• Головна
  • Чи знаєте ви, як правильно називати мешканців Тернополя?
17:55, 3 червня 2018 р.

Чи знаєте ви, як правильно називати мешканців Тернополя?

Чи знаєте ви, як правильно називати мешканців Тернополя?

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів.

Читач Віталій пише, що веде невеликий інтернет-порадник із правилами української мови. Там спалахнула дискусія щодо правильних назв мешканця й мешканки Тернополя.

Наприклад, у навчальному підручнику з української мови Глазових указані варіянти тернопілець і тернопілька. Натомість люди кажуть, що правильно тернополянина бо тернопільчанин. Будь ласка, з'єднайте учасників дискусії миром і правильним варіянтом, просить читач, пише "ВВС".

Тернопільчанин відпадає, бо в назві Тернопіль немає-кабо-цьк, що переходить у-ч-або-чч-(як уДонецьк - донеччанин,Луцьк - лучанин). Із двох инших форм найкраща і найпоширеніша -тернополянин, тернополянка, тернополяни.

Андрій Барйоло запитує, як правильно перекладати з російської документ (файл) во вложении-у додатку чи у вкладенні?

У вкладенні- точніше. Але природніше для української мови -в додатку.

Моє прізвище, веде далі читач, иншомовного походження. Чи відмінюється воно? І взагалі - чи відмінюються прізвища иншомовного походження на голосний?

У нині чинному правописі українські прізвища, що закінчуються на-о, відмінюємо, якщо вони належать чоловікам:Дмитренко, Лисенко, Шевченко.

Це саме правило мало б поширюватися й на иншомовні прізвища та імена. Але є багато мовознавців, що досі не вийшли з-під російського впливу і виступають проти цього. Тож Роберт, Мар'ян, Рудольфвідмінюємо, аРоберто, Мар'яно, Рудольфо, отже, йБарйоло, - ні.

Цю хибу давно потрібно було б виправити.

Микола Піддубний хоче знати, як писати слова, що починаються частинамиекс-, міні-, супер-, мега-й подібні. Одні подають їх як префікси, инші - як частини складних слів. Як бути вчителеві?

Екс-, міні-і так далі пишемо через дефіс, коли слово вживається без них. Наприклад,екс-президент. А коли безексслово не вживається, пишемо разом:екстер'єр.

Суперімегапишемо разом -супермен, мегагерц.

Володимир Іванчук пише: я буковинець і вже 18 років живу в Іспанії.Унашій діяспорі є тернополяни, які питають: «Де поставив машину?». А я відповідаю: «Поклавбіля вашого будинку». Вони вважають, щокластиможна цеглу на стіну чи сумку на підлогу. А ще вони кажуть:буду йшов у магазин. Як правильно?

Мають рацію ті, хто каже, що сумку на підлогукладуть, а машинуставлять.

Також потрібно казатипіду в магазинабопіду до крамниці. Акласти машину, буду йшов у магазин- діялектні форми.

Будь ласка, зверніть увагу, що професор Пономарів користується Проєктом українського правопису 1999 року , тож слова на кшталт инший, варіянт, радости - це не помилки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопіль #мешканці_Тернополя #Пономарів
Оголошення
live comments feed...