• Головна
  • Чи безпечні ягоди, які продають на стихійних ринках Тернополя?
12:00, 5 червня 2016 р.

Чи безпечні ягоди, які продають на стихійних ринках Тернополя?

Ягоди виявилися безпечними щодо нітратів, проте документів, які засвідчують це, торговці не мали. Купити рівно 200 г. ягід не вдається ні в кого. Продавці зважують більше «RIA плюс» перевірила полуницю і черешню, які ми спеціально купували не на Центральному чи новому ринку на Шептицького, де є свої лабораторії, тому ягоди постійно перевіряють і торговці мають талони про вміст нітратів.

Ми вирішили купити ягоди на стихійних місцях торгівлі. Для перевірок обрали кіоски біля „шостого магазину” і торговців, які продають з асфальту, тулячись біля новобудови перед ринком на залізничному вокзалі.

А перевіряємо ягоди на вміст нітратів у лабораторії ветсанекспертизи на новому ринку, що на Шептицького. Завідуюча каже, що чекатиме нас до 13.30. З досвіду попередніх перевірок знаємо, що кожної порції ягід потрібно не більше 200 грамів.  

Важать забагато

26 травня, 11.30. Полуницю привезли лише в одну з трьох торгових точок біля „шостого магазину”. Полуниця з Заліщиків, віддають за 30 грн. Просимо 200 г. Продавчиня важить і питає, чи на 10 гривень буде нормально. Кажемо, що треба менше. Тож купуємо 228 г і платимо 6,90 грн.

На запитання, чи багато нітратів у полуниці, продавчиня відповідає, що не знає, документа вона не має, радить поцікавитися цим у чоловіка, який привіз ягоди. Той запевнив, що полуниця хороша, інакше її не продавали б. Полуниця має документи, але талон він забув, пише 20 хвилин.

В інших кіосках кажуть, що полуницю от-от привезуть, та часу чекати немає, і ми рушаємо до залізничного вокзалу.

Пані, яка сидить під стіною новобудови з самого краю, каже, що її полуниця з Почаєва. Вигляд у ягід не зовсім товарний, багато підгнилої. Віддає її за 25 грн за кілограм, важить любительською вагою з гачком. Замість 200 г, які ми попросили, в пакеті – 280. Жінка просить не надбирати, а навпаки, досипати до 300 г. Тож за 300 г віддаємо 7,50 грн.

Питаємо про нітрати. Продавець відповідає, що документа про вміст нітратів не має, мовляв, хто ж перевіряє ту полуницю. Вона переконана, що у теперішній ягоді нітратів небагато.

Інша пані неподалік має вагу, як на ринку. Полуниця у неї вибрана, одна в одну. Жінка каже, що теж із Почаєва, ягоди коштують 28 грн за кілограм. Бачимо тут черешню. Її віддають за 25 грн, вона теж з Почаєва. Просимо по 200 г ягід. Нам важать 224 г полуниці, яку віддали за 6 грн, і 310 г черешні – теж за 6 грн.

На запитання про нітрати продавець відповідає, що на ринку ягоди перевіряють, лаборант ходить о 7-й ранку і бере ягоди та сир на перевірку. На запитання про талон, каже, що його не має, бо сьогодні (12.00) ще не приходили.  

Нітрати у нормі

Для аналізу лаборант Дарія Левицька відбирає кілька ягід з кожного пакунка, натирає їх, перемішує. Для аналізу відважує 10 г полуниць, додає 50 мл алюмокалієвих квасців, змішує, вмикає програму на нітратомірі - і прилад визначає вміст нітратів. Після кожного аналізу вона насухо протирає аналізатори, миє колбу і склянку, де робить суміш. Нагадаємо, що допустиме значення нітратів у полуниці і черешні – 60 мг/кг.

У першій порції полуниць із Заліщиків – 61,3 мг/кг, це на 1,3 мг перевищує допустиме значення. Працівники лабораторії кажуть, що, певно, така потрапила ягода. Якщо зробити аналіз інших ягід із того ж пакунка, результат може бути іншим. Перевіряємо це. Справді, коли натерли кашку з інших трьох полуниць, результат був уже 22,9 мг/кг.

- Кожна ягода має свій вміст нітратів, залежно від величини, сорту і того, чи здорова була рослина, наскільки в неї розвинена коренева система, наскільки ослаблена чи сильна рослина, які вбирає з грунту поживні речовини і ті ж нітрати. Ягоди навіть з одного ящика можуть мати різну кількість нітратів, - коментує результати перевірки завідуюча лабораторією ветсанекспертизи ринку ТОВ „ВІП-МАРКЕТ” Наталія Білецька. – Ягода, яка туди потрапила, може бути зібрана з іншої плантації, іншого поля, можуть бути інші господарі. Тому для перевірки партії ягід на ринку ми відбираємо по 1-2 ягоди з кожного ящика. А тоді робимо загальну пробу – натираємо їх, добре перемішуємо утворену кашку, беремо 10 г збірної проби і робимо аналіз. Це дає змогу отримати достовірнішу інформацію про полуницю, яку підприємець хоче продавати на ринку.

Ягоди, які ми купили біля залізничного вокзалу, перевищення вмісту нітратів не мали. Підгнила ягода з Почаєва мала лише 3,3 мг/кг, вибрана велика полуниця з Почаєва – 26,7 мг/кг, черешня – 2,4 мг/кг. У кісточкових традиційно нітратів найменше, - коментує далі Наталія Білецька. – Ягоди просто не встигають набрати велику кількість з грунту, і їх зривають. Тим більше за деревами не такий догляд, як за кущиками полуниці.

До слова, з рослинної продукції на ринку через перевищений вміст нітратів поки що нічого не бракували, розповідає завлабораторією.  

- Добрива зараз дорогі, тому нітратів мало. Переважно продають фермерську продукцію, а фермери дозовано додають добрива. От скоро з’явиться городина з приватних господарств, то ситуація може змінитися, - каже ветлікар. - Селяни вносять добрива неконтрольовано, як кажуть, на око, тому може бути перевищений вміст нітратів. Насамперед йдеться про кабачки. Такий товар не допускають до продажу. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Безпечні ягоди #стихійні ринки Тернополя
Останні новини
Оголошення
live comments feed...