
09:00, 21 квітня 2016 р.
На Тернопільщині під час розкопок виявили давній унікальний одяг, який зберігся завдяки срібним ниткам
Давню зброю, посуд, прикраси, які минулого року археологи знайшли під час розкопок на Тернопіллі, можна побачити в експозиції обласного краєзнавчого музею.
Виставку «Археологічні дослідження в 2015 році» представила обласна інспекція охорони пам’яток історії та культури та охоронна археологічна служба України ІА НАНУ «Подільська археологія», повідомляє 20 хвилиин.
Триватиме виставка до 4 травня, вхід на неї безкоштовний.
До слова, таку археологічну виставку у нашому місті організували вперше, розповідає директор обласної комунальної інспекції охорони пам'яток історії та культури Марина Ягодинська.
- На виставці – результати наших досліджень у 2015 році, - каже вона. – Ми вирішили зробити собі такий подарунок до Дня охорони пам’яток та історичних місць, який відзначали 18 квітня.
Серед експонатів - банери з описами та знахідки з трьох місць, які об’єднані одним словом - вперше, продовжує пані Ягодинська.
- Це село Кордишів Шумського району – багатошаровий могильник, - розповідає вона. - Вперше на території області і західної України науково досліджений за сучасними археологічними методами могильник, де знайдено матеріали культури шнурової кераміки, комарівської, вельбарської і давноруської культур.
Знахідки з цих розкопок можна побачити на виставці на вітрині. Там в основному представлена комарівська культура –ритуальні горщики, прикраси, шпильки, браслети, декілька предметів давньоруської культури і миска вельбарської культури.
Власне вельбарське поховання було дня нас неочікуваною знахідкою, це був бонус 2015 року. Коли ми закінчили розкопки, вже в останній день після обіду сталося щось незвичайне - відвалюється шматок землі на зрізі і ми бачимо миску з трупоспаленням.
Окрім того, на виставці можна побачити знахідки з досліджень території двору Теребовлянського замку.
- Там ми зафіксували об’єкти шнурової кераміки трипільської культури, давноруські об’єкти, - каже Марина Ягодинська. - Як результат – монети, ядра, мушкетні кулі, наконечники арбалетів, які ми бачимо на вітрині. Також ми тоді знайшли рештки захисника теребовлянської фортеці, який загинув в 1675 році під час облоги Теребовлі турецькими військами візира Ібрагіма Шишмана.
Ще один банер на виставці - з Гусятинщини. Знайдені там речі на виставці не показують, бо вони на реставрації. Але знахідки дуже цікаві.
- В кургані ми знайшли поховання жінки XVII століття, де вперше на нашій території збереглися залишки одягу, - каже марина Ягодинська. - Чому вони збереглися? Бо вони були зроблені зі срібної шовкової нитки і тому вони не перегнили, бо зазвичай в подільських грунтах тканина не зберігається. З одягу ми знайшли фрагмент коміра від плаща, фрагмент оксамитової тканини і плетений ґудзик зроблений з тих самих ниток, що і комір плаща.
У матеріалах дослідження Львова є такий самий ґудзик і можливо, та жінка була львів’янкою, яка якимось чином потрапила у нашу область. Вона була вбита мушкетною кулею в районі живота. Поховання дуже добре збереглося і це дозволило антропологам зробити висновки про те, що жінка була міщанкою, нижні кінцівки у неї були паралізовані.
Крім того з огляду на хвороби рук та прикус зубів досліджено, що вона займалася або ткацтвом або вишивкою. Побачити археологічні знахідки можна буде на виставці до 4 травня. Потім, за словами Марини Ягодинської,- експонати віддадуть до музейного фонду.
Так, експонати з Кордишева підуть в Шумський районний краєзнавчий музей, з Теребовлі до фондів Національного заповідник «Замки Тернопілля», знахідки з Гусятинщини наразі на реставрації, тому питання куди їх віддадуть наразі вирішується.
До слова, у тернопільський археологів вже розпочався сезон. Цього літа вони планують далі працювати у Кордишеві та Теребовлі. А також нещодавно археологи виїжджали на дослідження давноруського поховання XII століття на городі одного із мешканців села Борщівського району.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
22:40, 18 травня
12:52, 16 травня
14
10:52, Вчора
12
14:37, 17 травня
27
live comments feed...
Коментарі