Тернопільська молодь: на наркотики можуть «підсадити» навіть очні краплі

Кажуть, заборонений плід – солодший. Враховуючи, скільки всього сьогодні дозволено та відкрито перед підліткам, у них взагалі не мало б виникати спокус до вживання алкоголю, психостимуляторів чи азартних ігор. Однак у даній ситуації логіка цілком відсутня. Необмежені можливості до різного роду розваг породжують у дітей все більше бажання спробувати щось нове. Як правило, такі експерименти пов’язані зі спиртним, психоактивними речовинами, а то й наркотиками.

В аптечних кіосках з легкістю можна придбати засоби, які здатні викликати звикання та мають властивості психотропних речовин. Їх надмірне споживання є першим кроком до наркотичної залежності. У даній проблемі мова йде не про недосконалість законодавства, яке не обмежує продажу таких препаратів. З таким же успіхом скоро доведеться продавати по рецепту і навіть клей. Мова йде про виховання та моральну стійкість підлітка, адже ізолювати його повністю від суспільства та усіх його спокус не можливо. Традиційно початківці стартують з канабіоїдів, які містяться у снодійному, заспокійливому, знеболюючому та навіть у засобах від кашлю та простуди. У цей перелік потрапляють навіть дуже добре розрекламовані препарати, однак аби не підсилювати особливого інтересу до них, Номер один спеціально не вказує їх назви. Такі засоби в аптеках міста може купити кожен школяр і це не викличе жодного сумніву в аптекарів. Як психотропні речовини підходять і очні каплі, однак їх вартість трохи кусає покупця. Тим паче – підлітка, адже викласти за них доведеться близько 100 грн. Які психотропні препарати поширені серед тернопільських підлітків та як батьки можуть підтвердити чи розвіяти свої підозри щодо вживання їхнім чадом психоактивних речовин, розповідає лікар-нарколог Тернопільського обласного наркологічного диспансеру Лілія Косовська.

– Ліліє Олександрівно, Вам щодня доводиться працювати з наркозалежними хворими. Чи можете Ви назвати вік, коли діти вперше пробують алкогольні напої та психотропні речовини?

– Виходячи з результатів соціологічних досліджень, проведених серед підлітків, можна стверджувати, що тютюн, слабо- та середньоалкогольні напої (пиво, вино), енерготоніки вперше в житті діти вживають в 11-13 років, а міцні алкогольні напої (горілка, коньяк) та різні наркотичні та токсичні речовини – у 12-15 років. Щодо наркотиків, то більшість підлітків починають з канабіоїдів (куріння марихуани, конопель) та прийому таблетованих транквілізаторів (барбітурати, снодійні та седативні гіпнотики). І майже завжди початок наркоспоживання підлітків збігається з перебуванням у стані алкогольного сп’яніння.

– Що спонукає підлітка до наркотиків?

– Стосовно мотивів споживання, то більшість опитаних дітей на І місце висувають мотив «було цікаво» (10%), ІІ-ге місце посідає пасивність підлітка або його моральна незрілість як особистості: негативне  відношення до навчання, низьке коло інтересів, відсутність захоплень і духовних запитів, невизначеність у питаннях вибору професії, дефіцит досягнень. Не малу роль відіграє низька стійкість підлітка до емоційних навантажень, підвищена тривожність, імпульсивність, схильність до ризику, неврози і психопатії – тому кожен четвертий серед тих, хто спробував наркотики, стверджував: «Хотілося  отримати приємні відчуття». Причиною схильності до вживання наркотичних засобів є відсутність сильного стержня у дитини, твердої позиції, сміливості відмовитись від наркотиків та відстоювати свою думку.

– Наскільки легко сьогодні підлітку дістати наркотичні засоби?

– Для більшості підлітків досить легко дістати тютюнові вироби, алкоголь, психостимулюючі та наркотичні речовини, тому батьки та лікарі повинні завжди бути на сторожі, постійно вести бесіди, щоб підтримувати підлітка. Найпоширеніші психоактивні речовини швидко поширюються серед молоді. Головною причиною цього є те, що залежний шукає собі компаньйона та намагається втягнути у цю залежність ще когось. Тому ми повинні усвідомлювати небезпечність перебування хоча б одного наркомана серед учнів.

– Які симптоми можуть стати сигналом для батьків про те, що їхня дитина вживає заборонені препарати?

– Хочу звернутися до батьків: коли надходить перший дзвіночок «адиктивної» поведінки вашої дитини, потрібно не «зберігати фасад добробуту сім’ї», а розібратися у суті проблеми з дитиною. Виключити у вихованні деспотичність і жорсткість, емоційні репресії, тотальний контроль, агресивність. Батькам обов’язково потрібно звернути увагу на поведінку дитини, якщо вона загальмована, мова і рухи уповільнені або ж, навпаки, дитина неприродно метушлива, рухова активність збільшена, обличчя бліде або червоне, зіниці розширені або максимально звужені. Можлива поява на руках синців та рубців після внутрівенних ін’єкцій. Всі ці симптоми повинні стривожити батьків, а розвіяти підозри щодо вживання психотропних речовин допоможе консультація лікаря-нарколога та імунохроматографічний тест для виявлення вмісту наркотичних речовин у сечі. Цей тест з 99% вірогідністю допоможе виявити до восьми видів психоактивних речовин.

– Які види наркотиків найпоширеніші серед підлітків?

– Це група канабіоїди (куріння так званої «травки», марихуани, конопель, косяки); клінічно після куріння характерні ейфорія, напади раптового сміху, підвищене бажання спілкуватися, зміни сприйняття часу, підвищена чутливість до зовнішніх подразників. Друга група по поширеності – дискотечні наркотики: екстазі, вітаміни Е, ХТМ у вигляді триміліметрових у діаметрі таблеток. Після їх прийому підвищується пульс, кров’яний тиск, не хочеться ні їсти, ні пити, ні думати про неприємні речі, а при підвищеному настрої можна протанцювати 6 годин без зупинки. Амфетаміни (федор, фен, феналін, первітин) вводять внутрівенно або через ніс. Ці речовини роблять людину агресивною, викликають відчуття сили, самовпевненості. Ця група психоактивних речовин входить до складу енергетичних напоїв, таблеток для схуднення, протигрипозних засобів. Третю групу становлять снодійні та седативні таблетки, ампули («барбі», «барбітурати», «нембутал», «сібазон», «реладорм» тощо.) Їхній ефект веде до порушення координації рухів, сповільнення реакції, отупіння, порушення мови, зниження здатності оцінювати ситуацію. Група опію або кустарні опіати (їх похідні – героїн та морфій) – це важкі наркотики, які викликають сильну фізичну та психічну залежність із втратою інтелекту, деградацією особистості та постійною потребою в наркотику. Галюциногени: ЛСД («люся», «марка», «промокашка»). Маленькі шматочки паперу, насичені наркотичними речовинами з витяжки смертельно-отруйних грибів, які наклеюють на пошкоджені або розм’яклі ділянки шкіри. Під впливом токсичних галюценогенів людина перебуває у світі зорових та слухових галюцинацій, де всі звичні речі втрачають свої контури.

– Наскільки реально на сьогоднішній день позбутися наркотичної залежності?

– Типова помилка в тому, що начебто наркоман може взяти себе в руки і припинити прийом наркотиків у будь-яку хвилину. Формула «я спробую і кину» – пастка! Ні через цікавість, ні через сміливість чи почуття товариськості не вживайте наркотиків. Під дією наркотичних речовин згоряють нервові клітини, різко знижуються захисні реакції організму, наступає  деградація особистості і наркоман стає егоїстом, дратівливим, йому байдужа доля близьких людей. Це не солодке заняття чи приємне проведення часу, а хвороба, яка практично не піддається лікуванню.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Студентські команди програмістів ТНТУ - найкращі в Україні. Вони перемогли у фіналі Всеукраїнської олімпіади з програмування ACM 2018, яка проходила 10 - 12 жовтня в місті Одеса. Команда студентів кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя TNTU_YeahBoi у складі Бармака Ігоря, Заяця Володимира, Заярного Миколи отримала диплом I ступеня, а команда TNTU_TNT у складі Борівця Богдана, Зашка Богдана, Прив...
Суспільство
З 1 січня 2019-го року на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив не менше 26 років стажу. Іншим доведеться трудитися до 63 і навіть 65 років. З 2019 року всі, хто заробив менше 15 років стажу, не можуть претендувати на пенсію. Як повідомляють "Новини України сьогодні", 60-річні українці, які в наступному році матимуть лише 15 років стажу, зможуть вийти на заслужений відпочинок в 65 років. Ті, у кого від 16 до 25 років стажу – в 63 роки. Пос...
Пригоди
Сьогодні (19 жовтня), близько 15 години, на автодорозі М-19 (Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече) поблизу с. Вигода, Заліщицького р-ну, Тернопільської області, патрульні виявили нетверезого водія вантажного автомобіля. Як повідомляє прес-служба патрульної поліції, інспектори зупинили вантажівку за порушення правил дорожнього руху. Перевіряючи документи патрульні помітили у водія ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота,...
Спорт
Учасники осіннього чемпіонату Гусятинщини з міні-футболу на кубок "Вірні збірній!" серед дитячих команд 2004 р. н. і молодших (загалом змагалося вісім команд) відвідали матч Ліги Націй між збірними України і Чехії, який відбувся 16 жовтня у Харкові. 104 особи вирушили у 2 спецвагонах з Тернополя у Харків і назад у потязі під назвою "Вірні збірній!". Віталій Остафійчук голова Федерації футболу Гусятинського району поділився враженнями: "Велике спасибі голов...
Суспільство
За даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств Тернопільщини, грошові витрати на харчування в середньому за місяць на одне домогосподарство в 2017 році збільшились на 12,1% у порівнянні з 2016 роком і становили 3268 грн. Вартість харчування в середньому на одну особу склала 37 грн на добу. Про це повідомляють в Головному управлінні статистики у Тернопільській області. На купівлю м’яса та м’ясопродуктів домогосподарства спрямували 18,5% коштів,...
Кримінал
За минулу добу правоохоронці зареєстрували три крадіжки двоколісних  транспортних засобів в обласному центрі. Злодії викрали два ровери з під’їздів та один з вулиці. Велосипед вартістю 10 тисяч гривень викрали у 27-річного тернополянина. Свій засіб пересування чоловік на ніч залишив на сходовій клітці у під’їзді. Вже зранку його не було. У безпеці свого двоколісника був впевнений 39-річний житель Тернополя. Чоловік теж на ніч  залишив велосипед у під’їзді,...
Суспільство
Ще днями Тетяна Песик розповідала на своїх сторінках в соцмережах, як вона та її друзі з команди «ВІП Тернопіль» прогулювались вуличками Лондона, відпочивали у британських пабах та як «палко» вона цілувала «Бреда Піта». Та, сьогодні, на зовні проявилась справжня правда її життя – вона просто завзята і роботяща українська жінка. «Ось вони реалії життя… Вчора ти був у Лондоні, а сьогодні…ти знаходишся в селі…в Тернопільській області… і йдеш … обривати ябка…...
Кримінал
Черговою жертвою телефонних шахраїв стала 60-річна жителька обласного центру. Повіривши у вигадану незнайомцем історію, жінка втратила 20 тисяч гривень. Поліцейські встановили, що кошти були зняті в Київській області. Зі слів потерпілої, на мобільний їй зателефонував незнайомий чоловік і повідомив, що в неприємну ситуацію потрапив її син. Аби вирішити проблему, потрібні кошти – 20 тисяч гривень. Жінка замість того, аби набрати номер сина і переконатися, чи...
Суспільство
За перевезення тварин у тернопільських таксі доводиться доплачувати. Фірми беруть додаткових 25-50 гривень, залежно від встановлених тарифів. Тернополяни обурюються через таку ідею, не знаходячи у цьому  логіки, пише Терен. – Є ще хтось такий, хто, як і я не розуміє логіки в доплаті у розмірі 50 грн до вартості проїзду за перевезення кошеня в закритій переносці в себе на руках? – пише Людмила Чеховська. – Із такими тарифами зіткнулись на днях у таксі «Піло...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!