• Головна
  • Чому на Тернопільщині гречка та макарони найдорожчі в Україні?
17:30, 22 грудня 2012 р.

Чому на Тернопільщині гречка та макарони найдорожчі в Україні?

Вітчизняна економіка настільки непередбачлива, що заздалегідь потрібно готувати не тільки сани, а й продукти харчування.

Особливо якщо попереду – Новий рік і Різдво. Та й святого Миколая потрібно належно вшанувати. Відтак минулого тижня в обласній адміністрації відбулось засідання робочої групи з врегулювання цінової ситуації на споживчому ринку. Цінова золота середина

– В області кілька років поспіль фіксується нижча у порівнянні з середньою по Україні динаміка цін як на продукти харчування, так і на ціни загалом, – констатував уже на початку засідання заступник голови ТОДА Василь Гецько. Утримати стабільність вдалось завдяки насамперед традиційним сільськогосподарським ярмаркам, на яких місцеві виробники пропонували власну продукцію без торгових накруток і коефіцієнтів. Більше того, зазначив економіст, у листопаді поточного року, порівняно до попереднього місяця, індекс споживчих цін в області склав 100%, а до грудня попереднього року навіть зменшився і становить 98,9%. При цьому в середньому по Україні ці показники становлять відповідно 99,9% та 99,6%. За показником індексу споживчих цін (до грудня попереднього року) область займає 7-8 рейтингове місце.

Тим не менше, на окремі групи товарів ціни вищі, ніж у середньому по Україні. Є продукти, де це обумовлено об’єктивними причинами, але є й такі, що потрібно розбиратись, пише Номер один. Скажімо, середня ціна на рис в області становить 6 грн. 42 коп., тоді як по Україні – 6 грн. 6 коп. Борошно пшеничне 1 ґатунку – 4 грн. 62 коп. по області і 4 грн. 28 коп. по Україні.

– Хоча у нас незначне споживання цього продукту, більше того, багато виробів з нього повертаються виробникові, але тому й повертаються, що ціна висока, – підкреслив Василь Володимирович.

Проте вартість житнього та житньо-пшеничного хліба майже не підвищилась. А от м’ясо на Тернопільщині дешевше, ніж загалом по країні: так, якщо яловичина дешевша лише на пару копійок, кілограм свинини – на 1 грн., то значно зросло сало – на 4 грн. за кілограм. Водночас, за даними моніторингу, ціна на макаронні вироби, гречку, молоко вища. Несуттєво, але вища і вартість вершкового масла, хоча в області є величезні залишки продукції, відповідно 57 грн. 54 коп. проти 56 грн. 37 коп. по Україні.

– На попередніх засіданнях управління агропромислового розвитку заявляло про ціни на рівні 40-45 грн. за кілограм масла, але я поки що не бачу такої продукції у торговій мережі, – звернувся В. Гецько до представника агроструктури. – Чомусь у магазинах не зустрінеш твердого сиру по ціні, за якою продукт пропонується на ярмарках. Скажімо, середня ціна твердого сиру Борщівського сирзаводу – 55 грн. Звичайно, його ніхто не буде брати.

Тішить те, що в середньому по Тернопільщині доволі велика різниця вартості домашнього сиру: у нас 1 кг коштує трохи дорожче, ніж 39 грн., тоді як по Україні – 43 грн. 72 коп. Тим часом, цукор дорожчий, ніж у країні, причому магазини в основному торгують завезеним з-за меж регіону солодким продуктом.

Не зважаючи на те, що соняшник на Тернопільщині не росте, лише ведеться переробка та розливають у тару, середня ціна на соняшникову олію нижча, ніж по Україні. Простежується тенденція до зростання вартості курячих яєць, відповідно 8,80 при середній ціні по Україні 8,42 коп. Відтак адміністратор звернув увагу ветеринарної служби на те, що в області продається необлікована продукція. Скажімо, на центральному ринку в кіоску тернопільської птахофабрики яйця взагалі продають по гривні, хоча підприємство не декларувало підвищення цін.

– Це якось не вкладається в логіку. Я розумію, що є ріст витрат, відтак і ріст собівартості, але у такому випадку держава пропонує декларування підвищення вартості продукції. Це вже компетенція Державної цінової інспекції, – звернувся до представника структури Василь Володимирович.

Як і варто чекати, під час моніторингу зафіксовано незначне сезонне підвищення цін на овочі та фрукти і на бензин, водночас фактично без змін лишається вартість  дизпалива.

Ціни заморозила зима

Якщо проаналізувати індекс споживчих цін у листопаді порівняно з жовтнем ц.р., то найбільше подешевшав  цукор (5,6%), гречка (4,4%), овочі (1,5%), рис (1,3%), м'ясо та м’ясопродукти (0,4%) – це завдяки ярмаркам. Суттєво впала ціна на м’ясо – у межах 10 грн., хоча вона лишається нестабільною. Проте цьогоріч ціни даного сегменту ринку значно нижчі порівняно з аналогічним періодом минулого року, наполягають експерти.

Поряд з тим, у листопаді через ринок подорожчало молоко (на 2,5%), яйця (мінімальна ціна – 7,50 грн., максимальна на домашні вже доходить до 20 грн. за десяток), сметана (ясна річ, чим жирніша, тим дорожча). Трохи подешевшало борошно, водночас хліб і хлібопродукти, макаронні вироби виросли в ціні на 2%.

Це спричинило підприємство «Агробізнес», якому, за даними обласного відділення Антимонопольного комітету, належить 20% ринку. Річ у тім, що в середині листопада єдиний «Агробізнес» підвищив ціни на свою продукцію, зокрема, на найбільш популярні сорти: пшеничний формовий – на 8,7%, тостовий формовий – 5,5%, «Український» житньо-пшеничний – 4,8%. За ним підняли вартість хлібобулочних виробів торгові марки «Надзбруччяхліб» та «Рум’янець» (Рівне). Відповідно це вплинуло на середню ціну. Разом з тим, найнижчі ціни пропонує  «Бучачхлібпром». За результатами розгляду даного питання вказано на необхідність постійного контролю за роботою місцевих виробників борошна та хліба, аналізу обсягів виробництва хліба простої рецептури основних виробниках, підтримання тримісячного запасу пшениці та жита, сприяти в оформленні договорів на закупівлю борошна з Аграрного фонду з метою забезпечення виробників хліба борошном за стабільними цінами.

Тим часом у торговій мережі ціну на борошно диктують торгові марки, які й  пропонують продукт, зокрема, «Хуторок», «Такі справи», «Хатинка» тощо. Ніде правди діти, вартість молока та продуктів з нього диктують «Галичина», «Президент»,  «Простоквашино», «Слов’яночка», інші; на яйця курячі – київський «Ясен світ».

– Дослідження робляться на прикладі восьми суб’єктів господарювання, – зазначила керівник інспекції за цінамиГалина Христофорова. – Відтак з’ясовано, що в гастрономах «Хмельничанка» і «Прогрес», які працюють з місцевим виробником, на більшість продуктів харчування пропонують найнижчі ціни. Наприклад, кілограм фасованої манки місцевого виробника тут на 10-25% нижчий, ніж на аналогічну продукцію «розкручених», але дорогих брендів з інших регіонів.

Щодо місцевих виробників, наприклад, вартість кілограма сиру жирністю 9% товариства «Кременецьмолоко» у перерахунку на кілограми складає 20 грн./кг, що на 52-68% нижче за дорогі торгові марки. Однозначно, це все впливає на середню ціну.

Тим часом супермаркети не вельми привітні до місцевого виробника, продовжують  вимагати бонуси, хоча прийнято розпорядження про заборону застосовувати бонуси до соціальної групи товарів.

Також на нараді обговорено поточну цінову ситуацію на ринку лікарських засобів та заходи, які вживаються з метою недопущення необґрунтованого підвищення цін.

Коментуючи обговорення, головний економіст Тернопільщини Василь Гецько запевнив, що передумов для підвищення цін на основні продукти харчування в області немає.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...