Гіпертоніки Тернопільщини зможуть зекономити на ліках

На Тернопільщині повертають гроші за ліки для гіпертоніків. З початку листопада почав працювати пілотний проект, який дозволяє економити кошти всім українцям, у яких є проблеми з серцем та тиском.

У пілотному проекті беруть участь сім міжнародних незапатентованих назв так званих молекул. На їх основі в Україні створено 247 препаратів. Саме на них хворі можуть отримати  знижку. Єдине – відпускаються ліки  тільки за рецептом лікаря.

Межа на максимальну націнку – 35%

Гіпертонію називають тихим вбивцею, адже людина може і не здогадуватись про проблеми з тиском. За статистикою, артеріальний тиск вище норми у кожної третьої людини. У структурі причин смертності населення 71% становлять хвороби кровообігу. У Тернопільській області понад 254 тис. осіб мають патології серцево-судинної системи, а це практично кожен четвертий житель нашого краю. А вартість ліків у країні вдвічі-втричі дорожча, ніж у Європі. Державні органи взяли курс на «вирівнювання» цінової політики у частині лікарських засобів. Причому надмірну націнку Міністерство охорони здоров`я України обмежує одразу по трьох напрямках – у частині виробництва, постачання і збуту та роздрібної аптечної торгівлі.

За пропозицією МОЗ в період з 1 червня до 31 грудня 2012 року в Україні триває реалізація пілотного проекту, який передбачає запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою шляхом встановлення граничного рівня оптово-відпускних цін.

– Постанова Кабінету Міністрів №340 чітко визначила межі націнки по усіх трьох категоріях. Суть державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, полягає в тому, що суб’єкти господарювання повинні проводити реєстрацію оптово-відпускних цін, які, у свою чергу, не можуть перевищувати встановлений граничний рівень оптово-відпускних цін на такі лікарські засоби. Тобто встановлюється так звана референтна ціна – це договірна середня ціна різних виробників. Виробник не має права підвищувати вартість медичного засобу вище референтної ціни. Відтепер кожен виробник зобов’язаний, реєструючи препарат на рівні МОЗ, визначити для нього оптово-відпускну ціну. Усі медикаменти, які реєструються в державі, без фіксованої оптової ціни, не мають права реалізовуватися. Фахівці підрахували, що витрати в частині збуту та постачання можуть підвищити вартість препарату не більше, ніж на 10%. У межах 25% від ціни, визначеної виробником із врахування витрат на збут, можуть робити націнку аптеки. Відтак 35% – максимальний розмір націнки на лікарський засіб від ціни виробника, – пояснює начальник головного управління охорони здоров’я ТОДА Михайло Буртняк.

Завдання пілотного проекту – максимально здешевити ліки для населення. В результаті хворий сплачує лише розмір націнки на препарат, а референтну ціну аптеці компенсує держава.

Кожна третя угода – з приватником

Головне управління охорони здоров’я області працює з аптеками на основі укладених договорів на відшкодування вартості за лікарські засоби. Що цікаво, договори з управлінням ОЗ аптеки укладають за власним бажанням. Більше того, це було ініціативою саме суб’єктів господарювання. У договорах прописані всі зобов’язання та права сторін. Це є своєрідною юридичною гарантією того, що кошти аптекам таки повернуть. Втім, це не означає що гроші відшкодовуються тільки тим аптекам, які мають договори. Для решти суб’єктів кошти відшкодовуватимуться при наявності рецептів. У кінці місяця аптечний заклад подає звіт, підкріплений рецептами, та отримує відшкодування. Щоправда, не всі аптеки з ентузіазмом сприймають нововведення, адже зароблені кошти вони хочуть отримати негайно, а не в кінці місяця. Крім того, на старті проекту механізм був дещо невідпрацьований, а невідоме завжди лякає. Станом на 29.11.2012 р. договір з обласним управлінням уклало 47 суб’єктів господарювання, а це майже 120 аптек. Кожна третя з них – приватна.

– Препарати пілотного проекту відпускаються за рецептом лікаря. Рецепт виписується на рецептурних бланках форми №1 (ф-1) із зазначенням міжнародної непатентованої назви, визначенням дози і має бути завірений червоною печаткою. Його можна отримати у лікаря первинної ланки та лікаря-кардіолога. Рецепт є дійсним протягом одного місяця з моменту видачі та зберігається в аптечному закладі. Механізм отримання ліків за зниженими цінами доволі простий. Хворий звертається до лікаря. Медичний працівник виписує рецепт, з яким хворий приходить в аптеку. Незалежно від того, в якому лікувальному закладі лікар виписав рецепт (у районній чи міській поліклініці), хворий може отримати лікарські засоби у будь-якій аптеці. Фактично хворий оплачує лише постачально-збутову націнку. Саму ж вартість препарату відшкодовує держава, – розповідає Михайло Буртняк.

З моменту старту проекту медики Тернопільщини виписали 3 тис. рецептів. Утім ця цифра могла би бути значно вищою, зазначає Михайло Бурняк. Таку ситуацію в управлінні охорони здоров’я пояснюють тим, що гіпертоніки не звертаються за медичною допомогою, а у більшості випадків займаються самолікуванням.

Держава поверне аптекам області понад 900 тис.

У бюджеті на 2012 рік  на відшкодування коштів закладено 40 млн. грн., а наступного року фінансування має бути збільшено до 192 млн. грн. На два місяці пілотного проекту з державного бюджету на Тернопільщину виділено 907,6 тис. грн. Процедура видачі рецептів в області добре відпрацьована, каже Михайло Буртняк. Проведено десятки нарад, навчання для медиків, видано відповідні інструкції, тому проблем з випискою рецептів немає. Однак складність у тому, що не всі хворі звертаються до лікаря. Частина громадян довіряються рекламі і займаються самолікуванням. Ще гірше, коли вони за інертністю вживають одні і ті ж ліки протягом тривалого періоду. Також прикро, коли людина нехтує виписаним рецептом, адже вона може реально отримати ліки із суттєвою знижкою, але не до кінця повіривши у таку можливість, нехтує нею. Таких випадків в області трапляється чимало. Тому виникає питання, чи зможе освоїти регіон виділені кошти. Тут мова йде швидше не про бюджетні показники, а про можливість населення вчасно скористатися наданою знижкою.

Як уже зазначалося, МОЗ визначило сім діючих непатентованих речовин, на які введено реімбурсацію вартості медикаменту населенню. По цих семи діючих речовинах в Україні зареєстровано 247 препаратів. Однак у новий торгово-оптовий реєстр внесено всього 122 лікарських засоби. Решту препаратів ще у процесі реєстрації, а без неї виробник немає права реалізовувати ліки.

– Право на ліки за зниженими цінами має кожен пацієнт незалежно від віку, соціального статусу, місця проживання. Єдиною умовою є наявність рецепту. Його медики виписують за міжнародною непатентованою назвою. Хворий повинен надати аптекарю рецепт, а той має запропонувати наявні медичні препарати, компонентом якої є одна із молекул. Хворий обирає той препарат, вартість якого є для нього оптимальною, – пояснює генеральний директор Тернопільського обласного виробничо-торговельного аптечного об'єднання Галина Квасницька. – У деяких дороговарістних препаратах знижка може становити понад 100 грн.

Задумайтесь, держава не часто дає громадянину можливість зекономити. То чому не скористатися нею цього разу?

Номер один
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Український музикант Віктор Павлик і його молода наречена Катерина Репяхова перенесли весілля через пандемію коронавірусу. Про це Репяхова написала у своєму Instagram, пише УНІАН. Про можливе перенесення Катерина заявляла раніше, а зараз пара визначилася з датою. Вона відзначала, що весілля перенесеться, якщо не відкриються кордони. Церемонія одруження планувалася на 10 червня, але, за словами Репяхової, все переноситься на серпень.
Кримінал
Таємне викрадення чужого майна інкримінують працівники Тернопільського відділення поліції жителю району. Підозрюваному загрожує штраф до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або позбавлення волі на строк до трьох років.   До працівників територіального відділення поліції звернувся  мешканець села Байківці. Чоловік повідомив, що потерпів від рук свого приятеля, який таємно привласнив його майно....
Суспільство
Одну з головних ролей у короткометражному фільмі "Однокласник", який знімають у файному місті, зіграв тернопільський актор та каскадер Олександр Алексєєв. Як каже сам Олександр, оригінальний сценарій фільму "Однокласник" і професійний підхід режисера і знімальної команди надихали його створювати образ людини з кардинально протилежною від власної позицією до життя, пишуть Тернополяни. Це по-справжньому було випробуванням, бо змінити потрібно було не ті...
Суспільство
У Слов’янську на сході України експерти проводять слідчий експеримент у справі обвинуваченого Італією у вбивстві гвардійця з Тернопільщини Віталія Марківа. Фахівці намагаються встановити  обставини загибелі італійського фоторепортера Андреа Роккелі та російського перекладача Андрія Миронова 24 травня 2014 року.  Як повідомляють в МВС, над цим працює група експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та Київського політехнічного інсти...
Кримінал
В Апеляційному суді Тернопільської області скаргу щодо зміни запобіжного заходу підозрюваній у вбивстві іноземця вирішили слухати без присутності громадськості та журналістів. Суддя прийняла таке рішення зважаючи на те, що на момент скоєння злочину затримана була неповнолітньою. Попри закрите засідання, нові подробиці у справі розповів адвокат, який представляє потерпілу сторону – сестру вбитого – Сергій Хлєбніков. – Згідно з матеріалами справи, які сторон...
Пригоди
Копію фортеці, котра височіє на Замковій горі, виготовив собі на власному подвір’ї кременчанин Володимир Крутевич. Саму ж фортецю змурував із каміння, котре довгий час збирав на Замковій горі. Як фаната фортеці, його цікавить все до дрібниць. І вже не одне десятиліття він вивчає та досліджує Бону.  Володимир каже, що досконало вивчив історію та легенди пов'язані із таємничою Боною, гадає, що знає про неї майже все. А от задум зробити таку імпровізацію на в...
Суспільство
Кабінет Міністрів дозволив відновити роботу готелів в Україні. Все ж – з обмеженнями. Зокрема, обов’язкове носіння маски, обмежена кількість перебування людей у приміщенні. Є й нюанси, які стосуються харчування у готелях. Адміністарторка одного із готельно-ресторанних закладів Тернополя Тетяна Лановецька зустріла знімальну групу т1 в масці та рукавицях. Жінка розповідає, радіє, що нарешті повернулась до роботи. Розуміє, що раніше працювати готельному бізне...
Суспільство
Віталій Козубський зацікавився горами майже у 40 років. На українській Говерлі чоловік досі не був. Поза горами Козубський – директор комунального підприємства. Та він переконаний: у старості згадуватиме не роботу. Тепер йому 44, і він зійшов на найвищу гору світу у вишиванці. Навіщо він це зробив, скільки це коштувало та як до його захоплення ставляться чотири доньки і дружина, Віталій розповів BBC News Україна. Є життя до і після Евересту. Це така сама з...
Кримінал
17-річна жителька одного із сіл Тернопільського району, яку підозрюють у вбивстві 24-річного студента з Конго, готується днями зустріти у СІЗО своє повноліття. Кажуть, з іноземцем вона зустрічалася і, навіть, представила свого нареченого рідним. Втім, на зміну романтиці прийшли часті сварки. Останній конфлікт став фатальним для африканця. Що трапилося між ними тієї ночі достеменно невідомо, але Соломія нанесла потерпілому смертельні удари ножем по місцю йо...