09:15, 1 лютого 2013 р.
Церкви, фортеці та стадіони із… сірників – неординарний талант тернопільського студента (фото)
На що можуть згодитися сірники? Розвести багаття, запалити свічку... Ще можна пристосувати як закладку до книжки.
Студент Тернопільського національного технічного університету Мар’ян Вархолік зі звичайних сірників створює речі, які викликають щирий захват. Він збирає гітари, світильники, табуретки, «будує» церкви і навіть міні-копії стадіонів Євро-2012. Торік використав для цієї роботи майже півмільйона сірників! А тепер уявіть, як дивувалися продавці, у яких Мар’ян у таких кількостях купував «сировину» для своїх проектів.
Мар’ян живе у селі Великі Гаї неподалік Тернополя. Навчається на 5 курсі, в університеті освоює комп’ютерні технології. Вперше створити щось із сірників спробував у дитинстві, змайструвавши невеликий будиночок, і – забув про це захоплення. Повернувся до нього, вже будучи студентом, років три тому. Ідея виникла спонтанно: мав вільний час і натхнення.
Сірник за сірником – і ось «виросла» дивовижна церква, оточена муром. Її Мар’ян взяв із уяви. Побачивши результат, вирішив відтворити і старовинний храм святого Юрія у селі Товстолуг Тернопільського району, звідки він родом. Над ним працював майже дев’ять місяців. Купол і дах церкви викладений із сірки – потрібно було підбирати кольори, це ускладнювало роботу.
До своїх перших макетів юнак виготовляв креслення – якраз проходив цей курс в університеті. При цьому дуже важливо, зауважує Мар’ян, щоб сірники були однаковими. На жаль, українські виробники цим грішать. За словами умільця, вітчизняні сірники рівненського виробництва для його виробів не підходять. Їх ріжуть, як дрова, у коробці вони всі різні – трикутного, прямокутного перерізу, різної товщини і довжини. Тому довелося перейти на «імпортні» російські.
Дивлячись на «готову продукцію», дивуюся – як можна зібрати всі дрібні деталі разом?
– Це делікатна робота, яка потребує витримки. Я люблю майструвати з сірників, якось добу просидів за цим заняттям. Схему вже з голови беру, – розповідає газеті Свобода Мар’ян.
Часу робота з сірниками теж займає тепер значно менше. Наприклад, макет Бережанського замку юнак виготовив за тиждень. Приблизно стільки ж майстрував свою першу гітару. Згодом створив ще кілька таких же музичних інструментів, різних за розмірами. Це – справжні шедеври: вони тішать не лише око, а й слух. Мар’ян поставив на них струни, тож при бажанні на них можна грати.
Гітари хлопець зробив у подарунок. При цьому не використовував жодних каркасів, підкладок. Найбільший інструмент має висоту 75 сантиметрів. Для нього знадобилося 7,5 тисячі сірників.
Останнім часом Мар’ян захопився виготовленням макетів стадіонів, які були задіяні у футбольному чемпіонаті Євро-2012. Уже виготовив шість міні-копій, серед яких – НСК «Олімпійський» у Києві, «Донбас-арена» у Донецьку, «Металіст» у Харкові, Львівська арена. Є і польські стадіони.
За словами хлопця, кожну деталь він прагнув відтворити максимально правдиво: трибуни, поле, бігові доріжки... Яскраві деталі оздоблював за допомогою голівок сірників, адже нині їх випускають різних кольорів. Деякі стадіони освітлив, вмонтувавши діодні лампочки.
Сірникові конструкції Мар’ян скріплює за допомогою клею. Раніше використовував суміш з муки, яка швидше висихала, але й «бавитися» з нею слід було довше. А ще пристосував для роботи... шашличні палички, які чудово «тримають форму». Готові вироби хлопець покриває лаком, аби були міцніші.
Справжні шедеври із сірників на прилавках магазинів із сувенірами зустрічаються нечасто. Не в кожної, навіть дуже посидющої людини, вистачить терпіння для цього заняття. Але воно того варте – «сірникова краса» може стати оригінальною деталлю будь-якого інтер'єру.
Друзі та близькі Мар’яна в захваті від його захоплення. Для них така звичайна річ, як сірникова коробка, стає чимось незвичайним, відкривається з нового боку.
Своїх виробів хлопець не продає. Каже, надто багато у них вкладено:
– Колись продав кілька робіт, тепер залишаю для себе або дарую друзям. Наприклад, чотири моїх гітари помандрували в Канаду.
На досягнутому Мар’ян зупинятися не збирається. Хоче вдосконалити дизайн своїх стадіонів, планує взятися за створення макетів будинків майбутнього. Взагалі, зауважує умілець, сірники – універсальний матеріал, з них можна виготовляти найрізноманітніші речі, навіть прикраси. Такі вироби можна декорувати – бісером чи навіть автентичною українською вишивкою.
А ще, за словами Мар’яна, сірникова творчість добре впливає на людину.
– Коли важко на душі, я беруся за сірники, – усміхається Мар’ян. – Це заспокоює. Не переймаєшся проблемами, а думаєш про сірник: куди його покласти, як краще прикріпити.
Спробуйте і ви, коли щось турбує, викласти на столі геометричні фігури із сірників. Хтозна, можливо, саме це допоможе заспокоїтися та знайти правильне рішення.
sirniki 5
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
18:07, 5 грудня
12:10, Сьогодні
11:53, 27 листопада
11:22, 27 листопада
12:45, 4 грудня
live comments feed...