З 1 квітня мешканці Тернопільщини почнуть обирати свого сімейного лікаря

Уже з 1 квітня українці почнуть обирати свого сімейного лікаря. Незважаючи на те, що кампанія почнеться у день сміху, у МОЗ закликають людей до відповідальності. Адже тепер санкції передбачені не лише для медиків, а й для пацієнтів.

Де шукати собі сімейного лікаря? Хто може ним бути і що робитимуть з тими пацієнтами, які не встигнуть обрати? Про це «Наш ДЕНЬ» дізнавався у голови Тернопільської облради, лікаря за фахом, Віктора Овчарука.

Лікар може мати до 2 тисяч пацієнтів

– Вікторе Вікторовичу, вже за півтора тижні почнеться національна кампанія з вибору лікаря. Реформою передбачено, що кожен українець повинен сам обрати собі лікаря. З ким і де підписувати угоди?

– Тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки чи проживання. Знайти собі лікаря можна в будь-якому медичному закладі, туди й слід звернутися. Підписати угоду можна не лише з лікарем загальної практики сімейної медицини. Замість нього, якщо є хороший фахівець, можна обрати педіатра або терапевта. Згодом і медики вузької спеціалізації, якщо б захотіли, матимуть змогу перекваліфікуватися і працювати сімейними лікарями.

– Чи буде прийом у сімейного лікаря безкоштовним?

– Так, адже держава буде перераховувати кошти за кожного пацієнта лікарю, з яким той підпише договір. Цього року це близько 370 гривень на одну людину в рік. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря і, за потреби, іншого персоналу, часткове покриття аналізів. Ніхто доплачувати не буде. Це – принцип страхової медицини. Адже у певній місцевості є хронічні пацієнти або ті, які в зоні ризику. Вони потребуватимуть лікування і, відповідно, коштів. А є люди, які не хворіють. Саме за рахунок тих, хто не хворіє, лікар надає допомогу хворим і при цьому залишається частина коштів для зарплати.

– Фактично, своєрідний бізнес…

– Сімейний лікар справді тепер буде, як підприємець. При цьому він повинен так опікуватися пацієнтами, щоб ті менше хворіли і якомога рідше потребували медичної допомоги. Адже тоді хворого треба відправити до іншого спеціаліста, а за ним – і частину коштів. А лікар, зрозуміло, зацікавлений, аби гроші залишалися в нього. Очевидно й те, що більша кількість пацієнтів означає більший дохід. Сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюють у селах. Наприклад, якщо у селі проживає 2 000 людей, то всі вони отримають змогу підписати декларацію з сімейним лікарем.

Угоду можна буде розірвати

– Чи не почнуть тепер медики заробляти на пацієнтах, закриваючи очі на їх хвороби?

– Сімейний лікар матиме, як і підприємці, ліцензію. Якщо він недобросовісний, непрофесійний – ліцензію забиратимуть. Так є і за кордоном. Буде і безпосередній контроль. Лікар повинен усі послуги, які надав пацієнтам, оформлювати в електронному варіанті. Всі ці дані будуть зареєстровані у Національній службі охорони здоров’я, яка створена на рівні держави. З іншого боку, якщо лікар захоче, щоб до нього приходили пацієнти, він буде вимушений вдосконалюватися. Наприклад, у нас є Бучацький район, де велика народжуваність. Сімейний лікар повинен буде більше працювати в напрямку акушерства й гінекології, вести вагітних. Якщо регіон промисловий, є шкідливе виробництво, то слід більше працювати в цьому напрямку. Якщо ж лікар не задовольняє – пацієнт у будь-який момент може підписати угоду з іншим.

– Ви зауважили, що частину коштів лікар має витратити на приміщення й обладнання для обстеження хворих. При цьому сьогодні сімейні амбулаторії, особливо в сільській місцевості, далекі від бажаних. Якщо лікар порахує, що йому самому мало що залишиться після цих організаційних процедур, чи не вийде так, що не буде кому лікувати?

– З 4 мільярдів гривень, які сьогодні держава виділила на сімейну медицину, 170 мільйонів надійшли у Тернопільську область. Створена комісія при ОДА, яка напрацьовує, де потрібно будувати ще амбулаторії, де необхідна реконструкція й обладнання. Також передбачено, що кожна амбулаторія отримає автомобіль. Важливо, що цього року всі кошти з тих 370 гривень залишатимуться у сімейній медицині. Уже з 2019 року частина грошей йтиме на вторинну ланку, тобто якщо пацієнт буде потребувати подальшого лікування.

А якщо серцевий напад?

– Сьогодні люди самі собі часто за лікаря. Болить нога – йдуть одразу до ортопеда чи хірурга. Хворе горло – до лора. Реформа ж заборонить це. А що робити, коли серцевий напад чи кровотеча – поки сімейний лікар випише направлення, можна померти…

– Ні, є чітко розмежовані стани, за які відповідає сімейний лікар, а коли викликають «швидку». І якщо є, наприклад, переломи чи серцеві напади –це невідкладні стани, і хворих приймуть у лікарні без питань. Без медичної допомоги точно ніхто не залишиться. Хоча, звичайно, будемо контролювати, щоб пацієнт мав підписану угоду. Якщо він хоче йти на консультацію – направлення від сімейного лікаря. Адже ми мусимо знати – скільки пацієнтів є, чітко визначити кількість тих чи інших захворювань. Це потрібно, аби на подальших етапах реформи розуміти, за що має платити держава, що має підтримувати місцеве самоврядування, а що – страховий агент. Сьогодні чіткої статистики немає.

– Ви ще хотіли телемедицину впроваджувати.

– Коли ми будемо освоювати 170 мільйонів, які виділили на сімейну медицину, в області плануємо деяке обладнання підключити до інтернету. Наприклад, пристрої ЕКГ. Тобто лікар робить кардіограму – і її бачать фахівці в університетській лікарні та можуть дати консультацію. Плануємо, щоб з допомогою інтернету можна було передавати і дані рентген-обстежень. Сьогодні є портативні пристрої, які можна поєднати зв’язком із онкодиспансером чи тубдиспансером. Це теж хороший крок до профілактики хвороб. І це – раціональніше, ніж брати машину і їздити по селах робити, наприклад, той же рентген.

Кого каратимуть?

– Ви вже уклали угоду?

– Ні, але одразу ж укладу. До речі, варто укласти угоду до 1 липня, оскільки тоді за вами, образно кажучи, «ходитимуть» ваші 370 гривень. Однак, зараз людям не треба переживати, що у зв’язку з реформою прийдуть до свого лікаря і не отримають медичну допомогу.

– Реформа передбачає відповідальність не лише лікарів, а й пацієнтів. Що це означає?

– Все просто. Лікар, з яким пацієнт укладе договір, всі етапи лікування прописує в електронному варіанті, який реєструється в Національній службі здоров’я. У разі некоректного лікування будуть застосовувати санкції. З іншого боку, санкції передбачені й до пацієнтів. Якщо хворе серце і, наприклад, раз у місяць треба робити ЕКГ, а пацієнт без поважної причини пропустив обстеження й стався напад, то він сам і платитиме за лікування. Утім, вважаю, усі ми, і лікарі, і пацієнти будемо дбати про найцінніше у житті людини – здоров’я.

Тернопільщина медицина сімейний_лікар
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Екологія
У мережі з'явилася детальна інформація про прийдешнє місячне затемнення, яке можна буде побачити в Україні 21 січня. Про це інформує "Апостроф" з посиланням на повідомлення вченого Головної астрономічної обсерваторії НАН України Івана Крячка. "Навіть "совам" інколи треба вставати до сходу Сонця. Усім, хто не спатиме на світанку 21 січня поточного року, раджу подивитися на затемнений Місяць. Це буде красиве видиво, бо диск Місяця під час повної фази затемне...
Суспільство
Працівники Збаразької міської ради колядували та віншували у домівках людей, які були в’язнями таборів ГУЛАГу, а також виконували примусові роботи в сепцпоселеннях 50-60-их років. Як повідомляє "За Збручем", таким чином місцеві чиновники разом із працівниками будинку культури вирішили привітати літніх збаражчан, на долю яких випади нелегкі випробування. Як розповів заступник міського голови Збаража Андрій Синчишин, люди, яких відвідували колядники, зустріч...
Суспільство
Відомий тернопільський священик, протоієрей Євген Заплитнюк пояснив тернополянам, навіщо потрібно освячувати свої помешкання, та як це робили ще перші християни. "Звісно, в першу чергу освячували вони себе правильним християнським життям та участю у Святих Таїнствах Церкви. З іншого боку, через молитву та певні зовнішні обряди, вони освячували свої речі, в тому числі житло та предмети побуту. Історики свідчать, що перші християни зображали знак святого Хре...
Культура
Тернопільська студентка Софія Гевко стала єдиною переможницею з Тернопільщини у всеукраїнського фотоконкурсі "Моя Україна". Як повідомляє "20 хвилин", 15-річна студентка Софія Гевко навчається у тернопільському вищому професійному училищі технологій та дизайну. А після занять в училищі дівчина відвідує курси фотосправи. Софія - вихованка фотостудії "Ікс-позиція" Тернопільської міської Станції юних техніків. Відвідує цей гурток талановита дівчина лише два...
Пригоди
Трагедія сталася 19 січня у селі Раславка, що у Кременецькому районі. Дитина задихнулася чадним газом. "Загинула малолітня дитина внаслідок отруєння продуктами згоряння. Рятівниками ДПРП-23 м. Почаїв було вчасно ліквідовано та не допущено розповсюдження вогню на суміжні приміщення. Будьте обережні при експлуатації пічного опалення!" – повідомляє прес-служба Кременецького РВ ДСНС. Також нагадуємо, що на Тернопільщині в шлюзовій камері дамби виявили труп жін...
Суспільство
20 січня відзначають свято Івана Хрестителя, того, хто здійснив таїнство Хрещення  Ісуса Христа. У цей день раніше проводилися обряди сватання, а також влаштовувалися весілля. Зі свята Водохреща можна було не обмежувати себе в їжі. У народі кажуть: "Іван Предтеча бере свята на плечі", оскільки завершується цикл Різдвяних свят. За народним календарем дата отримала назву Іван Бражник, зимовий м'ясоїд або ледачий день. Що сьогодні можна сміливо робити, то це...
Суспільство
Пікети, бойкоти, судові процеси - єдину школу Почаєва на Тернопільщині лихоманить уже рік. Затяжна війна батьків з директоркою закінчилася її звільненням. Жінка вважає, що її позбавили посади безпідставно, і у суді вимагає поновлення на роботі і півмільйонної компенсації. Батьки тепер їздять пікетувати райсуд, мов на роботу. "До дітей казала: ви дурні діти дурних батьків".- Розповідає одна із матерів Іванна Петрук. -"До батьків казала: ви тут ніхто". Сім...
Суспільство
Сьогодні православні християни святкують Водохреще. У цей день священики освячують Йорданську воду, занурюючи у неї церковні атрибути - ікони чи хрести. У Гаях Гречинських о. Василь Мокрицький спочатку виконав традиційний церковний обряд, а потім вирішив відійти від "стандартів" освячення води. Цим він здивував усіх присутніх парафіян та здійняв фурор в інтернеті. Його вчинок підтримали як десятки користувачів соцмережі, так й присутні віряни.  Священнослу...
Суспільство
З 15 січня АТ "Укрзалізниця" ввела нові єдині ціни на деякі послуги, що представляються пасажирам у поїздах, серед яких користування комплектом постільної білизни, оплата за чай, каву і питну воду. Про це в залізничній компанії поінформували у відповідь на інформаційний запит ЦТС. Зазначається, що комплект постільної білизни у вагонах СВ та в міжнародних поїздах тепер коштує 60 грн (з ПДВ), в купейних і плацкартних вагонах - 50 грн (з ПДВ). Повідомляється,...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!