На Тернопільщині вода перенасичена нітратами

На Тернопільщині вода з криниць та колодязів постійно перевіряється на нітрати, та статистика таких перевірок не завжди втішна. З року в рік частина джерел припинять своє існування через високий вміст у воді нітратів. Тільки за перше півріччя 2012 санепідслужба в Тернопільській області видала 11 приписів на припинення експлуатації об’єктів водопостачання. У гіршому випадку вода із забруднених криниць могла накоїти непоправного лиха, особливо найменшим жителям нашої області.

Санепідслужба рекомендує дути на холодне

Упродовж останніх років унаслідок ненормового використання в господарствах мінеральних і особливо органічних добрив зростає нітратне забруднення грунтових вод, які широко використовуються для децентралізованого водопостачання, – пояснює лікар відділення комунальної гігієни обласної санепідстанціїВолодимир Мотика. – У зв’язку з цим зростає ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя. Сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів із води в умовах децентралізованого водопостачання. Тому держсанепідслужба для запобігання виникненню захворювань, особливо у дітей, забороняє вживати забруднену наднормативними концентраціями нітратів питну воду. Характерними проявами цієї патології є задишка, акроціаноз, ціаноз слизових оболонок, тахікардія, судоми тощо. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи.

Коли вагітна жінка стає на облік у жіночій консультації, вона має вказати джерело водопостачання. Якщо майбутня матуся живе, наприклад, у приватному секторі і п’є воду з колодязя, їй одразу виписують направлення в СЕС. Жінка приносить воду на дослідження, яке проводиться абсолютно безкоштовно. СЕС обов’язково інформує жіночі консультації про виявлення нітратів у джерелі водопостачання вагітної жінки. Лікарі попереджають жінку про небезпеку вживання такої води і в період вагітності, і після народження малюка.

Загалом перевищений вміст нітратів у воді може стати причиною виникнення гепатитів А та В. Однак протягом останніх десяти років таких випадків обласна санепідслужба не реєструвала, пише "Номер один".

У зв’язку з випадками отруєння дітей у 2010 році (імовірно, пов’язаних із приготуванням дитячого харчування на воді з індивідуальних колодязів, у яких вміст нітратів перевищував гігієнічні нормативи) головний державний санітарний лікар України виніс постанову «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей». Відповідно до постанови органи виконавчої влади та місцевого самоврядування мають вжити заходів щодо забезпечення якісною питною водою в достатній кількості дітей віком до трьох років, які споживають питну воду з децентралізованих джерел водопостачання.

Найбільше забруджених колодязів на Теребовлянщині

Загалом в Тернопільській області кількість децентралізованих джерел питного водопостачання, а саме колодязів, каптажів тощо, досягає позначки у півтори тисячі. Вода з них використовується для споживання дітьми віком до трьох років.

Так, найбільша кількість колодязів та каптажів, вода з яких використовується населенням для споживання, знаходиться у Борщівському, Гусятинському, Заліщицькому, Кременецькому, Теребовлянському, Тернопільському, Чортківському та Шумському районах.

За перше півріччя 2012 року фахівцями районних СЕС було обстежено 415 громадських колодязів, з них 19 (4,6%) не відповідали вимогам санітарного законодавства. Найбільший відсоток нестандартних проб питної води з громадських децентралізованих джерел водопостачання за санітарно-хімічними показниками у Борщівському – 20,6%, Теребовлянському – 25,0%, Чортківському – 15,4% районах, при середньообласному показнику 9,7%.

За бактеріологічними показниками: у Бережанському – 16,6%, Борщівському – 22,8%, Зборівському – 28,5%, Козівському – 23,6%, Кременецькому – 18,7%, при середньообласному 12,8%.

Знайшла санепідслужба відхилення від норми і у пробах води з індивідуальних колодязів. З відібраних 1369 проб питної води відхилення за вмістом нітратів виявлено у 280 (20,4%) пробах. Найбільший відсоток проб питної води з індивідуальних децентралізованих джерел водопостачання за санітарно-хімічними показниками у Борщівському – 42,2%, Збаразькому – 12,2%, Лановецькому – 16,0%, Теребовлянському – 42,8%, Тернопільському – 28,6%, Підволочиському – 13,3% районах, при середньообласному показнику 20,4%. За бактеріологічними показниками: у Бережанському – 13,4%, Борщівському – 44,9%, Козівському – 12,8%, Тернопільському – 8,1%, при середньообласному 8,1%.

Найбільші рівні забруднення води нітратами відмічаються у Борщівському – 42,2%, Теребовлянському – 42,8%, Тернопільському – 28,6% районах.

Громада грається з вогнем

За порушення вимог санітарного законодавства, виявлених під час обстеження джерел децентралізованого водопостачання, було накладено 10 штрафів, винесено 11 постанов про припинення експлуатації об’єктів на постійно. Втім особливе занепокоєння у санепідслужби викликає стан децентралізованих джерел водопостачання індивідуального користування. Недотримання самими власниками вимог санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні колодязів призводить до забруднення питної води та робить її непридатною для споживання людиною.

– Серед таких порушень – недотримання нормативної відстані 50м  від колодязя до потенційних джерел забруднення. Це вбиральні, вигрібні ями, споруди та мережі каналізації, склади добрив та отрутохімікатів, місця утримання худоби, тощо, – каже Володимир Мотика. – Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання, держсанепідслужба вимагає дотримуватись норм санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні. Так, при влаштуванні колодязя потрібно його ізолювати від проникнення поверхневого стоку. Найкраще споруджувати стіни колодязя з монолітного залізобетону або залізобетонних кілець. Облаштування дна колодязя залежить від грунтів. Так, у галькових чи гравелистих дно колодязя не закріплюють, у піщаних на дні влаштовують зворотний піщано-гравійний фільтр або фільтр із пінобетону. Наземна частина має бути захищена від засмічення щільною кришкою, зверху споруджують навіс, дах, тощо.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Жителі міста зробили фото чималих дірок. І хвилюються, що пішохідна зона мосту скоро впаде, та можуть покалічитись люди. У відділі технагляду міськради запевняють: дірки закрили спеціальною плитою, тому тротуар для людей є безпечним, пише 20 хвилин. Наразі розроблять проектно-кошторисну документацію на капремонт "горбатого" мосту. - Подивіться на ці дірки, - каже читачка Мар’яна. – Невже ніхто з комунальників цього не бачить? Таке враження, що міст скоро з...
Суспільство
Кошти з рахунку знімає через певний час, якщо оплачувати за проїзд за допомогою NFC. Про це у Facebook написав Vladzjo Kurylo. "Минулого четверга розраховувався в тролейбусі через телефон за допомогою NFC. Квиток роздрукувало. Потім глянув на баланс, кошти не зняло. Я успішно кошти використав на інші потреби, проте через день кошти безуспішно намагалося щось зняти. Сьогодні таки кошти було знято із зазначенням платежу послуги туризму та транспортних переве...
Пригоди
Фатальна ДТП у Тернополі. Увечері 9 листопада на вулиці Микулинецькій, ось тут неподалік Ватри, водій "Ауді А6" перевищив швидкість, не впорався із керуванням, тому з’їхав із дороги і врізався в електроопору. Заправник із острахом пригадує вечір п'ятниці. Чоловік був у приміщенні, коли почув сильний звук. "Я вибіг надвір і побачив машину. Машина обняла стовпа. Стовп вже був в машині, в салоні". Потім приїхала швидка, і медики констатували смерть водія "Ауд...
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання в окремих будинках Тернополя. А саме: - 13.11.18р. з 09:00 год. до 13:00 год. за адресами: вул. Березова, 1-9, вул. Білецька, 35-50, вул. Бережанська, 3-45, вул. Степова, 11-70, вул. Макаренка, 4. - 13.11.18р. з 11.00 год. до 15.00 год. за адресами: вул. Гетьмана Виговського, 1- 26, вул. Назарія Яремчука, 37, 44а, прив. сектор, вул. Братів Гжицьких, 1, 3, вул. Петриківська, 1-10,...
Суспільство
Затор тягнеться від кільця біля фабрики меблів "Нова" і аж до залізниного вокзалу, кажуть жителі міста і радять об'їжджати ділянку через "Східний". Про це у Facebook написав Олександр Сохацький. "Транспортний колапс в районі 6-го магазину. Від "Арс меблі" майже до залізничного вокзалу стоять тролейбуси, які спричинили корки. Рух під міст в сторону Крушельницької заблоковано патрульного машиною. В сторону БАМу дуже повільно рухається транспорт. Краще їхати...
Суспільство
У вересні 2018 року в Україні набули чинності нові правила паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах населених пунктів, для контролю дотримання яких у Тернополі на базі управління муніципальної поліції створено новий підрозділ «Сектор контролю за паркуванням транспортних засобів», у якому працюватимуть інспектори з паркування. Відповідно до наданих повноважень, уже з 9 листопада інспектори з паркування проводять на території міста інформаційну к...
Пригоди
Допомогти встановити обставини дорожньо-транспортної пригоди просять мешканців Тернопільщини батьки загиблого Богдана Боднара. 25-річний чоловік отримав смертельні травми в аварії, що трапилася 9 листопада на вулиці Микулинецька у Тернополі. Загиблий знаходився за кермом власного автомобіля  марки "АУДІ А6". Рідні та близькі просять усіх, хто бачив ДТП, можливо, має відео з реєстраторів чи володіє будь-якою інформацією з цього приводу повідомити про це. "Л...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити двох осіб причетних до викрадення чоловічої сумки з салону транспортного засобу «Land Rover», який був припаркований на вулиці Симоненка. Крадії вчинили протиправне 1 жовтня, близько 14:25. Невідомі скористалися моментом, допоки власник автомобіля відлучився на декілька хвилин при цьому не зачинив авто. Як наслідок своїми протиправними діями зловмисники завдали збитків на суму майже 30...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити осіб причетних до злочину. Невідомих чоловіків підозрюють у крадіжці гаманця тернополянки, який вона зберігала в жіночій сумці.  Подія трапилась 11 листопада, близько 15:30. Як повідомила потерпіла, під час проїзду в маршрутному таксі №6 невідомі непомітно витягли її гаманець, в якому знаходилась готівка в розмірі 1200 гривень. Як повідомляє офіційний сайт Національної поліції України,...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!