З 1 квітня мешканці Тернопільщини почнуть обирати свого сімейного лікаря

Уже з 1 квітня українці почнуть обирати свого сімейного лікаря. Незважаючи на те, що кампанія почнеться у день сміху, у МОЗ закликають людей до відповідальності. Адже тепер санкції передбачені не лише для медиків, а й для пацієнтів.

Де шукати собі сімейного лікаря? Хто може ним бути і що робитимуть з тими пацієнтами, які не встигнуть обрати? Про це «Наш ДЕНЬ» дізнавався у голови Тернопільської облради, лікаря за фахом, Віктора Овчарука.

Лікар може мати до 2 тисяч пацієнтів

– Вікторе Вікторовичу, вже за півтора тижні почнеться національна кампанія з вибору лікаря. Реформою передбачено, що кожен українець повинен сам обрати собі лікаря. З ким і де підписувати угоди?

– Тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки чи проживання. Знайти собі лікаря можна в будь-якому медичному закладі, туди й слід звернутися. Підписати угоду можна не лише з лікарем загальної практики сімейної медицини. Замість нього, якщо є хороший фахівець, можна обрати педіатра або терапевта. Згодом і медики вузької спеціалізації, якщо б захотіли, матимуть змогу перекваліфікуватися і працювати сімейними лікарями.

– Чи буде прийом у сімейного лікаря безкоштовним?

– Так, адже держава буде перераховувати кошти за кожного пацієнта лікарю, з яким той підпише договір. Цього року це близько 370 гривень на одну людину в рік. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря і, за потреби, іншого персоналу, часткове покриття аналізів. Ніхто доплачувати не буде. Це – принцип страхової медицини. Адже у певній місцевості є хронічні пацієнти або ті, які в зоні ризику. Вони потребуватимуть лікування і, відповідно, коштів. А є люди, які не хворіють. Саме за рахунок тих, хто не хворіє, лікар надає допомогу хворим і при цьому залишається частина коштів для зарплати.

– Фактично, своєрідний бізнес…

– Сімейний лікар справді тепер буде, як підприємець. При цьому він повинен так опікуватися пацієнтами, щоб ті менше хворіли і якомога рідше потребували медичної допомоги. Адже тоді хворого треба відправити до іншого спеціаліста, а за ним – і частину коштів. А лікар, зрозуміло, зацікавлений, аби гроші залишалися в нього. Очевидно й те, що більша кількість пацієнтів означає більший дохід. Сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюють у селах. Наприклад, якщо у селі проживає 2 000 людей, то всі вони отримають змогу підписати декларацію з сімейним лікарем.

Угоду можна буде розірвати

– Чи не почнуть тепер медики заробляти на пацієнтах, закриваючи очі на їх хвороби?

– Сімейний лікар матиме, як і підприємці, ліцензію. Якщо він недобросовісний, непрофесійний – ліцензію забиратимуть. Так є і за кордоном. Буде і безпосередній контроль. Лікар повинен усі послуги, які надав пацієнтам, оформлювати в електронному варіанті. Всі ці дані будуть зареєстровані у Національній службі охорони здоров’я, яка створена на рівні держави. З іншого боку, якщо лікар захоче, щоб до нього приходили пацієнти, він буде вимушений вдосконалюватися. Наприклад, у нас є Бучацький район, де велика народжуваність. Сімейний лікар повинен буде більше працювати в напрямку акушерства й гінекології, вести вагітних. Якщо регіон промисловий, є шкідливе виробництво, то слід більше працювати в цьому напрямку. Якщо ж лікар не задовольняє – пацієнт у будь-який момент може підписати угоду з іншим.

– Ви зауважили, що частину коштів лікар має витратити на приміщення й обладнання для обстеження хворих. При цьому сьогодні сімейні амбулаторії, особливо в сільській місцевості, далекі від бажаних. Якщо лікар порахує, що йому самому мало що залишиться після цих організаційних процедур, чи не вийде так, що не буде кому лікувати?

– З 4 мільярдів гривень, які сьогодні держава виділила на сімейну медицину, 170 мільйонів надійшли у Тернопільську область. Створена комісія при ОДА, яка напрацьовує, де потрібно будувати ще амбулаторії, де необхідна реконструкція й обладнання. Також передбачено, що кожна амбулаторія отримає автомобіль. Важливо, що цього року всі кошти з тих 370 гривень залишатимуться у сімейній медицині. Уже з 2019 року частина грошей йтиме на вторинну ланку, тобто якщо пацієнт буде потребувати подальшого лікування.

А якщо серцевий напад?

– Сьогодні люди самі собі часто за лікаря. Болить нога – йдуть одразу до ортопеда чи хірурга. Хворе горло – до лора. Реформа ж заборонить це. А що робити, коли серцевий напад чи кровотеча – поки сімейний лікар випише направлення, можна померти…

– Ні, є чітко розмежовані стани, за які відповідає сімейний лікар, а коли викликають «швидку». І якщо є, наприклад, переломи чи серцеві напади –це невідкладні стани, і хворих приймуть у лікарні без питань. Без медичної допомоги точно ніхто не залишиться. Хоча, звичайно, будемо контролювати, щоб пацієнт мав підписану угоду. Якщо він хоче йти на консультацію – направлення від сімейного лікаря. Адже ми мусимо знати – скільки пацієнтів є, чітко визначити кількість тих чи інших захворювань. Це потрібно, аби на подальших етапах реформи розуміти, за що має платити держава, що має підтримувати місцеве самоврядування, а що – страховий агент. Сьогодні чіткої статистики немає.

– Ви ще хотіли телемедицину впроваджувати.

– Коли ми будемо освоювати 170 мільйонів, які виділили на сімейну медицину, в області плануємо деяке обладнання підключити до інтернету. Наприклад, пристрої ЕКГ. Тобто лікар робить кардіограму – і її бачать фахівці в університетській лікарні та можуть дати консультацію. Плануємо, щоб з допомогою інтернету можна було передавати і дані рентген-обстежень. Сьогодні є портативні пристрої, які можна поєднати зв’язком із онкодиспансером чи тубдиспансером. Це теж хороший крок до профілактики хвороб. І це – раціональніше, ніж брати машину і їздити по селах робити, наприклад, той же рентген.

Кого каратимуть?

– Ви вже уклали угоду?

– Ні, але одразу ж укладу. До речі, варто укласти угоду до 1 липня, оскільки тоді за вами, образно кажучи, «ходитимуть» ваші 370 гривень. Однак, зараз людям не треба переживати, що у зв’язку з реформою прийдуть до свого лікаря і не отримають медичну допомогу.

– Реформа передбачає відповідальність не лише лікарів, а й пацієнтів. Що це означає?

– Все просто. Лікар, з яким пацієнт укладе договір, всі етапи лікування прописує в електронному варіанті, який реєструється в Національній службі здоров’я. У разі некоректного лікування будуть застосовувати санкції. З іншого боку, санкції передбачені й до пацієнтів. Якщо хворе серце і, наприклад, раз у місяць треба робити ЕКГ, а пацієнт без поважної причини пропустив обстеження й стався напад, то він сам і платитиме за лікування. Утім, вважаю, усі ми, і лікарі, і пацієнти будемо дбати про найцінніше у житті людини – здоров’я.

Тернопільщина медицина сімейний_лікар
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Студентські команди програмістів ТНТУ - найкращі в Україні. Вони перемогли у фіналі Всеукраїнської олімпіади з програмування ACM 2018, яка проходила 10 - 12 жовтня в місті Одеса. Команда студентів кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя TNTU_YeahBoi у складі Бармака Ігоря, Заяця Володимира, Заярного Миколи отримала диплом I ступеня, а команда TNTU_TNT у складі Борівця Богдана, Зашка Богдана, Прив...
Суспільство
З 1 січня 2019-го року на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив не менше 26 років стажу. Іншим доведеться трудитися до 63 і навіть 65 років. З 2019 року всі, хто заробив менше 15 років стажу, не можуть претендувати на пенсію. Як повідомляють "Новини України сьогодні", 60-річні українці, які в наступному році матимуть лише 15 років стажу, зможуть вийти на заслужений відпочинок в 65 років. Ті, у кого від 16 до 25 років стажу – в 63 роки. Пос...
Пригоди
Сьогодні (19 жовтня), близько 15 години, на автодорозі М-19 (Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече) поблизу с. Вигода, Заліщицького р-ну, Тернопільської області, патрульні виявили нетверезого водія вантажного автомобіля. Як повідомляє прес-служба патрульної поліції, інспектори зупинили вантажівку за порушення правил дорожнього руху. Перевіряючи документи патрульні помітили у водія ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота,...
Спорт
Учасники осіннього чемпіонату Гусятинщини з міні-футболу на кубок "Вірні збірній!" серед дитячих команд 2004 р. н. і молодших (загалом змагалося вісім команд) відвідали матч Ліги Націй між збірними України і Чехії, який відбувся 16 жовтня у Харкові. 104 особи вирушили у 2 спецвагонах з Тернополя у Харків і назад у потязі під назвою "Вірні збірній!". Віталій Остафійчук голова Федерації футболу Гусятинського району поділився враженнями: "Велике спасибі голов...
Суспільство
За даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств Тернопільщини, грошові витрати на харчування в середньому за місяць на одне домогосподарство в 2017 році збільшились на 12,1% у порівнянні з 2016 роком і становили 3268 грн. Вартість харчування в середньому на одну особу склала 37 грн на добу. Про це повідомляють в Головному управлінні статистики у Тернопільській області. На купівлю м’яса та м’ясопродуктів домогосподарства спрямували 18,5% коштів,...
Кримінал
За минулу добу правоохоронці зареєстрували три крадіжки двоколісних  транспортних засобів в обласному центрі. Злодії викрали два ровери з під’їздів та один з вулиці. Велосипед вартістю 10 тисяч гривень викрали у 27-річного тернополянина. Свій засіб пересування чоловік на ніч залишив на сходовій клітці у під’їзді. Вже зранку його не було. У безпеці свого двоколісника був впевнений 39-річний житель Тернополя. Чоловік теж на ніч  залишив велосипед у під’їзді,...
Суспільство
Ще днями Тетяна Песик розповідала на своїх сторінках в соцмережах, як вона та її друзі з команди «ВІП Тернопіль» прогулювались вуличками Лондона, відпочивали у британських пабах та як «палко» вона цілувала «Бреда Піта». Та, сьогодні, на зовні проявилась справжня правда її життя – вона просто завзята і роботяща українська жінка. «Ось вони реалії життя… Вчора ти був у Лондоні, а сьогодні…ти знаходишся в селі…в Тернопільській області… і йдеш … обривати ябка…...
Кримінал
Черговою жертвою телефонних шахраїв стала 60-річна жителька обласного центру. Повіривши у вигадану незнайомцем історію, жінка втратила 20 тисяч гривень. Поліцейські встановили, що кошти були зняті в Київській області. Зі слів потерпілої, на мобільний їй зателефонував незнайомий чоловік і повідомив, що в неприємну ситуацію потрапив її син. Аби вирішити проблему, потрібні кошти – 20 тисяч гривень. Жінка замість того, аби набрати номер сина і переконатися, чи...
Суспільство
За перевезення тварин у тернопільських таксі доводиться доплачувати. Фірми беруть додаткових 25-50 гривень, залежно від встановлених тарифів. Тернополяни обурюються через таку ідею, не знаходячи у цьому  логіки, пише Терен. – Є ще хтось такий, хто, як і я не розуміє логіки в доплаті у розмірі 50 грн до вартості проїзду за перевезення кошеня в закритій переносці в себе на руках? – пише Людмила Чеховська. – Із такими тарифами зіткнулись на днях у таксі «Піло...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!