На Тернопільщину насувається нова епідемія?

Хоча результати роботи будь-якої галузі за перше півріччя вважаються проміжними і не є особливо показовими, уже зараз можна говорити про те, що у частині народжуваності та дитячої смертності галузь охорони здоров’я Тернопільщини досягла неабияких успіхів. Втім, не говори гоп, поки не перескочиш, застерігають медики. Попереду наступний шестимісячник, а разом з ним – і нові клопоти.

Дитяча смертність знизилась на 33%

Протягом серпня клопоти пов’язані з підготовкою школярів до нового навчального року. В останні дні канікул батьки намагаються надолужити усе, чого не встигли зробити протягом року, тому пік медичних оглядів та вакцинації дітей припадає саме на цей період. З якими показниками завершила перше півріччя галузь педіатрії і з якими труднощами у новому навчальному році можуть зустрітися медики та діти, «Номер один» розповіла головний педіатр ТернопільщиниМайя Голяк.

У порівнянні з попередніми роками в області є позитивна тенденція в сторону покращення. У порівнянні з 2011 роком на Тернопільщині народилося на 265 немовлят більше. Показник дитячої смертності на Тернопільщині зменшився на 33%. Померло 39 дітей, а це на 18 менше, ніж за відповідний період минулого року.

- Це є доволі позитивним та важливим моментом не тільки у контексті медичної проблематики, а й в соціальному плані. Уже зараз можна говорити, що у структурі смертності немовлят на першому місці – перинатальна патологія, на другому – вроджені вади розвитку,– каже Майя Голяк.

Упродовж першого півріччя в області народилося понад 135 дітей з екстримально низькою масою тіла, 23 немовлят народилося з вагою від одного до півтора кілограма, з них шестеро померло.

– З вагою до двох з половиною кілограмів у нас в цьому році народилося 188 дітей, це практично на 50 дітей більше, ніж у минулому році. В періоді новонародженості у нас померло 19 дітей, з них 14 дітей недоношених. Наголошую, що у нас проведено  велику  роботу в плані надання медичної допомоги новонародженим дітям, знизився показник дитячої смертності  в цілому по всіх патологіях і періодах дітей до року. Але є ряд питань і проблем, над якими нам треба працювати, – розказує Майя Голяк.

Захворюваність на кашлюк зросте у кілька разів

Наразі актуальним питанням у частині здоров’я дітей є підготовка школярів до нового навчального року. Мова йде і про медичні огляди, і про вакцинацію. Загалом остання відбувається  у відповідності до календаря щеплення, однак саме перед початком навчального року активність батьків у цьому плані збільшується, адже діти потрапляють в організовані колективи, а отже, ризики «підхопити» яку-небудь недугу збільшуються.

– Загалом вакцинація триває цілий рік. У залежності від віку дитини, календаря щеплення проводиться вакцинація чи ревакцинація. Однак цей процес ще залежить від поставки імунобіологічних препаратів у регіон. Як тільки вакцина надходить, медики одразу розпочинають процедуру вакцинації. У цьому плані в лікарів є деякі труднощі, адже кожна дитина потребує індивідуального підходу. Зокрема, потрібно врахувати період надходження тих чи інших вакцин, стан здоров’я дитини і календаря щеплення. Коли імунобіологічні препарати надходять планомірно і в достатній кількості протягом усього року, тоді щеплення можна проводити згідно з графіком. В іншому випадку графік вакцинації змішується, – пояснює Майя Голяк.

Зволікати із щепленням головний педіатр Тернопільщини не рекомендує. Нехтування вакцинацією у попередні роки мало неприємні наслідки наприкінці 2011- на початку 2012 року. Йдеться про ріст захворювання на кір та краснуху. Подібна ситуація може повторитися і цього року. Щоправда, тепер дітей підстерігатиме інше захворювання – кашлюк.

– Батьки повинні розуміти, що щеплення проводяться для того, щоб виробити в дитини імунітет до небезпечного інфекційного захворювання. Коли батьки не щеплятимуть дітей, схильність до цих захворювань буде вищою. Скажімо, у колективі 30 дітей. З них 10 не щеплені проти кору. Відповідно є велика ймовірність, що останні захворіють. До того ж високий ризик, що діти, які були давно щеплені, понад 6-7 років, теж можуть заразитися. Щепитися однозначно потрібно. На останній спільній селекторній нараді Міністерства охорони здоров’я й Міністерства освіти та науки озвучено, що зараз спостерігається підвищена захворюваність на кашлюк в Україні у декілька разів . Це говорить про те, що протягом останніх десяти років батьки все рідше щепили дітей від кашлюку. Інше питання – кір. В області спостерігався ріст захворюваності на кір. Це також пов’язано з масовою відмовою у свій час батьків від щеплення.

За словами Майї Володимирівни, після напруженої ситуації з захворюваністю на кір батьки дещо схаменулися і почали більш відповідально ставитись до питання вакцинації. Як кажуть у народі, поки грім не вдарить, чоловік не перехреститься.

– Так, на жаль, завжди буває. Як тільки з’являється небезпека, люди починають масово шукати вакцини. Ситуація наступна: кожних чотири-п’ять років спостерігається підвищена захворюваність на кір та краснуху. Це пов’язано з агресивністю самого вірусу. Така тенденція є загальновідомою, тому на 2012 рік ми чекали сплеску захворюваності. Наразі мені відомо, що зараз кількість хворих значно зменшилась. Цю інформацію підтвердили і в обласній СЕС. За словами епідеміологаІвана Йовка, наразі показники захворюваності на кір стабілізувалися. Протягом останнього місяця тут фіксують лише поодинокі випадки. Втім у СЕС застерігають від поспішних висновків. З початком навчального року санепідслужба очікує нових сплесків захворюваності. До прикладу, сьогодні кількість щеплених від кору дітей до 1 року становить 44,7%, 6 років – 48,3%, 7 років – 18,7%. У порівнянні з вакцинацією проти кашлюку, епідемію якого очікують уже цього року, статистика доволі не погана. Сплеск активності нової недуги Тернопільщина зустріне із статистикою щеплення дітей до 1 року – 19%, 18 місяців – 13,7% та 2 роки – 4,7%.

Медогляди на завершенні

Наразі на завершенні процедура медичних оглядів школярів. Станом на 23 серпня число оглянутих дітей становить 95%. До 1 вересня цю роботу медики планують завершити, втім сама процедура медичних оглядів триває протягом усього року.

– За наказом Міністерства охорони здоров’я ми вже другий рік працюємо за однією схемою. Усі дітки повинні бути оглянутими сімейним лікарем або дільничним педіатром. Відповідно до віку дитини  та показів сімейний лікар чи педіатр скеровує дитину до іншого спеціаліста. Інше питання, чому завжди пік оглядів припадає на липень-серпень. Усі повертаються з відпусток. Батьки згадують, що дітям потрібно довідки для школи. Ми звертаємося до батьків з проханням проходити медогляд протягом року, тому що довідка дійсна терміном на один рік. Якщо дитина пройшла огляд у листопаді і не мала при цьому  інших захворювань, вона може розпочинати навчальний рік з цією ж  довідкою. За наказом Міністерства охорони здоров’я є примірна схема вікових категорій дітей, які мають бути оглянутими тими чи іншими спеціалістами. Однак кожного року дитина повинна бути оглянута дільничим чи сімейним лікарем. Серед спеціалістів, які проводять дитячі медогляди, лікар-хірург, ортопед, офтальмолог, стоматолог і дитячий підлітковий гінеколог. Крім цього, дитина має пройти певні лабораторні обстеження: у 11 років аналіз крові на визначення вмісту цукру, гемоглобіну, гостроти зору тощо

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Жителі Тернопільщини все частіше скаржаться на вовків. Хижаки нападають на селян і свійських тварин. Такі випадки в області трапляються все частіше. Жертви вовків уже є у чотирьох районах області: Шумському, Збаразькому, Зборівському та Бережанському. Хижаки підступають до людських дворів, нападають на домашніх тварин і навіть на людей. Перші випадки зафіксовано у Зборівському районі у вересні. У кількох селах цього району вовки роздирали кіз, а в жовтні ж...
Пригоди
— Одержимий від любові зробився. Як чув про Галю, очі мінялися. Поводився, мов божевільний, — 45-річна Ольга Вареник із села Вербів Підгаєцького району на Тернопільщині говорить про односельця Ігоря Олійника, 31 рік. 24 вересня його ­знайшли повішеним у садку сусіда. За два дні до того на хуторі Кримка зарізав 26-річну Галину Скаржинську та її матір Надію, 61 рік. Убивство сталося на очах у сина Галини — 6-річного Богдана. Хутір Кримка має дві вулиці, поря...
Суспільство
Цього року вперше у Тернополі для шести дітей-сиріт, віком від 18 до 23 років, котрі знаходяться на квартирному обліку або обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, придбано дві трикімнатні квартири, площею 79 кв. м. кожна. Помешкання придбано за кошти субвенції з державного бюджету міському бюджету Тернополя на забезпечення житлом дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа. В одній з цих соціальних квартир прожива...
Кримінал
Позбавлення волі на строк від трьох до шести років загрожує жителю Лановецького району. Працівники поліції довели причетність краянина до злочину, який він вчинив декілька місяців назад. Як розповів заявник, допоки він знаходився в районному центрі, невідома особа пробралася до його помешкання та викрала дороговартісний телевізор. Чоловік оцінив завданні збитки на чималу суму. У ході розшукових заходів поліцейські встановили, що накриміналив, ніхто інший,...
Суспільство
Старша жінка роками живе на вулиці Тернополя, а соцслужби від неї "відхрещуються", розповідає тернополянка. Про це Галина Струк написала у Facebook. "пост про наболіле... Вже більше 2 років спостерігаю наступну ситуацію: на вул. Чорновола "проживає" ця бабулька. Так, вона безхатченко. Але, це Людина, це жінка доволі похилого віку, вона не вживає алкоголь, не просить грошей. Вона сидить і доживає віку. Коли їй дала подушку, бабулька не повірила, що може нею...
Пригоди
16 жовтня о 12:10 в полі, поблизу с. Сапова Теребовлянського р-ну виникла пожежа автомобіля «ВАЗ 2104». Внаслідок пожежі вогнем знищено автомобіль. Причина виникнення пожежі та матеріальні збитки встановлюються. Пожежу ліквідовано місцевою пожежною командою с. Золотники. На місце пожежі залучався черговий караул 9-ї ДПРЧ (м.Бучач).
Суспільство
Уже з 2 листопада зміниться вартість оформлення закордонного паспорта. Уряд затвердив нову вартість як для термінового, так і для звичайного закордонного паспорта. Як повідомляє "Терен", виготовлення закордонного паспорта з дня оформлення заяви-анкети, за умовами звичайного паспорта, який виготовляється протягом 20 робочих днів, вартуватиме 253 грн. Якщо подавати заяву-анкету на оформлення тимчасового паспорта, який виготовляється протягом трьох робочих дн...
Кримінал
Двох любителів чужого майна викрили співробітники Збаразького відділення поліції. 35-річний житель райцентру розукомплектував недіючий трансформатор, а 24-річний  мешканець села Колодне за наживою поліз до сусіда. Розібрати та здати на металобрухт електротрансформатор мав наміри 35-річний збаражчанин. Чоловік запримітив неробочий пристрій і вирішив його розукомплектувати. Комплектуючі деталі вантажив у тачку та відвозив до свого господарства. За цією справ...
Суспільство
Традиційно опалювальний сезон починається в середині жовтня. У Тернополі його старт відтермінувала погода. Батареї у домівках мешканців обласного центру стануть теплими, коли на вулиці похолоднішає. Деталі у сюжеті Інтб.
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!