"Вірус "не зацікавлений" в смерті людини, його "завдання" – максимально довго існувати": вірусолог Надія Жолобак (ФОТО)

Кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України Надія Жолобак розповіла про те, чому темпи поширення коронавірусу не повинні дивувати, для кого COVІD-19 особливо небезпечний і що станеться з епідемією в найближчі місяці і роки.

Скажіть, чи очікували вірусологи, що коронавірус буде поширюватися такими швидкими темпами?

Це стандартні темпи поширення. Міграція населення в світі дуже велика, ми за години перебираємося з материка на материк. І така мобільність має зворотню сторону.

З моменту виникнення вірусології як науки – а це вже більше ста років – вченими детально вивчені механізми розмноження вірусів, закономірності їх взаємодії з чутливою клітиною, особливості імунної відповіді організму саме на інфекційний процес, викликаний вірусом, а не мікробом. Відповідь організму на Коронавірусну інфекцію відповідає всім відомим закономірностям.

Але ми знаємо також, що будь-який вірус, при багаторазовому послідовному інфікуванні (цей процес називається пасивування вірусів), що відбувається під час епідемічного спалаху, поступово втрачає свою активність, відбувається його аттенуація (адаптація вірусу до об’єкта, який він атакує, в напрямку зменшення агресивності). Тобто, з кожним пасажем вірусу, з послідовним інфікуванням кожну наступну особу, вірус зменшує свою інфекційну активність.

Свого часу була паніка з приводу SARS, MERS (спалаху захворювань цих коронавірусів були, відповідно, в 2002 і 2015 роках). А зараз про них згадали тільки тому, що COVІD-19 з цього ж сімейства вірусів, і теж викликав епідемічний процес. Як сталося зі збудниками SARS, MERS, точно так же знизиться інфекційність COVІD-19, а епідемія зійде нанівець.

Класичним, який ілюструє стратегію поведінки вірусів в людській популяції, є приклад захворювання, що викликається вірусом герпесу. Інфікуючи людини в ранньому, постнатальному періоді, вірус "живе" в наших нервових клітинах все життя, псує іноді її якість, але у переважної більшості людей не проявляє себе. Звичайно, бувають випадки герпетичного менінгоенцефаліту, системних герпетичних захворювань, але в загальному вірус "не зацікавлений" у смерті людини, його "завдання" – не вбити, а максимально довго існувати в навколишньому середовищу.

Як скоро COVID-19 перетвориться в "герпес"?

Складно відповісти "як скоро". Взагалі, зниження патогенності COVID-19 відбувається вже зараз, але коронавірус продовжить циркулювати. І ми повинні розуміти, що є певні закономірності взаємодії вірусу і організму. Немає вірусу, який на всіх діє однаково (той же герпес: хтось безсимптомно живе з ним, а хтось регулярно змушений лікуватися від загострень, а хтось хворіє дуже важко, іноді зі смертельним результатом). Захворювання в кожному індивідуальному випадку буде протікати по-різному, в залежності від віку, стану імунної системи, на характер перебігу захворювання будуть впливати препарати, який людина приймає, інші хвороби.

ВООЗ заявив, що захворювання, викликані COVID-19, діагностуватимуть також влітку. Але всі Коронавірусні інфекції, а їх більше 40, постійно циркулюють, ми просто на них уваги не звертаємо (хоча хтось стикався, наприклад, з "кишковим грипом"). Коронавірус нікуди не зникне, адже він і не взявся нізвідки. Він існував трохи в іншій формі. Потім відбулося його зміна – еволюційний стрибок (яким саме чином – це предмет детального вивчення фахівців вірусологів, молекулярних біологів).

Можна говорити про сезонність? Чи знизиться кількість захворювань влітку?

Пік захворювань – осінь і весна. Це пов’язано з тим, що в цей період більше скупченість населення: період навчання, тоді як влітку студенти на канікулах, більшість працюючих теж беруть відпустки саме в літній період, а потім повертаються в міста, де і запускається колективний інфекційний процес. Влітку коронавірусна інфекція однозначно піде на спад, в тому числі і тому, що коронавірус нестійкий до ультрафіолетового опромінення. А оскільки метеорологи обіцяють спекотне літо, ймовірність збереження коронавируса в навколишньому середовищі дуже невелика.

Хоча, завжди потрібно пам’ятати, що ми живемо в світі вірусів, на "планеті вірусів", де циркуляція – поява і догляд вірусів – це постійний процес. Тому будуть постійно з’являтися, йти і знову з’являтися різноманітні нові-старі форми вірусів. Людство завжди жило, живе і буде жити в такому оточенні: ми всі сформовані. Головне – не панікувати. Я вважаю, що страхи з приводу епідемії перебільшені, і введення тотального карантину не зовсім адекватна реакція. Адже тоді такий же карантин потрібно вводити при кожному спалаху грипу або ГРЗ. Можна запитати: "Чи потрібно рубати руку, якщо її можна просто помити?" Крім того, потрібно пам’ятати, що в умовах соціального шоку різко зростає формування індивідуального стресового стану, пригнічується робота імунної системи, і це теж призводить до хвороб.

Чи правда, що можна повторно захворіти коронавірусом?

У минулому, в позаминулих роках, були ГРЗ, що не діагностували як коронавірус через те, що не було відповідних тест-систем. Але були повторні захворювання: перехворіла, і знову захворів. Повернення інфекції – звичайне явище. Люди, які не доїдають (вживають мало білка), що не досипають, перебувають у стресі, можуть хворіти ГРЗ повторно неодноразово.

У ситуації з COVID-19 головне – регулярно мити руки, не чіпати обличчя, очі, рот руками. Це звичайні вимоги, які виконуються будь-яким грамотними, культурними людьми.

Постійне носіння масок невиправдано: їх потрібно надягати інфікованій, хворому, щоб не заразити оточуючих, або ж здоровому короткочасно в приміщенні, в місцях масового скупчення людей, якщо ви хочете частково зменшити контакт з мелкодісперснимі краплями, що знаходяться в повітрі і, можливо, містять частинки якого -або збудника. Якщо ж не знімати її годинами, то така поведінка тільки збільшує ймовірність зараження.

Наскільки вірне твердження, що COVID-19 небезпечний тільки для літніх людей?

Не зовсім вірно, але проблема людей похилого віку, що контактують з COVID-19, в тому, що дуже багато з них беруть певний клас препаратів, що знижують тиск (інгібіторів ангіотензин перетворюючого ферменту (АПФ) і блокаторів рецепторів ангіотензину). У відповідь на це, на поверхні їх клітин компенсаторно збільшується кількість рецепторів АПФ. А характерною особливістю COVID-19 є саме його спорідненість до АПФ рецепторів, що і забезпечує його успішне проникнення всередину клітини. Тобто, у таких груп населення, а це, звичайно, не тільки люди похилого віку (у Великобританії, наприклад, людей, які приймають ангіотензівние препарати цього класу – 10%), сприйнятливість до вірусу більше.

Крім того, люди похилого віку, звичайно, мають букет хронічних захворювань: компенсовані або не дуже зміни в серці, судинах, печінці, нирках, цукровий діабет. Відповідно, різко зростаюча навантаженість на ці органи, в умовах вірусної інфекції, є небажаною. У більш важкій формі хворіють – незалежно від віку – палять, пацієнти з хронічними захворюваннями верхніх дихальних шляхів, астмою. Але аналогічно впливає на стан організму і грип, інші респіраторні захворювання.

Детальніше читайте у "news4you".

Коронавірус вірусолог прогнози
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
11.2 дуже добре
(20 оцінок)
Високі оцінки користувачів за Повнота інформації
5 людей рекомендують
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Екологія
За добу різко зросла кількість хворих на Буковині - їх уже дев'яносто. Там зафіксували ще одну смерть від ускладнень коронавірусу. Вчора (30 березня) у Чернівецькій області помер 84-річний місцевий мешканець. За словами медиків, він надто пізно звернувся до лікарів. Після госпіталізації його було відразу підключено до апарату ШВЛ, однак врятувати чоловіка не вдалося. Стрімке зростання хворих спостерігається і в Тернопільській області- за добу "плюс вісімн...
Кримінал
Уночі з обійстя мешканця села Низьколизи на Монастирищині злодій викрав вулик із бджолами. На крадіжку з чужої пасіки, як виявилося, відважився мешканець села.   Вулика на присадибній ділянці, господарі недорахувалися 29 березня, а вже наступного дня правоохоронці відшукали бджолине житло на обійсті односельчанина.   Правоохоронців підозрюваний переконував, що хотів сам зайнятися бджільництвом,однак не мав змоги придбати рій, натомість тепер він став фігур...
Екологія
У Португалії через пандемію коронавірусу від 18 березня ввели надзвичайний стан. Які обмежувальні заходи запровадила влада, розповів лікар ургентної медицини родом з Кременця Юрій Костик. "Все-таки португальці (на диво) виявилися організованими і швидкими у цьому плані",- розповідає чоловік. -"Вулиці пусті... Ввечері ніхто пішо не пересувається взагалі... Впроваджено певний розпорядок за годинами, коли можна ходити до магазину... Для пересування містом нео...
Екологія
Загальна кількість заражених новим коронавірусом у світі уже перевалила за 800 тисяч осіб. Про це йдеться у даних від Центру системних досліджень та інжинірингу при Університеті Джона Гопкінса, який відстежує виявлені випадки зараження коронавірусом по всьому світі. Як інформує "ТСН", лідерами за кількістю хворих лишаються США (164 тисячі) та Італія (101 тисяча). На третьому місці перебуває Іспанія із 94 тисячами заражених. Кількість хворих у Китаї майже н...
Суспільство
У Тернополі 15 дитячих майданчиків обклеїли стретч плівками та дезінфікували. За словами директора підприємства "Східний масив" Михайла Дереворіза, зробили це, щоб діти не гралися на майданчиках під час карантину. Заблокувати доступ до дитячих майданчиків в обласному центрі вирішили 30-го березня під час засідання Тернопільського штабу боротьби з коронавірусом. Таке рішення прийняли через те, що громадяни не дотримуються заборони відвідувати ці майданчики...
Суспільство
Згідно з рішенням Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом, у Тернополі заборонено:-Перебування в місцях відпочинку, на вулицях, в парках, скверах Тернопільської міської територіальної громади груп більше двох осіб, або в межах однієї сім’ї (за винятком роботи державних, правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування та ремонтних бригад);-Перебування на вулицях дітям віком до 14 років без супроводу дорослих, а дітям віком від 14 до 18 р...
Пригоди
Підприємець з Тернополя Тарас Малиновський повідомив, що має змогу виготовити захисні щитки для медиків. Чоловік пише, що зараз не час для того, аби заробляти, ще й на біді. Тому пропонує такі щитки за низькою ціною. Пише Реально. “Друзі! Всі ми знаємо, наскільки скрутною є зараз ситуація із засобами індивідуального захисту для медиків.Ми маємо технічну можливість для виготовлення захисних щитків для лікарів, тому від сьогодні запускаємо у виготовлення цих...
Екологія
У Тернопільській області півторарічна дитина та її мати, у яких підтвердили коронавірус, перебувають у реанімаційному відділенні. Про це повідомили у Тернопільському штабі для боротьби з коронавірусом. "У Тернопільській лікарні швидкої допомоги станом на ранок 31 березня перебуває 5 хворих на COVID-19. Це 1 – житель міста Заліщики, 3 – жителі Монастириського району, 1 житель села Острів Тернопільського району. В Тернопільській міській дитячій лікарні стано...
Суспільство
Ціни в аптеках не регулюються державою, повідомляє головне управління Держпродспоживслужби в області. Відтак у період підвищеного попиту вони продовжують стрімко підвищуватися. За інформацією статистиків області, на Тернопільщині вартість масок в аптеках сягала ста гривень, а середня їхня ціна збільшилася на 60%. Значно зросли в ціні й інші елементарні засоби захисту, пише зз. Граничні торгівельні надбавки до закупівельної ціни повинні застосовуватись у ме...