
15:00, 1 квітня 2012 р.
Тернопільська молодь: на наркотики можуть «підсадити» навіть очні краплі
Кажуть, заборонений плід – солодший. Враховуючи, скільки всього сьогодні дозволено та відкрито перед підліткам, у них взагалі не мало б виникати спокус до вживання алкоголю, психостимуляторів чи азартних ігор. Однак у даній ситуації логіка цілком відсутня. Необмежені можливості до різного роду розваг породжують у дітей все більше бажання спробувати щось нове. Як правило, такі експерименти пов’язані зі спиртним, психоактивними речовинами, а то й наркотиками.
В аптечних кіосках з легкістю можна придбати засоби, які здатні викликати звикання та мають властивості психотропних речовин. Їх надмірне споживання є першим кроком до наркотичної залежності. У даній проблемі мова йде не про недосконалість законодавства, яке не обмежує продажу таких препаратів. З таким же успіхом скоро доведеться продавати по рецепту і навіть клей. Мова йде про виховання та моральну стійкість підлітка, адже ізолювати його повністю від суспільства та усіх його спокус не можливо. Традиційно початківці стартують з канабіоїдів, які містяться у снодійному, заспокійливому, знеболюючому та навіть у засобах від кашлю та простуди. У цей перелік потрапляють навіть дуже добре розрекламовані препарати, однак аби не підсилювати особливого інтересу до них, Номер один спеціально не вказує їх назви. Такі засоби в аптеках міста може купити кожен школяр і це не викличе жодного сумніву в аптекарів. Як психотропні речовини підходять і очні каплі, однак їх вартість трохи кусає покупця. Тим паче – підлітка, адже викласти за них доведеться близько 100 грн. Які психотропні препарати поширені серед тернопільських підлітків та як батьки можуть підтвердити чи розвіяти свої підозри щодо вживання їхнім чадом психоактивних речовин, розповідає лікар-нарколог Тернопільського обласного наркологічного диспансеру Лілія Косовська.
– Ліліє Олександрівно, Вам щодня доводиться працювати з наркозалежними хворими. Чи можете Ви назвати вік, коли діти вперше пробують алкогольні напої та психотропні речовини?
– Виходячи з результатів соціологічних досліджень, проведених серед підлітків, можна стверджувати, що тютюн, слабо- та середньоалкогольні напої (пиво, вино), енерготоніки вперше в житті діти вживають в 11-13 років, а міцні алкогольні напої (горілка, коньяк) та різні наркотичні та токсичні речовини – у 12-15 років. Щодо наркотиків, то більшість підлітків починають з канабіоїдів (куріння марихуани, конопель) та прийому таблетованих транквілізаторів (барбітурати, снодійні та седативні гіпнотики). І майже завжди початок наркоспоживання підлітків збігається з перебуванням у стані алкогольного сп’яніння.
– Що спонукає підлітка до наркотиків?
– Стосовно мотивів споживання, то більшість опитаних дітей на І місце висувають мотив «було цікаво» (10%), ІІ-ге місце посідає пасивність підлітка або його моральна незрілість як особистості: негативне відношення до навчання, низьке коло інтересів, відсутність захоплень і духовних запитів, невизначеність у питаннях вибору професії, дефіцит досягнень. Не малу роль відіграє низька стійкість підлітка до емоційних навантажень, підвищена тривожність, імпульсивність, схильність до ризику, неврози і психопатії – тому кожен четвертий серед тих, хто спробував наркотики, стверджував: «Хотілося отримати приємні відчуття». Причиною схильності до вживання наркотичних засобів є відсутність сильного стержня у дитини, твердої позиції, сміливості відмовитись від наркотиків та відстоювати свою думку.
– Наскільки легко сьогодні підлітку дістати наркотичні засоби?
– Для більшості підлітків досить легко дістати тютюнові вироби, алкоголь, психостимулюючі та наркотичні речовини, тому батьки та лікарі повинні завжди бути на сторожі, постійно вести бесіди, щоб підтримувати підлітка. Найпоширеніші психоактивні речовини швидко поширюються серед молоді. Головною причиною цього є те, що залежний шукає собі компаньйона та намагається втягнути у цю залежність ще когось. Тому ми повинні усвідомлювати небезпечність перебування хоча б одного наркомана серед учнів.
– Які симптоми можуть стати сигналом для батьків про те, що їхня дитина вживає заборонені препарати?
– Хочу звернутися до батьків: коли надходить перший дзвіночок «адиктивної» поведінки вашої дитини, потрібно не «зберігати фасад добробуту сім’ї», а розібратися у суті проблеми з дитиною. Виключити у вихованні деспотичність і жорсткість, емоційні репресії, тотальний контроль, агресивність. Батькам обов’язково потрібно звернути увагу на поведінку дитини, якщо вона загальмована, мова і рухи уповільнені або ж, навпаки, дитина неприродно метушлива, рухова активність збільшена, обличчя бліде або червоне, зіниці розширені або максимально звужені. Можлива поява на руках синців та рубців після внутрівенних ін’єкцій. Всі ці симптоми повинні стривожити батьків, а розвіяти підозри щодо вживання психотропних речовин допоможе консультація лікаря-нарколога та імунохроматографічний тест для виявлення вмісту наркотичних речовин у сечі. Цей тест з 99% вірогідністю допоможе виявити до восьми видів психоактивних речовин.
– Які види наркотиків найпоширеніші серед підлітків?
– Це група канабіоїди (куріння так званої «травки», марихуани, конопель, косяки); клінічно після куріння характерні ейфорія, напади раптового сміху, підвищене бажання спілкуватися, зміни сприйняття часу, підвищена чутливість до зовнішніх подразників. Друга група по поширеності – дискотечні наркотики: екстазі, вітаміни Е, ХТМ у вигляді триміліметрових у діаметрі таблеток. Після їх прийому підвищується пульс, кров’яний тиск, не хочеться ні їсти, ні пити, ні думати про неприємні речі, а при підвищеному настрої можна протанцювати 6 годин без зупинки. Амфетаміни (федор, фен, феналін, первітин) вводять внутрівенно або через ніс. Ці речовини роблять людину агресивною, викликають відчуття сили, самовпевненості. Ця група психоактивних речовин входить до складу енергетичних напоїв, таблеток для схуднення, протигрипозних засобів. Третю групу становлять снодійні та седативні таблетки, ампули («барбі», «барбітурати», «нембутал», «сібазон», «реладорм» тощо.) Їхній ефект веде до порушення координації рухів, сповільнення реакції, отупіння, порушення мови, зниження здатності оцінювати ситуацію. Група опію або кустарні опіати (їх похідні – героїн та морфій) – це важкі наркотики, які викликають сильну фізичну та психічну залежність із втратою інтелекту, деградацією особистості та постійною потребою в наркотику. Галюциногени: ЛСД («люся», «марка», «промокашка»). Маленькі шматочки паперу, насичені наркотичними речовинами з витяжки смертельно-отруйних грибів, які наклеюють на пошкоджені або розм’яклі ділянки шкіри. Під впливом токсичних галюценогенів людина перебуває у світі зорових та слухових галюцинацій, де всі звичні речі втрачають свої контури.
– Наскільки реально на сьогоднішній день позбутися наркотичної залежності?
– Типова помилка в тому, що начебто наркоман може взяти себе в руки і припинити прийом наркотиків у будь-яку хвилину. Формула «я спробую і кину» – пастка! Ні через цікавість, ні через сміливість чи почуття товариськості не вживайте наркотиків. Під дією наркотичних речовин згоряють нервові клітини, різко знижуються захисні реакції організму, наступає деградація особистості і наркоман стає егоїстом, дратівливим, йому байдужа доля близьких людей. Це не солодке заняття чи приємне проведення часу, а хвороба, яка практично не піддається лікуванню.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
15:08, 16 квітня
71
08:40, Вчора
12:05, Сьогодні
10:42, 24 квітня
21:07, 24 квітня
live comments feed...