«Рука руку миє»: чому Каськів уникнув покарання?

Баталії останніх днів із екстрадицією Владислава Каськіва з Панами в Україну і його звільненням в залі суду вкотре підтверджують необхідність прискорення розгляду і прийняття проекту Закону про антикорупційні суди та забезпечити формування Вищого антикорупційного суду протягом найближчих шести місяців.

Саме з такою вимогою до Президента та Верховної ради звернулася Тернопільська міська рада за поданням депутатів «Самопомочі» Андрія Грицишина, Віктора Генсерука, Назарія Зелінки, Сергія Лупака, Олега Нитки, Андрія Шкули, Юрія Штопка .

У зверненні вони висловлюють занепокоєння згортанням активних дій щодо впровадження антикорупційної реформи. Зазначають, що не зважаючи на ряд прогресивних кроків у сфері боротьби з корупцією (створення НАБУ, впровадження електронного декларування), в державі досі відсутній ключовий важіль боротьби з корупцією – антикорупційній суд. Законопроект про антикорупційні суди зареєстровано та подано на розгляд Верховної Ради України ще у лютому цього року, проте його прийняття затягується. І це ставить під сумнів наміри влади продовжувати антикорупційну реформу та здійснювати реальну боротьбу з корупцією.

Депутати констатують, що суспільство є свідком того, як корупціонери уникають покарання та продовжують перебувати на посадах, навіть попри беззаперечні докази вини, надані НАБУ, а судді, попри процес люстрації та масові переатестації, залишаються корумпованими. Довіра населення до суддівського корпусу втрачена.

На переконання ініціаторів звернення, для запобігання безкарності чиновників-корупціонерів та запобігання посадовим злочинам необхідне глибинне оновлення складу судів та законодавчі гарантії їх незалежності, що можливо втілити лише створивши незалежну вертикаль спеціалізованих антикорупційних судів.

У чинному законі «Про судоустрій і статус суддів», зазначають вони, вже передбачено існування Вищого антикорупційного суду, проте досі не прийнятий закон, який би регулював його діяльність та вимоги до суддів. Отож зволікання з прийняттям вказаного Законопроекту гальмує повноцінне впровадження та застосування антикорупційного законодавства, потурає безкарності корупціонерів та розростанню корупції.

Прийняття цього Закону вимагає від України також і міжнародна спільнота. Згідно з взятими Україною зобов'язаннями перед МВФ, закон про створення антикорупційного суду слід було прийняти ще до середини червня 2017 року.

Палата боротьби з корупцією не вирішить проблему

Закликає українську владу створити незалежний суд з боротьби з корупцією в рамках юридичних зобов'язань України і її зобов'язань перед ЄС і Міжнародним валютним фондом Міжнародна антикорупційна неурядова організація « Transparency International ». В організації зазначають, що Президент Петро Порошенко заявив: у рамках нинішньої судової системи повинна бути створена палата з боротьби з корупцією. Але, на думку її керівництва, це не вирішить гостру проблему. «Україна повинна прийняти рішення про створення незалежного суду з боротьби з корупцією, щоб гарантувати, що кумівство не має жодного значення в тому, як правосуддя здійснюється в Україні. Президент Порошенко розуміє актуальність ситуації, але його пропозиція створення палати в рамках поточної системи не буде працювати. Люди не довіряють судовій влади», - заявив голова « Transparency International » Хосе Угас.

Міжнародна організація зазначає, що українські суди працюють вкрай погано: на сьогоднішній день вони навіть не приступили до слухань 26 справ із 86.

Наша Феміда працює із пов’язками на очах , приписує собі те, чого не заслужила. Так, за інформацією центральних телеканалів, Верховний суд України похвалився, що за перше півріччя нинішнього року більше сотні осіб за корупційні діяння етапували у місця позбавлення волі. Але, як виявилося, реально посадили за грати лише дев'ять дрібних виконавців. «Крупну рибу» випускають у річку, себто на волю. І зараз, і раніше.

Так, справи смотрящих Януковича за корупційними схемами – Іванющенко (Юра Єнакієвський) та Злочевський – уже закриті. Обох знято з міжнародного розшуку і вони вільно подорожують світом. Іванющенко добудував маєток під Києвом, а бізнес Злочевського успішно працює в Україні та за кордоном.

Генпрокуратура так і не оголосила підозру Юрію Бойку, міністру енергетики Януковича, який переплатив за бурові вежі сотні мільйонів доларів з наших податків. Тепер ці вежі вкрала Росія, а Бойко сидить в Раді і очолює фракцію «Опозиційного блоку». Його захищає депутатський імунітет і він активно готується до виборів президента.

Вчора в Панамі, а сьогодні вдома на волі

Нині набирає обертів резонансна справа колишнього топ-чиновника часів Януковича Владислава Каськіва. Екс-голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (перебував на цій посаді з 23 грудня 2010 р. по 15 березня 2014 р.) після екстрадиції в Україну з Панами вже опинився… на волі. Суд випустив його під дуже «смішну» заставу - в 160 тисяч гривень.

За сприяння друзів-бізнесменів підозрюваний у корупційних діяннях повернув до Державного бюджету майже 7,5 мільйона грн. Але вони не покривають всю завдану ним суму збитку. Порахуємо на калькуляторі. По теперішньому курсу це близько 280 тисяч доларів. У той час, коли він їх «освоював», долар коштував 8 грн., отже, це був майже один мільйон «зелених»! А якщо ще сюди додати сплату 20 відсотків річних за ставкою НБУ, то колишній високопосадовець завдав збитків Україні не менш як на півтора мільйона доларів! Та це, як мовиться, ще «квіточки». Бо, за заявою міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, Каськів вивіз з України 255 млн. гривень!

Може, судова система краще працювала в минулі роки? Проведений працівниками проекту «Наші гроші» аналіз судових вироків у корупційних справах за період з 1 липня 2015 року по 30 червня 2016 р. підтвердив, що в Україні суди взагалі не притягують до відповідальності за корупційні злочини топ-чиновників. Було проаналізовано 819 вироків стосовно 952 осіб. Третину усіх присуджених покарань становили штрафи, переважно до 20 тис грн. 300 осіб були звільнені від відбування покарання з іспитовим строком, ще 25 – по амністії, 11 – з інших підстав, зокрема, у зв’язку із закінчення строків давності. Стосовно 84 осіб суд застосував положення статті 69 Кримінального кодексу, тобто призначив покарання, що є меншим, ніж передбачено санкцією відповідної статті.

Найбільш у кількість вироків винесла Феміда у справах про одержання хабарів – загалом засуджено 361 особу. Переважна більшість хабарів - на суму до 10 тисяч грн. (63%), вироків про випадки хабарництва на суми понад 100 тисяч грн. лише 18.

За досліджуваний період четверо суддів були засуджені до позбавлення волі, один – отримав покарання у вигляді штрафу та ще четверо виправдали.

Суспільство, міжнародні партнери сподівалися на ефективнішу роботу Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Сьогодні детективи НАБУ проводять досудове розслідування у 225 кримінальних провадженнях та повідомили про підозру 117 особам, а на 40 осіб до суду вже направлені обвинувальні акти. У Бюро підрахували, що у справах, які вони розслідують, чиновники вкрали 87 мільярдів гривень українських податків. Підозри у корупційних злочинах отримали раніше «недоторкані» ТОП-чиновники. Але жоден із них досі не засуджений.

Керівник НАБУ Холодницький коментує: «Наші справи не є легкими. Ми без доказів у суд не йдемо. А там є по п'ять адвокатів на кожну справу, які, відробляючи свою копійку, намагаються, в тому числі, затягнути процес, коли бачать, що у нас залізні докази. Відповідно до нового Кримінальногопроцесуального кодексу (КПК), всі корупційні справи повинна слухати колегія, яка складається з трьох суддів. Однак подекуди через брак кадрів післясуддівської люстраціїу судах немає жодного судді для таких справ. А якщо вони і є, то через надмірну завантаженість не можуть оперативно їх розглядати».

« Так, є свідоме зволікання з розглядом справ по суті. Відтак і винесення вироку часто затягується», - констатує прес - секретар Національного антикорупційного бюро Світлана Оліфіра.

Судді затягують розгляд справ і в такий спосіб рятують корупціонерів від тюрми. Навіть є справи, судовий розгляд яких не починався рік і більше! Сьогодні повна відповідальність за те, що корупціонери сидять не в тюрмах, а перебувають у високих кабінетах, лежить на суддях. Єдиний спосіб розірвати цю суддівську кругову поруку – створити незалежний суд, якому будуть довіряти. Але сьогодні дуже багато високопосадовців роблять все, аби такий антикорупційний суд не з’явився. І таким чином страхують себе від покарання за фінансові махінації, зловживання владою. Конец формы

Самопоміч Каськів корупція антикорупційний суд
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Кримінал
До співробітників Тернопільського відділу поліції із заявою про відкрите викрадення майна звернувся житель села Романівка Тернопільського району. Зі слів потерпілого, він гостював у квартирі малознайомого чоловіка в Тернополі, там його й пограбували. Оперативники з’ясували, потерпілого до себе в гості запросив раніше неодноразово судимий за майнові злочини 44-річний уродженець Криму, котрий після нещодавнього звільнення з місць позбавлення волі оселився у...
Культура
У Бельгії свій новий сезон Королівський оперний театр Ла Монне рекламує з використанням фото та відео бійок депутатів у Верховній Раді України. У промо-кампанії використовували бійки «свободівця» Ігоря Мірошниченка з колегами-комуністами, а також знамените захоплення Олегом Барною на той момент премʼєр-міністра Арсенія Яценюка в грудні 2015 року. В центрі Брюсселя у великій кількості розвішані плакати з рекламою сезону 2020—2021 в Ла Монне, на яких зображе...
Суспільство
Допомогу по частковому безробіттю держава платить тим, хто весь час карантину не звільняв своїх працівників. Щоб отримати кошти підприємці мають підписати відповідний договір у центрі зайнятості. Директор Тернопільського міськрайонного центру зайнятості Анатолій Куриляк пояснює, якщо раніше допомогу по частковому безробіттю могли отримати тільки на найманих працівників, які працювали у малому і середньому бізнесі, то тепер включили і підприємців, які не ма...
Суспільство
У Тернополі на станції швидкої медичної допомоги, що на вулиці Рєпіна, спалах коронавірусу. Covid-19 виявили в 11-ти людей. Решта працівників пройшли тестування сьогодні. Директор КЗ “Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Тернопільської обласної ради Михайло Джус інформацію про захворювання працівників підтвердив. Керівник зазначив, що вже виявлено 11 хворих. Також проводять тестування решти людей, повідомляє Файне місто. “На станції шви...
Кримінал
Кримінальне провадження за частиною 2 статті 240 ККУ слідчі Бучацького відділення поліції розпочали щодо 45-річного жителя села Підзамочок. Чоловік самовільно займався видобутком каменю. До поліцейських надійшло повідомлення від активістів громадської організації про те, що біля села Підзамочок невідома особа здійснює незаконний видобуток корисних копалин. На місце події виїхала слідчо-оперативна група. З’ясувалося, незаконним промислом займався місцевий ж...
Кримінал
П’ятеро українців обрали для втілення фатальних планів перший день літа. Серед них – мешканка Харкова, яка, за версією слідства, вистрибнула з вікна з шестимісячним сином. Що спонукало жінку скоїти самогубство та чи дійсно це був суїцид? Україною прокотилася хвиля жахливих самогубств. Лише протягом 1 червня позбавити себе життя вирішили шестеро людей. П’ятьом з них вдалося втілити фатальні плани. Одного нещасного – жителя Одеси – врятувала випадковість: чо...
Суспільство
Із 1 червня по 30 липня триватиме призов на строкову військову службу на Тернопільщині. Про це повідомив т. в. о. обласного військового комісара Олександр Скумбрій, пише сайт ТОДА. “У зв`язку з пандемією коронавірусу, строки проведення призову на військову службу були зміщені. Тому він триватиме 1 червня по 30 липня. Цього року на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі, яким до дня від...
Кримінал
У Запоріжжі в нелегальному дитячому садку померла однорічна дівчинка. Заклад працював у звичайній квартирі багатоповерхівки. Загалом його відвідували близько десяти дітей. Коли одній з дівчат стало зле, вихователька вирішила покласти її спати, і вже за кілька хвилин дитина захлинулася блювотою. Про жахливу історію більше – у сюжеті. Випуск ТСН.19:30
Суспільство
Новим сервісом можуть скористатися споживачі природнього газу у Тернополі та Тернопільському районі, які є клієнтами компанії «Газпостач». На сайті gazpostach.te.ua тернополянам пропонують зареєструватися в оновленому особистому кабінеті «Gazolina Online». У ньому можна отримати всю інформацію щодо особового рахунку споживача: актуальні тарифи, наявний баланс на рахунку, нарахування пільг та субсидій, історію оплат, а також при потребі можна згенерувати т...