• Головна
  • У Тернополі відкрили виставку приурочену 65-тій річниці операції “Вісла” (фото)
19:15, 27 квітня 2012 р.

У Тернополі відкрили виставку приурочену 65-тій річниці операції “Вісла” (фото)

 

Виставку, приурочену 65-тій річниці операції “Вісла”, репрезентовано у Державному архіві Тернопільської області. На експозиції були представлені документи, у яких йдеться про деталі виселення українців зі споконвічних українських земель, що на той час належали Польщі.

За словами директора обласного архіву Юрія Гумена у 1944 році між урядами УРСР і Польщі було підписано «Угоду про взаємний обмін населенням у прикордонних районах». Упродовж 1944-46 років з Польщі виселено майже 500 тисяч громадян. Спочатку українців переселяли в основному в Східні області. Їм обіцяли надати землю, а також будинки. У Східних областях не було ні землі, бо вона уся була колгоспною, ні будинків, бо поляки з тої території не висиляли. Люди почали масово переселятися на Західну Україну. Зокрема, на територію тернопільської області з 1944-го по 1946-й рік переїхало 200 тисяч поляків, – наголошують працівники обласного архіву.

Мені було майже 6 років, коли нас депортували, - згадує голова Всеукраїнського товариства “Лемківщина” Олександр Венгренович, який завітав на виставку. Нас вивезли в Козову. Упродовж тижня жили просто неба, поки батько не знайшов покинуту поляками хату в Монастирському районі. Ми, лемки, вважаємо це переселенням незаконним. Ми були громадянами Польщі. І нам мають надати право на повернення, на моральну компенсацію, – наголошує Олександр Венгренович.

Тамта ҐУҐУШВІЛІ, фото автора 

У Тернополі відкрили виставку приурочену 65-тій річниці операції “Вісла” (фото), фото-1
У Тернополі відкрили виставку приурочену 65-тій річниці операції “Вісла” (фото), фото-2
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
"Потужна гроза насувається на ці області, такого не чекали навіть синоптики": куди суне мороз у -10 градусів, снігопад і дощ?
"Могутня гроза суне прямо в ці області, ніхто в Україні не чекав такої негоди": де буде мороз у -9 градусів, снігопад та дощ?
"Цих 100 000 чоловіків чекають у ТЦК прямо з 18 травня, названо ознаки потенційних мобілізованих": повістки і відстрочки
"Ці чоловіки масово втратять відстрочки через кілька днів, мобілізація людей з інвалідністю": ТЦК, повістки і бронювання
Оголошення
live comments feed...