Що їдять тернопільські школярі?

Зимою і літом однакового кольору? Так-так, у початковій школі це манна каша. А молокопродукти, між іншим, входять у перелік продуктів щоденного споживання для школярів. Та як би кухарі не задобрювали малечу – і варенням, і джемами, однаково молочні каші не є улюбленою стравою для більшості дітей.

Як кажуть у народі, силою не бути милою. Саме так можна охарактеризувати стосунки кожного другого учня з гарячим харчуванням у школі. У боротьбі за маленького споживача, як правило, більше балів на свою користь набирають чипси, сухарики, шоколадні батончики та солодкі напої.

800 калорій – і за уроки

Гарячі ж сніданки завдяки старанням вчителів, як і раніше, залишаються прерогативою для учнів початкової школи. У шкільній їдальні сніданки й обіди однакові для всіх: гурманів та всеїдних, гладких і худих, відмінників, середнячків та двієчників. Хочеш – не хочеш, а отримати за обідом свої 60 грамів хліба, 35 грамів м’яса, 140 грамів овочів та 100 грамів картоплі мусиш. У школах та дитячих садках усі діти харчуються із врахуванням норм споживання дитини, визначених постановою Кабінету Міністрів. Незважаючи на те, чи у вашого школяра зовсім не дитячий апетит, чи він у вас харчується мляво та кволо, обідня порція для всіх однакова.

Нормами споживання визначено також перелік продуктів, які дитина повинна вживати щодня і які дозволено готувати всього кілька разів на тиждень. Так, наприклад, до продуктів щоденного споживання належать молоко, хліб, масло  вершкове. Їх використовують у межах денної норми  +(-)5 відсотків. А такі продукти,  як сир, риба, дріжджі, дитині можна вживати всього кілька разів на тиждень.  Наприклад,  денна норма споживання риби (15  грамів на дитину)  використовується в меню 3 рази на тиждень. Розрахунок проводиться таким чином: (15 х 7) : 3 = 105 : 3 = 35 грамів (на день).

Калорійність одного обіду для учнів 1-4 класів становить 794 калорії. Тут враховано, так би мовити, перше, друге і компот. Процедура формування меню у школах доволі складна. Відповідно до норм споживання кухарі визначають, який набір продуктів повинна спожити дитина, з якою періодичністю та в якій кількості вона має їсти відповідний продукт. Відтак розробляється десятиденне меню із врахуванням цих показників. Далі справа за органами санепідслужби, які затверджують перелік страв і слідкують за процесом дотримання меню.

У частині дотримання санітарних норм у шкільних їдальнях санепідслужба керується «Державними санітарними правилами та нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу». Цим документом передбачена процедура організації харчування.

– У загальноосвітніх навчальних закладах для учнів 1-12 класів  має організовуватись одноразове харчування, – пояснює головний спеціаліст сангігвідділу Управління організації держсаннагляду Головного управління Держсанепідслужби у Тернопільській області Марія Дручковська. – Дітям початкових класів, які відвідують групи продовженого дня, рекомендовано триразове харчування. Додатком до цього документа передбачено асортимент дозволених страв для шкільних їдалень та перелік заборонених продуктів. З метою профілактики харчових отруєнь у шкільних їдальнях категорично забороняється продаж кондитерських виробів із кремом, морозива, яєць та м'яса водоплаваючої птиці, низькосортних м’ясних виробів, студнів, зельців, фаршмаків, грибів, самоквасу, молока, сметани та сиру без термічної обробки, консервів непромислового виробництва, солодких газованих напоїв, нарізних салатів з майонезом тощо.

Тому дам, тому не дам

З 1 січня 2013 року управління Держсанепідслужби перевірки закладів з підвищеним ступенем ризику здійснює відповідно до плану перевірок дотримання санітарно-епідеміологічного законодавства суб'єктами господарювання у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 р. №869, згідно з якою періодичність планових перевірок об’єктів з високим ступенем ризику, зокрема загальноосвітніх навчальних закладів, складає раз у рік, з середнім  – раз у три роки,  з низьким – раз у п’ять років. Крім того, здійснюються позапланові перевірки за зверненнями громадян, скаргами, повідомленнями, прокурорськими запитами.

При здійсненні будь-якої перевірки оформляється акт та надається припис із пропозиціями. Обов’язково встановлюється термін їх виконання. Наступна перевірка назначається у день закінчення терміну виконання наданих напередодні пропозицій. – Протягом 2012 року фахівцями санепідслужби області проведено 684 перевірки загальноосвітніх навчальних закладів у частині організації харчування. У результаті перевірок за порушення санітарного законодавства накладено 197 штрафів та винесено 24 постанови на тимчасове призупинення експлуатації об’єктів. Як правило, призупинення діяльності здійснювалось для дезінфекції приміщення. Найтиповішим порушенням у частині організації дитячого харчування є відхилення від перспективного меню. Перспективне десятиденне меню організатор харчування обов’язково має погодити з територіальним міжрайонним управлінням

Головного управління Держсанепідслужби у Тернопільській області. У разі введення додаткових та заборонених страв на підприємця накладається штраф. Іншим типовим порушенням є відсутність супровідної документації, яка засвідчує походження, безпеку та якість продукції, зокрема, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи, сертифікати відповідності, декларації виробника, – каже Марія Дручковська.

Ще торік пропонували 7 грн.

Нещодавно тернопільська мерія переглянула «тарифи» на дитяче харчування. Його вартість змінилася лише для спеціальних шкіл.

– На 2013 рік вартість харчування змінилася тільки у спеціальній школі, що знаходиться на вул. Сахарова, 4. Це заклад інтернатного типу, в якому діти перебувають та харчуються цілодобово. Вартість харчування зросла з 20,22 грн. до 22 грн. на добу. Діти, які перебували у спеціальному закладі тільки протягом дня, харчувалися з розрахунку 6 грн. на день. Тепер ця сума зросла до 8 грн., – пояснює заступник начальника управління освіти з фінансових питань ТМР Олена Пельвецька. – При формуванні вартості харчування аналізується норма виконання натуральних норм споживання. У садках діти харчуються нормально, зараз відбуваються тендерні процедури на закупівлю продуктів харчування. Перебоїв у поставках м’ясних, молочних продуктів, овочів, фруктів тощо немає. Наразі є залишки круп та олії, які виникли станом на 1 січня 2013 року. Згідно з законом про дошкільну освіту половину вартості харчування у садочках сплачують батьки, половину – міський бюджет. Однак це не стосується пільгової категорії дітей. За харчування дитини у ясельних групах батьки сплачують 5 грн. в день. Стільки ж доплачує держава. У результаті вартість харчування на один день становить 10 грн. У садових групах, де перебувають діти від 3 до 6 років, і батьки, і держава сплачують по 6 грн., тобто вартість меню на день становить 12 грн. Винятком у харчуванні дітей дошкільного віку є літній період, який називається оздоровчим. Тому вартість харчування збільшується на 10%. Дітям додатково закуповуються соки, фрукти, овочі. У школах діти харчуються відповідно до графіка навчального процесу.

У рішенні міської ради зазначено, що вартість харчування у школах для дітей 1-4 класів становить до 5 грн. (діти 1-4 класів харчуються виключно за бюджетні кошти – авт.). З міського бюджету на гарячі обіди виділяється 4 грн. За дотриманням меню слідкує санепідслужба, яка відбирає проби на калорійність та співвідносить її з вартістю меню. Якщо норма споживання м’яса на одну дитину становить 60 г, а у закладі 100 дітей, відповідно організаторам харчування потрібно 6 кг продуктів. Санепідслужба зіставляє цю цифру із кількістю отриманого організатором харчування м’яса.

Враховуючи норми споживання школяра, організаторам харчування дуже важко вкластися у визначену суму. Цього не заперечують і в управлінні освіти. Ще торік структура запропонувала підвищити вартість харчування до 7 грн., хоча інші області працюють за таким же тарифом, як у Тернополі, зазначає Олена Пельвецька.

– Намагаємось виходити на натуральні норми хоча б на обов’язкових продуктах: молочних, м’ясних тощо. Готуючи на загал, підприємці так спрацьовують, що дітям вистачає того, що їм пропонують. Скарг з цього приводу ані від батьків, ані від вчителів не надходило. Зараз ми працюємо над тим, щоб збільшити вартість харчування до 5 грн. Торік ми пропонували 7 грн., але бюджет не затвердив нам такої суми. Навіть якщо перейти на ціну 5 грн., необхідно додаткових 1,5 млн. грн. Відтак доводиться розумно підходити до цього питання, щоб і діти були ситі, і грошей вистачало, – каже Олена Петрівна.

Кожна господиня, яка бодай поверхнево орієнтується у вартості продуктів харчування, погодиться, що приготувати дитині обід на 4 грн. надзвичайно важко, навіть якщо продукти закупляються за гуртовими цінами. Можливо, саме тому органи санепідслужби реєструють так часто випадки відхилення від меню. Як з положення виходять організатори харчування, доводиться лише здогадуватись. Та враховуючи економічне становище, в якому опинилося місто, ситуація покращиться ще не скоро…

Номер один
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Кримінал
За останні три місяці один із тернопільських салонів краси вже двічі пограбували невідомі молодики в масках та з ломами в руках. Як інформують "Тернополяни" з посиланням на повідомлення в мережі Іnstagram користувачки marianna nikolka, вперше власницю тернопільського салону краси пограбували восени. "8 листопада 2018 року невідомі особи в масках та ломами в руках увірвалися серед білого дня в салон краси "Майстерня Краси", закрили людей під ключ в кабінеті...
Суспільство
53-річний тернополянин Вільян досі не мав паспорта, однак нещодавно нарешті  отримав свій перший такий документ. Про це повідомляє прес-служба УДМС в Тернопільській області. Чому склалася така ситуація, чоловік однозначно не може відповісти. Часто хворів, тому усі питання, де потрібно було посвідчувати особу, вирішував батько. Коли ж старенького не стало, ці клопоти впали на плечі Вільяна. Відтак йому у такому свідомому віці довелося вчитися самостійно жит...
Суспільство
Патріарх Філарет переконаний: Києво-Печерська лавра та Почаївська лавра будуть належати українській церкві, а не російській.   Про це він розповів в інтерв'ю ТСН.Тиждень.   - Як держава має повернути Почаївську Лавру та Києво-Печерську Лавру з рук Московського патріархату? Якими методами це можна зробити? - Насильство ми відкидаємо одразу, лише законними методами. Рада ухвалила механізм, як громада може перейти до Української православної церкви. Вони пови...
Кримінал
Таємне викрадення чужого майна інкримінують працівники Бучацького відділення поліції місцевому мешканцю. Раніше судимий чоловік так й не став на шлях виправлення, натомість продовжив криміналити.   Як повідомила 86-річна краянка, з її помешкання зникла готівка. У протиправному вона запідозрила свого онука з яким спільно проживає, повідомляє прес-служба ГУ НП в Тернопільській області.    Здогадки заявниці підтвердили й правоохоронці. Молодик у скоєному зізн...
Пригоди
Четверо людей потрапили до лікарні в результаті аварії, яка трапилася у неділю, 20 січня, близько другої години ночі. На автодорозі Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам'янка, на виїзді з Бережан, перекинувся автомобіль. Причину дорожньо-транспортної пригоди встановить слідство. Наразі відомо, що дорога була сухою і жодного ні попутного, ні зустрічного транспортну в той час не було. За попередніми даними, водій автомобіля Opel Omega не впорався з керуванням,...
Суспільство
До 100-річчя Акта злуки, 22 січня 2019 року, на межі двох областей – Хмельницької і Тернопільської – утворять живий «Ланцюг єдності». Громади двох регіонів символічно зійдуться на середині мосту через річку Збруч, аби з’єднати в єдине ціле жовту та синю стрічки національного прапора. Початок формування колони – об 11:30, пише Думай. На присутніх чекає цікава концертна програма, частування справжніми солдатськими стравами, приготованими у польових умовах, а...
Суспільство
За перші три тижні 2019 року в області трапилось 132 надзвичайних ситуації. В них загинуло 17 людей. Про це повідомляє прес-служба управління ДСНС в Тернопільській області. 70 осіб отримали травми. Найчастішими надзвичайними ситуаціями на данйи час є пожежі – вони становлять 44% від загальної кількості НС. 27% припадає на отруєння. В той же час виявлення гранат складає лише 1%, однак внаслідок їх вибуху в області загинуло вже двоє людей.
Суспільство
Днями у тернопільські пластуни оновили стінку для скалелазіння. Її вдвічі розширили, збільшили кількість маршрутів, замінили кріплення, пофарбували. Скалелазіння - унікальний вид спорту, який гармонійно розвиває усі м’язи тіла. Скелелазіння допомагає: позбутися від зайвих кілограмів, підтягнути сідничні м\’язи, м\’язи живота, зміцнити грудні м\’язи, м\’язи рук і спини; розвинути чітку координацію рухів і здатність до швидкого реагування; підвищити витривал...
Суспільство
Кохання – це цілий пакунок неймовірних емоцій та почуттів. Інколи «метелики у животі» надають нам крила та здатність літати, мріяти й творити добро. Кохаючи когось, ми ділимось з ним найтеплішим «вином» безумовної любові.  Поділіться із цілим світом щасливими миттєвостями Вашого кохання. Запрошуємо взяти участь у найромантичнішому фотоконкурсі від сайту Файного міста 0352.ua – «Закохані серця». Запаліть своїм щастям людей довкола Вас! Для того, щоб взяти у...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!