Чому на Тернопільщині гречка та макарони найдорожчі в Україні?

Вітчизняна економіка настільки непередбачлива, що заздалегідь потрібно готувати не тільки сани, а й продукти харчування.

Особливо якщо попереду – Новий рік і Різдво. Та й святого Миколая потрібно належно вшанувати. Відтак минулого тижня в обласній адміністрації відбулось засідання робочої групи з врегулювання цінової ситуації на споживчому ринку. Цінова золота середина

– В області кілька років поспіль фіксується нижча у порівнянні з середньою по Україні динаміка цін як на продукти харчування, так і на ціни загалом, – констатував уже на початку засідання заступник голови ТОДА Василь Гецько. Утримати стабільність вдалось завдяки насамперед традиційним сільськогосподарським ярмаркам, на яких місцеві виробники пропонували власну продукцію без торгових накруток і коефіцієнтів. Більше того, зазначив економіст, у листопаді поточного року, порівняно до попереднього місяця, індекс споживчих цін в області склав 100%, а до грудня попереднього року навіть зменшився і становить 98,9%. При цьому в середньому по Україні ці показники становлять відповідно 99,9% та 99,6%. За показником індексу споживчих цін (до грудня попереднього року) область займає 7-8 рейтингове місце.

Тим не менше, на окремі групи товарів ціни вищі, ніж у середньому по Україні. Є продукти, де це обумовлено об’єктивними причинами, але є й такі, що потрібно розбиратись, пише Номер один. Скажімо, середня ціна на рис в області становить 6 грн. 42 коп., тоді як по Україні – 6 грн. 6 коп. Борошно пшеничне 1 ґатунку – 4 грн. 62 коп. по області і 4 грн. 28 коп. по Україні.

– Хоча у нас незначне споживання цього продукту, більше того, багато виробів з нього повертаються виробникові, але тому й повертаються, що ціна висока, – підкреслив Василь Володимирович.

Проте вартість житнього та житньо-пшеничного хліба майже не підвищилась. А от м’ясо на Тернопільщині дешевше, ніж загалом по країні: так, якщо яловичина дешевша лише на пару копійок, кілограм свинини – на 1 грн., то значно зросло сало – на 4 грн. за кілограм. Водночас, за даними моніторингу, ціна на макаронні вироби, гречку, молоко вища. Несуттєво, але вища і вартість вершкового масла, хоча в області є величезні залишки продукції, відповідно 57 грн. 54 коп. проти 56 грн. 37 коп. по Україні.

– На попередніх засіданнях управління агропромислового розвитку заявляло про ціни на рівні 40-45 грн. за кілограм масла, але я поки що не бачу такої продукції у торговій мережі, – звернувся В. Гецько до представника агроструктури. – Чомусь у магазинах не зустрінеш твердого сиру по ціні, за якою продукт пропонується на ярмарках. Скажімо, середня ціна твердого сиру Борщівського сирзаводу – 55 грн. Звичайно, його ніхто не буде брати.

Тішить те, що в середньому по Тернопільщині доволі велика різниця вартості домашнього сиру: у нас 1 кг коштує трохи дорожче, ніж 39 грн., тоді як по Україні – 43 грн. 72 коп. Тим часом, цукор дорожчий, ніж у країні, причому магазини в основному торгують завезеним з-за меж регіону солодким продуктом.

Не зважаючи на те, що соняшник на Тернопільщині не росте, лише ведеться переробка та розливають у тару, середня ціна на соняшникову олію нижча, ніж по Україні. Простежується тенденція до зростання вартості курячих яєць, відповідно 8,80 при середній ціні по Україні 8,42 коп. Відтак адміністратор звернув увагу ветеринарної служби на те, що в області продається необлікована продукція. Скажімо, на центральному ринку в кіоску тернопільської птахофабрики яйця взагалі продають по гривні, хоча підприємство не декларувало підвищення цін.

– Це якось не вкладається в логіку. Я розумію, що є ріст витрат, відтак і ріст собівартості, але у такому випадку держава пропонує декларування підвищення вартості продукції. Це вже компетенція Державної цінової інспекції, – звернувся до представника структури Василь Володимирович.

Як і варто чекати, під час моніторингу зафіксовано незначне сезонне підвищення цін на овочі та фрукти і на бензин, водночас фактично без змін лишається вартість  дизпалива.

Ціни заморозила зима

Якщо проаналізувати індекс споживчих цін у листопаді порівняно з жовтнем ц.р., то найбільше подешевшав  цукор (5,6%), гречка (4,4%), овочі (1,5%), рис (1,3%), м'ясо та м’ясопродукти (0,4%) – це завдяки ярмаркам. Суттєво впала ціна на м’ясо – у межах 10 грн., хоча вона лишається нестабільною. Проте цьогоріч ціни даного сегменту ринку значно нижчі порівняно з аналогічним періодом минулого року, наполягають експерти.

Поряд з тим, у листопаді через ринок подорожчало молоко (на 2,5%), яйця (мінімальна ціна – 7,50 грн., максимальна на домашні вже доходить до 20 грн. за десяток), сметана (ясна річ, чим жирніша, тим дорожча). Трохи подешевшало борошно, водночас хліб і хлібопродукти, макаронні вироби виросли в ціні на 2%.

Це спричинило підприємство «Агробізнес», якому, за даними обласного відділення Антимонопольного комітету, належить 20% ринку. Річ у тім, що в середині листопада єдиний «Агробізнес» підвищив ціни на свою продукцію, зокрема, на найбільш популярні сорти: пшеничний формовий – на 8,7%, тостовий формовий – 5,5%, «Український» житньо-пшеничний – 4,8%. За ним підняли вартість хлібобулочних виробів торгові марки «Надзбруччяхліб» та «Рум’янець» (Рівне). Відповідно це вплинуло на середню ціну. Разом з тим, найнижчі ціни пропонує  «Бучачхлібпром». За результатами розгляду даного питання вказано на необхідність постійного контролю за роботою місцевих виробників борошна та хліба, аналізу обсягів виробництва хліба простої рецептури основних виробниках, підтримання тримісячного запасу пшениці та жита, сприяти в оформленні договорів на закупівлю борошна з Аграрного фонду з метою забезпечення виробників хліба борошном за стабільними цінами.

Тим часом у торговій мережі ціну на борошно диктують торгові марки, які й  пропонують продукт, зокрема, «Хуторок», «Такі справи», «Хатинка» тощо. Ніде правди діти, вартість молока та продуктів з нього диктують «Галичина», «Президент»,  «Простоквашино», «Слов’яночка», інші; на яйця курячі – київський «Ясен світ».

– Дослідження робляться на прикладі восьми суб’єктів господарювання, – зазначила керівник інспекції за цінамиГалина Христофорова. – Відтак з’ясовано, що в гастрономах «Хмельничанка» і «Прогрес», які працюють з місцевим виробником, на більшість продуктів харчування пропонують найнижчі ціни. Наприклад, кілограм фасованої манки місцевого виробника тут на 10-25% нижчий, ніж на аналогічну продукцію «розкручених», але дорогих брендів з інших регіонів.

Щодо місцевих виробників, наприклад, вартість кілограма сиру жирністю 9% товариства «Кременецьмолоко» у перерахунку на кілограми складає 20 грн./кг, що на 52-68% нижче за дорогі торгові марки. Однозначно, це все впливає на середню ціну.

Тим часом супермаркети не вельми привітні до місцевого виробника, продовжують  вимагати бонуси, хоча прийнято розпорядження про заборону застосовувати бонуси до соціальної групи товарів.

Також на нараді обговорено поточну цінову ситуацію на ринку лікарських засобів та заходи, які вживаються з метою недопущення необґрунтованого підвищення цін.

Коментуючи обговорення, головний економіст Тернопільщини Василь Гецько запевнив, що передумов для підвищення цін на основні продукти харчування в області немає.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Пригоди
П'ятнадцять років тому Іванна та Юрій Мельники з Ворвулинців Заліщицького району подалися на заробітки в Італію. Там вони працювали у господарстві, де вирощують зелень. Повернувшись в Україну, подружжя вирішило скористатися набутим досвідом і на власному городі почали культивувати руколу та шпинат.УДОМА НАЙКРАЩЕ– На цю справу ми зважилися не одразу, – розповідає пані Іванна. – Нам дуже хотілося працювати, але не на когось – вистачило цього в Італії. Спочат...
Спорт
Сьогодні, 4 червня стало достеменно відомо, коли ж на Тернопільщині нарешті відновлять фтбольний сезон.  На нараді представників команд вищої і першої ліг було прийнято рішення розпочати аматорські футбольні змагання на Тернопільщині 14 червня, повідомляє АФТ. Орієнтовно в чемпіонаті області змагатимуться понад два десятки команд, розділених на дві ліги – вищу і першу. За попереднім складом учасників до вищої ліги будуть включені такі команди: “Агрон” (В....
Спорт
Рішення щодо місця проведення фінального матчу Кубку України-2020/2021 виконавчий комітет Української асоціації футболу прийняв на своєму засіданні. Про це пише Терміново, посилаючись на пресслужбу УАФ. Згідно з рішенням, фінал Кубку України-2020/2021 відбудеться в Тернополі, на міському стадіоні, але вже наступного року. Нагадаємо, цьогорічний фінал Кубку мав відбутися у Тернополі, але він пройде у Львові із загальною кількістю учасників до 200 осіб. Йд...
Спорт
За деякими відомостями, тернопільська "Нива" може відмовитися від підвищення в класі, якщо не будуть знайдені додаткові джерела фінансування. Коштів у найсильнішої команди групи "А" другої ліги катастрофічно не вистачає. Керівники "жовто-зелених" ще не визначилися з подальшою стратегією клубу. - 5 червня має відбутися зустріч керівництва "Ниви" з потенційними інвесторами, тільки після неї можна буде говорити про те, в якому напрямку ми будемо рухатися, - з...
Спорт
Біатлонна база у Підгородньому і скандал довкола. Чемпіон світу з біатлону Дмитро Підручний приїхав у Тернопіль, бо обурений плітками, які вирують довкола комплексу. Мовляв, директор хоче привласнити майно бази. Спортсмен розповідає, для усіх тих, хто з дитинства тут займався – різниця в умовах відчутна. Саме через те, що тренується Дмитро на базі закладу, як ніхто знає, що і за чиї гроші придбано чи облаштовано. До прикладу, каже, що 30 нових установок ку...
Кримінал
Після першого вироку, адвокат священника подав апеляцію, де просив дати своєму підопічному термін умовно, мовляв, у нього шестеро дітей. Однак згодом суд все ж переглянув вирок, і присудив 3 роки позбавлення волі. Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду розглянула апеляційну скаргу прокурора на вирок Заліщицького районного суду від 28 лютого 2020 року Василеві П. Як встановлено місцевим судом, пізно ввечері 20 липня 2019 року 39-річний Василь П.,...
Кримінал
Керівник агролісового підприємства на Тернопільщині підозрюється службовій недбалості, внаслідок якої незаконно зрубано лісу на 300 тис грн Під процесуальним керівництвом прокуратури Тернопільської області повідомлено про підозру директору комунального агролісогосподарського підприємства за ч. 2 ст. 367 КК України. За даними слідства, у жовтні 2017 році за вказівкою керівника підприємства, його підлеглі незаконно зрубали 27 дерев на території лісу, видаючи...
Суспільство
Організаційні питання щодо проведення тестування призовників у нашій області вирішували під час робочої наради, що відбулася 3 червня під керівництвом заступника голови Тернопільської облдержадміністрації Ігоря Гайдука. Мова йшла про закупівлю тест-систем на визначення у призовників імуноглобулінів М — рівня, що виявляє гостру стадію захворювання коронавірусної інфекції. Нагадаємо, що 1 червня на Тернопільщині стартував призов, який триватиме до 30 липня.
Суспільство
Ремонт Гаївського мосту триває. На час ремонту мосту, який заплановано провести до 1 вересня 2020 року, для водіїв облаштовано тимчасовий проїзд – від вул. Довженка до вул. Гайової. У зв’язку зі тим, що зі сторони вул. Довженка утворюються великі затори, пов’язані з перевагою дорожнього руху при переїзді аркового мосту зі сторони вул. Гайова, прийняте рішення про зміни переваги переїзду мосту.Відтак, відповідно до погодженої із поліцією Схемою організації...