Восьмого квітня - Вербна, або Квітна неділя. Цього дня у церквах урочисто освячують вербові галузки. Українці вважають, що вони чудодійні і протягом року оберігають від стихійного лиха і хвороб. Освячують вербу на згадку про біблійний в'їзд на віслюку Ісуса Христа до Єрусалиму. Тоді, на знак шани, перед Ісусом встеляли дорогу пальмовим гіллям. Оскільки в Україні пальми не ростуть, то їх замінили на вербу. У Тернополі вербові галузки вже можна купити, повідомляє TV-4.
Аби вийшли ось такі чудові букетики, потрібно багато зусиль і часу, каже пані Люба, яка торгує вербою на центральному ринку Тернополя. Жінка із села Папірня Теребовлянського району, там вербу і збирає.
-Та треба ходити трошки, далеко ходим - і 3 кілометри, і 5 і деколи їдем дальше, бо так місцями всюда нема, - розказує пані Люба.
Один букет пані Люба робить у середньому півгодини. А продає по 3, 10 гривень, залежно від кількості прикрас.
Свячену вербу українці шанують давно. Колись господарі, повертаючись із церкви зі свяченою лозою, до хати не заходили, а відразу ж садили на городі чи в полі кілька гілок "щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на вжиток". Решта ж освяченого вербового гілля увесь рік зберігалась на покуті хати біля образів.
- Вона зберігається довго, лозою б'ють як приходятьз церкви. Як кажуть - лоза б'є, не заб'є, за тиждень Великдень - це така прикмета і воно добре з'їсти котик, освятити і з'їсти котик. Кажуть, що горло не болить потім, - розповідає пані Люба
Здавна вербі надавали багато магічних властивостей. Наприклад, щоб худоба була здорова, виганяли її вперше після зими на пасовисько (на Юрія), злегка торкаючись гілкою верби, кивали вербою в бік хмар, що відвести грім та град, кидали Вербу в пожежу, щоб зменшити вогонь, кидали в кашу вербові котики, потім їли, щоб отримати силу весняної енергії на цілий рік.
Коментарі