Тернопільська родина пройшла пекло через складне захворювання дітей

Сім кіл пекла пройшла тернопільська родина Туркотів за останні два роки. Зимою 2014 року двох особливих діток – Дмитрика та Христинку – виключили зі спеціалізованої школи для дітей з особливими потребами. Адміністрація закладу заявила, що діти з таким вадами не підлягають навчанню. Мама Людмила стверджує, що у школі діти з подібним діагнозом - не рідкість, однак саме її Христинка та Дмитрик попали у немилість керівництва.

Проігнорували вказівку Києва

У тернопільській родині Туркотів одразу в двох діток виявили складне генетичне захворювання. Спершу Дмитрик ходив у дитячий спецсадок, потім батьки оформили його в школу для дітей з особливими потребами. Там же навчалась і маленька Христинка. У травні 2014 року директор школи попередила батьків, що діти з таким діагнозом не можуть навчатися у цьому закладі. Жінка розповідає, що їй запропонували віддати дітей в інтернат, але робити це вона категорично відмовилась. Людмила звернулась у міське управління освіти і її керівник Ольга Похиляк запевнила, що діти повернуться в школу. Коли ж у вересні, напередодні нового навчального року, тернополянка зателефонувала в школу, їй сказали, що дітей не поновлено на навчання, пише Номер один

Обійшовши всі чиновницькі кабінети, Людмила таки добилася того, що дітей повернули до школи. Однак родина стала помічати, що стан малечі почав погіршуватись. Діти стали лякливими, скованими. Якось батько непланово зайшов у навчальний заклад. Коли почав шукати дітей, з’ясувалося, що вони вже не перший день перебувають в ізоляторі! Це для родини стало шоком.

Керівництво закладу знову дало зрозуміти батьками, що їхнім дітям не місце у школі. Мовляв, відповідно до статуту, такі діти не підлягають навчанню. Після цього було безліч медичних комісій, засідань, зібрань. Думки фахівців розходились. Спеціалісти, які працювали з дітьми, у міському центрі реабілітації дітей з особливими потребами, давали Дмитрику та Христинці позитивні характеристики. Зокрема, хлопчик концентрує увагу, сам себе обслуговує, розрізняє кольори, предмети. З дівчинкою ситуація трохи складніша, однак це не є протипоказом для навчання, стверджували фахівці.

У навчальному закладі навіть скликали комісію, однак результат нульовий. Її члени дійшли висновку, що області необхідний центр реабілітації з можливістю денного перебування. Наразі він у процесі створення, тому «стрілки» перевели на його керівника. Мовляв, заклад має запрацювати якнайшвидше.

Родина Туркотів потрапила в замкнуте коло і це не залишило байдужими столичних журналістів. Матір Людмилу запрошували на телепрограму «Стосується кожного», що на телеканалі «Інтер», двічі. Там же гостями студії були уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич, представники навчального закладу, реабілітаційного центру та інші.

Після першого випуску Валерій Сушкевич звернувся в міське управління освіти, де його запевнили, що ситуацію буде врегульовано.

- З того часу скликалися різні комісії. Моїм дітям «придумували» усякі діагнози, але реально нічого не було зроблено, - каже Людмила Туркот. – Їх і далі не приймали на навчання. Натомість пропонували віддати в інтернат, що в Мельниці-Подільській.

Столичних посадовців ця історія шокувала, особливо, коли дізналися, що їхнє втручання не дало жодного результату. Після цього тернополянку запросили на програму вдруге.  Виступаючи у студії, представники школи суперечили самі собі. Директор школи заявляла, що у навчальному закладі не можуть навчатися «діти-інваліди підгрупи А». А в студії заступник директора зазначила, що таких дітей у школі кілька. Під час зйомок ведучий зателефонував начальнику міського управління Ользі Похиляк, однак вона повелася некоректно стосовно уповноваженого Президента.  Більше того, чиновниця зазначила, що ніякого спеціалізованого класу, в який направляли дітей, немає. Мовляв, він не функціонує і його потрібно створювати з нуля.

Очевидно, ситуація під час ефіру не залишила байдужим ані представника Президента, ані благодійний фонд Марини Порошенко. Наприкінці березня Валерій Сушкевич направив міському голові Тернополя лист, в якому зазначив, що «Ольга Похиляк зухвало та некоректно розмовляла зі мною, фактично підтвердила ігнорування на місцях вирішення питання освіти діток родини Туркот. Показовим є те, що для навчання дітей у Тернополі місцеві освітяни не знайшли ні підстав, ні умов, а для розташування приватного масажного кабінету в будівлі Тернопільської школи навіть відшукали вільні площі».

Уповноважений зазначив, що ці факти свідчать про порушення Конституції України, Конвенції ООН та ряду нормативних документів. Валерій Сушкевич вимагає відкрити у школі спеціальні класи для навчально-виховної та корекційно-розвиткової роботи дітей, які мають складні вади розвитку. А також розглянути питання про притягнення до відповідальності директора спеціалізованої школи Лариси Акменс і начальника управління Ольги Похиляк. Головна причина – небажання забезпечити належний доступ  до освіти дітям родини Туркот та іншим дітям, які мають порушення розвитку.

Крім того, в закладі системно виникає питання щодо сплати благодійних внесків. І це при тому, що з міського бюджету щороку на утримання школи виділяють близько 5 млн. грн. У ній навчається всього сотня дітей. Більше того, незважаючи на те, що заклад має статус міського, у ньому перебувають багато дітей з області. У міській раді піднімають питання щодо трансферів з обласного бюджету за обслуговування дітей з районів. Та питання слід розглядати в іншій площині. Чому в закладі для немісцевих дітей є місце, а для тернополян нема? І як сталося так, що через амбіції певного кола людей Тернопіль «прославився» на всю Україну?

Людмила Туркот натякає на кругову поруку. Мовляв, директор школи, головний освітянин міста та голова ПМПК тісно контактують, тому знайти правду в цьому трикутнику не можливо.

Необхідна реорганізація

Два роки Людмила шукала розради у кабінетах міських та обласних чиновників. І це не давало жодних результатів. А ось реакція на лист Валерія Сушкевича була, можна сказати, миттєвою. Одразу на наступний день до тернополянки зателефонували зі школи і запропонували повернути дітей у школу на одну годину вдень. Жінка відмовилася. За кілька днів дітей таки зарахували на повноцінне навчання, а її ж планують працевлаштувати на посаду асистента вчителя. Зараз питання знаходиться на контролі Адміністрації Президента.

Наразі Людмила Туркот проходить з дітьми медичне обстеження, та питання в іншому: як вони зможуть відвідувати заклад, в якому отримали психологічну травму?

Вражає і позиція навчального закладу, для якого, очевидно, питання влаштування дітей стало принциповим. Директор школи Лариса Акменс у листі заступнику міського голови Л.Бицюрі зазначила, що для перебування цих двох дітей у школі в межах повного робочого дня потрібно відкрити корекційно-реабілітаційне відділення.

Для здійснення соціально-педагогічної, психологічної та медичної реабілітації, у школі потрібно ввести наступні штатні одиниці: по одній ставці вчителя-дефектолога, соціального педагога, соціального робітника, молодшої медичної сестри, медичної сестри з фізіотерапії, лікувальної фізкультури та масажу, дві ставки вихователя, по півставки вчителя-логопеда, вчителя трудового навчання, вчителя-реабілітолога, психотерапевта та 0,25 ставки – психолога.

Як повідомляє Лариса Акменс, розглядається можливість реорганізації приміщення медичного блоку в реабілітаційне відділення для учнів з тяжкою розумовою відсталістю. Проте у приміщенні необхідно зробити капітальний ремонт та замінити вікна.

У той же час під час засідання комісії щодо розгляду звернення Л. Туркот директор закладу зауважала, що доцільніше було б закрити соціальну групу, а дітей перевести у центри соціальної реабілітації дітей-інвалідів. То що ж насправді робитимуть у школі: відкриють відділення чи закриють групу? До речі, очевидно, що потребу в такій соціальній групі чи відділенні мають не лише Дмитро і Христина. Просто лише у їхньої родини сталу духу розповісти про це на всю Україну.

У квітні діти готуються стати школярами. У який клас вони підуть, як навчатимуться, чи адаптуються? Усе це покаже час, а отже, це не кінець історії, а лише перегорнута сторінка…

Від автора

Така ситуація не робить честі ані самому закладу, ані керівництву міста, яке давно мало б навести у школі порядок. Питання навіть не в тому, мають право навчатися у ній діти родини Туркот чи ні, а у відношенні до проблем інвалідів. Складається враження, що статутами, висновками, протоколами чиновники просто прикривали своє небажання піти назустріч. Система настільки закостеніла, що зламати її вкрай важко. У той час, як в Європі права інвалідів на першому місці, в Україні два роки дискутують на тему, що робити з двома маленькими тернополянами. Посадовці звикли інертно плисти за течією. Кожен має свою нішу, в якій йому зручно та комфортно, і готові зробити все, щоб так залишалось і надалі.

Тернопільська родина пекло захворювання дітей
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Відома тернопільська артистка Таня Песик виклала у соцмережу новеньке пікантне фото.  «Ходять слухи, що цього року сині труси в моді, або як ще їх іншими словами називають труси кольору - електра. А ви вже купили хіт цього сезону???».
Суспільство
Нещодавно одружилась зіркова пара Тернополя – син колишнього мера міста Петро Заставний та інтернет-блогерка Аліна Френдій. Весілля було довгоочікуваним як для самих закоханих, так і тернополян, які хотіли побачити високий рівень організації свята. Тепер у закоханих медовий місяць, пише 20 хвилин. Про надійний тил знаних у місті персон мало що відомо. Хоча не в цьому випадку. Петро Заставний успішно працює в сімейному ресторанному бізнесі. Мало хто не чув...
Пригоди
Рух молоді, метою якого є потрапляння на дахи, щоб там пофотографувати чи поспілкуватися з друзями, називається руфінгом. Часто подібне захоплення стає причиною затримань або одержання фізичних травм. Юні тернополяни виклали в мережі youtube відео, де вони підіймаються на височезну вишку, призначену для освітлення тернопільського стадіону. "Думав, тут буде щось менш грандіозне, а тут таке". - Сказав один із хлопців на вершині.  Нагадуємо, що на Тернопільщи...
Пригоди
15 вересня, 12 хвилин на першу, невідомі особи злили нечистоти у меліоративний рів поблизу села Мишковичі Тернопільського району. Про це повідомив голова громадського об’єднання протидії корупції моніторингу екології «Скеля» Андрій Об’єщик. Сьогодні він подав заяву до поліції та поінформув про це порушення Держекоінспекцію Тернопільської області. Керівник Держекоінспекції Тернопільської області Едуард Ференц нам повідомив, як тільки надійдуть матеріали від...
Кримінал
За повідомлення відділу комунікації поліції в області, протягом кількох місяців 41-річний житель Бережанського району скоював крадіжки з місця своєї роботи. Загалом завдав збитків майже на 50 тисяч гривень. Як встановили правоохоронці, підозрюваний працював помічником оператора автозаправки. Зі складського приміщення магазину, який розміщений на території АЗС, чоловік крав товар. Скористався тим, що двері до складу не замикалися, а камера відеоспостереженн...
Пригоди
Ще 27 серпня блискавка, яка влучила у циферблат над коліями, спричинила збій, який вивів із ладу ще й табло над центральним входом. З того часу пристрої досі перебувають у ремонті. Як інформує "20 хвилин", посилаючись на приймальню начальника тернопільського залізничного вокзалу, пошкодження дуже серйозні, тому поки не можна навіть приблизно сказати, скільки часу займе ремонт. Обидва циферблати зняли, замість них люди, які очікують на свої потяги, бачать л...
Суспільство
Станом на кінець літа 2018 року в Україні внаслідок травмування на залізниці загинуло 174 особи. Трагедії лишаються в пам'яті людей назавжди. 43-річна Ольга Гац із села ­Залужжя (Збаразький район) розповідає: "Мій чоловік потрапив під колеса тепловоза (працював монтером колій). Його батькові побоялася розповідати про трагедію — вже був у літах, без пам'яті. Але він відчув недобре. Помер наступного дня. Про трагедію мені сказав слідчий. Коли дізналася, що ч...
Пригоди
17 вересня о 16:18 в с. Городниця Підволочиського району на території кар’єру виникла пожежа екскаватора «VolvoEC280». Вогнем знищено салон кабіни екскаватора на площі 1 м.кв та пошкоджено моторний відсік. Причина виникнення пожежі та матеріальні збитки встановлюються, повідомляє прес-служба ДСНС в Тернопільській області. Пожежу ліквідовано черговим відділенням 24-го державного пожежно-рятувального поста (м.Скалат), під час гасіння врятовано даний екскават...
Пригоди
Комік Тарас Стадницький розповів з якими труднощами зіткнувся, намагаючись доїхати в Тернопіль. Про це пише Реально.te.ua. “Кажуть, шо Укрзалізниця збиткова. і ви знаєте, я вірю. бо бачу як вони продають квитки. Вчора шукав чим добратися до обіду зі Львова в Тернопіль. квитків на сайті Укрзалізниці не було, тому знайшов блаблакар. нині зранку блаблакар наламався, рішив на всяк випадок глянути на Укрзалізниці і вуаля – 100 квитків. 100 квитків, Карл, причом...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!