Тернополяни змушені викласти більше сотні гривень за повний медогляд

Викладати понад сотню гривень за повний медогляд змушені тернополяни. Найдешевший він у поліклініці №1, але триває два дні. На гривню дорожче — у наркодиспансері, де можна впоратись за декілька годин. Найдорожче — у міській поліклініці №3

Влаштуватись на роботу, отримати дозвіл на зброю, допуск до складного обладнання чи право керувати авто можна лише після медичного огляду. І за це у Тернополі беруть гроші.
Медицина в Україні — безкоштовна, про це навіть у Конституції запис є. Але медичний огляд коштує сотні гривень. Часто люди витрачають на нього не один день.

Готувати матеріал починаємо після звернення тернополянки Людмили Лисак. Жінка розповіла, як її син під час медогляду для водіїв (проходять раз на два роки — прим. ред.) витратив понад 200 грн.
- У наркодиспансері заплатив 117 гривень, у психіатра — 27, у першій поліклініці — ще 57, - каже жінка. - І це все офіційно, є чеки. А ще казав, що “благодійні внески” по 5-10 гривень брали. Але де таке було — не каже. Це ж як так? За що такі гроші? Чому в різних поліклініках ціни різні? Там що, лікарі кращі?

Щоб з’ясувати все, автор статті вирішив сам пройти медогляд для водіїв. 
Перш ніж іти, телефоную в поліклініки міста та дізнаюсь умови проходження й ціни (див. у таблиці — прим. ред.).
- Спочатку їдете у психлікарню і берете один сертифікат від психіатра і один — від нарколога, - повідомили у міській поліклініці №3. - Тоді берете сертифікати, дві фотографії, паспорт, гроші — і до нас. Коштує все 95 гривень.
В інших поліклініках, як з'ясувалось під час розмов, — дешевше.
- Зранку нічого не можна їсти, - попередили в міській поліклініці №1. - Мати з собою сечу та флюорографію, якщо проходили протягом року.

Пройти медогляд тернополяни можуть навіть у районній поліклініці - за 93 грн. Тобто не лише за місцем прописки, а в будь-якому медзакладі. Виняток — третя та обласна поліклініки. В інших закладах потрібні лише сертифікати від психолога та нарколога і паспорт.
Тож вирушаю на Тролейбусну, 14, в обласну психоневрологічну лікарню та наркодиспансер.
- За візит до нарколога потрібно заплатити 48 гривень (на чеку 47,27 — прим. ред.), - повідомила жінка з реєстратури наркодиспансеру. - За психіатра не в нас платити. Дайте паспорт. Ось бланк. Спочатку — у 16-й, а потім у 6-й кабінет.
У першому довго не затримуюсь. Здаю кров з пальця і йду в наступний. Там декілька хвилин спілкуюся з наркологом. Вона заповнює бланк.
- А ви огляд у лікарів проходите за місцем прописки чи в нас? Огляд у вузьких спеціалістів можна пройти у нас. Вартість — 66 гривень. Сплатіть у касі, візьміть бланк і приходьте.
Людей тримають годинами
Виконую те, що радила нарколог. У касі, яка водночас є реєстратурою, у мене попросили фото. Його вклеїли на бланк огляду.

Майже всі лікарі, яких потрібно пройти водієві — невропатолог, окуліст, хірург і лор — сидять в одному кабінеті. Лише кардіограму треба робити в сусідньому. Тож витрачаю по декілька хвилин на огляд у кожного спеціаліста, і за 20 хвилин усі графи заповнені. Проте медогляд на цьому не закінчується. Лише після огляду психіатра у наркодиспансері можна отримати “водійську” довідку.

Прямую в амбулаторно-поліклінічне відділення психоневрологічної лікарні. Там дізнаюсь, що треба мати військовий квиток чи приписне (документ, що його замінює, для тих, хто ще не служив, — прим. ред.). Його я завбачливо прихопив із собою. У кабінет - дві черги, загалом 15 людей.
- Спочатку треба заплатити, взяти папір і пройти тести на комп'ютері, - пояснює чоловік в одній із черг. - Потім стати в чергу до психіатра.
Черга рухається повільно. За півгодини отримую папір і сідаю за комп'ютер проходити тести. У кабінеті з'ясовую, що психіатр, до якого доведеться займати чергу, кудись їде. Обіцяє бути за 10 хвилин. На тести з 90 питань витрачаю хвилин 15. Чоловік за сусіднім комп'ютером не впорався.
- У вас вісім нещирих відповідей, - каже лікар, який відповідає за тестування. - Ви не пройшли. До психіатра можете навіть не чекати. Приходьте завтра чи коли вам зручно, і спробуйте перездати.
Засмучений чоловік іде. Я тести здав, тож займаю чергу до психіатра. Лікаря ще нема. У черзі чую невдоволення.
- Знахабніли вже, — обурюється якийсь чоловік. — Людей тримають годинами. Тут є ще психіатри. Чому не підмінять?

У відділенні у ще двох кабінетах приймали психіатри, та під якими було порожньо. Проте охочих пройти там медогляд не приймали.
Лікар приїхав через 45 хвилин і пояснив: був на терміновому виклику. Втім, черга рухатись не почала. Тим часом до кабінету інші медпрацівники провели декількох чоловіків. Вони, як жартували люди у черзі, - вагітні, інваліди або ветерани. Одного навіть провела медик, яка вийшла з кабінету заввідділенням, а потім туди ж повернулась. Запитую одного з відвідувачів, який вийшов з кабінету, чи, бува, не вагітний або інвалід, але солідно вдягнений 40-45-річний чоловік неговіркий.
- Я там документи підписував, - відповідає. На запитання, чому ж підписував півгодини, відказує: “І що?” та посміхається.
За майже годину очікування дійшла черга й до мене. Декілька нескладних запитань, уважний погляд в очі, і дозвіл від лікаря — у руках.
У наркодиспансері на підставі тих паперів, які отримав, заповнили довідку, яка дозволяє мені керувати автомобілем. Загалом на все витратив 146 гривень і майже чотири години.

Ми з’ясували, чому син жінки, яка до нас звернулася, заплатив більше. Він помилково пройшов медогляд двічі — у наркодиспансері і в поліклініці №1. Чи чогось не зрозумів, чи інформацію неправильну дали — сказати важко. Проте мати наполягає: “Самі ж лікарі його так скеровували”.

Огляд дійсно може розтягнутися на два дні. Адже спочатку людині потрібно пройти нарколога та психіатра, а вже потім – решту лікарів у поліклініці. Але оскільки аналіз крові та сечі роблять лише вранці, за день усього не встигнути. Хіба що в наркодиспансері, де всі фахівці — поряд, проте не всі знають про таку можливість.

Пояснити, чому послуги в поліклініках платні, просимо керівника міськлікарні швидкої допомоги Ярослава Чайківського. Звернулись саме до нього невипадково. Саме в поліклініці при лікарні швидкої допомоги десяток років тому для Тернополя уперше запровадили можливість медогляду. Окрім того, очільник медзакладу як міський депутат ініціює зміни, які стосуються медоглядів.
- У нас ціна нижча, а десь — вища, не тому, що ми хороші, а хтось поганий, - каже пан Чайківський. - Ціну розраховують згідно з затвердженими калькуляціями і формують у кожному закладі зокрема. Тому єдиною вона бути на може. Це все відбувається згідно з постановою Кабміну про платні послуги, які можуть надавати лікувальні установи.

Ціна дійсно іноді “кусається”, визнає медик. Усе тому, що платні послуги почали надавати різні заклади.
- Лікарня швидкої допомоги колись була єдиною установою, де був госпрозрахунковий відділ з проведення таких медоглядів, - каже лікар. - Тоді і ціна була невисокою через значну кількість звернень. Та й зручно людям було. Тепер профогляди - в усіх лікувальних закладах міста. Ціна там економічно обгрунтована, але для людей все одно висока.
Питання “добровільних внесків” під час проходження оглядів чи звернення до лікарів узяв на контроль міський голова Сергій Надал.
- Якщо до мене надійде звернення, що хтось із лікарів вимагає гроші, одразу порушимо питання роботи такого лікаря, а також головного лікаря закладу, - каже міський голова.
Поскаржитись можна на довідку міської ради за тел. 1580.

Мер додав, що тернополянам не варто бути байдужими, коли йдеться про акції зі збору благодійних внесків чи благодійні рахунки, гроші з яких потім витрачають на допомогу хворим.

За декілька місяців ситуація з медоглядами та їхньою вартістю у Тернополі зміниться, переконує головний лікар лікарні швидкої допомоги Ярослав Чайківський.
- Міськвідділ охорони здоров'я прийняв рішення, яке вже затвердив виконком, про створення єдиного центру медичних та профілактичних оглядів, - говорить Ярослав Чайківський. - Він працюватиме в міській лікарні №3. Це дасть можливість там сконцентрувати кадри, створити умови, скоротити до кількох годин весь огляд. Ідею ініціював я, але не наполягав, щоб усе було в нашій поліклініці. Центр повинен бути там, де є достатньо місця.

Ціна там буде нижчою, аніж тепер у середньому по Тернополю, вважає пан Чайківський. Відділ охорони здоров'я працює над тим, щоб людей у новому центрі оглядали і нарколог, і психіатр. Тобто тернополянам не доведеться їздити по різних закладах. Роботу єдиний центр розпочне вже навесні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання в окремих будинках Тернополя. А саме: - 16.01.19р. з 09:00 год. до 12:00 год. за адресою: вул. Князя Острозького, 45.
Суспільство
Застуду допоможе прогнати чай. Але не простий, а особливий. Замерзли? Відчуваєте, що можете застудитися? Не гайте часу: швиденько заваріть велику чашку чаю! Але не простого, а особливого, протизастудного. 1. Молочно-імбирний чай. Змішати 30–40 г порізаного кореня імбиру, по 2 скл. води і молока, 2 ст. Ложки чорного чаю, 3–4 ст. ложки цукру, довести до кипіння, вимкнути вогонь, настояти 10–20 хв. Випити і під ковдру! Чудово зігріває! 2. Банановий гарячий ко...
Суспільство
Передані в користування Української православної церкви Московського патріархату Києво-Печерська і Почаївська лаври добровільно перейдуть до Православної церкви України, - пише Реально. Про це заявив почесний патріарх Православної церкви України Філарет в інтерв’ю телеканалу “UA:Рівне“, яке транслювали 10 січня, передає Gordonua.com. “Ці святині чиї? Російські чи українські? Усі скажуть, що це українська святиня. А якщо це українська святиня, то як вона мо...
Кримінал
Близько 30 небезпечних предметів виявили поліцейські продовж доби на Бережанщині. Зокрема, під час санкціонованого обшуку в помешканні 59-річного мешканця району вилучили арсенал зброї та боєприпасів: механізми до різної вогнепальної зброї, набої та порох. Звідки у чоловіка небезпечні предмети, правоохоронці наразі встановлюють. За незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами чоловік постане перед судом. Як інформує офіційн...
Суспільство
В нашій державі діє декілька бюджетних програм, спрямованих на підтримку аграрного сектору та сільського господарства. Це важливі галузі економіки, які приносять у бюджет держави чималий дохід, а також сприяють покращенню економічної ситуації.   На тому, що держава вперше за багато років виділила майже шість мільярдів гривень на підтримку сільського господарства, голова ТОДА наголосив під час ради регіонального розвитку у Ланівцях.   «Підтримку отримують н...
Пригоди
Сьогодні (15 січня) о 14.55 до рятувальників та поліціянтів надійшла інформація про пожежу в приміщенні недобудованої бібліотеки на вулиці Шептицького. На щастя, бійці ДСНС оперативно побороли стихію. Займання сталось на третьому поверсі. За попередніми даними, ймовірна причина виникнення пожежі - необережність під час паління. Ніхто з людей не постраждав.   Як повідомляє офіційний сайт Національної поліції в Тернопільській області, відомості про подію вне...
Культура
Тернополяни, які побували на карнавалі Маланок у Красноїльську, сьогодні активно діляться емоціями та фотографіями на своїх сторінках в Фейсбуці. Маланкують в цьому буковинському селищі під самим кордоном з Румунією два дні: 13 та 14 січня. Та емоцій, енергії та завзяття учасникам дійства вистачає на повноцінні два дні.   Головними дійовими героями карнавалу є «ведмеді», яких на ланцюгах селом водять «цигани» або «мисливці», викрикуючи кричалку про те, що...
Суспільство
Однак, як повідомили в Управлінні муніципальної інспекції, на жодного водія-порушника постанов про адміністративні правопорушення щодо порушень правил дорожнього руху не виписали. "Поки що вони розпочинають роботу з профілактичних повідомлень для водіїв, та щойно отримають доступ до бази даних реєстрації автомобілів, одразу виписуватимуть постанови", зазначають в муніципальній поліції. З 9 по 11 січня інспектори з паркування роздавали водіям-порушникам інф...
Пригоди
Тернопільські патрульні продовжують виявляти заборонені предмети. Подія трапилася на проспекті Злуки. Близько 1 години ночі на спецлінію 102 звернувся 24-річний чоловік, який повідомив, що у нього трапився конфлікт. Прибувши за вказаною адресою, з’ясувалося, що заявник, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, розпочав конфлікт з охороною розважального закладу, вів себе агресивно та різко висловлювався нецензурною лайкою в їх сторону. Окрім того, під ча...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!