Виявилося, що на Тернопільщині пільгові кредити отримають переважно "елітні" села

На Тернопільщині гроші за програмою будівництва житла для сільських родин видають переважно у селах, що межують з обласним центром. 

Про це йдеться в дослідженні "Доступу до правди".

Піднімати село – це вічний пункт у передвиборчих програмах політиків різних рівнів. Принаймні на Тернопольщині.


Один з пунктів програми «піднімання сіл» означає те, що в селах мають будуватись нові будинки, де житимуть молоді родини. Логіка така: буде житло для молоді – буде потреба в школах, лікарнях, люди будуть займатись фермерством, підприємництвом, одне слово, життя вируватиме...

Схема красива, зрозуміла і практично досконала, якщо поглянути на це в теорії. Щоб вона запрацювала, держава, виявляється, виділяє чималі суми на будівництво в селах.
Зокрема в Тернопільській області успішно функціонує Державне підприємств «Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі». Саме ця структура відповідальна за реалізацію обласної програми «Власний дім», що щедрою рукою може роздавати кредити на будівництво на дуже вигідних умовах — до 30 років виплати, в гривні, під 0 або 3% річних.

Гроші можна просити як на спорудження власного будинку — до 200 тисяч гривень, так і на придбання будиночка або добудову — до 100 тисяч гривень, і навіть на облаштування інженерних мереж — до 50 тисяч гривень.

Простий же аналіз того, кому дають ці гроші, показує, що такими, котрі найбільше потребують підтримки, виявляються села, що сусідять із обласним центром.

Гроші – з бюджету

Можна припустити, що у віддалених районах і селах, приміром, не знають про чудову програму підтримки індивідуального будівництва на селі «Власний дім», тому і не просять кредитів. Натомість селяни тернопільських прогородів в принципі є активнішими і діяльнішими людьми.

А ще можна припустити, що це зовсім і не селяни, адже у близьких пригородах селяться часто заможні городяни, які активно будують чималі хатинки.
За п'ять років функціонування програми держава на кредити тернопільським селянам виділила 5 мільйонів 493,8 тисяч гривень, з обласного і районного бюджетів відповідно 1880 і 620 тисяч гривень.

В області не виділили грошей на програму лише у 2013 році, і взагалі в цей рік фінансування програми було найбіднішим – лише 652 тисячі гривень сукупно, що майже вдвічі менше за обсяги фінансування в 2011 і 2012 роках, і в 3,5 разів менше за обсяг 2014 року і в 4 рази за суму 2015. В 2015 році сума виданих кредитів була найбільшою – 2 мільйони 485 тисяч гривень.

Кому дали

Хто на Тернопільщині отримав будівельні кредити за програмою «Власний дім» на інформаційний запит дізнатися не вдалося. Послалися на статтю 14 ЗУ «Про захист персональних даних» – мовляв, без дозволу позичальників їхні персональні дані, тобто ПІП, не нададуть.

Медіа-юрист Людмила Панкратова, Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП), переконана, що така відмова є порушенням Закону «Про доступ до публічної інформації» з огляду на те, що частина 5 статті 6 закону «Про доступ до публічної інформації» дуже чітко говорить, що не може бути будь-яким чином засекречена інформація про ПІП фізичних осіб або назви юридичних осіб, які отримують будь-які кошти з бюджету (комунального чи державного): «Посилання на ст. 14 Закону прямо суперечить цій нормі. Така відмова може бути оскаржена до Уповноваженого ВР з прав людини або до суду», – переконана Панкратова.

Проте дещо дізнатися за допомогою такого інструменту як інформаційний запит все-таки вдалося.

Ми скерували запит до виконавця програми – ДП «Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» і таким чином дізналися, скільки родин скористались програмою за час її функціонування, скільки коштів отримали і з яких бюджетів.

Також у відповідь на інформаційний запит ми отримали інформацію про те, мешканці яких сіл Тернопільського району, в яких обсягах і для чого отримали вигідні кредити в рамках програми «Власний дім». Все. Тільки не прізвища.

Отже, відомо, що за п'ять років функціонування програми нею скористались 144 родини, що нині проживають і мають намір проживати надалі у тернопільських селах.

До слова, оскільки кредит видається поступово, то деякі родини отримували фінансування своїх житлових задумів протягом кількох років і з різних бюджетів.

Експертно-аналітична група «Акцент» - громадська організація, яка позиціонує як така, що здійснює контроль за владою та аналізує її дії, провела простий аналіз, який показує, що майже половину суми кредитів – 44,8% коштів з обласного та державного бюджетів отримали позичальники Тернопільського району.

Водночас зовсім не отримували коштів за весь період діяльності програми жителі Бережанського, Борщівського, Заліщицького, Збаразького, Монастириського, Підгаєцького та Чортківського районів, тобто віддалених районів Тернопільщини.
Погляньмо ж, як розподілились кошти власне по «найщасливішому» районі – Тернопільському.

Знімок_екрана_2016-04-15_о_11.03.40

Значні суми коштів отримали жителів приміських сіл Підгороднє та Петриків. Це села, які межують із обласним центром і хоча не є юридично його частиною, проте фактично – це житлові масиви.

Знамениті Підгороднє й Петриків також своїми помпезними архітектурними витворами за високими парканами – будинками, дачами, віллами. Тож «піднімати» вищезгадані села, та й деякі інші з наданого переліку, як-то Острів, Смиківці, не те, що сенсу не має, а й звучить досить дивно.

Чому ж кредитували не зовсім тих, кого треба, таким чином не виконуючи основне призначення програми, чинний голова «Тернопільського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» Сергій Рібун не пояснює.

Каже, що у всьому винні попередники, бо він, мовляв, працює лише з вересня 2015 року. Обіцяє, що надалі кредити будуть видавати справді селам, які потребують підтримки,а не приміській зоні.

«Звернутися по кредит до нас можуть люди, які живуть на селі й працюють у сільській міцевості», – обіцяє Сергій Рібун.

Він запрошує для отримання кредиту подавати пакет документів: довідку з місця роботи, довідку про зарплату… Всі деталі, каже, можна дізнатися у них в офісі на вул. Крушельницької, 18, кабінет № 503, славне місто Тернопіль.

Експерти незадоволені

Експертно-аналітична група «Акцент» проаналізувала результати та досягнення програми «Власний дім» за 2011-2015 роки для того, аби поглянути, наскільки вона є ефективною. Справа ще і у тому, що на аналогічну програму на 2016-2020 роки планують виділити понад 46 мільйонів гривень.

Експерти в аналітичній записці-аналізі йдеться про те, що немає жодних публічних даних про аудит діяльності Фонду, та й сайт виконавця програми містить замало інформації. Експерти наголошують, що там бракує інформації про одержувачів пільгових кредитів, заборгованості щодо їхнього погашення, а також переліку претендентів на отримання пільгових кредитів – тобто всіх тих аспектів, які унеможливили б будь-які корупційні маніпуляції з кредитними коштами.

Також у правилах надання державних позик не вказано пріоритетних позичальників, а такі категорії повинні бути – родини учасників АТО, малозабезпечені, багатодітні та інші соціально вразливі прошарки населення.

У обласному бюджеті на програму «Власний дім» планували виділити 450 тисяч гривень. Принаймні так вказано у розпорядженні очільника ОДА «Про проект обласної програми індивідуального житлового будівництва на селі „Власний дім” на 2016 - 2020 роки». А в програмі прописують — 750 тисяч від області. Звідки мають з'явитись ще 300 тисяч — невідомо.

Кандидат економічних наук Богдан Малиняк, один з експертів «Акценту», зауважує, що без внесення правок у «Власний дім», без нормального аудиту попередньої програми, затверджувати цю не можна.

Однак на сесії обласної ради від 3 березня програму таки затвердили. 400 тисяч гривень виділили з основного фонду, 350 тисяч отримають із спеціального.

«Це, безумовно, корисна і потрібна програма. На ринку зараз ніде не знайдеш кредиту під 3%. Проте мало хто взагалі знає про існування цієї програми, що призводить до дисбалансу у видачі цих кредитних коштів. Є райони, де цією програмою скористалися декілька десятків сімей, а є райони, де немає жодної такої сім`ї. Однозначно потрібно провести через райдержадміністрації інформаційну роботу для сільських мешканців про існування цієї програми кредитування та про її умови, щоб забезпечити рівноцінний та справедливий доступ до цих кредитних коштів всіх бажаючим», - каже Андрій Цибульський, депутат

Тернопільської обласної ради, який підтримав на голосуванні рішення про виділення коштів на програму «Власний дім» у 2016-2020 роках.

Тож незважаючи на критичні зауваження експертів, немалі кошти на фінансування програми виділили знову. Чи буде враховано конструктивну критику у процесі її реалізації – невідомо.Як і те, чи отримують позики на побудову житла отримають справді селяни чи знову городяни «приміського типу».

на Тернопільщині пільгові кредити отримають переважно багаті села
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Спорт
У Тернополі на центральному стадіоні ФК "Нива" (Тернопіль) зіграла з ФК "Чайка" (Петропавлівська Борщагівка, Київська обл.) – 2:0 на користь "Ниви". Перший тайм пройшов з відчутною перевагою "Ниви", проте ворота суперника залишилися невразливими. Втім у другому таймі тернопільській команді вдалося вийти вперед і з перевагою у два голи завершити матч. Як повідомляє "ТТБ", голи у ворота "Чайки" на 58 та 80 хвилині забили граці "Ниви"- Олексій Литовченко та...
Суспільство
Енергоефективність будь-якого будинку можна покращити, заклеївши шпарини у вікнах та дверях. Слід придбати короткі штори, зачинити двері у під’їздах, встановити за батареями теплозахисні екрани з фольги, перефарбувати батареї у темно-коричневий, саме він найкраще віддає тепло. Як повідомляє "20 хвилин", не потрібно придумувати високих матерій чи витрачати багато коштів, щоб зберегти тепло в домі. Ці найпростіші поради допоможуть зберегти і тепло, і гроші,...
Кримінал
У ніч з 18 на 19 жовтня злодій втретє за півтора місяці вдерся до приміщення Чортківського обласного комунального шкірно-венерологічного диспансеру. Що хотів винести злодій наразі невідомо, адже протиправний намір не вдалося втілити. Виконувач обов'язків головного лікаря "шкір-вену" Юрій Вичавка повідомив: "Це вже третій випадок за такий короткий час. Це дивно, бо красти у нас немає що – сейфи надійно замкнені, а ніяких наркотиків тут ніколи і не було. Кол...
Пригоди
Трагічний випадок трапився у селі Більче-Золоте Борщівського району. У водах ріки Серет було виявлене тіло чоловіка. Поблизу туристичної бази знайшли тіло 34-річного чоловіка. Як з’ясувалося, померлий є мешканцем села Монастирок Борщівського району. Як повідомляє "ТН. Область", за попередньою інформацією причиною смерті стало утоплення. Наразі  всі обставини трагедії встановлюються. Нагадуємо, що нещодавно в Тернополі (на вулиці Білогірській) в канаві вияв...
Суспільство
Роль Володьки принесла 35-річному Тарасові Стадницькому неабияку славу. Сьогодні він є відомим актором, автором гумористичних сценаріїв. А ще нещодавно працював кочегаром, клеїв фотографії в анкети грін-кард і не розумів, чим займатися, аби це приносило  задоволення. Нині Тарас переконаний, що кожен може досягти успіху, якщо наважиться спробувати. "Я народився на хуторі Лозові поблизу села Боброїди, що на Львівщині. У батьків нас троє — маю двох  молодших...
Екологія
У ніч проти 22 жовтня у нічному небі можна буде спостерігати дививовижний осінній зорепад, метеорний потік Оріоніди. Як повідомляє "Еспресо", цей метеорний дощ щороку припадає на жовтень, а його пік цього разу очікують саме 21 числа. У ніч спостерігачі зможуть роздивитися до 20 метеорів на годину. Метеорний потік має таку назву на честь сузір’я Оріона. Воно є легким для впізнання, адже має три яскраві зірки посередині, щільним рядком розташованих одна за о...
Суспільство
Український заробітчанин, який опинився у містечку Антверпен в Бельгії розшукує своїх рідних. Себе ж українець називає Ігорем Чикотовські або Чикотовським. Чоловік не пам’ятає ні де він проживав, ні де знаходяться його рідні, також він не має жодних документів, які підтверджують його особу.   Як повідомляє "ТН. Область", говірка українця свідчить про те, що він родом з Західної України, ймовірно з сільської місцевості. Наразі чоловік перебуває в соціальном...
Суспільство
Гуляючи вулицями Тернополя, якщо придивлятися до того, що відбувається довкола, то можна помітити чимало незвичних подій та людей. У кожної людини є своя історія, і що тривалішим стає життя, то цікавішим робиться й історія. Як повідомляє "Про Те", у центрі Тернополя можна зустріти літнього чоловіка, котрий заробляє собі на життя, зважуючи перехожих. Під час війни його контузили, через що зараз сильно не дочуває. Прохання сфотографувати його журналісту дове...
Суспільство
Родина благає допомогти молодій мамі, яка сама виховує півторарічного малюка та зі всіх сил бореться з хворобою. Ще три місяці тому жінка насолоджувалась життям та навіть не підозрювала, що все перекреслить рак.  Все почалось з висипки на тілі. Ніби й нічого страшного, проте жінка одразу ж звернулась до дерматолога. Її обстежили та, заспокоївши, що все буде добре, виписали ліки. Людмила ретельно виконувала всі призначення лікарів, проте щодень ставало гірш...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!