Тернополянка поділилася враженнями від перебування в королівських покоях

Мета нашого міжнародного прес-туру, організованого Буським медіа порталом, не тільки  побачити визначні європейські міста, а подивитися на них очима українців,  які там осіли з якихось причин і випадково  знайдуться у велелюдді далеких країн. Ми ж були  одними з вас, шановні читачі, хто вперше  приїхав у Королівство Данія.

Я прагла бачити королівський палац. Хоч один з них. Стародавні королівські креденси звідти заполоняють і досі  антикварні крамниці України. Хотілося перевірити чи такі вже королівські і які вони в оригіналі 16-17-го століть. Про те, що буду купатися просто в середмісті столиці, перед знаменитою Чорною бібліотекою, яку визнали колись  найкращою в світі, я навіть не мріяла… А саме це  спалахом викрешує  при миттєвій згадці про ту подорож! Уявляєте – пляжі на центральних вулицях! Дощатий настил і сходи, як у басейн – повсюди. Глибина, як підказали  відчайдухи,  20-50  метрів. І  не шубовснути у воду  ти просто не в змозі, навіть коли й спекою не пахне. Тут море  чисте, не має долі річечок, які течуть через міста. А ще згадую вервечки велосипедів, повсюди: на проїжджій частині,  велосипедних доріжках, парках… Недарма Копенгаген називають найвелосипеднішим містом світу.

Але все по черзі. З Гансом Крістіаном Андерсеном тут  не розминутися. Він просто дивиться на вокзал і чекає, коли до нього доторкнуться подорожуючі. А як же без фотосесії з автором казок,  герої яких  прикрашали наше дитинство? Є тут і розкішний його музей, нашпигований різними витівками, нотними сходами, непередбачуваними відеоекспонатами, типу «А Король-то голий!». Тут стаєш одним із героїв його  всесвітньовідомих казок, перекладених  більш ніж 150 мовами  світу. Вільно перебуваєш  у залах з   непохитними  олов’яними солдатиками, каченятами-лебедями, придворними Снігової королеви,  в товаристві   Дюймовочки з Русалоньками, які мріють справжнім коханням. А ще можеш у загадковому кріслі  бажання загадати, яке неодмінно здійсниться. Ми цьому видиву присвятили півдня, перетворившись на маленьких бешкетників для придуманих музейниками експериментів.

Столиця королівської  Данії розташована на двох островах. Здається, що можна заблукати у величезній кількості мостів різноманітної конструкції над каналами, якими ганяють кораблики, ледь вписуючись у повороти. Як же нам не спробувати цього драйву?! Казкове місто ми спочатку побачили з води в одному ракурсі, а з суші уже в іншому, з детальнішим смакуванням його принад.

А  звідси шлях тільки у Національну Королівську  бібліотеку, яка  величаво виділяється своїм  чорним мармуром на округу. Заснували її  в середині 17 століття  на базі великої колекції європейських творів. Її називають – «Чорний діамант» – одна з найбільших бібліотек у Скандинавії. Тут є усі твори, що друкувалися в Данії з 17 століття. Як пише  на візитівці бібліотеки, у сховищах  понад 30 млн одиниць зберігання, з яких 6 млн – книг і журналів. Тут можна спокійно і безплатно  попрацювати на комп’ютері. Ми перегнали на флешку фотки, глянули у Фейсбук.

Заледве знайшли   людину, в якої запитали про наявність українських книжок у цій аптеці для душі. Пані Марі  розповіла, що знає нашу країну.  Не так давно у бібліотеці була презентація  книжки  сучасного українського письменника А.Куркова «Щоденник Майдану», перекладена  данською мовою. Відбуваються зустрічі з українськими письменниками, але українську мову вона чує від нас вперше, чим була приємно здивована.  Ми сказали, що у нас ім’я Марія дуже поширене. На що бібліотекарка, усміхаючись відповіла, що так звали матір Ісуса. А потім додала, що в них зараз дуже популярне ім’я  Софія.

Пані Марі зробила нам невелику екскурсію численними  книгосховищами, абонементними залами, читальними…Тихо, затишно, вільний доступ до тематичних стелажів. Багато відвідувачів просто  спілкуються, п’ють каву, яку тут можна взяти. Марі сказала, що в них заклад не тільки, щоб книжку поміняти, а це місце зустрічей,  пізнавальної інформації, концертів і презентацій. А ще жінка нам порекомендувала подивитися  на Копенгаген з оглядового майданчика центральної міської висотки – Круглої вежі, там  є зал університетської бібліотеки, розташований уздовж пандуса вежі, то також  активно діючий культурний майданчик, де проводять виставки та концерти.

Дуже цікава будівля. Будували її  в середині 17 століття, як обсерваторію. Гід не без гордості розповів, що   Данія може похвалитися тим, що одним з видатних діячів епохи відродження був не хто інший, як датський астроном Тихо Браге, який працював у цій  обсерваторії і яка є найстарішою в Європі. Згодом вежа стала одним із символів датської столиці. У своїй казці «Кресало» Андерсен каже,  що у найбільшої собаки  були очі такої величини, як Кругла вежа.

Верхній ярус вежі, який піднімається на 36 метрів над рівнем бруківки, займає планетарій. Сходинок  всередині немає. Наверх веде пологий спіральний пандус, який обгинає вежу 7 з половиною разів  і виводить на оглядовий майданчик. Протяжність спірального пандуса 210 метрів. Завдяки такому пристрою в обсерваторію могли підніматися вози і вершники на конях. За словами гіда,  у 1902 році  сюди  на вершину  вперше піднявся автомобіль. Нині тут  громадська астрономічна обсерваторія аматорського рівня  і оглядовий майданчик. Звідси відкривається неймовірне видовище на казкове місто! Мене  там вразило  відчуття неосяжних просторів на територіях зовсім невеликих,  порізаних каналами. А ще мости, величезна кількість пам’ятників, водограїв, велосипедних стоянок і Палаців!

Ми собі намітили  Крістіансборґ. Як і на Круглу вежу, в Королівський палац  ми пройшли за журналістською картою сприяння.  Це — єдина у світі будівля, яка одночасно об’єднує під одним дахом вищі установи виконавчої, законодавчої, та судової влади країни, королівські апартаменти, з можливістю  бажаючим поспостерігати королівські забаганки в дизайні і вмеблюванні кімнат.

До 1794 року Крістіансборґ був головною резиденцією данських монархів.  Впродовж століть  будівлю  нищили пожежі, його тричі відбудовували.  Сучасну будівлю палацу  звели  у період між 1906 та 1937 роками. У центрі  розташована велика чотирикутна вежа, прикрашена вишуканим бароковим шпилем. Шкода, що там був ремонт. Але  багатство королівських  покоїв, відкритих для огляду,  ми побачили.

При вході, хочеться самому голову втягнути в плечі від важкості балконів, які тримають чотири атланти.  Це, як пише путівник, скульптурна композиція «Щоденна втома». Але вирізані у камені, повні відчаю обличчя справляють  таке гнітюче враження, що свого часу навіть збирали кошти , аби їх замінити. Проте вони лишились у тому вигляді, який їм надав скульптор, а  в народі їх прозвали «Вушний біль», «Головний біль», «Біль у животі» та «Зубний біль». Співчутливо йдемо  мимо кімнат  для аудієнції та міської ради.Королева проводить аудієнцію кожного другого понеділка та відвідує міську раду з парламентом за потреби — зазвичай щосереди. У міській раді королева підписує нові акти після того, як їх ухвалить парламент. Кімната для аудієнцій та кімната міської ради — єдині з державних приймальних кімнат, закриті для відвідувачів.

На другому поверсі  містяться Тронна, Лицарська, Картинна та Олександрівська зали. До приймальних кімнат також належать Фреденсборзька зала  з портретом короля Кристіана ІХ та його родини .

У державних приймальних кімнатах королеви є багато картин, гобеленів та інших витворів  данських митців. Також тут зберігається багато меблів та предметів інтер’єру, які вдалося врятувати після пожежі. Я побачила креденси. Тонкої чеканки з сюжетними картинками людського життя. Дерев’яні черевички, складочки плаття, снопи пшениці, пташки на дереві, під яким молоді зустрілися… Такі ж я бачила  і в наших крамницях. Той дух, той стиль.

У тронній залі вражають  чинні два трони, які вціліли після пожежі у 19 столітті. Ця зала використовується для святкування Нового року та зустрічей з послами інших країн. Окрім того існує традиція, згідно з якою, новий монарх виголошує промову саме з балкону цієї Тронної зали.

Лицарська зала вражає своєю кубатурою-  вона найбільша у палаці: має 40 метрів довжини та 10 метрів висоти, вміщує 400 гостей під час вечері і використовується для прийомів, королівських вечірніх зборів та гала-вечерь, які зазвичай пов’язані з державними візитами.

Після облаштування Лицарської  зали  у 2000 році тут вивісили  17 гобеленів із зображеннями сюжетів з історії Данії, які промисловці подарували королеві Маргрете ІІ на честь її 50-літнього ювілею у 1990 році. Можете лише уявити полотна  форматом у  десятки метрів!

Олександрівська зала отримала свою назву завдяки мармуровому фризу «Олександр Великий в’їжджає до Вавилона». Відреставрований після пожежі, він вражає величчю. Зараз ця зала використовується для менших прийомів та офіційних обідів. Тут прапори Данії.  Цікава легенда  з’яви цього символа влади. В 11 столітті естонці напали на  данське військо на чолі з королем та єпископами. Атака естів була настільки неочікуваною, що частина данських загонів почала відступ. Тоді єпископи піднялися на вершину пагорба й звернулися до Господа з закликом допомогти. Раптом з небес спустилося велике червоне полотно з рівним білим хрестом. Впевнені у Божому знаменні Данці піднялися духом та перемогли язичників. На підлозі живописний килим  з королівськими атрибутами влади, особливе місце займає герб. Жовто-блакитний щит з левами і серцями першим використовував данський король Кнуд VI у 1194 році. А найстаріші свідчення про кольори датуються 1270 роком. Історично, кількість левів і сердець не були сталими і могли змінюватися у минулому.  Короновані особи  спонукають, щоб атрибути влади   були і в гіпсі, і в мармурі, і у вишивці та ткацтві, малюнках, екслібрисах, сувенірах.

Дуже цікаве метро   в Копенгагені. Нас попередили, що для переміщення між головними визначними пам’ятками центру воно не дуже підходить, основні гілки ведуть на околиці. Але як же не прокататися у   безпілотному  поїзді? Вже у вагоні прочитали, що це найкраще метро в Європі за версією міжнародної  конференції з метрополітенів, яка присудила це звання у 2008 році. Чи не в образу це для метрополітенівців  французького Лілля, де  без машиністів воно бігає ще з 90-их минулого століття?  Ще таким каталася в  найбагатшому місті Італії – Брешії. Неймовірне враження –  коли стоїш в голові складу і дивишся як  назустріч тобі  петляє тунель, виникає ілюзія, що казковий гігантський черв’як прогризає собі підземну дорогу.  І якщо в безпілотників тих країн, що я знаю, визначені години роботи, то цьому роботу   сон не потрібен, Копенгагенське метро повзає по своїй норі цілодобово.

Людмила Островська, для Про те.

мандри Копенгаген
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Спорт
Найсильніший культурист України, бодібілдер із Тернополя, переможець Winner of Musclecontest National Pro 2019, Arnold Classic і Mr. Olimpia Amateur, Arnold Europe 2017 і EVLS Prague 2017, Open IFBB Classic Greece 2018 Олег Кривий посів друге місце на турнірі NPC European Pro в категорії до 96 кілограм та отримав кваліфікацію на Olympia 2020.Спортсмен показав неймовірний прогрес за останні роки.Як розповів бодібілдер каналу GoB Channel, турнір, який пройшо...
Суспільство
Якщо ви випадково зіпсували бюлетень під час голосування на місцевих виборах-2020 в Україні, ви зможете обміняти його на новий.Однак зробити це можна буде всього один раз, підкреслили в пресслужбі Центральної виборчої комісії.Для того, щоб отримати новий бюлетень, необхідно лише написати заяву на ім’я члена виборчої комісії, який його видав. У випадку, якщо виборець помилився заповнюючи бюлетень нового зразка під час місцевих виборів 25 жовтня, необхідно:н...
Суспільство
Незвичайний та трендовий гурт "TVORCHI" презентував відеороботу на лід-сингл "Living My Life" з останнього альбому "13 waves", прем’єра якого відбулась у кінці вересня. У зйомках кліпу окрім учасників гурту Андрія з Тернополя та Джефрі з Нігерії взяли участь і артисти українського водного балету Waterballet Mermaids. "Артисти занурюють глядачів у "першу хвилю" своєї платівки – інтимний світ, візуально незвичний, який кожен інтерпретує для себе по-різному....
Суспільство
У п'ятницю, 23 жовтня у Тернополі намагалися пограбувати квартиру. Ймовірного злодія оперативно затримали патрульні. Подія сталася близько 17:00 на проспекті Злуки. На лінію "102" звернулася схвильована жінка і повідомила, що у її квартиру проникли невідомі особи, які виносять телевізори. Чоловіків зафіксувала камера відеоспостереження. Вже через декілька хвилин патрульні були на місці події. Обстежуючи прилеглу територію, спільно з працівниками карного ро...
Суспільство
У Тернополі люди не одягають маски, перебуваючи в аптеках та приватних клініках. Про це повідомив в одній з місцевих інтернет-спільнот ‎Юрій Піговський‎."Фото зроблене у клініці Віасан. Ще мене насторожує дивна схильність деяких тернополян займати собою весь тротуар, тулитися до перехожих на вулиці та у черзі в магазині", – поскаржився чоловік. Також тернополянин нарікає на людей, які одягають маску неправильно."Ті, хто, все ж одягнув маску, як правило лиш...
Суспільство
Родичі курсантів та офіцерів, які загинули в авіакатастрофі літака Ан-26, можуть подати до суду через урядовий звіт щодо причин трагедії. Люди впевнені, що провину хочуть перекласти на екіпаж. Мати загиблого капітана Ірина Кишеня розповіла в коментарі "ТСН", що перекладання провини за авіатрощу на екіпаж для родин ситуація очікувана.І якщо наступної середи, 28 жовтня, на засіданні уряду у фінальному звіті й справді пролунають анонсовані віцепрем'єром висно...
Суспільство
Інтерв'юери, які в день місцевих виборів будуть проводити опитування від президента Володимира Зеленського, мають працювати поза виборчою дільницею і ні за кого не агітувати. Про це повідомляє Українська правда. Інтерв'юери будуть у спеціальних манішках та з опломбованими урнами з надписом "5 питань від президента".Їм заборонено мати при собі будь-яку агітацію та перебувати на території виборчих дільниць. Вони мають опитувати громадян після того, як ті про...
Суспільство
У Волочиську на Хмельниччині трапилась смертельна аварія. Рятувальникам довелось діставати з автомобіля потерпілих. Дорожньо-транспортна пригода сталася вчора, 23 жовтня.Відомо, що зіткнулись два автомобілі – «Honda CR-V» та «ВАЗ 2101». Про це інформують у Державній службі з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області. На «Службу порятунку» про подію повідомили близько 20:00. На місце події відразу виїхали надзвичайники. Їм довелось діставати із салону "В...
Суспільство
Зіткнутися з коронавірусом можна де завгодно, а в місцях найбільшого скупчення людей ці ризики набагато вищі, каже Світлана Куніцина. 25 жовтня українці підуть на виборчі дільниці, щоб віддати свій голос за депутатів і партії до місцевих органів виконавчої влади. Разом з виконанням громадянського обов'язку слід подбати про власну безпеку і здоров'я, оскільки ситуація з коронавірусом в країні напружена, а підхопити його на виборчій дільниці, куди прийдуть т...