До уваги тернополян: лікар-психотерапевт розповів, як вберегти дітей від педофілів

Україною прокотилася хвиля насильства над дітьми. Вбивство і спроба зґвалтування 11-річної Даші Лук'яненко стали найгучнішою справою. Вслід за цим поліція почала постійно повідомляти про подібні страшні випадки в різних регіонах країни. Батьки побоюються випускати дітей без нагляду на вулиці.

Така тривога зрозуміла. Однак нерідко випадки насильства відбуваються і в самих сім'ях, більшість із яких просто намагаються приховати. Чому так відбувається, як захистити дитину, що зробити, щоб уникнути біди, і хто вони такі — ці педофіли? Про все це розповів лікар-психотерапевт Олексій Шевцов.

— Олексію Георгійовичу, чому діти стають жертвами педофілів? Чому їм так довіряють, натомість батькам навіть не завжди розповідають, що трапилося?

"Щоб відповісти на це запитання, потрібно звернутися до причин — чому так відбувається. Є проста цифра: 80% батьків не люблять своїх дітей. Тому що народити малюка — це не є прояв любові до нього, це біологічний процес.

А ось під час усього процесу виховання, поки дитина живе з батьками, вони зобов'язані виявляти любов до неї. Так, саме зобов'язані! Мають навчати дитину любити себе та інших. І тільки 20% батьків насправді передають свою любов дітям.

До батьківської любові не відносяться такі дії як нагодувати, напоїти, укласти спати, влаштувати в дорогий садок, престижну школу або відправити вчитися за кордон. Потім купити квартиру й три авто. Багато батьків вважають, що це і є прояв любові, але це не так. Насправді, рано чи пізно такі діти стають жертвами чого-небудь, зокрема — педофілів.

Наприклад, якщо батьки б'ють дітей, причому достатньо раз ударити малюка, щоб у нього залишилася психічна травма на все життя. Такі батьки не тільки словесно ображають своїх дітей, але й контролюють кожен їхній крок, не дозволяють розвиватися, а навпаки стримують їхню самостійність. Вони балують і думають, що люблять їх до без тями. Але це не так. Балувати й любити — це різні речі.

Головний аспект виховання — це особистий приклад. Якщо тато, наприклад, не демонструє того, як він любить маму, якщо дитина цього не бачить, то у неї формується щось інше. Або мама показує, що тато поганий, але в голові дитини він не може бути поганим. Тому вона починає шукати якогось іншого чоловіка, який би виступав у ролі "хорошого тата", і серед кандидатів на цю роль зустрічаються й педофіли.

Основна ж причина цього в тому, що батьки насправді не люблять дитину. Якщо люблять, то мають постійно контактувати з нею, в такому випадку дитина довіряє їм. Але оскільки 80% не люблять дітей, то й вони не довіряють таким батькам. Дитина починає шукати, кому б їй довіритися. І тут вона може зустріти педофіла.

А ось педофіли діють по-іншому. Вони вкладають у дитину всю душу, любов. Думають, як до неї підійти, доторкнутися, запропонувати кудись піти разом. Проявляють справжню любов і турботу. Це те, що дитина не бачила від своїх батьків. Вона або отримувала від них одні стусани, або її обсипали подарунками, аби відчепилася, кривдили, надмірно контролювали. Натомість справжньої любові дитина не отримала. Але дитяча психіка потребує цього.

Так, коли дитина вдень або ввечері гуляє на вулиці й хтось підходить до неї, починає ласкаво розмовляти, то психіка не розрізняє — знайома це особа чи ні, дитина запросто йде на контакт. Оскільки потребує прояву любові, із задоволенням її отримує, але виявляється, що це — педофіл".

-Чому близькі люди стають педофілами? Адже останнім часом ми часто чуємо про подібні випадки: батько, вітчим, хрещений, друг сім'ї.

"Роль батька або дідуся в сім'ях не пов'язана з такою великою любов'ю, як жіноча. Знаєте, коли ми говоримо — любов, то вона повинна йти від матері. Чоловік же усвідомлює, що у нього є дитина, коли тій виповнюється 1-1,5 року. А поки вона маленька, то батькові ще незрозуміло, що це його малюк, і навіть боїться брати на руки.

Тому ставлення батька до дитини якесь не таке. Особливо, якщо молодий батько психологічно травмований у дитинстві своєю матір'ю чи спостерігав сімейні скандали. У такому випадку він перекручує цю любов, ніби домагається цього сексуального контакту. В підсвідомості секс — це вершина любові. І це не ніжні дотики й слова, а одразу ближче саме до сексу. Ось так спрацьовує чоловіча психіка.

Зараз шлюби часто створюються "по зальоту", тому чоловік може просто не любити дружину й дитину. Щось там у нього з'явилося на світ, але навіщо йому це треба. У нього немає батьківської любові, він бачить приємну, красиву дівчинку, а їй, наприклад, уже 10 років, і думає: ну вона ж нікому не скаже, що я з нею робитиму. І саме упевненість у тому, що ніхто нічого не дізнається, штовхає його на такий вчинок.

Або чоловік хотів хлопчика, а народилася дівчинка. І на підсвідомому рівні спрацьовує механізм помсти. Мовляв, ти не хлопчик, то отримай за повною програмою, я тебе зґвалтую. Це такі фокуси підсвідомості, чоловік відчуває, що донька йому подобається як жінка".

— На що повинні звернути увагу батьки, щоб зрозуміти, що з їхньою дитиною щось трапилося?

"Їм варто звернути увагу на відсутність контакту з дитиною. Я вже сказав, що жертвами ґвалтівників стають частіше діти, з якими батьки не контактують. А дитина ще більше замикається і віддаляється. Навіть остання ниточка контакту раптом обривається".

— А в маленької дитини?

"Такі дітки можуть часто плакати, тому що вони не розуміють, що таке секс, насильство, біль. Просто плачуть, тому що їм боляче. Ось такі жертви насильства приходять до мене на прийом, і я з допомогою гіпнозу занурююся у їхню підсвідомість. Так, уже дорослі люди смутно згадують, що в дитинстві відбувалося щось таке. І було боляче, неприємно. Тому що у таких маленьких дітей дотик до статевих органів не викликає жодних приємних відчуттів. Вони можуть тільки страждати й плакати".

— Як навчити дитину, щоб вона не стала жертвою педофіла на вулиці. Зазвичай мами кажуть, що вчать своїх дітей із чужими дядьками нікуди не ходити, цукерок не брати тощо. Але ось вона взяла й пішла, бо хтось пообіцяв показати кошенят. Що робити?

"Слово вчити тут не може бути ключовим, тому що вчити — це розповідати. А маленькі діти до підліткового віку можуть тільки копіювати дії і поведінку інших людей, в основному своїх батьків. Якщо мама розповідає якісь розумні, правильні, гарні й високо інтелектуальні речі, то в дитини це ніколи не перетвориться у модель поведінки.

Якщо ж вона говоритиме, що коли до тебе підійдуть дорослі дядьки і пропонуватимуть цукерки чи кликатимуть показати щось цікаве, — не ходи з ним. То цій дівчинці стає дуже цікаво, що ж то за незвичайна цукерка? Мама наголошує: не ходи, тобі буде погано, треба буде тебе рятувати і викликати поліцію. Але дівчинка думає, мовляв, та нехай, все це нісенітниця. А що це за кошенятко там у дядька? Мама такими розповідями лише розпалює цікавість. Виходить, що вона сама підштовхує доньку до зустрічі з педофілом.

Повторююсь, якщо мама свариться з татом і показує, що він поганий, то донька починає шукати серед інших чоловіків "хорошого тата". Тож коли підходить чоловік і починає пригощати її цукерками, говорити ласкаві слова й показувати кошенят, вона, звичайно, з ним іде. Їй же тата не вистачає, він же поганий, вона ж мамі вірить.

І як би мама не говорила, що "я іноді сварюся з татом, він кричить, але тато у тебе все одно хороший", ці слова про доброго батька — на одній чаші ваг, а на іншій — скандали й істерики, бійки. І друга переважує. Розмови неефективні, дитина вірить тому, що бачить. Батьки кажуть правильно, а роблять усе по-іншому. У такий спосіб провокують своїх дітей на зустріч із педофілами".

— Тобто, вся справа в особистому прикладі?

"Звичайно. Будь-які моделі конфліктів, відсутність взаєморозуміння, косі погляди між батьками, вони можуть сприяти нормальному ставленню хлопчика або дівчинки до педофіла. Тому що дитині потрібен спокій, ласка, любов, а не концерти з істериками. І коли в такій спокійній обстановці — на природі влітку, на дитячому майданчику, на лавочці тощо — хтось підходить, починає "муркотіти", то дитина думає, як це добре. Ось так усе трапляється.

— А як допомогти дитині, якщо вона стала жертвою педофіла? Що робити? Забути не вийде, одразу бігти до психолога?

"Тут потрібна професійна допомога навіть не стільки психолога, скільки лікаря психотерапевта. Без цього не можна обійтися. Тому що те, що відбувається в результаті насильства — це патологія, і дитину потрібно лікувати. А психологи — не медична професія. У нас більшість населення боїться психотерапевтів і психіатрів, адже думають, що одразу в лікарню запроторять.

Насправді, треба лікувати. Психолог не ставить діагноз і не виявляє симптоми, не лікує їх. Він розмовляє і думає, що дитині стане легше. Але це лише тимчасовий результат. Проблема залишається, і вже в дорослому віці людина відчуває, що їй погано. Більшість батьків взагалі ні до кого не звертаються, думають: дитина вижила, і це добре.

Тільки одиниці йдуть до фахівців, щоб зняти наслідки. Зі свого досвіду можу ще сказати, що багато дітей самі намагаються не розповідати нікому про те, що з ними трапилося. І якщо їм вдасться одразу приховати правду, якщо все пройшло без якихось зовнішніх наслідків, то вони ніколи батькам про це не розкажуть. Але це моральна травма і вона залишається з ними на все життя.

Це насильство тягне за собою інші проблеми, інші діагнози. І ось такий пацієнт приходить на прийом, говорить, що не розуміє, що з ним відбувається. Починаю докопуватися до першопричини, з'ясовується, що в дитинстві було зґвалтування. Тоді вже доросла людина починає плакати, і каже, що тепер розуміє — у чому всі її проблеми".

— Хто такі педофіли? Це психічно хворі люди чи ті, хто сам у дитинстві переніс насильство, або ще хтось?

"По-перше, це теж жертви насильства. Ось останній випадок із дівчинкою в Одеській області, яку вбив 22-річний хлопець. З'ясувалося, що його батько також сидів за зґвалтування. А це як естафетна паличка передається у спадок.

Те, що у батька була така схильність, те, що вона проявиться у більш жорсткому варіанті в сина — 100%, це закон генетики. У наступному поколінні стає гірше. По-друге, це недолюблені діти. Вони хотіли батьківської любові, але не отримали її. А психіка влаштовує такий ось "перевертень".

Психіка каже, що ти від батьків не отримав любові, то тепер маєш вирвати її в іншої дитини. Ось так дивно спрацьовує психіка. І така особа у дитини забирає цю любов насильно. Тобто змушує: ти не хочеш мене любити, а я тебе зараз так полюблю, що відмовитися ти не зможеш. Тут спрацьовує насильство.

Або це люди, які бачили скандали з дитинства, і вони вважають звичайною річчю когось бити й ображати.

Ще момент. Від більшості дітей приховані статеві акти батьків. Але оскільки зараз багато людей стають агресивнішими і дратівливішими, то це проявляється у них і в сексі. Такі стосунки стають більш жорсткими, деколи доходить до садомазохізму. Коли мама голосно кричить: "Припини, мені боляче, я вмираю". Але батьки не потурбувалися про те, щоб приховати все це від дитячих очей. І дитина вважає, що це нормально, правильно, так і треба. Ставши дорослою, вона виловлює дівчинку і точно так само з нею поводиться.

Але педофілом ніколи не стане дорослий, якого батьки в дитинстві любили, коли у них у сім'ї були довірчі взаємини. З сім'ї, де панує любов, насильники не виходять".

— Педофілія може бути психічним розладом? Психіатри вважають, що вона не лікується і єдиний вихід це кастрація.

"Є класифікація психічних захворювань, де педофілія теж вважається захворюванням. Але те, про що я говорю, в психіатрії називають психопатією. Це патологічний хворобливий характер, який сформувався у дитини змалку. Захворювання, які виникають на основі сформованого характеру, а характер формується тільки під впливом виховання батьків — це не зовсім хвороба.

Хоча за класифікацією це теж хвороба. Вилікувати її не можна, тому що вона залежить від характеру. Існує хімічна кастрація, це правда. Тому що чоловік від бажання зґвалтувати дівчинку, нікуди не може подітися. Це не прагнення мати секс із жінкою. Це набагато сильніше, він не може таке бажання вгамувати, це патологія".

Детальніше читайте у "Obozrevatel".

Педофіли діти уникнути біди жертви
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Музика, що рятує життя. Тернопільський ансамбль "Збруч" на концертах в Європі збирає кошти та гуманітарну допомогу для потребуючих земляків. Музиканти співають на 5 мовах, та найбільше європейська публіка любить пісні українською. Історію колективу, який лікує музикою - дивіться у сюжеті Христини Луцик.
Кримінал
Працівники відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління (відділ детективів) ГУНП в Тернопільській області  викрили злочинне угрупування. Члени злочинної групи збували наркотичні засоби на території області. Поліцейськими проведено декілька обшуків, за фактом злочину відкрито кримінальне провадження. Тривають необхідні слідчі дії. Деталі згодом.
Кримінал
Залишив в машині цінні речі та потрапив у кримінальну історію мешканець Тернополя. Допоки чоловік ходив до крамниці, злодій викрав з його автівки ноутбук.   З заявою до поліцейських звернувся сам потерпілий. Він повідомив, що невідомий злодій пошкодив вікно транспорту та витяг техніку. Нахабності крадію  не позичати, адже крадіжку скоїв на парковці близько 12 години. За фактом злочину відкрите кримінальне провадження.   Поліцейські вкотре застерігають влас...
Кримінал
Запросивши у гості двох  чоловіків, з котрими познайомився на вулиці, 22-річний житель Тернополя не сподівався, що впускає до хати злодія. Після візиту незнайомців з квартири зник мобільний телефон вартістю майже дев’ять тисяч гривень. Потерпілий повідомив про крадіжку співробітників Тернопільського відділу поліції. Оперативники швидко розшукали охочого до чужого майна. Причетним до протиправного виявився неодноразово судимий за майнові злочини 29-річний т...
Суспільство
На мості через Дністер біля села Устечко Заліщицького району можна споглядати за красотами Дністровського каньйону. Пише 1540. Однак, перебувати на ньому зараз не зовсім безпечно, пише сайт Тернополяни Як повідомив у мережі Facebook Роман Буртник, понад два місяці там відірване перило. Чоловік каже, що на мості щодня фотографуються дорослі та діти. "Це міст через Дністер (Устечко). До кого можна звернутись, щоб не сталась біда? Там що дня ходять діти і дор...
Суспільство
Фотографіями Українського Єрусалиму, зробленими цьогоріч, поділилися у Фейсбук-спільноті «Жити у Тернополі». Пишуть Тернополяни. Світлини Святої Землі зробив Максим Дербенев. Він також сфотографував місцевість з висоти пташиного польоту. До слова, будівництво у Зарваниці комплексу споруд «Український Єрусалим», яке тривало 4 роки, завершили минулого року. Так, віряни можуть побачити Левові (Леонські ) ворота, які ведуть у місто; гору, на якій розп’яли Ісус...
Пригоди
На території "Буковелю" в Карпатах на Івано-Франківщині під час роуп-джампінгу (екстремальний стрибок з висоти униз з допомогою страхових альпіністських канатів) обірвалася головна мотузка - 21-річна дівчина та 26-річний хлопець із Львівщини полетіли вниз на пішохідну доріжку. Повідомляє ТНС. Постраждалих із численними травмами терміново доправили до лікарні в Яремчі. Випадок стався увечері в суботу, 17 серпня. Про це повідомляє "Галицький кореспондент". Д...
Кримінал
Служба безпеки України заявила про затримання члена радикального угруповання за підозрою в підготовці теракту під час святкування Дня прапора та концерту "Кварталу 95" на Сумщині, пише BUKVA. "Співробітники спецслужби під процесуальним керівництвом прокуратури затримали 19-річного сумчанина, який входить до складу радикального молодіжного угруповання, який разом зі спільниками планував підірвати боєприпаси та вибухівку в місцях масового скупчення людей." Я...
Новини компаній
Камера передає відеозображення на Ваш смартфон або будь-який інший пристрій. Ви можете бачити, що відбувається як в реальному часі, так і переглядати відеозапис пізніше. У чому плюси IP-камер? Уявіть, що Ви поїхали на роботу і забули: чи вимкнули праску. Або хвилюєтеся про збереження майна під час відпустки. У всіх цих ситуаціях Вас заспокоять IP-камери відеоспостереження. Камери легко встановлюються на стіні або на полиці шафи і передають інформацію на ве...
Новини по темі
Тернопільський колектив лікує музикою (відео)
Міст через Дністер, визнаний наймальовничішим в Україні, жахає своїм станом (ФОТОФАКТ)
Навдивовижу красиві світлини Святої Землі на Тернопільщині опублікували в мережі (ФОТО)
Організовують гастрономічний фестиваль “Пікнік у Тернополі”
Під час канікул тернопільські школярі підтягують іноземні мови (відео)
У Тернополі поблизу фонтану "Каскад" відновлюють колони освітлення у стилі ретро (фото)
Тернополяни можуть долучитись до всеукраїнської ініціативи (відео)
Тернополяни платитимуть за комуналку по-новому (відео)
Хто займатиметься регулюванням чисельності безпритульних собак у Тернополі? (відео)
Які тернопільські навчальні заклади потрапили у ТОП найкращих шкіл України?