однієї олімпійської матчастини нині вартує: дошка – 3520€, вітрило  – 1070€, щогла – 780€, гік – 980€, спорт-тестер «POLAR» – 350€, гідрокостюм – 1000€, що в сумі складає 7700 євро. Для спортсмена  це доволі важкий фінансовий тягар.

У 19-річну Хлян вірить тренер збірної

У число потенційних олімпійок входить молода 19-річна скалатська важкоатлетка Марія Хлян. Нагадаємо, що жіноча збірна України на чемпіонаті світу у Франції завоювала чотири олімпійські ліцензії, і тепер тренерам за результатами виступів спортсменок вирішувати, яку з них брати на Олімпіаду. На сьогоднішній день в українській жіночій важкій атлетиці є 5-6 провідних спортсменок, які претендують на цих 4 путівки. Враховуючи те, що лідер збірної Ольга Коробка попалася на вживанні допінгу, в нашої Марічки Хлян є реальні шанси вибороти олімпійську путівку, хоча її результати на останніх міжнародних змаганнях – сумарні 213 кг на чемпіонаті світу серед юніорок в Малайзії (6 місце) та 207 кг на дорослому чемпіонаті світу у Франції (14 місце), – далекі він олімпійських. Але цьому є свої пояснення.

«Марія мала зростом та по віку ще не дотягує до 69 кг – вагової категорії, в якій вона виступає. Відповідно брак ваги не дозволяє їй показувати на офіційних змаганнях хороші результати, хоча на зборах піднімає «великі» кілограми, – зазначив Віталій Ігнатенко. Натомість особистий тренер Марії Володимир Симів зізнався, що невдача в Парижі зумовлена тим, що його підопічна скидала вагу до 63 кг, тепер же такі експерименти припинилися, вона повернулася в категорію «69 кг».

Як відзначив головний спортсмен області Ігор Побер: «Я особисто розмовляв з тренером жіночої збірної України Денисом Готфрідом, і він сказав, що «ставить» на Хлян. При цьому її тренер додав: «Щоб їхати на Олімпіаду і там показати хороший результат, Марії потрібно піднімати у ривку 115 кг та поштовху – 135 кг (сума 250 кг), саме над цим працюємо».

Визначальним для Марії Хлян у плані здобуття олімпійської путівки стане виступ на дорослому чемпіонаті Європи в Туреччині (12-16 квітня, Анталія).

Кромпець у рейтингу поки поступається волинянці

У майнтинбайку (різновид велосипедного спорту) на Тернопіллі є дві дівчини, які входять до топ-групи збірної України – Наталя Кромпець та Алла Бойко.

– Кромпець через різні змагання готується до Олімпіади, а от Бойко в силу особистих причин перестала активно готуватися, – зізнався тренер дівчат Богдан Сніжок. – Зараз Наталка перебуває на навчально-тренувальному зборів в Ялті, а 13 лютого виїздить на міжнародну гонку на Кіпр. Пізніше у складі донецької велосипедної команди «ІСД», кольори якої захищає Кромпець,на два тижні відбуде до Ізраїлю,а згодом має стартувати у європейських етапах кубка світу.

Нагадаємо, що від березня 2011-го до 23 травня 2012 року, виступаючи у різноманітних турнірах, велосипедистки кожної країни здобувають очки. За їх сумарною кількістю визначатиметься місце країни в рейтингу, а відповідно і кількість спортсменок, які поїдуть на Ігри. На сьогодні збірна України обіймає 13 позицію і якщо втримається в першій 18-ці, то від країни на ОІ поїде одна спортсменка. Хто це буде, наразі не відомо? Щоб поїхати на Олімпіаду, тернополянці ще потрібно добряче попотіти, адже в неї серйозна конкурентка – молода волинянка Яна Беломоїна, яка нині перша в українському рейтингу (минулоріч виграла два етапи кубка світу серед молоді). Натомість у Наталки фактично «вилетів» цілий змагальний місяць через проблеми з виготовленням закордонних документів. Наразі для обох дівчат момент істини має настати на червневому чемпіонаті України, який і повинен розставити сильніших серед українських майстринь майнтинбайку. А щоб не створювати зайвого ажіотажу та нездорової конкуренції, обидві дівчини готуються до головних стартів чотириріччя за різними програмами, Наталка – з клубною командою «ІСД», а Яна – у складі збірної.

З проблемним плечем Ліщинський боротиметься за путівку на Олімпіаду

До недавнього часу греко-римська боротьба вважалася елітним на Тернопільщині видом спортом. Однак ті часи минули, але все ж у тернопільських любителів боротьби все ще є сподівання побачити на ОІ тернопільського борця Віталія Ліщинського. На сьогоднішній день він другий за рейтингом борець в Україні у категорії до 84 кг. На січневому чемпіонаті України Віталій поступився у фінальній сутичці Василю Рачибі з Маріуполя. І тепер, як зазначив його тренер Андрій Телебан, щоб здобути олімпійську путівку, Ліщинський має використати свій шанс на одному з трьох ліцензійних турнірів.

– На перший турнір до Болгарії поїде чемпіон України Рачиба, а в Китай, у квітні, – Віталій. Згодом будуть заключні ліцензійні змагання у Фінляндії. Тільки переможці та призери виборюють путівку на ОІ, – розповів Андрій Телебан.

Віталій Ліщинський до головних цьогорічних стартів готується в Тернополі, при цьому сам визнає, що ще далекий від оптимальної форми, адже і досі турбує плече, яке травмував ще в 2004 році: «Треба терпіти, адже дуже хочеться поїхати на Ігри».

У Рочняка шанси примарні

У складі збірної України з вільної боротьби перебуває тернополянин Дмитро Рочняк (кат. до 74 кг), при цьому його шанси потрапити на Олімпіаду дуже примарні.

– В 2011 році Дмитро брав участь лише в чемпіонаті світу, де програв у перших двох сутичках сильним спортсменам та в одеському турнірі «Чорне море», в котрому став другим. На кубку і чемпіонаті України він не боровся, бо йому зробили операцію, відповідно проходив процес відновлення. Так, він входить до складу олімпійської команди як кандидат, але все залежатиме від того, чи здобуде Дмитро путівку на Ігри на одному з трьох ліцензійних турнірів. На перших двох змаганнях треба обов’язково перемагати, а на останньому, у Фінляндії, необхідно бути в числі призерів, – зазначив тренер Рочняка Віталій Назарук.  

У веслуванні сподівання на каное-двійку

Надії у спортивних чиновників є і на каноїста, студента економічного університету Костянтина Мельничука. Щоб потрапити на ОІ, йому треба спершу виграти кубок України, який стартує 20 квітня. А оскільки путівку на Ігри в одиночці каное на 200 м вже здобув Юрій Чебан, то для Кості залишилося два олімпійських класи – одиночка та двійка на дистанції 1000 м.

– У першому виді шансів успішно виступити для українських каноїстів немає жодних, адже останніх 12-15 років ніхто з них навіть у фінал чемпіонату світу не потрапляв, тому, очевидно, українці в ньому не виступатимуть, а за двійку Костя може поборотися. В Україні є фактично дві рівноцінних двійки. Так, на останньому чемпіонаті України в Дніпропетровську Мельничук з колегою дещицю програв переможцю – парі Денис Камерілов/Віталій Вергелес, які свого часу на «світі» займали 6-7 місця. Тому Костя готуватиметься, і в разі успішного виступу на кубку (результат має бути на рівні 3,45 хв.) в травні може поїхати на ліцензійні європейські змагання в Познань (Польща), – розповів старший тренер області з резерву з веслуванняВолодимир Гикавий.

А щодо байдарочника Сергія Фесуна, котрий вже давно у збірній, то він нині не розглядається як кандидат на Олімпіаду і самостійно тренується в Херсоні. А все через незацікавлених тренерів та незрозумілу позицію клубу «Хімік», який не відряджає своїх спортсменів до збірної. Відповідно свого часу було «розбито» сильну команду байдарочників (четвірку), яка була на ЧС сьомою…

«Зелена» та вічно перспективна молодь

За олімпійську ліцензію від Тернопілля ще бореться фехтувальниця Олена Кривицька, в якої навіть, на думку спортивних чиновників, дуже  мало шансів. Адже збірна українських шпажистом, у склад якої входить Олена, невдало виступила на чемпіонаті світу минулого року (команда, програвши кореянкам, не потрапила до вісімки кращих). Як розповів її тренер Віктор Духота, Кривицька в особистих змаганнях на Олімпіаді не змагатиметься, бо має мало рейтингових очок, а от в української команди все ще залишилися примарні шанси потрапити на Ігри. Для цього потрібно вдало виступити на цьогорічних міжнародних змаганнях, перші з яких – етап кубка світу в Досі (Катар).

Також у збірній України є «вільники» Антоніна Птицина, Марія Лівач та Володимир Сиротін, котрі є уродженцями інших міст, але за консолідованим заліком приносять очки і Тернопольщині, бо вчаться чи вчилися в нашому місті. Але якщо останній вже віковий борець (34 роки) і сподівань на нього практично не покладають навіть тренери збірної, то Антоніна і Марія – молоді спортсменки, але ОІ-2012, очевидно, не для них, бо феєрично повернулась у великий спорт Ірина Мерлені, яка виступає в категорії Лівач (до 48 кг), а категорія Птициної (до 59 кг) є не олімпійською…

На завершення хочеться відзначити, що за нинішнього фінансування спорту важко від спортсменів вимагати високих результатів. Не буває такого, щоб з нічого виріс олімпієць.  Але це все питання до владоможців…

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі