У Тернополі святкують Старий Новий рік

У Тернополі триває новорічно-зимова ейфорія свят. Вслід за Різдвом, йде традиційне свято Маланки та святкування Нового року за старим стилем.

А той другий празник святого Василя

14 січня християни вшановували Св. Василя Великого, якого вважали покровителем землеробства. Тому основною обрядодією цього дня було засівання осель українців збіжжям із відповідними примовляннями.

Із самого ранку хлопці (дівчата засівати не ходили) набирали в рукавички й кишені зерна (жито, пшеницю, овес) й, дочекавшись закінчення ранкової церковної відправи, починали засівати. Спочатку власну домівку, потім у хрещених батьків, родичів, знайомих і сусідів зі словами: "Ой роди, Боже, жито - пшеницю, всяку пашницю! Добридень! Будьте здорові. З Новим роком та Василем!... На щастя, на здоров'я, на Новий рік!". Господар щедро винагороджував (особливо перших) засівальників гостинцями й грішми. G1Gnn1XQF8U

Тернопіль святкує…..

На ці дні заплановано чимало цікавих заходів:

13 січня (неділя)

(Свято Маланки (Щедрий вечір)

12.00 «Ялинка міського голови». Благодійні театралізовані ранки для дітей.ПК «Березіль»

13.00 міні-фестиваль вертепів. У конкурсі візьмуть участь усі церковні вертепи міста. Храм святого апостола Петра, вул.Володимира Великого

15.00 «Ялинка міського голови». Благодійні театралізовані ранки для дітей.ПК «Березіль»

15.00 Конкурс колядок, щедрівок, посівань «Україна колядує». Клуб «Олімп»

15.00 «Різдвяна коляда». Різдвяний концерт та парад вертепів. Театральний майдан

15.00 Нагородження учасників міських конкурсів «Різдвяне диво», «Феєрія новорічного міста» та на ім’я ляльки мотанки. Театральний майдан

16.00 Різдвяний концерт «Ісус Христос рождається». БК «Пронятин»

19.00 Свято Маланки. Село Горошова Борщівського району

Ікони, святкові листівки, стародруки, церковні речі – з фондів музею. Обласний художній музей

Виставка-конкурс “Замість ялинки – зимовий букет”. Обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (вул. Микулинецька, 21)

Новорічно-різдвяні святкування для дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. ТМЦСССДМ вул. Медова 3

Найбільша шопка України. Церква св.Петра, вул.В.Великого

14 січня (понеділок)

(святого Василія Великого (Старий Новий рік)

14.30 «Повір у себе». Міський фестиваль дитячої творчості для дітей з особливими потребами. ПК «Березіль»

15.00 «Різдвяні візерунки». Концертна програма музичних шкіл м. Тернополя. «Український дім «Перемога»

Показові виступи спортсменів міста з фрістайлу (могул) та сноубордингу “Відкриття сезону”. Гірськолижна траса, вул. Тарнавського

Ікони, святкові листівки, стародруки, церковні речі – з фондів музею. Обласний художній музей

Виставка-конкурс “Замість ялинки – зимовий букет”. Обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (вул. Микулинецька, 21)

Х-фактор. ПК “Березіль”

Новорічно-різдвяні святкування для дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. ТМЦСССДМ вул. Медова 3

Найбільша шопка України. Церква св.Петра, вул.В.Великого. (за інф. Погляду).

 Старий Новий рік з нами святкуватиме міністр МЗС Росії - українці не в захваті

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров прибуде в Україну для зустрічей із владою 13-14 січня. Про це журналістам повідомив міністр закордонних справ Леонід Кожара.

"13-14 січня міністр закордонних справ Росії прибуде з візитом", - заявив він. За його словами, у ході візиту, зокрема, буде обговорюватися питання взаємодії України з Митним союзом. Кожара підкреслив, що в перші місяці року Україна й Росія активізують обговорення форматів, у яких Україна зможе брати участь у роботі Митного союзу. Нагадаємо, прем'єр-міністр Микола Азаров вважає життєво важливим для української економіки досягнення домовленостей про співробітництво з Митним союзом Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь).

Зазирнемо в історію свята

У язичеські часи Новий рік відзначався на Русі 22 березня – у день весняного рівнодення, і пов’язано це було із землеробським циклом. Із прийняттям християнства на Русі візантійський календар почав потроху витісняти старий, і тепер уже Новий рік починався 1 вересня. Довгий час ще зберігався різнобій, і в деяких місцях Новий рік продовжували відзначати навесні. Тільки наприкінці XV століття на Русі офіційно визначили початок Нового року - 1 вересня. 
У 1699 р. за наказом Петра I Новий рік був перенесений на 1 січня за старим стилем, тобто на 14 січня за новим стилем. Після революції в 1918 р. більшовики "скасували" ще 13 днів у році, які становили різницю між нашим літочисленням й європейським. Так утворилися два святкування Нового року — за новим і старим стилем.

 Крім цього у день "старого" Нового року Церква відзначає пам'ять Святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської. Виховувався у благочестивій сім'ї своєю бабусею Св. Мокриною. Після навчання в Афінах прийняв святе хрещення в Єрусалимі. Згодом повернувся до Кесарії, де 362 р. прийняв сан диякона, а пізніше був висвячений в пресвітери. По смерті Євсевія Кесарійського Василія Великого обрали архіпастирем Кесарії. Написав чимало церковних молитов та душеспасительних книг. За свої духовні подвиги отримав дар зцілення і молитвою вилікував багатьох важкохворих. Піклувався про бідних і немічних, яким влаштував спеціальний притулок - названий Василіадою. Сам же вдягав скромний одяг і вживав лише хліб, сіль та воду. Помер Василій Великий 1 січня (старий стиль) 379 р. на 50-му році життя. За переказами, нетлінні мощі Василія Великого було перевезено до Риму в Італію. 

   Декілька слів про ворожіння….

Для дівчат день Василя був досить важливим, вважали, що ворожіння у цей день завжди збуваються і що б не вийшло — так і буде. На день Василя відбувалися й народні обряди свята.

Ворожіння на Старий Новий рік можна сприймати чи не сприймати серйозно. Однак все ж таки, вірити варто, бо чимало пророцтв збувається.

Для тих хто не вірить, ворожіння на свято Меланки може сприйняти  як   цікаві дівочі розваги, які до того ж можуть допомогти дізнатися про власну долю. На сайті  lady.tochka.net ми знайшли топ-10 найпопулярніших, а отже – найдостовірніших ворожінь на Старий Новий рік.

 1. В ніч на 14 січня, на Старий Новий рік, потрібно вибігти на вулицю й першого-ліпшого чоловіка запитати, як звати. Так і чоловіка майбутнього зватимуть.

2. Через ворота або навіть через дім треба перекинути чобіток чи черевичок. Куди взуття носком ляже, туди й заміж вийдеш.

3. Щоб дізнатися, якою буде доля, потрібно в ніч на Старий Новий рік із зав‘язаними очима перелічити кілки у паркані та перев‘язати дев‘ятий. А вранці дізнаєшся, яким буде життя: якщо кілок рівний – доля щаслива, якщо кривий – то й доля "крива", тобто нещаслива.

4. На Гуцульщині, щоб дізнатися, хто з дівчат вийде першою заміж, годують кота варениками. Чий вареник кіт з‘їсть першим, та першою й заміж вийде.

5. Щоб дізнатися, за багатого ти вийдеш заміж чи за бідного, треба так поворожити в ніч на Старий Новий рік. Вночі розпалити вогнище на березі річки. Коли вогнище розгориться, кожна дівчина бере тліючу головню і кидає у воду чи в ополонку. Якщо тріск буде сильний – вийде за багатого, якщо тріску не буде, а лише шипіння – бідним буде наречений.

6. Щоб дізнатися, яким буде суджений, потрібно на Старий Новий рік вийти на вулицю та запримітити, яка тварина зустрінеться першою. Якщо першого побачиш собаку, суджений буде лихим, а життя собачим, якщо вівцю – чоловік буде тихим і сумирним, якщо кота – ласкавим, але хитрим.

 7. Щоб дізнатися, яким буде життя, так поворожи на Старий Новий рік. Біля воріт насип три купки зерна, а вранці перевір: якщо зерно так и лежить, і його ніхто не чіпав, значить і сімейне життя буде щасливим. Якщо ж купки зруйновано, на тебе чекає нещастя.

 8. Хочеш побачити судженого на Старий Новий рік? Тоді поклади під подушку гребінця і перед сном прокажи: "Суджений-ряджений, розчеши мені голову!" Хто насниться, з тим і доведеться одружиться.

9. У ніч на Старий Новий рік перед сном поклади над тарілкою з водою гілочок з віника і промов: "Суджений-ряджений, перевези через місток". Якщо на ранок гілка прилипне до краю тарілки, дівчина одружиться з тим, хто наснився.

10. Щоб дізнатися, хто стане твоєю долею, у правий черевик поклади трошки сіна, що лежало на покуті, а напередодні Старого Нового року поклади це сіно під подушку і промов: "Хто мені судиться, той сю ніч присниться". І той, за кого вийдеш заміж чи з ким одружишся, має наснитися. Це ворожіння підходить і хлопцям, і дівчатам.

Думка експерта

«Старий Новий рік - це дуже позитивне свято. Свято гостинності та відкритості , свято Галицького меценатства» - підкреслив знавець українських традицій Роман Метельський.

Як розповів Роман Метельський, у давні часи Різдвяні свята були одними із найблагородніших. Адже у ці дні люди намагались допомогти ближнім, проявляли милосердя та частували тих, кому це було необхідним. Також варто зауважити, що колись січневі морози не були такими м’якими , як зараз. І ось цей вияв добродушності давав відчуття свята бідним людям і зігрівав душу і тіло у морозну погоду.

 І наостанку….

Кожне святкування негативно позначається на організмі людини. У час Різдвяно-новорічних свят не варто нехтувати власним здоровям. Тому слід братись за очищення організму зразу після свят.

Про те, що необхідно піклуватись про своє здоров'я - знають мабуть усі. Однак, не всі знають, що дуже багато користі приносить один-єдиний ритуал, який треба запам'ятати і проводити його щодня, незалежно від настрою та обставин.

Як стверджують гастроентерологи, день слід розпочинати зі склянки води. Краще з лимоном. 
Це маленьке правило принесе великий результат. Вже після кількох днів після запровадження звички пити зранку воду, можна відчути позитивний результат.

 Народні прикмети

Окрім ворожіння, в ніч на Старий Новий рік люди намагалися завбачувати прикмети. Ось де-які з них:

-якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби;

-якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини;

-якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір;

-якщо падає м'який сніг, — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим;

-який перший день у Новому році, то й рік буде такий;

-якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Рейтинг
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Замість того, щоб бути в теплих обіймах, вони в холодних вольєрах. Чотирилапі друзі з притулку "Ноїв Ковчег" вірно чекають на нову сім'ю. Журналісти Т1 зустрілись із хвостатими та на власні очі переконались - собачки потребують турботи.
Суспільство
20 січня виповнилося б 88 років засновнику підгаєцької, бережанської, а згодом і тернопільської «Ниви» Івану Михайловичу Потупі. Іван Михайлович — легендарна людина для Підгаєччини та Бережанщини. Прийнявши у 1968 році підгаєцький колгосп «Шлях комунізму», як би зараз сказали, на стадії банкрутства, він швидко вивів його на передові позиції, а згодом і задумався про відпочинок 1800 працівників, які у 1980-их працювали в господарстві. А найкращий відпочинок...
Суспільство
За словами синоптиків, погодні умови у нашому регіоні зумовлюватиме антициклон. Відтак обійдеться без опадів, а температура повітря місцями підвищуватиметься до десяти градусів тепла. Пише ЗЗ. «Найближчими днями синоптична ситуація виглядає казково», – повідомила синоптик Наталка Діденко. На деревах утворюватиметься фантастична паморозь. «Знову чекаємо потужний антициклон над континентальною Європою і масштабну циклонічність над північною частиною. Як євро...
Суспільство
Поки що не притягнено до відповідальності осіб, які в Бучачі Тернопільської області підпалили машину місцевого активіста Романа Довбенка. Пишуть Тернополяни. Попередньо у соцмережі Фейсбук Роман Довбенко стверджував, що перед цим підпалом люди, яких поліція досі не знайшла, неодноразово шкодили його майно: били битами вікна в його квартирі та автомобілях і різали колеса. Окремо Довбенко зауважив, що йому погрожували. Як повідомив 20 січня під чac брифінгу...
Суспільство
Потрібні меблі для багатодітної сім’ї з Тернопільщини. Сім’я з п’ятьма дітками потребує ліжка, дивана, шафи і будь яких тумб для кухні, де можна буде зберігати продукти харчування. Про це пишуть у відділ соціальної роботи Теребовлянської громади. Багатодітна мати овдовіла у 23 роки, залишившись на рука з трьома маленькими донечками, без підтримки родичів. З другим чоловіком, який є учасником АТО, народили ще два синочки. "Батьки піклуються про діток. Раціо...
Суспільство
У Тернополі на “Східному” масиві 24 січня збили молодого чоловіка. Про це пише Галас. Аварія трапилася ввечері близько 17.40 на проспекті Степана Бандери. Молодий водій на автомобілі “Рено Меган” на пішохідному переході збив хлопця. За попередньою інформацією, четверо молодиків переходили дорогу на нерегульованому пішохідному переході. Водій збив одного із них. Потерпілого медики забрали до лікарні. На місці аварії працювала патрульна поліція. Поряд із міс...
Суспільство
Дев’ять сімей з Тернопільщини прийняли на Різдвяні свята вихованців Бережанської, Новосільської, Гримайлівської шкіл-інтернатів і Тернопільського дитячого будинку. Загалом Новорічно-Різдвяний період у сімейному колі змогли провести 14 дітей. Діти повернулися з гостювання переповненими позитивних емоцій. «Мені найбільше запам’яталось, коли зустрічали разом Новий Рік, а також традиції, пов’язані зі святкування Різдва. Святкувати у сімейному колі дуже приємно...
Кримінал
Тривають пошуки зниклого безвісти Ігора Тичковського: сам чоловік родом з Почаєва. Як інформує "ТЛ", ще в 2014 році зниклий вирушив на заробіки в російське місто Хімкі, з того часу він не виходив на зв’язок. Правоохоронці звертаються до тернополян та мешканців області, якщо комусь щось відомо про долю Ігора, телефонуйте: 0673509300 або на лінію 102.
Суспільство
До редакції районної газети «Голос народу» вже неодноразово зверталися люди, які зіткнулися з неабиякими незручностями в потребі проходження флюорографії. Як мовляли, з невідомих для них причин перестав функціонувати рентгенкабінет, що знаходився на першому поверсі Чортківської центральної районної комунальної лікарні. Пише Чортків.сіті. Вагому проблемність щодо цього, як свідчили, зазнають ургентні хворі, особливо ті, які потрапляють в приймальне відділен...