• Головна
  • Тернопіль: за продаж голосу можна отримати строк
10:30, 10 жовтня 2012 р.

Тернопіль: за продаж голосу можна отримати строк

Підкупом вважають не лише "плату" за голос, а й зняття кандидатом кандидатури з балотування за винагороду, фальсифікацію виборчих документів.

- У Підволочиському районі за голос, відданий Партії регіонів, уже платять 300 гривень, - каже телефоном пан Микола. - Люди розповідають: їм пояснили, що це ще "хороша ціна". На Сході, мовляв, дають лише 100...

Тема підкупу виборців стала знову актуальною, коли запровадили мажоритарну систему виборів до Верховної Ради, вважає досвідчений практик, голова правління ВГО "Комітету виборців України" Олександр Черненко.

– Саме кандидати-мажоритарники часто будують свою виборчу кампанію, застосовуючи прямий і непрямий підкуп виборців, - каже він. - Однак наголошую: підкуп – це злочин. Отже, порушують законодавство і ті, хто бере продуктові пайки чи іншу "допомогу" від партії-суб’єкта виборчого процесу або кандидата на мандат.

Цитую ст. 68 Закону "Про вибори народних депутатів": "Передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію-суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України…"

- Якщо є злочин, то є і відповідальність…

- Відповідальність за підкуп передбачена Кримінальним кодексом (ст. 115 КК – прим. ред.). Покарання може бути різним: штраф розміром від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ); обмеження волі строком до двох років; позбавлення права займатися певною діяльністю та обіймати певні посади на строк від одного до трьох років. Якщо доведена протизаконна дія групи осіб, то покарання – від двох до пяти років обмеження або позбавлення волі.

Крім того, людям, які вчинили такий злочин, не можна обіймати певні посади на строк від двох до трьох років. Адже йдеться про перешкоджання вільному здійсненню громадянином виборчих прав. Власне, підкупом вважають не лише "плату" за голос, а й зняття кандидатом кандидатури з балотування за винагороду, фальсифікацію виборчих документів тощо. Протизаконним є і використання кандидатами благодійних фондів для власної агітації.

За підкуп передбачена і адміністративна відповідальність – за ст. 212-10 КУпАП. Там також йдеться про незаконну агітацію, яка суперечить нормам Конституції. Штраф, передбачений за це, для громадян становить від 30 до 50 НМДГ, для посадових осіб – 50 до 80 НМДГ (у 2012 р. неоподатковуваний мінімум доходів громадян для кваліфікації адмінпорушень і злочинів становить 536,50 грн – прим. ред.).

- Підкуп буває різним…

- Так, розрізняють прямий і непрямий підкуп. Про це йдеться у ст. 74. – "Обмеження щодо ведення передвиборної агітації". Цитую: "ЦВК забезпечує розміщення в загальнодержавних ЗМІ, передбачених цією частиною, роз'яснення щодо заборони надання виборцям, закладам, установам, організаціям, а також виборчим комісіям та їх членам товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 3% мінімального розміру зарплати (32 грн 82 коп. – прим. ред.), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей (непрямого підкупу)…

За кордоном люди самі купують футболки чи флаєри із символікою партії чи кандидата, щоб їх підтримати. У нас приходять на мітинги, щоб щось отримати "на халяву". Так не має бути. Технологія підкупу "помре" тоді, коли виборці займатимуть активну громадянську позицію. Нагадую, будь-хто має право повідомити в правоохоронні органи про факт спроби вчинення прямого чи непрямого підкупу.

До речі

Днями директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. І.Кучеріва Ірина Бекешкіна під час прес-конференції в Києві повідомила, що активну роздачу пайків зафіксували в Закарпатській і Луганській областях. У цілому ж по Україні свідками роздачі пайків і подарунків від кандидатів стали 9,5% громадян.

При цьому пані Бекешкіна підкреслила, що, згідно із соцопитуванням, роздача продпайків досягає своєї мети тільки щодо 5,5% українців. Причому третина громадян країни пайки бере, а голосує за своїм розсудом. Отже, проблема підкупу таки існує, причому багато людей злочином це не вважає.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...