• Головна
  • Діючі тарифи на вивезення сміття не задовільняють тернополян
09:00, 29 лютого 2012 р.

Діючі тарифи на вивезення сміття не задовільняють тернополян

Тернополяни виступають проти діючих тарифів на вивезення сміття. На один з тернопільських телеканалів звернулися мешканці кількох будинків, що поблизу центрального ринку. Вони скаржаться, що з підвищенням тарифів за житлово-комунальні послуги, яке міська рада запровадила з 1 жовтня 2011 року, почали задорого платити за вивезення відходів.

Мешканці стверджують, що, відповідно до закону, ціна за таку послугу встановлюється для квартири, незалежно скільки людей у ній проживає. А в розрахунках протестуючих тернополян 4 гривні 17 копійок за вивезення сміття подається за кожну особу індивідуально.

Наталія Сиротюк, мешканка будинку на вул. Острозького: «1 червня 2011 року прийнята Постанова Кабінету Міністрів №869 КМУ. Я цю Постанову в даний час маю при собі. Там написано, що ми до 1 жовтня платили за 1 квадратний метр площі. Був розрахунок за побутові відходи, але ми платили тоді стільки, скільки воно коштувало. Вони скаржаться, що ніби ЖЕКи їм усіх грошей не віддавали, щоб відокремити, бо це приватна фірма. Нехай буде. Але вони нам мають предоставити реальну суму, скільки коштує сміття, а не скільки Надал придумав. Захотів собі – 4 гривні 17 копійок з одного. Половина мешканців, прописаних у нашому будинку, взагалі не живе. Вони – «по світах». І так само в кожному будинку. А це за кожного прописаного треба платити».

Щоб з’ясувати, чому сміття обходиться їй так дорого, пані Наталія звернулася безпосередньо у фірму, яка вивозить відходи з-під її будинку. Там жінці пояснили, що причина – в комунальному центрі міської ради, який розміщений на вулиці Стадникової. Як повідомила пані Сиротюк, плата за вивезення сміття йде не напряму обслуговуючій фірмі, а через цей центр. А це потребує більших грошей.

Наталія Сиротюк, мешканка будинку на вул. Острозького: «Усе розходиться в тому, що це повинне йти на фірму, а не на міську раду. А з 1 жовтня прийняли рішення, що є розподільчий центр на Стадникової, 1, і ті гроші ми оплачуємо туди, на той центр. На даний час ця фірма – «Альтфатер» – прийняла тариф 4 гривні 17 копійок від одного прописаного».

Що це за «центр» і чим він займається – з`ясовували журналісти в управлінні ЖКГ Тернопільської міськради. Там підтвердили, що установа справді існує. Проте в її обов’язки входить контроль за оплатою всіх житлово-комунальних послуг, а не тільки вивезення сміття. Такі центри створені по всій Україні та слідкують за перерахунком грошей в електронному варіанті. Відповідно, ні гривні з них установа забрати не може. А тарифи, пояснюють працівники управління, фірма-перевізник встановлює самостійно.

Тернополянин Олександр свого часу працював у сфері, близькій до цієї. Він каже, щоб сплачувати за послуги, необхідно мати договір між їх надавачем і споживачем, тобто мешканцями. Згідно Статуту міста, тарифи затверджуються на громадських слуханнях. Далі між обслуговуючими фірмами проводиться тендер на надання тієї чи іншої послуги, наприклад – на вивезення сміття. Таких процедур у Тернополі не було. Отже, законодавчо ніде не прописано, що мешканці міста повинні платити за обслуговування їхніх будинків, – переконує пан Олександр.

Олександр, тернополянин: «Усіх цих стадій не було проведено. Відповідно, всі існуючі тарифи – на вивіз сміття, на послуги ЖЕКу – є незаконними і нечинними. І, наскільки мені відомо, колишній наш міський голова Заставний звернувся в суд щодо недійсності існуючих тарифів по обслуговуванню ЖЕКами. Поки що ми не знаємо, які будуть результати, але мешканці не повинні платити нічого, оскільки офіційно затвердженого договору між ЖЕКом, між фірмами по вивезенню сміття не існує, тендеру по вибору цих фірм так само немає».

Лякає мешканців лише те, що в разі несплати надавати ту чи іншу послугу їм взагалі перестануть. Але пан Олександр запевняє, що ніхто не має на це відповідних підстав.

Олександр, тернополянин: «А які підстави для визнання цих відносин? Є договір – є підстави. Ви – сторона договору. Нема договору – надайте калькуляцію, підтвердіть, що ви цю роботу зробили. І, відповідно, на підставі тієї калькуляції та певних норм ви можете звертатися в суд і по суду, відповідно, платити і судові затрати, і всі роботи, які були проведені, і пеню. Але хтось із присутніх колись чув і бачив це? Всі чомусь автоматично платять. Для чого?»

Також мешканці будинків на вулицях Острозького, Коллонтая та Оболоня незадоволені роботою ЖЕКу щодо облаштування під’їздів. За ті гроші, які люди сплачують за житлово-комунальні послуги, обслуговуюче підприємство повинне відремонтувати їхні будинки. Наприклад, встановити пластикові вікна в одному з них. Проте в ЖЕКу №5, який закріплений за цією частиною міста, пояснюють, що за сплачені мешканцями кошти зобов’язані робити лише поточні ремонти, а не капітальні.

Олександр Котик, директор ПП «Мрія»: «Ті кошти, які виділяють люди, мають у першу чергу йти на утримання технічного стану будинку. Це – обов’язково. Це так, щоб не вдарило током людину, так, щоби не затекло в хату, так, щоби покрівля була нормальна, щоби будинок був у нормальному стані, під’їзди відремонтовані. От на це і йдуть ці гроші. Якщо це не дуже важливо по будинку, то, звісно, цього можна не робити, а узгодити з мешканцями. Але якщо на сьогоднішній день стояки потребують заміни, то хто їх буде замінювати? Чи може цього не робити, а вікна поставити? Якщо завтра у квартиру, де зробили євроремонт, затече вода, то що робити? Нам доведеться платити свої гроші».

Мешканці готові погодитися з такою нормою частково. Проте оскільки держава на капітальні ремонти не виділяє ні копійки, а приватні підприємства не зобов’язані це робити, капітальних ремонтів у будинках людям так і не бачити. Як вирішення проблеми, тернополяни пропонують замінити всі приватні ЖЕКи державними. Тоді влада відповідатиме за утримання будинків фактично, а не лише ставитиме підписи на паперах приватних підприємств, як робить це сьогодні.

Олександр, тернополянин: «Це є правильно згідно існуючої нормативної бази. ЖЕК може використовувати гроші тільки на поточний ремонт, який може складати, наприклад, 10%, від площі даху. А на капітальний ремонт виділяється субвенція від держави. З 1998 року та субвенція зовсім не виділялася».

Наталія Сиротюк, мешканка будинку на вул. Острозького: «Ця приватна особа збирає всі наші кошти, яких ми не можемо забрати. Якби ці кошти збирала держава, вони б давались на капремонти, тому що вони були б у одній казні. А він збирає один. Деякі ЖЕКи є ще державними, так як були колись. Приватні ЖЕКи через сесію міської ради треба перевести на державну форму. Тоді ці гроші будуть збиратися в місті, і можна буде якісь гроші виділити на капремонт. А як ми можемо зробити капремонт, як він нам за наші гроші не дозволяє – і держава не дає грошей?»

Олександр, тернополянин: «Чомусь усі довідки від ЖЕКів ідуть на бланку виконкому міської ради. Якщо це приватне підприємство, то яке відношення воно має до міськвиконкому? А бланки чомусь усі йдуть – «міськвиконком», а далі – «ЖЕК». Це абсолютно незрозуміло – як можна порівняти державний орган місцевого самоуправління і приватну фірму? Це – «удивительное рядом, но оно запрещено»».

Мешканці будинків просили в керівництва ЖЕКу повернути їм сплачені гроші. За них вони хочуть самостійно зробити необхідний ремонт у під’їздах. Але за законом обслуговуюче підприємство не повинне віддавати кошти громадянам. Управляти сплаченими грошима люди можуть лише створивши об’єднання співвласників. А поки що власником прилеглих до будинків територій формально є міська рада. Відповідно, вона й повинна обслуговувати ці ділянки.

Олександр Котик, директор ПП «Мрія»: «Це нереально. Будинок потрібно утримувати. Реально тільки в тому випадку, якщо ми, між іншим, пропонуємо створити товариство співвласників. На сьогоднішній день власником являється міська влада. Міська рада відповідає за технічний стан і за всі інші нюанси, що стосуються будинку – його санітарний і технічний стан. Кошти, які платить мешканець, – це кошти, які передбачені на утримання будинку. Коли мешканці створять своє товариство, відійдуть від міської ради, стануть самостійні – тільки тоді вони мають право вирішувати всі ці питання».

Олександр, тернополянин: «На цю територію повинен бути або акт на право користування, або акт на право власності. Інших формулювань прибудинкової території не існує. Оскільки в місті Тернополі 99% таких актів не існує, то вся прибудинкова територія належить міській раді. Згідно закону про власність, власник відповідає за прибирання цієї території і, відповідно, міська рада повинна утримувати двірників та всіх, кого завгодно. А по факту зараз власником є міська рада, а платять чомусь мешканці будинків».

Як запевнили обурених тернополян у ЖЕКу №5, цього року в підпорядкованих фірмі будинках проведуть найнеобхідніші роботи. Перед їх початком обов’язково зустрінуться з усіма мешканцями, вислухають і врахують їхні побажання щодо ремонту.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...