На Тернопільщині представники Московського патріархату виступили проти ікони, на якій зображений Майдан та АТО (ФОТО)

Про це розповів настоятель храму Преображення Господнього, прот. Володимир Буграк спільноті «Типовий Кременець» у мережі "Facebook".

"В Московії вважалося спокусою навіть коли малярі неоднаково малювали біблійні сюжети. Там дотримувалися наказу московського Стоглавого собору 1551 р.: “От своего замишленія ничтоже перетворяти…”. Було укладено альбоми з іконами і тільки їх можна було зображувати в церквах. Такі ікони вважалися канонічними, все інше – єресь.Після того, як Україна підпала поневоленню московією, було великою мірою знищено автентичні давні українські церковні розписи, книги та архітектурні пам’ятки, нав’язано чужі традиції. Було обрізано крила творчості в церковному мистецтві.

Однак зараз, коли Українська Православна Церква знову стала незалежною (Київський Патріархат), починають пробиватися перші паростки того зерна, про яке всі думали, що воно вже зотліло, а воно воскресає з Христом!Ікону в Свято-Преображенському соборі м.Кременця, яка присвячена подіям Майдану та Української Визвольної війни (АТО), можна вважати одним із таких молоденьких пагонів. Ми не претендуємо на досконалість, а тим більше на неперевершеність. Це спроба відновити давні традиції українського православ’я. Звертаю вашу увагу, що робота над іконою ще триває. Звертаюся особливо до вас, всечесні отці настоятелі, у вас є чудова можливість зробити краще, виразивши всі ваші богословські думки у настінних розписах ваших храмів.

Смисл ікони в настінному розписі нашого собору ми прагнули відобразити переломний момент сучасної історії української нації: Майдан (Революцію гідності) та АТО (Українську Визвольну війну). Дати цим подіям певне богословське осмислення та підкреслити виховний момент для сучасних та майбутніх поколінь.Символом незламності духу, піднесення народу до статусу нації в час Революції гідності на київському Майдані став монумент Незалежності (стелла). Серед багатьох майданівців, зображених на іконі – Герої Небесної сотні та збірні образи. Зокрема такими є люди в першому ряду: мужчина з дерев’яним щитом, дівчина-волонтер та журналіст. Саме таким патріотам Майдан вистояв і переміг.Іншим символом, котрий уособлює непереможність українського війська є вежа Донецького летовища з українським стягом на її вершині. Про ці події говорить вислів: «Кіборги витримали, не витримав бетон». Прикладом бойових звитяг стали ті, хто зі славою і честю загинули в бою. Вони стали прикладом для інших. Вони виконали заповідь Христову: «Немає більшої любові, коли хто душу свою покладає за друзів своїх». Найвідоміші з них зображені на іконі. А в передньому ряду – збірні образи: український солдат в повному бойовому екіпіруванні, військовий лікар та військовий священик-капелан. Поряд з синьо-жовтими прапорами Української держави майорять червоно-чорні прапори, прапори боротьби за незалежність українського народу.Зображені події Майдану та АТО не є власне іконою, вони утворюють немов би фон ікони, слугують її смисловим оформленням.Це оформлення доповнюють два ангели, розміщені у верхніх кутах ікони. Архангел Михаїл, воїн, архистратиг, керівник небесного воїнства, покровитель Києва, України та українського війська. А також архангел Рафаїл, покровитель лікарів та волонтерів.В товщині ніші, у вигляді геральдичного розпису (орнаменту), зображено емблеми родів українського війська та добровольчих батальйонів. Через те, що з позиції розміщення фотокамери їх не видно, тому на фотографії ці символи були винесені на праву та ліву сторону ікони.Основна увага, при спогляданні ікони, концентрується на центральному сюжеті, боротьбі святого великомученика Юрія з дияволом. Особливістю цієї ікони є те, що демон зображений у вигляді двоголового орла, якого Юрій Переможець пронизує своїм списом, увінчаним синьо-жовтою стрічкою.

Українська Визвольна війна є саме визвольною, а не загарбницькою, тому визвольну боротьбу благословляє Господь. Він зображений у вигляді Бога-Отця «Ветхий (Старий) днями» із біблійним написом «Свят, Свят, Свят Господь Саваоф». Саваоф, це одне з імен Божих, яке означає «Бог небесних сил», «Бог воїнств». Бога-Сина символізує хрест, у цьому конкретно випадку хрест у вигляді загальновійськової емблеми Сухопутних військ України. Бог-Дух Святий – у вигляді голуба, обрамленого тризубом.Над Майданом та АТО на умовних стрічках зображено вербальне узагальнення смислу ікони: «З нами Бог. За нами Україна».

Однак,  представники Московського патріархату виступили проти ікони через що і виникло активне обговорення ще до завершення роботи над нею. 

Тернопільщина ікона розпис Майдан АТО
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі