Бюджетників Тернопільщини можуть залишити без зарплати

Частина органів самоврядування Тернопільщини вичерпає свій зарплатний ліміт уже наступного місяця

Обласна рада профспілок поставила перед владою Тернопільщини питання руба, висунувши вимоги щодо зобов’язань у сфері оплати праці. Профспілки поставили перед чиновниками ультиматум: або ті забезпечують фінансування витрат на заробітну плату, або ж… профспілки ініціюватимуть входження у колективний трудовий спір (конфлікт).  Чи виконає їх «білий дім» – це вже інше питання.

На зарплату області не вистачає чверть мільйона гривень

Наразі найболючішою для області є проблема виплати заробітної плати у бюджетній сфері. Саме у цій частині зосереджено понад 50% фонду оплати праці області. Сюди належать вчителі, лікарі, працівники культури, соціальної сфери, державного управління тощо. Протягом 2011 року тарифна ставка працівника першого розряду за Єдиною тарифною сіткою в Україні зросла на 14,8%, а саме – 91 грн. Натомість в області показники далекі від загальнодержавних. Рівень оплати праці працівників бюджетної сфери суттєво впливає на загальнообласний показник середньомісячної заробітної плати, оскільки там працює майже 95 тис. осіб або 54,8% штатних працівників області. Однак через неповне фінансування бюджетних установ і організацій порушуються умови Генеральної та Регіональної угод у сфері оплати праці, не виконуються річні зобов'язання щодо темпів росту заробітної плати.

– За підсумками 2011 року ріст середньомісячної заробітної плати в цілому по області склав лише 12,8% при зобов'язанні за Генеральною угодою 15%. В галузях бюджетної сфери темпи зростання заробітної плати виявились ще нижчими. Зокрема, в державному управлінні – 3,3%, освіті – 6,6%, охороні здоров'я та наданні соціальної допомоги – 6,8%, у сфері культури та спорту – 12,2%, при тому, що тарифна ставка працівника 1-го розряду за ЄТС зросла на 14,8%. Також заробітна плата бюджетників Тернопільщини є нижчою на 3-15%, ніж у сусідніх областях.

Не фінансуються стимулюючі доплати і надбавки, передбачені відповідними законодавчими та нормативними актами. Профспілкові аналітики вивели ще одну невтішну для працюючого населення особливість. В операційних витратах підприємств держави витрати на оплату праці становлять лише 6%, а області ще менше – 4%,– пояснює голова обласної ради профспілок Андрій Присяжний.

У 2012 році на оплату праці працівників бюджетної сфери з відповідними нарахуваннями та очікуваним ростом державних соціальних стандартів в області не вистачає 215 млн. гривень. Зокрема, для працівників освіти – 91,2 млн. охорони здоров'я — 63 млн., культури – 26,7 млн., органів місцевого самоврядування – 17,2 млн., соціального захисту – 13,8 млн., фізичної культури – 3,1 млн. гривень.

Найбільш вразливою на сьогодні є категорія державне управління та місцеве самоврядування. Окремим сільським радам грошей на заробітну плату вистарчає всього на 6-7 місяців. Зрозуміло, що область дотаційна і бюджет формується у Києві, завдання адміністрації тільки розподілити кошти.

– Крім того, у поточному році в цих галузях намітилася негативна тенденція до виникнення заборгованості із виплати заробітної плати. Традиційно заборгованість по заробітній платі в області коливається на рівні 6 млн. грн. Найбільший борг по заробітній платі має КП «Тернопільавіатранс» – понад мільйон гривень. Наразі підприємство практично не працює і відповідно не заробляє коштів на погашення боргів.

Профспілки і мерія – за одне

Наприкінці минулого року в області на виплату заробітної плати не вистачало близько 70 млн. грн. У цьому році в бюджетній сфері заборгованість по заробітній платі почала виникати ще у першому кварталі. Нещодавно Тернопільщина отримала додатково більше 30 млн. грн., тому виплати вдалося стабілізувати і це дало змогу частково зменшити напругу. Однак райони області й далі забезпечені фінансуванням на 85%. Така тенденція спостерігається у кожному районі.

– Наскільки мені відомо, в уряді про цю ситуацію знають. У свій час в мене була можливість спілкування з віце-прем’єром Сергієм Тігіпком. Він зазначив, що проблеми Тернопільщини йому відомі. Як тільки за результатами першого кварталу буде перевиконання бюджету, то уряд планує виділити на виплату заробітної плати 4 млрд. грн. За підрахунками ради профспілок, це п’ята частина від необхідної суми. Тому загроза та гострота проблеми не зникає, – каже Андрій Присяжний.

За результатами першого кварталу, середня заробітна плата по Тернопільській області становить 2019 грн. Водночас темпи росту становлять майже 20%. Управління статистики декларує ріст заробітної плати у сфері освіти на 25%, охорони здоров’я – 24%, культури – 18%.

Незвичний спосіб підвищити розмір заробітної плати в м.Тернополі знайшла міська влада. Ініціативу видачі дозволів та погодження рішень підприємства, рівень зарплати на яких не менше 2100 грн., тернополяни сприйняли неоднозначно. Підприємці, звісно, обурились, прокурор надав свій протест, а бюджет відчув збільшення надходжень. Натомість обома руками прагнення міської влади підвищити заробітну плату в місті підтримують профспілки.

– Не бачу нічого поганого у здоровій конкуренції. Якщо на преференцію міської влади претендують кілька підприємств, звичайно, привілеї потрібно надати тій структурі, де рівень заробітної плати вищий, – каже Андрій Присяжний.

Сьогодні ж мерія декларує наміри до кінця року підвищити рівень заробітної плати до 2400 грн. Вона ж глибоко переконана, що мета виправдовує методи. Втім, тернопільська міська рада також стала жертвою недофінансування. За словами міського голови Сергія Надала, грошей на виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери вистачає тільки на 10 місяців поточного року. Він же ж підтвердив, що найбільш обділеними залишаються працівники сфери освіти та медицини. Сергій Надал, зазначив, що гроші, які нещодавно надійшли на область, місто зможе отримати тільки після розподілу на сесії обласної ради. Потреби бюджетної галузі додаткові надходження не перекриють, однак значне полегшення дадуть, каже мер.

Відповідальною за виплату заробітної плати профспілки вважають облдержадміністрацію. Через недотримання нею Регіональної угоди в області спостерігається низький рівень заробітної плати, відсутність витрат на охорону праці тощо. Як результат, профспілки зобов’язали ОДА юридично відповідати за свої недоопрацювання. Профспілки поставили перед ОДА чотири вимоги. Перша з них стосується повного фінансування витрат  бюджетних  установ та організаційна на оплату праці з урахуванням мінімальних державних гарантій. Другою вимогою профспілки зобов’язують облдержадміністрацію забезпечити працівникам бюджетної сфери стимулюючі та заохочувальні доплати та надбавки. Далі профспілкова сторона вимагає від «білого дому» забезпечення фінансування витрат на охорону праці, а також додаткових асигнувань на культурно-масову, фізкультурну й оздоровчу роботу. І на кінець обласна рада профспілок вимагає забезпечити виконання генеральної угоди щодо зростання середньої заробітної плати в області не менше, ніж на 16 відсотків. Кожна з них має свій установлений термін. Перші три проблеми профспілки вимагають вирішити до 1 серпня, а ось з ростом заробітної плати доведеться зачекати аж до кінця 2012 року.

ЦИФРА:215 млн. гривень не вистачає на оплату праці працівників бюджетної сфери з відповідними нарахуваннями та очікуваним ростом державних соціальних стандартів в області.


"Номер один"
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі