• Головна
  • Як довго вітчизняні ПТУ готуватимуть фахівців для іноземних роботодавців?, - складний вибір студентів з Тернопільщини (ФОТО)
13:30, 26 червня 2019 р.

Як довго вітчизняні ПТУ готуватимуть фахівців для іноземних роботодавців?, - складний вибір студентів з Тернопільщини (ФОТО)

З Володимиром Рикалюком я познайомилася в Чорткові під час I міжрайонного форуму «Профорієнтація-2019», який організували фахівці Тернопільського обласного центру зайнятості. Володя працює механізатором у ПАП «Довіра». Роботою задоволений, працює на новенькому «Джон Дірі» та іншій сучасній сільськогосподарській техніці, яку знає практично досконало.

Він – недавній випускник ДНЗ «Чортківське вище професійне училище», який представив на форумі кілька локацій, адже навчальний заклад з точки зору профорієнтації справді має що показати. Відвідувачів та гостей заходу – а це молодь району, учні ЗОШ міста та навколишніх сіл – приваблювали і технічний, і сантехнічний, і будівельний майданчики. Майстри і студенти проводили майстер-класи із застосуванням сучасних технологій та матеріалів у сантехнічних та опоряджувальних роботах.

– Прагнемо йти в ногу з часом, задовольняти високі запити ринку праці на кваліфікованих фахівців робітничих професій, – каже директор закладу Олег Іванілов. – У нас віднедавна діє поки що єдиний в області центр підготовки монтажників сантехнічних систем та устаткування, маємо хорошу навчальну базу. Хлопців цей напрямок приваблює.

Служба зайнятості – а в «Профорієнтації-2019» взяли участь Монастириська, Гусятинська, Борщівська, Теребовлянська, Заліщицька, Бучацька і як організатор Чортківська районні філії Тернопільського ОЦЗ – представили локації за найрізноманітнішими професійними напрямками: сільськогосподарський, педагогічний, медичний, військовий, мистецький. Учасники форуму «спробували на дотик» професії рятувальника, психолога, перукаря, поліцейського, медичного працівника піцайоло, юриста, бджоляра, гончара, робили власноруч мозаїку, листівки, вишивку, вироби з лози, дерева, шкіри, глини… Тож можна з упевненістю стверджувати, що можливість усвідомлено обрати професію в підростаючого покоління сьогодні є, адже і службазайнятості набула достатньо досвіду в профорієнтаційній справі. 

У Чортківському ВПУ 600 учнів, щороку заклад випускає понад 70 молодих фахівців різних професій, більшість з яких готові працювати за фахом. І тут приклад Володі Рикалюка, якого радо працевлаштувало ПАП «Довіра», швидше щасливий збіг обставин, ніж правило. Адже таке робоче місце серед двох десятків випускників-одногрупників отримав лише він.

– Роботодавці обмежені в пропозиціях високооплачуваних, за нашими мірками, робочих місць, тому шанс працевлаштуватися мають одиниці, – констатують майстри навчального закладу Іван Дяк та Михайло Навроцький. – Заробітні плати, які здебільшого мінімальні, нинішню молодь не влаштовують, працювати механізаторами, слюсарями чи водіями за 3–4 тисячі гривень молоді не хочуть. І навіть таких пропозицій у сільській місцевості обмаль.

Людно та гамірно було під час профорієнтаційного заходу біля локації ДПТНЗ «Заліщицьке вище професійне училище». Тут проходили майстер-класи з перукарства, манікюру, кухарства. Заступник директора училища Роман Боровський розповів, що навчальному закладу, аби, як мовиться, тримати руку на пульсі потреб ринку праці, постійно доводиться змінювати напрямки підготовки робітничих професій. Зараз розширили і значно покращили матеріальну базу перукарської, манікюрної справ. Зберігається попит на освоєння таких спеціальностей, як штукатур, лицювальник-плиточник, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва. Але від місцевих роботодавців пропозицій працевлаштування для випускників училища майже нема. Зате часто приїжджають представники не лише польських фірм, а й вищих навчальних закладів.

– Багато наших випускників погоджуються на пропозиції роботодавців з Польщі, адже там визнають дипломи, видані такими закладами, як наш, і пропонують, для прикладу, перукарям вищого розряду 12–14 тисяч гривень зарплати, – каже старший майстер Любомир Марик. – Цього року приїжджав представник університету м. Лодзь, агітував студентів будівельної справи вступати на другий курс їхнього вишу з гарантією безоплатного проживання, навчання і паралельно – роботи з гідним заробітком.

На схожу перспективу покладають надії і нинішні студенти Чортківського ВПУ, які освоюють професію «монтажник санітарно-технічних систем та устаткування». Майстри цього нового для навчального закладу напрямку кажуть, що навіть практику їх вихованцям пройти буде складно, адже встановленням сучасних сантехнічних систем у Чорткові займаються переважно поодинокі приватні майстри. Тоді як Швеція має в Україні угоди з кількома державними ВПУ на підготовку висококваліфікованих сантехніків – у Сарнах, Ковелі, Одесі, Чернігові, Броварах з перспективою майбутнього працевлаштування. Таку можливість і чортківські студенти сприймають як великий успіх, хоча не приховують, що віддали б перевагу праці з гідною зарплатою в себе на батьківщині.

Організатори I міжрайонного кар’єрного форуму в Чорткові, а це, поряд з Чортківською районною філією Тернопільського ОЦЗ також Чортківські міська рада та РДА, місцеві роботодавці, – все ж вважають, що у виборі професії молоді треба давати орієнтири. Адже всі за кордон не поїдуть. Хто поїде – багаж знань згодиться для майбутніх інвестицій в Україну. Шкода лише, що своя держава втрачає стимули для економічного і, відповідно, соціального розвитку.

Як довго вітчизняні ПТУ готуватимуть фахівців для іноземних роботодавців?, - складний вибір студентів з Тернопільщини (ФОТО), фото-1

За метеріалами Ганни Макух, газета "Сільський господар".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#тернопіль #пту #навчання
ТОП новини
"На вихідних страшна гроза заллє ці області, потоки води литимуть дві доби": синоптики попередили про зміну погоди
Зрадник та екс-регіонал з Тернополя Царьов нагадав росіянам, що тепер вони не можуть виїхати з місця проживання без дозволу
"Новий різкий стрибок курсу долара налякав українців": експерти пояснили, що сталося і чого чекати далі
"Жахлива гроза накриє цю область, існує реальна загроза для автомобілів": синоптики про холодну погоду
Оголошення
live comments feed...