З 1 квітня мешканці Тернопільщини почнуть обирати свого сімейного лікаря

Уже з 1 квітня українці почнуть обирати свого сімейного лікаря. Незважаючи на те, що кампанія почнеться у день сміху, у МОЗ закликають людей до відповідальності. Адже тепер санкції передбачені не лише для медиків, а й для пацієнтів.

Де шукати собі сімейного лікаря? Хто може ним бути і що робитимуть з тими пацієнтами, які не встигнуть обрати? Про це «Наш ДЕНЬ» дізнавався у голови Тернопільської облради, лікаря за фахом, Віктора Овчарука.

Лікар може мати до 2 тисяч пацієнтів

– Вікторе Вікторовичу, вже за півтора тижні почнеться національна кампанія з вибору лікаря. Реформою передбачено, що кожен українець повинен сам обрати собі лікаря. З ким і де підписувати угоди?

– Тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки чи проживання. Знайти собі лікаря можна в будь-якому медичному закладі, туди й слід звернутися. Підписати угоду можна не лише з лікарем загальної практики сімейної медицини. Замість нього, якщо є хороший фахівець, можна обрати педіатра або терапевта. Згодом і медики вузької спеціалізації, якщо б захотіли, матимуть змогу перекваліфікуватися і працювати сімейними лікарями.

– Чи буде прийом у сімейного лікаря безкоштовним?

– Так, адже держава буде перераховувати кошти за кожного пацієнта лікарю, з яким той підпише договір. Цього року це близько 370 гривень на одну людину в рік. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря і, за потреби, іншого персоналу, часткове покриття аналізів. Ніхто доплачувати не буде. Це – принцип страхової медицини. Адже у певній місцевості є хронічні пацієнти або ті, які в зоні ризику. Вони потребуватимуть лікування і, відповідно, коштів. А є люди, які не хворіють. Саме за рахунок тих, хто не хворіє, лікар надає допомогу хворим і при цьому залишається частина коштів для зарплати.

– Фактично, своєрідний бізнес…

– Сімейний лікар справді тепер буде, як підприємець. При цьому він повинен так опікуватися пацієнтами, щоб ті менше хворіли і якомога рідше потребували медичної допомоги. Адже тоді хворого треба відправити до іншого спеціаліста, а за ним – і частину коштів. А лікар, зрозуміло, зацікавлений, аби гроші залишалися в нього. Очевидно й те, що більша кількість пацієнтів означає більший дохід. Сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюють у селах. Наприклад, якщо у селі проживає 2 000 людей, то всі вони отримають змогу підписати декларацію з сімейним лікарем.

Угоду можна буде розірвати

– Чи не почнуть тепер медики заробляти на пацієнтах, закриваючи очі на їх хвороби?

– Сімейний лікар матиме, як і підприємці, ліцензію. Якщо він недобросовісний, непрофесійний – ліцензію забиратимуть. Так є і за кордоном. Буде і безпосередній контроль. Лікар повинен усі послуги, які надав пацієнтам, оформлювати в електронному варіанті. Всі ці дані будуть зареєстровані у Національній службі охорони здоров’я, яка створена на рівні держави. З іншого боку, якщо лікар захоче, щоб до нього приходили пацієнти, він буде вимушений вдосконалюватися. Наприклад, у нас є Бучацький район, де велика народжуваність. Сімейний лікар повинен буде більше працювати в напрямку акушерства й гінекології, вести вагітних. Якщо регіон промисловий, є шкідливе виробництво, то слід більше працювати в цьому напрямку. Якщо ж лікар не задовольняє – пацієнт у будь-який момент може підписати угоду з іншим.

– Ви зауважили, що частину коштів лікар має витратити на приміщення й обладнання для обстеження хворих. При цьому сьогодні сімейні амбулаторії, особливо в сільській місцевості, далекі від бажаних. Якщо лікар порахує, що йому самому мало що залишиться після цих організаційних процедур, чи не вийде так, що не буде кому лікувати?

– З 4 мільярдів гривень, які сьогодні держава виділила на сімейну медицину, 170 мільйонів надійшли у Тернопільську область. Створена комісія при ОДА, яка напрацьовує, де потрібно будувати ще амбулаторії, де необхідна реконструкція й обладнання. Також передбачено, що кожна амбулаторія отримає автомобіль. Важливо, що цього року всі кошти з тих 370 гривень залишатимуться у сімейній медицині. Уже з 2019 року частина грошей йтиме на вторинну ланку, тобто якщо пацієнт буде потребувати подальшого лікування.

А якщо серцевий напад?

– Сьогодні люди самі собі часто за лікаря. Болить нога – йдуть одразу до ортопеда чи хірурга. Хворе горло – до лора. Реформа ж заборонить це. А що робити, коли серцевий напад чи кровотеча – поки сімейний лікар випише направлення, можна померти…

– Ні, є чітко розмежовані стани, за які відповідає сімейний лікар, а коли викликають «швидку». І якщо є, наприклад, переломи чи серцеві напади –це невідкладні стани, і хворих приймуть у лікарні без питань. Без медичної допомоги точно ніхто не залишиться. Хоча, звичайно, будемо контролювати, щоб пацієнт мав підписану угоду. Якщо він хоче йти на консультацію – направлення від сімейного лікаря. Адже ми мусимо знати – скільки пацієнтів є, чітко визначити кількість тих чи інших захворювань. Це потрібно, аби на подальших етапах реформи розуміти, за що має платити держава, що має підтримувати місцеве самоврядування, а що – страховий агент. Сьогодні чіткої статистики немає.

– Ви ще хотіли телемедицину впроваджувати.

– Коли ми будемо освоювати 170 мільйонів, які виділили на сімейну медицину, в області плануємо деяке обладнання підключити до інтернету. Наприклад, пристрої ЕКГ. Тобто лікар робить кардіограму – і її бачать фахівці в університетській лікарні та можуть дати консультацію. Плануємо, щоб з допомогою інтернету можна було передавати і дані рентген-обстежень. Сьогодні є портативні пристрої, які можна поєднати зв’язком із онкодиспансером чи тубдиспансером. Це теж хороший крок до профілактики хвороб. І це – раціональніше, ніж брати машину і їздити по селах робити, наприклад, той же рентген.

Кого каратимуть?

– Ви вже уклали угоду?

– Ні, але одразу ж укладу. До речі, варто укласти угоду до 1 липня, оскільки тоді за вами, образно кажучи, «ходитимуть» ваші 370 гривень. Однак, зараз людям не треба переживати, що у зв’язку з реформою прийдуть до свого лікаря і не отримають медичну допомогу.

– Реформа передбачає відповідальність не лише лікарів, а й пацієнтів. Що це означає?

– Все просто. Лікар, з яким пацієнт укладе договір, всі етапи лікування прописує в електронному варіанті, який реєструється в Національній службі здоров’я. У разі некоректного лікування будуть застосовувати санкції. З іншого боку, санкції передбачені й до пацієнтів. Якщо хворе серце і, наприклад, раз у місяць треба робити ЕКГ, а пацієнт без поважної причини пропустив обстеження й стався напад, то він сам і платитиме за лікування. Утім, вважаю, усі ми, і лікарі, і пацієнти будемо дбати про найцінніше у житті людини – здоров’я.

Тернопільщина медицина сімейний_лікар
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
На Тернопільщині живе чоловік, якому дійсно є що розказати. Неодноразово з ним у житті траплялися такі випадки, котрі прийнято називати незбагненними та загадковими. Та навіть у буденних речах він здатен розгледіти таємницю. Коли починаються перші приморозки і припорошує снігом, добре смакує гарячий чай із засушених трав і юшка із сушених грибів. Ярослав Цісарчук переконаний, що найкраща юшка із білих грибів. Він – колишній лісничий. Сам живе у лісі за три...
Суспільство
Правоохоронці Теребовлянського відділу поліції розшукують мешканця села Зарваниця, Фірмана Богдана Володимировича, 1956 року народження. Повідомлення про зникнення чоловіка надійшло 16 листопада, близько 12 години. Староста села розповіла, що вранці 14 листопада місцевий мешканець пішов з дому та не повернувся. Його місцезнаходження невідоме. Прикмети зниклого: ріст – 160 см., худорлявої тілобудови, коротка стрижка, дещо лисуватий, русявий колір волосся, в...
Суспільство
У прес-центрі Українського дому “Перемога” обговорюватимуть передачу споруд та земель Почаївської Свято-Успенської лаври у постійне користування УПЦ МП. Про це повідомляє МедіаТОР. Учасники прес-конференції: представники обласних організацій ВО “Свобода, Національного корпусу, Правого сектору та депутати Почаївської міської ради. Зазначимо, два великі собори, монастирські келії, дзвіниця, архієрейський будинок – загалом шість споруд лаври загальною площею...
Суспільство
Тарифи  на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води для населення у Тернополі діяли без змін більше двох років і були встановлені на основі тарифу, в якому частина витрат не змінювалася з 2012 року. Проте, через різке здорожчання вартості енергоносіїв (газу, електроенергії, матеріалів для ремонтів, ріст мінімальних зарплат та ін.) тариф на тепло та гарячу воду повинні були відкоригувати. Як пояснює директор КП «Терноп...
Кримінал
Неуважність пішоходів, ігнорування правил дорожнього руху водіями, погіршення погодних умов на які не зважають більшість учасників дорожнього руху - основні фактори аварійності.   За останній робочий день та вихідні на дорогах міста й області правоохоронці зареєстрували 9 дорожньо-транспортних пригод, повідомляє прес-служба ГУ НП в Тернопільській області.   16 листопада у Кременці трапилася автопригода з потерпілими. При виїзді слідчо-оперативної групи та...
Суспільство
Про чудодійне джерело із незвичайною молодильною водою розповів у ФБ священик, настоятель церкви у селі Шушківці, що на Лановеччині Олексій Філюк. Чоловік пише, що джерело розташоване у мальовничому селі Плиска, що у Лановецькому районі. Жителі села розповіли отцю Олексію, що у цьому джерелі рівень срібла у воді перевищений у сім разів, ба більше того, джерельна вода є молодильною.
Пригоди
У Тернопоілі, поблизу міського стадіону водій-стажер тролейбуса зіткнувся з джипом. Про це повідомип Олег Різник у соцмережі Фейсбук. Чи є постраждалі наразі не відомо, на місці події очікують на правоохоронців. Дописувач Andrew Dzubak пише, що сьогодні по дорогах краще не їздити) купа любителів літньої резини і громадського транспорту на "всесезонках"
Суспільство
У 2019-ому році до Тернополя мають доставити 20 автобусів MAN А21. Договір купівлі-продажу КП "Тернопільелектротранс" підписало з чеською фірмою ZEDEXO s.r.o вранці 19 листопада. Як повідомляє "20 хвилин", вартість одного такого автобуса становить 20 400 євро. Загалом - 408 000 євро, які має виділити міська рада.  Тендер на закупівлю проводило КП "Тернопільелектротранс". Переможцем тендеру стала чеська фірма ZEDEXO s.r.o.  Директор КП "Тернопільелектротра...
Суспільство
Надання Томосу про автокефалію Україні останнім часом хвилює всіх – постійні суперечки з РПЦ, візити патріархів до Константинополя та багато іншого. Свою думку з цього приводу висловив і відомий гуморист, шоумен Сергій Притула, пише puer.org.ua. Притула про Томос в Україні На своїй сторінці у Facebook він зазначив, що кожен, хто підтримує автокефалію, повинен відкриту виступити за створення Єдиної Помісної Церкви, при чому не тільки на словах, а конкретни...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!