Хто забрав унікального Світовида з Тернопільщини до Польщі? (ФОТО)

Не обов’язково далеко їхати і багато платити, аби отримати вражень на кілька місяців наперед. Не менш захоплюючі пригоди можна пережити у нас на Тернопіллі.

Одне з таких місць, яке бентежить особливою аурою давнини, заховалося у заповіднику «Медобори». Тамтешня гора Бохіт (саме так називають її місцеві, обов’язково із наголосом на першому складі) береже чимало таємниць, пише Свобода. Колись на її вершині стояв відомий Збруцький ідол. До дня нинішнього збереглося капище, куди сучасні язичники продовжують нести пожертви – яблука, хліб… Полюбляють це місце й туристи, а деякі екскурсанти, перейнявшись енергетикою гори, навіть проводятьна ній сеанси медитації та зцілення.

Гори – не гори, а… морські рифи

Новачку розібратися у Медоборах і відшукати Бохіт непростоТа мені пощастило розпочати знайомство із краєм легенд у супроводі краєзнавця, який знає там кожен камінець, – Ярослава Капелюха, начальника наукового відділу природного заповідника «Медобори». Компанію склали кілька тернопільських журналістів.

Вихід на маршрут – за селом Городниця Гусятинського району. Бус, яким ми приїхали сюди з Тернополя, довелося залишити: попереду – стіна лісу, в якій ледь губиться тоненька стежка. Дорогою до Бохіта (це, до речі, найвища вершина у цій місцевості – 413 метрів) Ярослав Євгенович розповідає про природу «Медоборів», яка така ж неповторна, як і пам’ятки історичні.

– Заповідник заснували у 1991 році, але про охорону цієї місцевості замислилися ще на початку минулого століття, – каже Ярослав Капелюх. – Приблизно 15 мільйонів років тому тут було Сарматське море. Та внаслідок горотворних  процесів у Карпатах та підняття Волинсько-Подільської плити море відступило. На поверхні опинилася довга гряда пагорбів, яку вчені назвали Подільськими Товтрами. Фактично, це колишні рифи, які утворилися з решток морських організмів, що мали вапняковий скелет. Багатство медоносних рослин на тій ділянці, що простяглася через Тернопільщину, підказало поетичну назву – Медобори.

Вапнякові утвори Медоборів – унікальні, каже наш провідник. Завдяки тому, що під водами Сарматського моря їх накривав мул і пісок, відмерлі рештки збереглися у такому стані, як і мільйони років тому.

– Це і є основною родзинкою цієї території, – зауважує науковець. – Бо такого рівня збереження решток організмів, яким уже по 15 мільйонів років, у Європі не існує. Досліджуючи наш вапняк, можемо побачити ці організми такими, якими вони були, коли формувався морський риф.

Рослини, що пережили льодовик

До Бохіта треба йти лісовою дорогою декілька кілометрів. Цей шлях – дуже давній. За твердженнями археологів, вік дороги сягає скіфських часів. Вона викладена брилами місцевого вапняку та відшліфована ногами паломників упродовж віків.

Осіннє сонце ледь пробивається крізь щільне гілля. Час від часу зупиняємося, аби почути розповідь про непримітні, на перший погляд, дерева чи квіти. У заповіднику – близько тисячі видів рослин, і серед них чимало рідкісних.

–  Ще одна особливість цієї території в тому, що коли риф уже був на поверхні та відбувалося зледеніння, отой льодовик, який насувався зі Скандинавії, напоровся на підвищення та розколовся, обминувши його з двох боків. Оскільки вершина Товтр не була покрита суцільним шаром криги, тут збереглися реліктові рослини, з дольодовикового періоду. Наприклад, так звана неопалима купина. Маємо також кілька десятків видів із Червоної книги України. Є рослини, які зустрічаються лише тут, у Медоборах, або ростуть ще в одній-двох інших місцинах.

Тернопільський «Стоунхендж»

Неподалік від вершини Бохіта Ярослав Капелюх просить нас трохи зійти зі стежки.

– Покажу вам дещо дуже цікаве, – каже він. – Обережно – тут стежка йде круто униз.

На схилі горба, унизу, видніється дивна споруда у вигляді двох величезних вертикальних брил вапняку, які перекриває поперечна. Це, пояснює краєзнавець, дольмен, його ще називають тернопільським «Стоунхенджем». Адже відома британська пам’ятка побудована з багатьох подібних елементів. Чимало дольменів виявлено також у Південній Америці, а от в Україні вони зустрічаються рідко. Це – рукотворні споруди, та для чого їх використовували, можемо лише здогадуватися.

Призначення дольмена біля Бохіта теж невідоме. Одні з дослідників стверджують, що його використовували як своєрідну астрономічну обсерваторію чи вхід у святилище. Екстрасенси, які сюди часто навідуються, вважають, що це були містичні ворота у потойбіччя.

Як розповів Ярослав Капелюх, ця споруда, скоріш за все, була побудована цивілізаціями, які були тут ще до слов’ян. Якщо орієнтуватися на скіфів, то це приблизно 3-5 тисяч років до нашої ери.

Узагалі, як зауважив Ярослав Капелюх, завдяки чудовим природнім умовам у Медоборах завжди мешкали люди. Про це свідчать залишки поселень різних епох, починаючи від кам’яного віку. Але найбільше пам’яток залишилося від слов’янської цивілізації.

У давнину в Медоборах був язичницький культурний центр, який заснували волхви, що перебралися сюди у пошуках прихистку після хрещення Русі. Завдяки віддаленості від Києва центр проіснував аж до 14 століття. Він складався із трьох поселень – у районі Бохіта, а також двох інших навколишніх гір – Говди та Звенигорода. Саме на вершині Бохіта найкраще збереглася культова споруда тих часів – капище. У Звенигороді, наприклад, наземну частину розібрали місцеві селяни, які з каменю-вапняку випалювали вапно.

–  Капище на Бохіті славиться ще й тим, що тут, на думку більшості науковців, стояла статуя Збруцького ідола, або Світовида, – каже Ярослав Капелюх. – Сьогодні це найвідоміша знахідка того періоду. Кам’яного бога давніх слов’ян виявили за три кілометри звідси, у Збручі, у 1848 році польські прикордонники. Тоді була засуха, річка обміліла – і над водою виступила верхня частина статуї. Чимало дискусій викликає питання:  як же Світовид потрапив туди? Найвірогідніше, що при загрозі руйнувань його вийняли, обережно перевезли на возі та заховали. Збруч тоді був більш повноводий, і сьогодні неможливо вказати, куди саме його помістили.

На користь цієї версії свідчить і те, що Світовид чудово зберігся. Якби його просто скинули у річку – то статуя висотою понад 2 метри відразу розкололася б. На жаль, оригіналом цього витвору можна помилуватися тепер лише у Польщі. Ідола, із чотирьох боків якого витесали верховних слов’янських богів – Ладу, Мокошу, Перуна й Дажбога, зберігають у Краківському музеї. І сподіватися на його повернення вже не варто…

Останнім часом Бохіт почали активно освоювати сучасні язичники. Вони навіть визнали це місце своєю головною святинею. Проводять тут свої богослужіння, інші імпрези, залишають невеликі пожертви…

До речі, навколо капища є вісім жертовних ям у формі пелюсток. Під час розкопок у кількох були знайдені людські скелети у формі ембріонів. Однак, за словами Ярослава Капелюха, навіть у давнину  язичники рідко вдавалися до людських жертвоприношень. Для цього мала бути дуже серйозна причина.

Повертаючись до автобуса, біля серця відчувала холодок. Уява малювала образи тих, чий спокій ми потривожили своїм приходом… І все ж із задоволенням повернулася б туди знову. Бо це місце – наче живий музей під відкритим небом, де переплелися минуле і майбутнє. Можливо, історія розкриє ще чимало секретів про життя наших предків, а до того часу ми можемо милуватися вже відомими. Подільські Товтри зберігають свої таємниці…

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Студентські команди програмістів ТНТУ - найкращі в Україні. Вони перемогли у фіналі Всеукраїнської олімпіади з програмування ACM 2018, яка проходила 10 - 12 жовтня в місті Одеса. Команда студентів кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя TNTU_YeahBoi у складі Бармака Ігоря, Заяця Володимира, Заярного Миколи отримала диплом I ступеня, а команда TNTU_TNT у складі Борівця Богдана, Зашка Богдана, Прив...
Суспільство
З 1 січня 2019-го року на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив не менше 26 років стажу. Іншим доведеться трудитися до 63 і навіть 65 років. З 2019 року всі, хто заробив менше 15 років стажу, не можуть претендувати на пенсію. Як повідомляють "Новини України сьогодні", 60-річні українці, які в наступному році матимуть лише 15 років стажу, зможуть вийти на заслужений відпочинок в 65 років. Ті, у кого від 16 до 25 років стажу – в 63 роки. Пос...
Пригоди
Сьогодні (19 жовтня), близько 15 години, на автодорозі М-19 (Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече) поблизу с. Вигода, Заліщицького р-ну, Тернопільської області, патрульні виявили нетверезого водія вантажного автомобіля. Як повідомляє прес-служба патрульної поліції, інспектори зупинили вантажівку за порушення правил дорожнього руху. Перевіряючи документи патрульні помітили у водія ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота,...
Спорт
Учасники осіннього чемпіонату Гусятинщини з міні-футболу на кубок "Вірні збірній!" серед дитячих команд 2004 р. н. і молодших (загалом змагалося вісім команд) відвідали матч Ліги Націй між збірними України і Чехії, який відбувся 16 жовтня у Харкові. 104 особи вирушили у 2 спецвагонах з Тернополя у Харків і назад у потязі під назвою "Вірні збірній!". Віталій Остафійчук голова Федерації футболу Гусятинського району поділився враженнями: "Велике спасибі голов...
Суспільство
За даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств Тернопільщини, грошові витрати на харчування в середньому за місяць на одне домогосподарство в 2017 році збільшились на 12,1% у порівнянні з 2016 роком і становили 3268 грн. Вартість харчування в середньому на одну особу склала 37 грн на добу. Про це повідомляють в Головному управлінні статистики у Тернопільській області. На купівлю м’яса та м’ясопродуктів домогосподарства спрямували 18,5% коштів,...
Кримінал
За минулу добу правоохоронці зареєстрували три крадіжки двоколісних  транспортних засобів в обласному центрі. Злодії викрали два ровери з під’їздів та один з вулиці. Велосипед вартістю 10 тисяч гривень викрали у 27-річного тернополянина. Свій засіб пересування чоловік на ніч залишив на сходовій клітці у під’їзді. Вже зранку його не було. У безпеці свого двоколісника був впевнений 39-річний житель Тернополя. Чоловік теж на ніч  залишив велосипед у під’їзді,...
Суспільство
Ще днями Тетяна Песик розповідала на своїх сторінках в соцмережах, як вона та її друзі з команди «ВІП Тернопіль» прогулювались вуличками Лондона, відпочивали у британських пабах та як «палко» вона цілувала «Бреда Піта». Та, сьогодні, на зовні проявилась справжня правда її життя – вона просто завзята і роботяща українська жінка. «Ось вони реалії життя… Вчора ти був у Лондоні, а сьогодні…ти знаходишся в селі…в Тернопільській області… і йдеш … обривати ябка…...
Кримінал
Черговою жертвою телефонних шахраїв стала 60-річна жителька обласного центру. Повіривши у вигадану незнайомцем історію, жінка втратила 20 тисяч гривень. Поліцейські встановили, що кошти були зняті в Київській області. Зі слів потерпілої, на мобільний їй зателефонував незнайомий чоловік і повідомив, що в неприємну ситуацію потрапив її син. Аби вирішити проблему, потрібні кошти – 20 тисяч гривень. Жінка замість того, аби набрати номер сина і переконатися, чи...
Суспільство
За перевезення тварин у тернопільських таксі доводиться доплачувати. Фірми беруть додаткових 25-50 гривень, залежно від встановлених тарифів. Тернополяни обурюються через таку ідею, не знаходячи у цьому  логіки, пише Терен. – Є ще хтось такий, хто, як і я не розуміє логіки в доплаті у розмірі 50 грн до вартості проїзду за перевезення кошеня в закритій переносці в себе на руках? – пише Людмила Чеховська. – Із такими тарифами зіткнулись на днях у таксі «Піло...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!