Тернополяни змушені викласти більше сотні гривень за повний медогляд

Викладати понад сотню гривень за повний медогляд змушені тернополяни. Найдешевший він у поліклініці №1, але триває два дні. На гривню дорожче — у наркодиспансері, де можна впоратись за декілька годин. Найдорожче — у міській поліклініці №3

Влаштуватись на роботу, отримати дозвіл на зброю, допуск до складного обладнання чи право керувати авто можна лише після медичного огляду. І за це у Тернополі беруть гроші.
Медицина в Україні — безкоштовна, про це навіть у Конституції запис є. Але медичний огляд коштує сотні гривень. Часто люди витрачають на нього не один день.

Готувати матеріал починаємо після звернення тернополянки Людмили Лисак. Жінка розповіла, як її син під час медогляду для водіїв (проходять раз на два роки — прим. ред.) витратив понад 200 грн.
- У наркодиспансері заплатив 117 гривень, у психіатра — 27, у першій поліклініці — ще 57, - каже жінка. - І це все офіційно, є чеки. А ще казав, що “благодійні внески” по 5-10 гривень брали. Але де таке було — не каже. Це ж як так? За що такі гроші? Чому в різних поліклініках ціни різні? Там що, лікарі кращі?

Щоб з’ясувати все, автор статті вирішив сам пройти медогляд для водіїв. 
Перш ніж іти, телефоную в поліклініки міста та дізнаюсь умови проходження й ціни (див. у таблиці — прим. ред.).
- Спочатку їдете у психлікарню і берете один сертифікат від психіатра і один — від нарколога, - повідомили у міській поліклініці №3. - Тоді берете сертифікати, дві фотографії, паспорт, гроші — і до нас. Коштує все 95 гривень.
В інших поліклініках, як з'ясувалось під час розмов, — дешевше.
- Зранку нічого не можна їсти, - попередили в міській поліклініці №1. - Мати з собою сечу та флюорографію, якщо проходили протягом року.

Пройти медогляд тернополяни можуть навіть у районній поліклініці - за 93 грн. Тобто не лише за місцем прописки, а в будь-якому медзакладі. Виняток — третя та обласна поліклініки. В інших закладах потрібні лише сертифікати від психолога та нарколога і паспорт.
Тож вирушаю на Тролейбусну, 14, в обласну психоневрологічну лікарню та наркодиспансер.
- За візит до нарколога потрібно заплатити 48 гривень (на чеку 47,27 — прим. ред.), - повідомила жінка з реєстратури наркодиспансеру. - За психіатра не в нас платити. Дайте паспорт. Ось бланк. Спочатку — у 16-й, а потім у 6-й кабінет.
У першому довго не затримуюсь. Здаю кров з пальця і йду в наступний. Там декілька хвилин спілкуюся з наркологом. Вона заповнює бланк.
- А ви огляд у лікарів проходите за місцем прописки чи в нас? Огляд у вузьких спеціалістів можна пройти у нас. Вартість — 66 гривень. Сплатіть у касі, візьміть бланк і приходьте.
Людей тримають годинами
Виконую те, що радила нарколог. У касі, яка водночас є реєстратурою, у мене попросили фото. Його вклеїли на бланк огляду.

Майже всі лікарі, яких потрібно пройти водієві — невропатолог, окуліст, хірург і лор — сидять в одному кабінеті. Лише кардіограму треба робити в сусідньому. Тож витрачаю по декілька хвилин на огляд у кожного спеціаліста, і за 20 хвилин усі графи заповнені. Проте медогляд на цьому не закінчується. Лише після огляду психіатра у наркодиспансері можна отримати “водійську” довідку.

Прямую в амбулаторно-поліклінічне відділення психоневрологічної лікарні. Там дізнаюсь, що треба мати військовий квиток чи приписне (документ, що його замінює, для тих, хто ще не служив, — прим. ред.). Його я завбачливо прихопив із собою. У кабінет - дві черги, загалом 15 людей.
- Спочатку треба заплатити, взяти папір і пройти тести на комп'ютері, - пояснює чоловік в одній із черг. - Потім стати в чергу до психіатра.
Черга рухається повільно. За півгодини отримую папір і сідаю за комп'ютер проходити тести. У кабінеті з'ясовую, що психіатр, до якого доведеться займати чергу, кудись їде. Обіцяє бути за 10 хвилин. На тести з 90 питань витрачаю хвилин 15. Чоловік за сусіднім комп'ютером не впорався.
- У вас вісім нещирих відповідей, - каже лікар, який відповідає за тестування. - Ви не пройшли. До психіатра можете навіть не чекати. Приходьте завтра чи коли вам зручно, і спробуйте перездати.
Засмучений чоловік іде. Я тести здав, тож займаю чергу до психіатра. Лікаря ще нема. У черзі чую невдоволення.
- Знахабніли вже, — обурюється якийсь чоловік. — Людей тримають годинами. Тут є ще психіатри. Чому не підмінять?

У відділенні у ще двох кабінетах приймали психіатри, та під якими було порожньо. Проте охочих пройти там медогляд не приймали.
Лікар приїхав через 45 хвилин і пояснив: був на терміновому виклику. Втім, черга рухатись не почала. Тим часом до кабінету інші медпрацівники провели декількох чоловіків. Вони, як жартували люди у черзі, - вагітні, інваліди або ветерани. Одного навіть провела медик, яка вийшла з кабінету заввідділенням, а потім туди ж повернулась. Запитую одного з відвідувачів, який вийшов з кабінету, чи, бува, не вагітний або інвалід, але солідно вдягнений 40-45-річний чоловік неговіркий.
- Я там документи підписував, - відповідає. На запитання, чому ж підписував півгодини, відказує: “І що?” та посміхається.
За майже годину очікування дійшла черга й до мене. Декілька нескладних запитань, уважний погляд в очі, і дозвіл від лікаря — у руках.
У наркодиспансері на підставі тих паперів, які отримав, заповнили довідку, яка дозволяє мені керувати автомобілем. Загалом на все витратив 146 гривень і майже чотири години.

Ми з’ясували, чому син жінки, яка до нас звернулася, заплатив більше. Він помилково пройшов медогляд двічі — у наркодиспансері і в поліклініці №1. Чи чогось не зрозумів, чи інформацію неправильну дали — сказати важко. Проте мати наполягає: “Самі ж лікарі його так скеровували”.

Огляд дійсно може розтягнутися на два дні. Адже спочатку людині потрібно пройти нарколога та психіатра, а вже потім – решту лікарів у поліклініці. Але оскільки аналіз крові та сечі роблять лише вранці, за день усього не встигнути. Хіба що в наркодиспансері, де всі фахівці — поряд, проте не всі знають про таку можливість.

Пояснити, чому послуги в поліклініках платні, просимо керівника міськлікарні швидкої допомоги Ярослава Чайківського. Звернулись саме до нього невипадково. Саме в поліклініці при лікарні швидкої допомоги десяток років тому для Тернополя уперше запровадили можливість медогляду. Окрім того, очільник медзакладу як міський депутат ініціює зміни, які стосуються медоглядів.
- У нас ціна нижча, а десь — вища, не тому, що ми хороші, а хтось поганий, - каже пан Чайківський. - Ціну розраховують згідно з затвердженими калькуляціями і формують у кожному закладі зокрема. Тому єдиною вона бути на може. Це все відбувається згідно з постановою Кабміну про платні послуги, які можуть надавати лікувальні установи.

Ціна дійсно іноді “кусається”, визнає медик. Усе тому, що платні послуги почали надавати різні заклади.
- Лікарня швидкої допомоги колись була єдиною установою, де був госпрозрахунковий відділ з проведення таких медоглядів, - каже лікар. - Тоді і ціна була невисокою через значну кількість звернень. Та й зручно людям було. Тепер профогляди - в усіх лікувальних закладах міста. Ціна там економічно обгрунтована, але для людей все одно висока.
Питання “добровільних внесків” під час проходження оглядів чи звернення до лікарів узяв на контроль міський голова Сергій Надал.
- Якщо до мене надійде звернення, що хтось із лікарів вимагає гроші, одразу порушимо питання роботи такого лікаря, а також головного лікаря закладу, - каже міський голова.
Поскаржитись можна на довідку міської ради за тел. 1580.

Мер додав, що тернополянам не варто бути байдужими, коли йдеться про акції зі збору благодійних внесків чи благодійні рахунки, гроші з яких потім витрачають на допомогу хворим.

За декілька місяців ситуація з медоглядами та їхньою вартістю у Тернополі зміниться, переконує головний лікар лікарні швидкої допомоги Ярослав Чайківський.
- Міськвідділ охорони здоров'я прийняв рішення, яке вже затвердив виконком, про створення єдиного центру медичних та профілактичних оглядів, - говорить Ярослав Чайківський. - Він працюватиме в міській лікарні №3. Це дасть можливість там сконцентрувати кадри, створити умови, скоротити до кількох годин весь огляд. Ідею ініціював я, але не наполягав, щоб усе було в нашій поліклініці. Центр повинен бути там, де є достатньо місця.

Ціна там буде нижчою, аніж тепер у середньому по Тернополю, вважає пан Чайківський. Відділ охорони здоров'я працює над тим, щоб людей у новому центрі оглядали і нарколог, і психіатр. Тобто тернополянам не доведеться їздити по різних закладах. Роботу єдиний центр розпочне вже навесні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Трагедією ледь не завершилася для Тетяни Пренткович, блогерки і власниці мережі ресторанів "Tiger", та її сім'ї поїздка із Києва до Тернополя. На небезпечному відрізку автодороги водій не зумів впоратися із керуванням, і легкове авто потрапило в ДТП. На своїй сторінці в мережі Instagram блогерка опублікувала пост, в якому розповіла про цю страшну ситуацію. "...Нікому не побажаю відчути того, що відчувала сьогодні я! Орест водій з 10тилітнім стажем, авто на...
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання в окремих будинках Тернополя. А саме: - 15.11.18р. з 09:00 год. до 12:00 год. за адресами: вул. Бережанська, 55, 57, 59, вул. Степана Будного, 50, вул. Тролейбусна, 2, 2а, 4. - 15.11.18р. з 09.00 год. до 13.00 год. за адресами: вул. Чернівецька, 26-46.
Суспільство
Сьогодні (14 листопада) у Тернополі на засіданні комісії  Тернопільської обласної ради підняли питання про сьогоднішній концерт російськомовного виконавця Київстонера. Раніше ми вже повідомляли, що запланований у нічному клубі "PULS" концерт Івана Колихалова (Київстонера), який співпрацює з російськими виконавцями та виступає у Росії, закликали бойкотувати представники Правого сектору. Згідно з рішенням комісії, з рекомендацією про скасування концерту звер...
Суспільство
Кабельне телебачення дає змогу переглядати телепередачі різних напрямків із хорошою якістю зображення. Станом на 1 жовтня 2018 року підприємства-юридичні особи надавали послуги кабельного телебачення для 17,7 тис. абонентів області, з яких майже всі – фізичні особи. Доходи від надання послуг кабельного телебачення у січні-вересні 2018 року склали 13,7 млн. грн (1,9% від загальної суми доходів від надання послуг зв’язку). Підприємствами-провайдерами за січе...
Пригоди
У Тернополі, на вулиці Тарнавського, близько 18:00 години за кілька метрів одна від одної трапилося відразу дві ДТП. Як повідомляє "20 хвилин", учасниками обох є автомобілі Audi Q7. Затори утворилися від перехрестя вулиць Київська-Тарнавського  і до "Універсаму".  Одна аварія сталася біля ресторану "Бахус", а інша (теж з Audi Q7)  біля церкви. Як запевнили в управлінні патрульної поліції, травмованих у ДТП немає. Деталі інцидентів з'ясовуються. Нагадуємо,...
Суспільство
Спочатку пішохідні та велосипедні доріжки збудують на вулиці Чумацькій. Далі ж, у міській раді обіцяють збудувати пішохідні доріжки аж до Дальнього пляжу. Про це чиновники заявили на засіданні міськвиконкому, яке відбулось 14 листопада.  - У нас відбувся тендер щодо будівництва пішохідної зони та велосипедної доріжки на вул. Чумацькій (до закладу "Хутір"). Ми вже маємо усю необхідну проектно-кошторисну документацію, - каже 20хвилин начальник управління ЖК...
Суспільство
У Тернополі триває соціальний проект "Красуня за один день". Команда спеціалістів перевтілює жінок пенсійного віку у справжніх зірок. Для них підбирають стильне вбрання, роблять макіяж та зачіску. Організував соціальний проект Тернопільський міський територіальний центр. Його першою учасницею була підопічна Шалденко Ніна Іванівна.  Нещодавно красунею за один день стала тернополянка Гов'ядовська Світлана Володимирівна. Пенсіонерці підібрали новий образ та з...
Пригоди
Сьогодні близько обіду у Великій Березовиці трапилася дорожньо-транспортна пригода за участю двох легкових автомобілів, один з яких на іноземній реєстрації. Подія трапилася на перехресті поблизу ПАТ «Тернопільвтормет». Постраждалих в аварії, на щастя, немає. Найбільшої шкоди зазнав власник Volkswagen з українськими номерами. Навіть з фото видно, що перед автомобіля зім’яло добряче. Повідомляє ТернопільON.
Суспільство
Тернопільський міськрайоний суд розглянув справу 30-річного нігерійця, який у червні на просп. Бандери розтрощив два легкових автомобілі та два автобуси. Та сказав закрити провадження в адмінсправі у зв’язку із закінченням строків давності. Про це йдеться у постанові суду від 31 жовтня, оприлюдненій в Єдиному державному реєстрі судових рішень 5 листопада. Як випливає з неї, 20 червня об 11.40 водій Адебайо Йозеф Олусола, керуючи автомобілем "Audi TT" був н...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!