На Тернопільщині війна через приміщення

Чортківська міська рада хоче повернути приміщення, яке понад 15 років тому її попередники віддали освітянам для розміщення педагогічного ліцею. У ньому, за словами представників мерії, заплановано відкрити новий дитячий садок.

Керівник Чортківського педагогічного училища Роман Пахолок стверджує, що приміщення, яке займає навчальний заклад, використовується ефективно. Воно необхідне для задоволення освітянських потреб сотень випускників та студентів Тернопільщини.

Шукають місце для садка

Нещодавно до Тернопільської обласної ради звернулася Чортківська мерія з проханням повернути громаді міста обласного значення приміщення, яке нині займає структура облради – Чортківське педагогічне училище. За словами представників мерії, приміщення навчального закладу використовується неефективно, а в місті спостерігається тенденція до зменшення кількості студентів, пише Номер один

– У нас складається критична ситуація з дитячими садками, – пояснює заступник міського голови Чорткова Роман Тимофій. – За останні роки не було здано жодного дошкільного закладу. Населення Чорткова збільшується. У нас заплановано відкриття нового великого підприємства – «Бортнетце», яке створить багато робочих місць. Також планується відновлення роботи військової частини. Відтак питання створення нових садків з кожним роком ставатиме все гострішим. Наполягаємо на тому, щоб приміщення садка №4 повернули у власність громади Чорткова. Фактично зараз воно не використовується за цільовим призначенням.

Як з’ясувалося,  у 90-их в Чорткові функціонувало велике військове містечко. Саме для його потреб було збудовано дитячий садок, про приміщення якого йде мова. Згодом військові виїхали і потреба у ньому зникла. Частину дітей, які залишилися, перевели у садочки, які знаходяться поблизу. Один розташований за 250 метрів, інший – метрів за 400. Приміщення пустувало близько двох років. Потім у ньому відкрили Чортківську міську школу мистецтв. Заклад було знято з обліку балансоутримувача  (Чортківської міської ради) та передано на утримання Чортківському районному відділу освіти. Згодом школу закрили, а приміщення передали педагогічному училищу для створення ліцею.

– Нещодавно до мене надійшов депутатський запит, в якому йдеться, що умов, які перед нами поставила Чортківська міська рада, не виконано. Це не відповідає дійсності, адже у 2001 році на базі педагогічного училища було створено ліцей, – пояснює Роман Пахолок. – На це була видана ліцензія Міністерства освіти. Він працював декілька років. Суть його полягала в тому, аби приймати дітей 8-9-х класів, здійснювати профорієнтаційну роботу, щоб вони продовжували навчання в училищі. За кілька років діяльність ліцею призупинилася. Це пов’язано з тим, що МОН видало наказ, відповідно до якого у ліцей приймали лише після закінчення 9-го класу.  Відповідно продовжувати роботу ліцею не було змісту, адже після 9 класу діти вступали в училище. Однак у цьому приміщенні продовжував здійснюватись навчально-виховний процес.

Керівник навчального закладу категорично проти того, щоб віддати приміщення колишньому власнику. Каже, що всі площі використовують ефективно, хоча в ньому справді є орендарі.

– Майновий комплекс училища становлять чотири корпуси та гуртожиток, – продовжує Роман Пахолок. – І він весь використовується за призначенням.  Загальна площа складає 600 кв. м. За рішенням Тернопільської обласної ради приміщення площею 152 кв. м  надається в оренду Прикарпатському національному університету. Там працює навчально-консультаційний пункт цього закладу. Зі 195 студентів 175 випускників нашого коледжу одержують вищу освіту в цьому університеті. Крім того, орендатор справно сплачує орендну плату.

Працюють чужими руками

Як з’ясувалося згодом, представники Чортківської мерії претендують не тільки на приміщення, які колись належали громаді. Вони не проти забрати весь майновий комплекс навчального закладу і пропонують керівництву училища підселитися до Чортківської філії ТНЕУ.  Згоди ні в одних, ні в інших ніхто, звісно, не запитував. Та в цілому депутати пропонують навчальним закладам самим вирішувати ці питання. Виходить, приміщення потрібні мерії, а вирішувати це мають треті особи.

– Починаючи з 2001 року, в приміщенні проводилась комерційна діяльність, – стверджує депутат Чортківської міської ради Любомир Махомет. – На першому поверсі працювала тернопільська фірма з продажу комп’ютерної техніки. Це тривало понад 10 років. З другого боку, даний садочок є найновішим у Чорткові. Слід підходити економно до використання коштів.  У нас є садочок, розміщений навпроти інституту. Він знаходиться у непристосованих приміщеннях. А в педагогічному  училищі є відповідні території та приміщення. Ми не проти діяльності Прикарпатського університету. У нас є достатньо вільних освітніх площ для здійснення цієї діяльності. Наприклад, наш ТНЕУ займає площу понад 6 тисяч кв. м. Якщо у 2001 році там було 4000 студентів, то зараз – 400. Можливо, варто віддати одне крило в оренду Прикарпатському університету. Ми не можемо просити ці приміщення для дитячого садка, бо корпуси не пристосовані для дітей.

Депутати з Чорткова пропонують провести виїзне засідання й оглянути заклади, а після цього, на їхню думку, колеги з області мають зробити звернення до Міністерства освіти.

– Економічний університет здійснює свою діяльність лише в одному корпусі. Решта не використовуються, – каже Любомир Махмет. – Можливо, варто було б об’єднати педагогічний коледж та університет в одному приміщенні, у так званому студентському містечку. Там збудовано дуже хороший спортивний комплекс. Ми пропонуємо вам (до депутатів облради – авт.) вести перемовини з іншими закладами щодо надання вільних площ.

Депутати ТОР не розуміють, чому саме педагогічний коледж має з кимось домовлятись  і вирішувати питання місцевої громади. Позиція обранців однозначна: поки не буде нових приміщень,  ніхто училище виселяти не буде.

– З точки зору державної політики, освітні заклади системи дошкільної освіти треба розвивати. За статистикою особливо в сільській місцевості та в районах дошкільною освітою охоплено лише 50% дітей. Але це питання має вирішуватись не депутатською комісією. Це громада повинна вирішувати на місці. Депутати можуть провести виїзне засідання, але майданчик для спілкування ви маєте шукати в себе, – каже голова комісії соціально-економічного розвитку Лариса Римар.

Депутати запевняють, якщо Чортківська мерія знайде альтернативний варіант для училища, то вони дадуть свою згоду на переселення. Втім з цього приводу є й інші думки.

– Ми попередньо теж розглядали це питання, – каже заступник голови облради Любомир Крупа. – Не хотілося б, щоб  спекулювали питанням дітей і під цим приводом вирішувались зовсім інші речі. Тут діти як з одного боку, так і з іншого. В коледжі навчаються студенти з цілої області. Тому рішення треба приймати дуже виважено. Якщо 175 студентів із 195 вступають у цей університет, це є ознакою того, що керівництво закладу зробило все, аби випускники рухалися вперед.

До слова, у владних кабінетах говорять про те, що питання зовсім не у дитячому садку. Точніше, не тільки в ньому. Нині у центрі Чорткова знаходиться старовинна австрійська будівля, дуже зручна для проведення комерційної діяльності. Однак тут частину приміщення займає садок. Подейкують, що влада шукає варіанти для його перенесення, аби посприяти місцевому бізнесу в одержанні ласих площ у центрі Чорткова. 

Тернопільщина війна через приміщення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
В Іспанії поховають тернополянина Юрія Голод. Про смерть чоловіка у мережі Фейсбук повідомила Galyna Garnyk.   Жінка шукає рідних українця, адже, за її словами, єдина його сестра живе у Німеччині. “У Іспанії помер українець з Тернополя Голод Юра, 1967 року народження. З його розповідей, у нього є сестра в Німеччині і більше нікого. Хто знає її передайте, що іспанська держава поховає його тут. Телефон – 602300339″, – йдеться у повідомленні.
Суспільство
Коронавірус продовжує набирати оберти у світі, Європа заявляє про другу хвилю пандемії та фіксує найбільші показники, які перевищують весінні. Низка європейських країн через стрімке поширення COVID-19 повернулася до посилення карантину, деякі держави запровадили повні локдауни. ТСН.ua розбирається, які європейські країни вже оголосили локдан та які перспективи щодо закриття на повний карантин має Україна на фоні Європи за умови, що у нас щодня фіксується н...
Суспільство
У мережі бережанці розшукують шахрайку, яка збирає завдатки за виготовлення нагробних пам’ятників, а потім зникає. Про це люди повідомляють у спільноті «Підслухано в Бережанах». –  Кому що-небудь відомо про перебування жінки-шахрайки на ім’я Світлана? Дана особа їздить по селах, збирає завдатки за виготовлення нагробних пам’ятників, дурить обіцянками і в кінцевому –  зникає. У списку обшахрованих є люди літнього віку, котрі з останнього віддали кошти. Сама...
Пригоди
У Тернополі невідомий напав на 34-річного чоловіка. Він встромив йому ножа у живіт та втік з місця події. Інцидент трапився на вулиці Волинській в обласному центрі. Про це повідомляє генеральний директор Центру ЕМД Тернопільської області Михайло Джус. На місце події викликали «швидку». Медики надали першу допомогу потерпілому та госпіталізували його в лікарню швидкої допомоги. В пацієнта діагностували проникаюче ножове поранення черевної порожнини. Наразі...
Суспільство
31 жовтня – останній день акції "Намалюй метелика", яку в соцмережах організували до Міжнародного тижня обізнаності про бульозний епідермоліз. Про це повідомила тернополянка Олена Коваль. За її словами, це – генетичне захворювання шкіри. Акція полягає в тому, щоб виставити пост із зображенням метелика, тому що людей з цим захворюванням називають метеликами. "Я намалювала метелика, бо в мене така сама шкіра, як в нього. Така чутлива", – розповідає хвора на...
Суспільство
Повідомляємо,що у зв’язку із ремонтними роботами буде тимчасово припинено електропостачання в окремих житлових будинках Тернополя. А саме: 1 листопада з 09:00 до 13:00 год. за адресами: вул. Є. Коновальця, 2 та вул. Рєпіна, 14, 14а, 15, 16. У тернополян просять вибачення за тимчасові незручності.
Суспільство
У Тернопільській області за добу виявили 257 нових випадків захворювання на COVID-19. Такі дані наводить ДУ "Тернопільський ОЛЦ МОЗ України". Крім того, було зареєстровано 381 нових підозр на коронавірус. Всього з часу спостереження на Тернопіллі було виявлено 20 667 випадків коронавірусу. З тих пір 15682 хворих одужали, 257 людей померли. Станом на ранок 31 жовтня в Україні зафіксовано 8 752 нових випадки коронавірусної хвороби COVID-19 — це антирекорд кі...
Суспільство
Сьогодні на Тернопільщині розпочнеться 17-й Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Про це повідомив регіональний координатор фестивалю Володимир Ханас. За його словами, фестиваль розпочнеться показом стрічки "Медова земля". Режисер фільму – Любомир Стефанов із Північної Македонії. Ханас каже, на Тернопільщині фестиваль відбувається 12 років поспіль. Через пандемію COVID-19 значна частина фестивальних заходів відбудеться онл...
Суспільство
Мешканців Тернопільщини закликають з обережністю віднестися до покупки кунжуту, що був експортований з Індії. Його можна знайти на прилавках магазинів. Про це повідомляють в ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області. «Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області доводить до відома про отримання інформаційного повідомлення системи RASFF від 27 жовтня 2020 року № 2020.4430-fup 4 стосовно виявлення несанкціонованої речовини оксид ет...