Тернопільська молодь: на наркотики можуть «підсадити» навіть очні краплі

Кажуть, заборонений плід – солодший. Враховуючи, скільки всього сьогодні дозволено та відкрито перед підліткам, у них взагалі не мало б виникати спокус до вживання алкоголю, психостимуляторів чи азартних ігор. Однак у даній ситуації логіка цілком відсутня. Необмежені можливості до різного роду розваг породжують у дітей все більше бажання спробувати щось нове. Як правило, такі експерименти пов’язані зі спиртним, психоактивними речовинами, а то й наркотиками.

В аптечних кіосках з легкістю можна придбати засоби, які здатні викликати звикання та мають властивості психотропних речовин. Їх надмірне споживання є першим кроком до наркотичної залежності. У даній проблемі мова йде не про недосконалість законодавства, яке не обмежує продажу таких препаратів. З таким же успіхом скоро доведеться продавати по рецепту і навіть клей. Мова йде про виховання та моральну стійкість підлітка, адже ізолювати його повністю від суспільства та усіх його спокус не можливо. Традиційно початківці стартують з канабіоїдів, які містяться у снодійному, заспокійливому, знеболюючому та навіть у засобах від кашлю та простуди. У цей перелік потрапляють навіть дуже добре розрекламовані препарати, однак аби не підсилювати особливого інтересу до них, Номер один спеціально не вказує їх назви. Такі засоби в аптеках міста може купити кожен школяр і це не викличе жодного сумніву в аптекарів. Як психотропні речовини підходять і очні каплі, однак їх вартість трохи кусає покупця. Тим паче – підлітка, адже викласти за них доведеться близько 100 грн. Які психотропні препарати поширені серед тернопільських підлітків та як батьки можуть підтвердити чи розвіяти свої підозри щодо вживання їхнім чадом психоактивних речовин, розповідає лікар-нарколог Тернопільського обласного наркологічного диспансеру Лілія Косовська.

– Ліліє Олександрівно, Вам щодня доводиться працювати з наркозалежними хворими. Чи можете Ви назвати вік, коли діти вперше пробують алкогольні напої та психотропні речовини?

– Виходячи з результатів соціологічних досліджень, проведених серед підлітків, можна стверджувати, що тютюн, слабо- та середньоалкогольні напої (пиво, вино), енерготоніки вперше в житті діти вживають в 11-13 років, а міцні алкогольні напої (горілка, коньяк) та різні наркотичні та токсичні речовини – у 12-15 років. Щодо наркотиків, то більшість підлітків починають з канабіоїдів (куріння марихуани, конопель) та прийому таблетованих транквілізаторів (барбітурати, снодійні та седативні гіпнотики). І майже завжди початок наркоспоживання підлітків збігається з перебуванням у стані алкогольного сп’яніння.

– Що спонукає підлітка до наркотиків?

– Стосовно мотивів споживання, то більшість опитаних дітей на І місце висувають мотив «було цікаво» (10%), ІІ-ге місце посідає пасивність підлітка або його моральна незрілість як особистості: негативне  відношення до навчання, низьке коло інтересів, відсутність захоплень і духовних запитів, невизначеність у питаннях вибору професії, дефіцит досягнень. Не малу роль відіграє низька стійкість підлітка до емоційних навантажень, підвищена тривожність, імпульсивність, схильність до ризику, неврози і психопатії – тому кожен четвертий серед тих, хто спробував наркотики, стверджував: «Хотілося  отримати приємні відчуття». Причиною схильності до вживання наркотичних засобів є відсутність сильного стержня у дитини, твердої позиції, сміливості відмовитись від наркотиків та відстоювати свою думку.

– Наскільки легко сьогодні підлітку дістати наркотичні засоби?

– Для більшості підлітків досить легко дістати тютюнові вироби, алкоголь, психостимулюючі та наркотичні речовини, тому батьки та лікарі повинні завжди бути на сторожі, постійно вести бесіди, щоб підтримувати підлітка. Найпоширеніші психоактивні речовини швидко поширюються серед молоді. Головною причиною цього є те, що залежний шукає собі компаньйона та намагається втягнути у цю залежність ще когось. Тому ми повинні усвідомлювати небезпечність перебування хоча б одного наркомана серед учнів.

– Які симптоми можуть стати сигналом для батьків про те, що їхня дитина вживає заборонені препарати?

– Хочу звернутися до батьків: коли надходить перший дзвіночок «адиктивної» поведінки вашої дитини, потрібно не «зберігати фасад добробуту сім’ї», а розібратися у суті проблеми з дитиною. Виключити у вихованні деспотичність і жорсткість, емоційні репресії, тотальний контроль, агресивність. Батькам обов’язково потрібно звернути увагу на поведінку дитини, якщо вона загальмована, мова і рухи уповільнені або ж, навпаки, дитина неприродно метушлива, рухова активність збільшена, обличчя бліде або червоне, зіниці розширені або максимально звужені. Можлива поява на руках синців та рубців після внутрівенних ін’єкцій. Всі ці симптоми повинні стривожити батьків, а розвіяти підозри щодо вживання психотропних речовин допоможе консультація лікаря-нарколога та імунохроматографічний тест для виявлення вмісту наркотичних речовин у сечі. Цей тест з 99% вірогідністю допоможе виявити до восьми видів психоактивних речовин.

– Які види наркотиків найпоширеніші серед підлітків?

– Це група канабіоїди (куріння так званої «травки», марихуани, конопель, косяки); клінічно після куріння характерні ейфорія, напади раптового сміху, підвищене бажання спілкуватися, зміни сприйняття часу, підвищена чутливість до зовнішніх подразників. Друга група по поширеності – дискотечні наркотики: екстазі, вітаміни Е, ХТМ у вигляді триміліметрових у діаметрі таблеток. Після їх прийому підвищується пульс, кров’яний тиск, не хочеться ні їсти, ні пити, ні думати про неприємні речі, а при підвищеному настрої можна протанцювати 6 годин без зупинки. Амфетаміни (федор, фен, феналін, первітин) вводять внутрівенно або через ніс. Ці речовини роблять людину агресивною, викликають відчуття сили, самовпевненості. Ця група психоактивних речовин входить до складу енергетичних напоїв, таблеток для схуднення, протигрипозних засобів. Третю групу становлять снодійні та седативні таблетки, ампули («барбі», «барбітурати», «нембутал», «сібазон», «реладорм» тощо.) Їхній ефект веде до порушення координації рухів, сповільнення реакції, отупіння, порушення мови, зниження здатності оцінювати ситуацію. Група опію або кустарні опіати (їх похідні – героїн та морфій) – це важкі наркотики, які викликають сильну фізичну та психічну залежність із втратою інтелекту, деградацією особистості та постійною потребою в наркотику. Галюциногени: ЛСД («люся», «марка», «промокашка»). Маленькі шматочки паперу, насичені наркотичними речовинами з витяжки смертельно-отруйних грибів, які наклеюють на пошкоджені або розм’яклі ділянки шкіри. Під впливом токсичних галюценогенів людина перебуває у світі зорових та слухових галюцинацій, де всі звичні речі втрачають свої контури.

– Наскільки реально на сьогоднішній день позбутися наркотичної залежності?

– Типова помилка в тому, що начебто наркоман може взяти себе в руки і припинити прийом наркотиків у будь-яку хвилину. Формула «я спробую і кину» – пастка! Ні через цікавість, ні через сміливість чи почуття товариськості не вживайте наркотиків. Під дією наркотичних речовин згоряють нервові клітини, різко знижуються захисні реакції організму, наступає  деградація особистості і наркоман стає егоїстом, дратівливим, йому байдужа доля близьких людей. Це не солодке заняття чи приємне проведення часу, а хвороба, яка практично не піддається лікуванню.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
У Тернополі намагались заманити дівчинку до авто. З дитиною все добре. Проте чоловік просить пошити інформацію, аби застерегти інших. У 99% випадків дитина добровільно йде за педофілом. Як цього не допустити, радить психолог, пише 20 хвилин. "16 жовтня о 15.30 намагались заманити мою племіницю у автомобіль на вулиці Головацького в м.Тернопіль! – пише у Фейсбук Yura Dydyna та просить максимально поширити його повідомлення. - Будьте обережні! На жаль, номер...
Суспільство
Все частіше зимова негода приходить на Тернопільщину не за календарем, тому Служба автомобільних доріг області готується до неї за кілька місяців. Аби забезпечити безперебійний та безпечний рух транспорту автомобільними дорогами загального користування, шляховики ще в вересні почали заготовлювати матеріали та лагодити техніку.Основним підрядником  по зимовому експлуатаційному утриманню автомобільних доріг загального користування є ДП “ Тернопільський облав...
Кримінал
Наданням медичної допомоги завершилася випадкова зустріч з "колишнім" для мешканки Збаражчини. Жінку побила нова дружина.   Потерпіла приїхала на ринок до обласного центру, де і зустріла колишнього чоловіка та його співмешканку. Мирно розмовляли і жінка навіть погодилася допомогти їм віднести додому пакунки з речами. А вже в квартирі у обох жінок виник конфлікт. Власниця помешкання, приревнувавши "колишню",  накинулася на гостю з кулаками. Жертва побоїв з...
Суспільство
У Тернополі, аби допомогти ветеранам Афганістану та сім’ям загиблих військових – співали. Виступ на імпровізованій сцені по вулиці Київська організували троє людей у військовій формі. Двоє чоловіків та жінка грали на музичних інструментах та співали пісень. Також під час їхнього виступу усі бажаючі мали змогу придбати компакт-диски. Повідомляє «МедіаТор». Варто зазначити, що перехожі не залишалися байдужими до виступу та не оминали військових. Люди підходи...
Кримінал
Кримінальне провадження за фактом крадіжки відкрили працівники Тернопільського відділу поліції щодо двох жителів Збаразького району. Як встановили поліцейські, краяни накриміналили в одному з торгових центрів міста. З заявою про крадіжку до правоохоронців звернувся керівник магазину. Він розповів, що з закладу невідомі винесли елітний алкоголь. Камери відеоспостереження зафіксували крадіжку, тож правоохоронці оперативно розшукали зловмисників. Обоє підозрю...
Суспільство
Фото Івана Марчука стало ілюстрацією про рівень бідності в Україні. Про це у Facebook написаввідомий фотограф Wladyslaw Musiienko. "Днями одна хазєтка проілюструвала статтю про бідність фотографією Івана Марчука. В статті є про Папуа Нову Гвінею і про зп офіціантки, але жодного слова про живопис... звідки їм знати, хто такий Марчук"" - йдеться в дописі. Судячи із фото сторінки в газеті, мова йде про "Комсомольску правду в Україні". Нагадаємо, сам художник...
Суспільство
Пожежа в селі Гончарки Теребовлянського району трапилася  29 вересня. Від отриманих опіків 79-річний чоловік помер у лікарні.   Його дружина загинула ще до приїзду рятувальників та медиків, пише 20 хвилин.   Як повідомили лікарі Теребовлянської районної центральної лікарні, 79-річного жителя хутора Гончарки після пожежі зі складними опіками доставили до відділення інтенсивної терапії 29 вересня. Стан пацієнта був стабільно важким. Опіки були на 32% тіла. Ч...
Суспільство
Правоохоронці Тернопільського відділу поліції розшукують мешканця обласного центру, Турія Миколу Михайловича, 1957 року народження. В четвер, 18 жовтня на лінію «102» надійшло повідомлення від тернополянки. Жінка зазначила, що її чоловік того ж дня вийшов з дому та не повернувся. Його місцезнаходження невідоме. Прикмети зниклого: ріст 179 см., худорлявої тілобудови, сиве волосся.  Був одягнений: в жовті кросівки, сині джинси та куртку сірого кольору. Терно...
Суспільство
Спеціалісти відділу ринкового та метрологічного нагляду Управління захисту споживачів , з початку цього року, здійснили 86 перевірок характеристик продукції. А це: іграшки, дитячий одяг та взуття, мийні засоби для прання або чищення, що  містять поверхнево-активні речовини, електричне та електронне обладнання, кабелі, техніка для використання в побуті, неавтоматичні зважувальні прилади, законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, прилади, що прац...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!