• Головна
  • Яка реальна ситуація з безкоштовними ліками для населення у Тернополі?
19:30, 13 лютого 2017 р.

Яка реальна ситуація з безкоштовними ліками для населення у Тернополі?

При амбулаторному лікуванні медикаменти повинні надаватись безкоштовно. Однак місцеві медики кажуть, що не завжди ліки є у наявності, тому що фінансування з боку держави - недостатнє.

Чи знаєте ви, що медикаменти у тернопільських лікарнях вам повинні надавати безкоштовно? Оскільки, щорічно сотні мільйонів гривень на закупівлю ліків для населення виділяє уряд. На виділені кошти чиновники можуть закуповувати аж 784 лікарських засобів, які повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів. Окрім цього, сьогодні діє постанова Кабміну від 17 серпня 1998 р. №1303, яка передбачає безоплатний та пільговий відпуск ліків за рецептами у разі амбулаторного лікування.

Де-юре - сотні медикаментів, оплачених державою, мають бути доступні для лікування хворих в регіонах країни. Де-факто - хворі купують ліки за власні кошти. Яка реальна ситуація з безкоштовними ліками для населення у Тернополі з'ясував журналіст “RIA плюс”.

Насамперед – пільговикам та дітям

Про те, що наразі з МОЗу не надійшло жодної таблетки в Тернопільську область, розповідає заступник начальника управління охорони здоров'я Тернопільської ОДА Лідія Чайковська.

- Нещодавно нам в управління прийшло роз'яснення з МОЗ, мовляв міністерство ще проводить конкурсні торги на закупівлю ліків та медичного обладнання ще 2016 року, - коментує Лідія Чайковська. - У міністерському повідомлені також було зазначено, що як тільки будуть проведені усі відповідні тендери, медикаменти одразу ж поступлять в область.

Окрім цього, чиновниця зазначає, що на 2017 рік з обласного бюджету депутати ради виділили 166 млн грн на медикаменти, з яких: 45 млн грн на гемодіаліз, 24 млн грн інсуліни та 1 млн грн на ліки для хворих із пересадженими трансплантованими органами, тощо.

- Якщо говорити відкрито, 166 млн грн - найбільша сума, яку ми отримували за останні роки, - продовжує співрозмовниця. - За ці кошти медзаклади області закуплять медикаменти для пільгових категорій населення. В першу чергу отримують препарати військові, які воювали у зоні АТО, та їх сім'ї. Для нашої області ця категорія - прерогатива №1. Також отримають безкоштовно ліки інваліди, багатодітні сім'ї та інші пільговики. Пріоритетом для нас також є діти нашої області.

Майже на 100% забезпечена медикаментами Обласна дитяча лікарня наголошує Лідія Чайковська.

- Проблема в тому, що за кошти обласного бюджету ми не в змозі профінансувати усі необхідні ліки, тому ми просто вибираємо пріоритети.

Безкоштовні ліки – в стаціонарі обласної дитячої

Кошти з обласного бюджету виділяють вже третій рік розповідає головний лікар Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні Григорій Корицький. Щодо фінансових надходжень з боку держави, то головний лікар зазначає, що такі програми також діють. Однак медикаменти надходять лише по певних захворюванях.

- Усі державні закупівлі медикаментів проходять виключно через МОЗ, а розподіл цих медикаментів проводиться відповідно до кількості хворих дітей в областях, - наголошує він.

Загалом, розповідає пан Корицький, у їхньому закладі щорічно в стаціонарі лікується приблизно 15 000 дітей. Тому потреба у медикаментах досить велика.

- Безкоштовними ліками заебзпечуються лише ті пацієнти, які пребувають в стаціонарі. Наразі ми забезпечені на 90% необхідними медикаментами, - каже Григорій Корицький. - Є ліки, потребу в яких досить важко передбачити. Тому десь батьки були змушені докуповувати ті ліки, яких ми не мали. Однак, хочу відмітити, що на 100% у нас забезпечені діти-сироти, діти з обмеженими можливостями, діти з малозабезпечених сімей, діти військових АТО та інші пільгові категорії.

Хворих, які лікуються амбулаторно, не забезпечують безкоштовними ліками, зазначає головний лікар дитячої обласної лікарні. Тому що такі кошти облікувати для амбулаторних пацієнтів досить важко. Більше того, у таких пацієнтів стан значно легший, ніж у тих, які перебувають у стаціонарі.

Для того, аби батьки хворих дітей змогли ознайомитися із безкоштовними медикаментами, які є в наявності у лікарні, адміністрація медзакладу у кожному відділенні розмістила інформаційні листівки з переліком препаратів. Ці списки є розміщені на інформаційних дошках та вхідних дверях у відділення.

Списки з безкоштовними ліками є!

Донедавна переліку безкоштовних медикаментів в медзакладах нашого міста не було. Однак нещодавно місцевий депутат від Об'єднання "САМОПОМІЧ" Андрій Шкула на сесії міської ради запропонував у кожному медзакладі міста розмістили такі списки. Ініціативу депутата підтримав міський голова Сергій Надал, який одразу ж надав розпорядження відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення втілити ініціативу депутата в життя.

Про те, що розпорядження міського голови вправно виконується, запевняє начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Ростислав Левчук.

- В нас давно вже діє положення про висвітлення інформації про безкоштовні ліки для населення, - каже начальник відділу. - Уся інформація про безкоштовні медикаменти є, як і на сайтах лікувально-діагностичних закладів, так і безпосередньо на інформаційних дошках в самих медзакладах.

Насамперед – реанімації і невідкладна допомога

- 5 280 000 грн на цей рік заплановано на медикаменти для тернополян, - каже заступник начальника відділу з економічних питань Мирослава Тарнавська. - Зазначену суму виділяють на забезпечення виробами медичного призначення та медикаментами для надання невідкладної медичної допомоги, тобто для реанімацій. Крім того, державні кошти будуть витрачені на закупівлю кисню, наркотичних засобів, дезинфікуючих засобів, придбання дрібного медінструментарію для лікарів. Відповідно для медикаментів залишається досить незначна сума.

Як зазначає чиновниця, окрім цього значна сума грошей запланована для надання безкоштовних та пільгових рецептів пільговим категоріям громадян. Зокрема, на цей рік на такі видатки заплановано 3 850 000 грн з держказни та 2 110 000 грн з міського бюджету.

- Крім того, вже другий рік виключно з міського бюджету нам виділяють кошти на медикаментозне забезпечення лікування учасників АТО, ця сума становить - 220 000 грн, - розповідає Мирослава Тарнавська. - Також заплановані 200 000 грн на виписування безкоштовних рецептів учасникам АТО при амбулаторному лікуванні та 650 000 грн на безкоштовне стоматологічне лікування.

Безкоштовно ліки – в трьох аптеках

Безкоштовні рецепти виписують лише в амбулаторних умовах сімейні лікарі, так каже головний лікар ТМКЗ “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Микола Медвідь. Більше того, фахівець зазначає, що ліки по цих рецептах можна отримати лише у трьох аптеках нашого міста: вул. Руська 23, Тролейбусна 14 та на Бродівській 5.

- Коли людина звертається в нашу установу за медичною допомогою, наші спеціалісти одразу ж проводять обстеження та встановлюють вид захворювання, - каже Микола Медвідь. - Після чого лікар виписує відповідний рецепт на ліки. Пацієнт з рецептом іде в аптеку, з якою ми маємо відповідні договори. У нашому місті таких аптек три: №78, №126 та №168. Хворий дає фармацевту рецепт, після чого отримує медикаменти - хто безкоштовно, а хто 50% вартості за медикамент доплачує сам. Рецепти є специфічні та мають особливу відмітку. Обов'язково на рецепті вказується категорія пільговика.

Пан Медвідь каже, що дорослі можуть отримати ліки безкоштовно по категоріям виключно в ТМКЗ “Центр первинної медико-санітарної допомоги”, а діти - у міській дитячій лікарні.

Що робити, коли не надають ліки

Наявність чи відсутність безкоштовних медикаментів у аптеках і лікарнях проконтролювати досить важко. Оскільки, часто звучить відповідь - безкоштовних ліків немає. Контроль за безкоштовними медпрепаратами ускладнює й те, що єдиної бази даних про наявність чи кількість препаратів просто немає. Однак, відповідно до чинного законодавства нашої країни, кожен громадянин України може зробити письмове звернення до розпорядника інформації, в даному випадку до завідувача аптеки чи головного лікаря, з запитом на отримання публічної інформації про наявність тих чи інших препаратів. Крім того, можна звернутись із відповідними запитами до управління охорони здоров'я Тернопільської ОДА чи відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради. Отримавши відповідь, ви зможете вимагати надання відповідних ліків, звернутися у правоохоронні органи, чи оскаржити відмову в суді.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопіль #ліки #аптеки
Оголошення
live comments feed...