
23:50, 26 червня 2012 р.
Врятуйте від самогубства! (коментар психолога)
Психологи стверджують, що до рішення вбити себе людина готується довго. За ці вихідні на Тернопільщині зафіксовано шість випадків суїциду. 23 червня виявилося кризовим для людей, які народилися в 70-их роках 20 століття. Троє осіб вирішили позбавити себе життя саме в цей день та троє на наступний.
Про можливі причини суїциду і як можна врятувати від нього близьких людей, розповідає кандидат психологічних наук Наталія Гаєвська.
- Яким є душевний стан людини, яка вбиває себе?
- Самогубство, ймовірно, пов’язане з певними розладами психіки, які дуже часто супроводжуються депресією. Це повне розчарування в собі, у своєму оточенні, настільки сильне, що людина в певний момент починає вирішувати, що без неї буде краще її рідним і всім. Вона не відчуває в собі жодних сил для того, щоб рухатися вперед в житті.
Часто кажуть, що ті, хто здійснюють самогубство, є дуже слабкими людьми. Нічого подібного! Треба мати велику мужність, щоб позбавити себе життя. Для того, щоб людина зуміла завдати шкоду собі, вона повинна перейти певні внутрішні бар’єри, і тільки тоді вона зможе це зробити.
- У якому віці в основному приймає таке рішення людина?
- Коли потрапляє у кризову ситуацію. Перша серйозна криза з людиною наступає у 20-27, 28 (плюс мінус три чотири роки). Також коли досягає 40-річного віку. Але в будь-якому випадку це пов’язано з переосмисленням власного життя. Якщо є величезне незадоволення собою і людина не знає, що з цим робити, вона стає розчарованою і приймає рішення вбити себе.
- Чи мають вплив на випадки суїциду соціальні проблеми?
- Мають, але в основному на тих людей, які є неврівноваженими. Якщо людина за характером є врівноваженою, соціальні проблеми не будуть для неї ключовим фактором, який призводить до самогубства. Це в більшості випадків пов’язано з внутрішніми факторами, з незадоволенням собою.
- Які причини призводять до самогубства?
- В основному особистісні проблеми. Як правило це проблеми оточення, неможливості налагодити людські і довірливі стосунки, коли людина відчуває себе відкинутою від кола спілкування і робить висновок, що вона не є гідною. Дуже часто ця проблема є всередині сім’ї. Це стається тоді, коли оточення не може дослухатися до людини, побачити її гідні сторони.
- Що повинні робити члени сім’ї у таких випадках? Які ознаки того, що людина хоче вбити себе?
- У дійсності по людині видно, якщо вона готується до такого трагічного кроку. Оскільки людина довго іде до цього рішення. Це не стається за один день. Люди в такому стані так чи інакше починають говорити про самогубство. Десь проскакують такі фрази як: я не задоволений собою; я вважаю, що світ буде кращим без мене; я для вас є обтяжливим; усім буде набагато краще, коли мене не стане… На такі речі треба в першу чергу реагувати. Бо саме за цими фразами ховається дуже багато. І, на жаль, дуже часто в сім’ї намагаються такі речі проігнорувати. Кажуть: що ти таке говориш; то все дурниці; що ти там собі дозволила сказати... І цим вони не дозволяють людині виговоритися, звільнитися від емоційного напруження, яке всередині неї назбиралося. Людина тоді робить ще один висновок: дійсно ніхто не хоче мене чути; я ні для кого не є важливою; усім байдуже, що зі мною відбувається.
Тому, якщо десь почуєте такі фрази, в жодному випадку не можна ігнорувати. Якщо людина починає говорити про свій душевний стан, тоді небезпека значно зменшується. Бо через розмову знімається внутрішня напруга. Треба постаратися поговорити з людиною, запитати, що вона відчуває. Переважно люди цю розмову не починають, бо самі бояться говорити про це. Це важка тема. Але потрібно знайти силу в собі для цього, щоб допомогти людині.
Тамта ҐУҐУШВІЛІ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:15
Вчора
ТОП новини
Оголошення
12:50, 16 квітня
10:38, 28 квітня
10:55, 21 квітня
15:42, 25 квітня
15:42, 25 квітня
live comments feed...