
13:00, 28 липня 2012 р.
Жовта водяна лілія може зникнути з Тернопільського ставу
Через те, що спустили воду у Ставі, гине жовта водяна лілія, а також багато молюсків та інших мікроорганізмів. Біологи і городяни б'ють на сполох. Натомість у Держекоінспекції кажуть, що збитків природі на Ставі не зафіксували
Жовта водяна лілія може зникнути з Тернопільського ставу. Тут тиждень тому зменшили рівень води, тому ці рослини просто гинуть. Відновитися вони зможуть лише через через декілька років, і то хто зна, кажуть фахівці.
- У Тернополі людям відключили теплу воду, а рибам — і холодну, - повідомив тернополянин у редакцію 20minut.ua - У ставі, як завжди, "невідомі" спустили воду. Як результат,- вода відійшла від берега на 20 метрів. Загинув мальок, який ріс на мілководді. Гине жовте латаття, занесене у “Червону книгу”. Водорості, які опинилися на суші, гниють і спричинять розмноження небезпечних бактерій, грибків. Вода та берег вкриваються пліснявою. У повітрі — сморід від продуктів гниття.
Сохне ціла плантація
І справді, від жовтих лілій на Ставі скоро не залишиться й сліду, переконалися журналісти. Просто на очах сохне велика плантація цих квітів біля “Дальнього” пляжу. Саме там вода найбільше відійшла від берега. Лілії опинилися на суші. Разом з ними загинули тисячі равликів, молюсків, від яких залишилися лише пусті мушлі. У повітрі стоїть неприємний запах.
Жовтя водяна лілія або глечики жовті є окрасою нашого Ставу, каже науковий співробітник інституту лісівництва Теодозій Кухарський. Цими квітами завжди милувалися багато людей. І те, що ці рослини масово гинуть – дуже сумно.
- Жовта водяна лілія не така рідкісна рослина, вона не занесена до Червоної книги на відміну від білої водяної лілії, - каже науковець. - Але це не означає, що її потрібно нищити. До того ж, ці рослини важко розмножуються. Якщо хтось помітив, то вони ростуть на стабільній площі , яка не особливо збільшується. Тож чи відновляться у нас лілії – все в руках Божих. І на це треба буде декілька років.
Кожна рослина цікава по- своєму, тому свідомо нищити природу не можна. А жовті водяні лілії – індикатори чистоти води. Вони не будуть рости там, де нечиста вода. Також вони люблять болотяну місцевість з чистою проточною водою. Такі квіти ростуть у ставках Нижнього Івачева, Чистопадах, Вертелці.
Загалом збитки від того, що спустили воду у Ставі — суттєві, вважає науковець. Зміліла прибережна смуга, а там живе багато мікроорганізмів, які всі загинули. Загалом на відновлення загиблої мікрофлори треба буде п'ять, а той 10 років. Та й узагалі про рівень завданої шкоди можна дізнатись лише на підставі досліджень.
Збитків для Ставу не вбачають
Натомість у Державній екологічній інспекції в Тернопільській області кажуть, що збитків через те, що спустили став, вони не виявили.
- Ми не зафіксували ні того, що риба гине, ні лілія, ні молюски, - каже заступник головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Едуард Ференц. - До того ж, Став вже набирає води і скоро поверне свою глибину.
Пан Ференц також додає, що Став спускали санкціоновано. Проектну документацію вивчали в обласному управлінні навколишнього середовища і там дали дозвіл спускати воду. Начальник цього управління Орест Сінгалевич запевняє, що все буде гаразд і з ліліями, і з молюсками.
- Ми оцінювали ці всі моменти, коли давали погодження, на спуск води у Ставі, - каже він. – Серйозних екологічних наслідків від цього ми не прогнозували і зараз їх не вбачаємо. Молюски впадають у стан анабіозу (здатність переживати несприятливі умови - прим.ред), а квіти на Ставі відновляться.
Зараз на Ставі є серйозніша проблема – цвітіння синьо-зелених водоростей, яке посилюється у спеку, додає пан Сінгалевич. Це хвороба багатьох українських водойм. Тоді вода робиться маслянистою, набирає синьо-зеленого забарвлення з білими розводами і неприємно пахне.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...
Коментарі