Тернополяни можуть перейти на імпортовану воду – Тернопільщина на межі кризи водозабезпечення

Промисловість Тернопільщини уже відчула дефіцит води.  

Найгірші прогнози науковців починають збуватися. Якщо раніше теоретичні припущення вчених сприймалися лише як чергова байка про кінець світу, то тепер застереження щодо кліматичних змін на планеті торкнулися кожного жителя планети. Тернопільщина дуже чутлива до будь-яких змін у природі. Особливо це стосується її водних артерій. Ще донедавна область не належала до вододефіцитних регіонів, та останні тенденції змусили затягти паски промисловим підприємствам. Для звичайного споживача дефіцит води у природі поки що є не настільки відчутним, однак не виключено, що у найближчі роки українці можуть перейти на імпортовану воду.

Цукровари області через воду готові піти на злочин

Глобальне потепління несе за собою зміни практично в усіх сферах життєдіяльності людини. Та найбільше змін фахівці очікують у гідросфері. Україна є маловодним і навіть вододефіцитним регіоном світу. Особливо це відчуває південь та схід країни, де кількість опадів значно нижча, а аграрний сектор у значній мірі залежить від функціонування систем зрошення. Зі зміною клімату така тенденція буде проявлятися все чіткіше. Тоді її відчують ще й Центральна та Західна Україна, які до цього часу не належали до критичних регіонів. Протягом останніх трьох років у природоохоронні органи надходить інформація з населених пунктів області, особливо тих, які знаходяться на підвищеннях, щодо обміління джерел. Відбувається катастрофічне зниження рівня води у шахтних колодязях, відкритих водоймах, водосховищах. З карти зникають джерела, зменшується дебіт свердловин. Натомість деякі підприємливі українці навіть влаштували експорт води у країни Близького Сходу. Однак не виключено, що за кілька років наша держава також стане імпортером. І тут питання не тільки у дефіциті води, а в тому, як люди відносяться до питання водозбереження.

– Тернопільщина балансує на межі кризи у питаннях водозабезпечення. У 2012 році окремі підприємства цукрової галузі настільки відчули дефіцит води, що нам довелося втручатися задля уникнення самовільних спусків води з водойм, які за течією знаходяться вище від підприємств. На жаль, така тенденція буде продовжуватись і надалі. Маловодність відкритих водойм призведе до погіршення водозабезпечення промислових підприємств. Власне саме з відкритих джерел буруть найбільше води підприємства з переробки сільськогосподарської продукції, – розповідає  "Номер один" начальник державного управління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області Орест Сінгалевич.

Наразі у підприємницьких структурах немає розуміння даної проблеми. Впроваджувати технології, які б забезпечували мінімальне використання води, доводиться мало не з-під палки. Вкрай важка ситуація в області з очисткою зворотних вод. Сьогодні з 36 міст та селищ області більшість каналізовані. Та ефективно працюють лише шість загальноміських каналізаційних очисних споруд.

– Проблеми з очисткою зворотних вод виникають і в обласному центрі. Їх розв’язання потребує не тільки доброї волі керівників підприємств та коштів, а й сучасних технологій, розроблених із врахуванням змін параметрів скиду зворотних вод. Ці зміни пов’язані з використанням фосфатів та великої кількості миючих засобів, що дуже ускладнює очистку. Щоправда, ситуація не є безнадійною, адже в Україні уже успішно використовують нові технології. Це, як правило, експериментальні проекти. Важко людей, які все оцінюють крізь призму власних прибутків, переконати у необхідності змінити підхід до вирішення цього питання. Характерними забруднювачами вод Тернопільщини є органічні сполуки та миючі засоби. Після очистки ці води потрапляють у ріки та водойми. Ріка, як екологічна система, здатна самоочищуватися та саморегулюватися за рахунок мікро- та макроорганізмів, рослинності, яка знаходиться у воді. В залежності від повноводності ріки цей процес відбувається на відстані 30-50 км. Скажімо, якщо в одному місті скинуто стоки у воду, до іншого міста, яке знаходиться на цьому ж березі, але на нижчому  рівні, вода практично очищується. Це підтверджено даними екологічного моніторингу, – пояснює Орест Сінгалевич.

Інша проблема – відсутність кадрового потенціалу, який би зумів забезпечити належну експлуатацію водоочисного обладнання. Комунальні підприємства області перебувають у важкій фінансовій ситуації, а високопрофесійні кадри шукають високооплачувану роботу. Відтак на місцях залишаються працівники не надто високого рівня.

Шість міст області отримають нові «очисні»

У 2013 році бюджетним кодексом передбачено ліквідацію обласного фонду охорони навколишнього природного середовища. Чого варто очікувати від таких непопулярних кроків. По-перше, відбудеться перерозподіл екологічних податків, централізація на рівні державного фонду. У місцевих, селищних та сільських радах залишиться лише незначна частина коштів. Фактично кошти будуть розпорошені по декілька тисяч, і використати їх ефективно стане практично не можливо.

– Практика фонду охорони навколишнього природного середовища у складі обласного бюджету засвідчує високу ефективність використання коштів. Тернопільщина – одна з небагатьох областей України, яка забезпечила проектування реконструкції та будівництва очисних споруд у більшості міст та селищ області за рахунок коштів обласного фонду. На сьогодні в області практично немає проблеми з відсутністю проектно-кошторисної документації. Це дало змогу облдержадміністрації запропонувати для реалізації в 2014 році шість проектів по каналізаційних очисних спорудах через фонд регіонального розвитку. Наразі робота над проектуванням об’єктів наближається до завершення. Залишилось лише кілька об’єктів, які потребують виготовлення проектно-кошторисної документації, – в Бережанах, Заліщиках, Козовій та Бучачі. Всі проекти виготовлені із врахуванням застосування енергозберігаючих технологій та необхідності впровадження нових технологій, – зазначає Орест Сінгалевич.

Значним резервом для будівництва очисних споруд є кошти забудовників, вважають фахівці. Закон про регулювання містобудівної діяльності передбачає можливість залучення пайової участі для розвитку об’єктів інфраструктури.

Ще одне питання – дозвільна діяльність управління, яка є, так би мовити, палкою з двома кінцями. З однієї сторони, структура не може погодити експлуатацію об’єктів без очисних споруд, з іншої – не може залишити населений пункт без водопостачання.

– Поставити питання руба, мовляв, без очисних споруд не може бути виданий дозвіл на спеціальне водокористування, не можливо, адже Законом про питну воду гарантується забезпечення населення безперебійним водопостачанням належної якості. Відтак нам завжди доводиться балансувати між законом та вимогами Водного кодексу. В результаті в управлінні з’явилась практика затвердження графіків виконання водоохоронних заходів. Вони не носять лише формальний характер. Багато підприємств комунального господарства відчули, що таке невиконання графіків. У них виникають проблеми із продовженням дозволів, екологічна інспекція нараховує збитки за самовільне використання води. Окрім матеріальної відповідальності, керівники несуть і кримінальну, – каже Орест Сінгалевич.

За словами Ореста Васильовича, не можна відноситись до води лише з матеріалістичним та споживацьким інтересом. Навіть найновіші технології очистки не здатні повернути її первинні параметри: фізико-хімічні, бактеріальні показники. Тому питання збереження води стоїть перед кожним громадянином світу. Немає досконаліших процесів, ніж ті, що відбуваються у природі. Найбільш ефективними є технології, максимально наближені до природного процесу. На підприємствах використовують різні методи очистки: біологічні, хімічні, електрохімічні. У частині очистки каналізаційних стічних вод для населених пунктів найкраще проявляють себе технології, побудовані на аналогії з природними процесами. Їх застосування дає можливість зекономити на використанні електроенергії та зменшити забруднення атмосферного повітря парниковими газами...

ЦИФРА: 79,4 млн. м3 води забрано з природних джерел області у 2011 році.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Екологія
Тепло виходить з квартири і не повертається. А якщо повертається, то у вигляді послуг з теплопостачання, за які доводиться сплачувати гроші. Наближається зима, то ж тернополяни готують свої оселі до можливих морозних днів. Варто знати наступні 10 фактів про втрату тепла, які водночас є десятьма порадами, які допоможуть зберегти і тепло, і кошти. Факт перший: майже 30 % всього тепла виходить з вашої оселі через шпарини у дверях та вікнах. Порада: елементарн...
Суспільство
"Здай кров - врятуй життя!" - загальнонаціональна акція, яка проводиться в кожному місті України з метою допомоги постраждалим особам у дорожньо-транспортних пригодах. Як інформує прес-центр патрульної поліції, у рамках Тижня безпеки дорожнього руху, 15 листопада, патрульні долучилися до акції, аби допомогти тим, хто цього дійсно потребує. Кожна краплина крові – це велика можливість і шанс зберегти чиєсь життя. Поліцейські запевнили, що, перебуваючи на слу...
Суспільство
Тернополяни занепокоєні – на Тернопільському ставі продовжують знаходити мертвих птахів.  Відео із пернатими у передсмертному стані опублікувала тернополянка у соціальні мережі.  "Найстрашніше те, що вона ще жива і дихає. Але мені страшно до неї торкатися".- Каже дівчина на відео.  Масову смертність птахів у Тернополі спричинило отруєння. Фахівці лабораторного центру пояснили, ймовірно, чайки загинули від речовини, призначеної для знищення гризунів. У Держ...
Суспільство
До Тернополя з’їдуться флорбольні команди з Львівщини, Рівного та Києва. Протягом вихідних вони змагатимуться з тернопільськими клубами за першість другого туру чемпіонату України сезону 2018/2019. Очікується, що участь у флорбольному турі візьмуть понад 12 команд, а це більш ніж 150 юніорів віком до 15 років.  Такого рівня змагання у Тернополі проходять не часто. Адже флорбол потребує наявності великого ігрового поля, яких у місті небагато, а також відпов...
Суспільство
Пішохідну та велосипедну доріжки облаштують на вулиці Чумацькій. Проектно-кошторисна документація для виконання першої частини робіт уже готова. А для другої  замовили документацію. Під час чергового засідання виконавчого комітету цей об’єкт внесли до титульного списку капітального ремонту та реконструкції об’єктів благоустрою в Тернополі на 2018 рік. Повідомляє За Збручем. – Оскільки відбувся тендер щодо будівництва пішохідної зони та велосипедної доріжки...
Суспільство
Таня Песик, одна з найвідоміших тернопільських актрис, показала світлину, де вона круто позує. Фото викликало фурор серед фанатів дівчини. А вам як сюжет? А фігурка? Здається, там все ідеально. Пише Місто.
Суспільство
Задум мають намір втілити у життя вже у 2019 році. Запропоновано облаштувати туалет з такими приміщеннями: універсальна кабінка для мало мобільних груп населення та з пеленальним столиком для немовлят, жіноча кабінка, чоловіча кабінка та технічне приміщення, – пише Доба. Забезпечено підігрів приміщення в холодний час року та примусова вентиляція для комфортного перебування в ньому. Всі сантехнічні прилади антивандальні, виготовлені з нержавіючої сталі, пов...
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання в окремих будинках Тернополя. А саме: - 19.11.18р. з 09:00 год. до 14:00 год. за адресами: вул. Багата, вул. Танцорова, 4, 6, вул. Руська, 18, вул. Маркіяна Шашкевича, 9.
Суспільство
Агрохолдинг «МРІЯ» завершив збір врожаю пізніх зернобобових та олійних культур. Компанія зібрала соняшник з площі 33,1 тис. га, сою з площі 25,3 тис. га і кукурудзу з площі 14,9 тис. га. Всього у 2018 році «МРІЯ» зібрала врожай зернових, бобових і олійних культур із площі близько 137 тис. га, картоплі – з 635 га, а валовий збір становить понад 457 тис. тонн і 23 тис. тонн, відповідно. «Цьогоріч, незважаючи на мінливість погодних умов, збиральну кампанію зе...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!