• Головна
  • На Тернопільщині цілі громади переходять до ПЦУ, священики ж опираються
09:32, 24 січня 2019 р.

На Тернопільщині цілі громади переходять до ПЦУ, священики ж опираються

Після створення Української Православної Церкви на Тернопільщині, як і по всій країні, відбувається поступовий перехід із Московського Патріархату в УПЦ. Таке рішення протягом останнього місяця прийняли вісім парафій. Однак юридично перехід вони поки що зафіксувати не можуть, адже процес реєстрації релігійних центрів лише розпочався.

На карті Google зазначені парафії, що перейшли з УПЦ (МП) до ПЦУ. Нині внесені дані про два десятки таких переходів. Також у Вікіпедії створена карта "Перехід церковних громад з УПЦ (МП) до УПЦ КП і ПЦУ", на якій зеленими позначками вказані парафії УПЦ (МП), що увійшли до ПЦУ. Список налічує 22 парафії з Вінниччини, Волині, Київщини, Буковини, Тернопільщини, Львівщини, Хмельницького, Закарпаття. На Тернопільщині наразі 8 парафій перейшли з Московського патріархату до Православної Церкви України. І це лише за місяць, розповідає секретар Тернопільської єпархії ПЦУ о. Олексій, пише 20 хвилин.

Священики відмовилися переходити

- Громади висловили бажання, зібрали підписи та склали відповідні протоколи. Владика благословив. Священики МП наразі переходити відмовилися, - каже він. - Якщо вони захочуть лишитися в Російській Православній Церкві, то змушені шукати собі інше місце богослужіння. Буває так, що священики домовляються про почерговість служінь, якщо думки громади розділилися. Виганяти ніхто нікого не буде, адже силою ні до Бога, ні до храму гнати не будемо.

Із 2014 року парафії МП на Тернопільщині почали переходити тоді ще до УПЦ КП. Отримання томосу та створення Єдиної помісної церкви лише укріпило наміри людей.

За словами о. Олексія, раніше священики з Московського патріархату навіть чути не хотіли про почерговість богослужінь. А тепер уже і самі згідні, каже він.

- Тепер їм канони дозволяють, не треба було лукавити. Перехід до Єдиної помісної церкви має бути добровільний і безболісний, а вибір — свідомий, - продовжує секретар єпархії.

Ще один важливий момент — що буде з Почаївською лаврою? Святиня нині перебуває у підпорядкуванні Московського патріархату. Нещодавно патріарх Філарет заявив, що Почаївська лавра належатиме українській церкві, а не російській.

Що буде з Почаївською лаврою

- Доведеться. Бог створить умови, і їм доведеться. І я в це вірю і переконаний, що це буде. Бо це святиня українська і мусить належати українській церкві, а не російській», - резюмував Філарет.

У свою чергу, о. Анатолій зауважив, що лавра є надбанням держави та не належить жодній парафії.

- Бог управить, як має бути. Ще півроку тому ніхто не вірив, що в Україні буде Православна Церква, незалежна від окупантів. І вона є, визнана усім світом! І для Почаївської лаври свій час. А штурмом храми ніхто брати не буде.

Натомість представники Московського Патріархату наполягають, що вірян шляхом обману й тиску пробують переводити з парафії у парафію.

- На людей чинять серйозний тиск, порушують усі існуючі законодавчі норми, віряни не мають права вибору, - каже він. - Людей виганяють із храмів, ті плачуть, залишаються на вулиці. Відбуваються страшні речі, а казали, що примусу не буде. Новоутворені релігійні організації ніде не зареєстровані, вони не мають ні статутів, ні законних підстав для існування, тому сумнівний факт засвідчення переходу.

Україна наразі повернулася до Середньовіччя, вважає отець Стефан. Через політичні амбіції на український народ знову накотилася хвиля агресії.

- Православні стурбовані і схвильовані, політики лише дбають про те, як зробити смуту серед віруючих, - додає він.

Перейменовувати не збираються

Наприкінці грудня набув чинності закон, що зобов'язує Українську православну церкву Московського патріархату змінити назву, вказавши приналежність до Російської православної церкви. Згідно з документом, релігійна організація (об'єднання), яка є частиною іншої структури, керівний центр якої знаходиться в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та тимчасово окупувала територію України, зобов'язана у своїй повній назві відображати відповідну приналежність.

Однак перейменовувати церкви МП на Тернопільщині не збираються, зауважив секретар Тернопільської єпархії Української Православної Церкви.

- Це грубе порушення свободи віросповідання та Конституції. Ми є Українська Православна Церква, чому повинні називатися російською? - запитує він. - Нікому у світі таке і не снилося, тільки наші політики каламутять воду.

Священик побоюється, що чиновники доберуться ще й до Почаївської лаври. За його словами, наразі жоден монах не висловив бажання приєднатися до Єдиної Православної Церкви України.

Щоб перейти, треба бажання 2/3 громади

Наразі вісім громад на Тернопільщині виявили намір перейти до ПЦУ, однак де-юре вони ще вони залишаються у підпорядкуванні МП. Адже релігійні центри Єдиної помісної церкви лише створюють, розповідає начальник управління охорони культурної спадщини, релігій та національностей Тернопільської облдержадміністрації Ігор Кульчицький.

Щоб здійснити перехід, потрібно, аби бажання висловили 2/3 громади.

- Є збори, люди голосують, Рішенням більшості приймають рішення, потім складають відповідний протокол. Коли почнеться офіційна реєстрації, вони долучатимуть ці документи, - пояснює він.

Що стосується зміни назви УПЦ МП на РПЦ, наразі чітких роз'яснень щодо закону немає. Тож поки що на практиці залишається все так, які раніше, додав пан Кульчицький.

- Почаївська лавра також залишається державної святинею. Спорудами монастиря користуються монахи УПЦ, які є в єдності з МП. Вони мають відповідний договір. Ніякого насильства не буде. Час покаже, що буде далі.  

ДОВІДКА  

До Православної Церкви України на Тернопільщині ввійшли 550 громад:

- 400 громад — раніше належали УПЦ КП;

- 150 громад — належали Українській автокефальній православній церкві.

116 громад — юридично підпорядковані УПЦ МП.  

За інф. Управління охорони культурної спадщини, релігій та національностей.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ПЦУ #РПЦ #релігія #конфлікт
Оголошення
live comments feed...