Новини компаній
15:03, 16 червня 2020 р.
10 міфів про гіпертонічну хворобу
Новини компаній
Гіпертонічна хвороба, або артеріальна гіпертензія – хронічна хвороба, що характеризується стійким підвищенням артеріального тиску в судинах великого кола кровообігу. У світі 1,5 мільярди людей страждають на цю недугу. Згідно статистики, в Україні кожен третій дорослий має підвищений артеріальний тиск, а щороку вперше цю хворобу виявляють у 430 тисяч українців. Україна посідає перше місце в Європі за смертністю від серцево судинних захворювань, основною причиною яких є артеріальна гіпертензія, адже, підвищений артеріальний тиск є найбільш грізним фактором, що призводить до інфаркту міокарда та ішемічного інсульту. Через необізнаність нашого населення, про гіпертонічну хворобу ходять численні міфи, а сліпе їх наслідування може призвести до вкрай негативних наслідків. Ми постараємся розвінчати 10 найпоширеніших міфів про артеріальну гіпертензію.
Про міфи, що поширюються останнім часом, розповідає лікар-кардіолог в місті Тернопіль Рудько Олег Ростиславович.
Міф №1 У кожного своя норма артеріального тиску.
Деякі люди вважають, що для них нормальним є тиск 190 на 110мм.рт.ст., а деякі добре себе почувають при 90 на 60 мм.рт.ст. Звичайно, індивідуальність не потрібно виключати, але існують загальноприйняті середньостатистичні рамки, в яких прийнято вважати артеріальний тиск нормальним. Нормальні показники не повинні перевищувати 140 на 90 мм.рт.ст. і не опускатися нижче 90 на 60 мм.рт.ст. При деяких важких хронічних захворюваннях верхня межа може бути знижена. Наприклад, при цукровому діабеті артеріальний тиск має бути не більшим за 130 на 80 мм.рт.ст.
Міф №2 Гіпертонічна хвороба – це спадкова хвороба.
Навіть якщо у Вас в родині більшість хворіють на артеріальну гіпертензію, це не означає, що ви обов’язково будете хворіти гіпертонією. Якщо дотримуватися профілактичних заходів для збереження нормального тиску, то можете уникнути цієї хвороби, або значно сповільнити початок захворювання. Тому потрібно дотримуватися здорового способу життя, раціонального харчування з обмеженням солі, уникати стресових ситуацій та відмовитись від шкідливих звичок.
Міф №3 На артеріальну гіпертензію хворіють лише пенсіонери.
Гіпертонічна хвороба за останній час значно «помолодшала». В основному це пов’язане із неправильним харчуванням, ожирінням, малорухомим способом життя та шкідливими звичками. Нерідко виявляють підвищений артеріальний тиск в людей молодого віку чи навіть у дітей. Це є дуже небезпечно, адже якщо не виявити і не лікувати гіпертонію одразу, то можуть швидко розвинутися грізні ускладнення. Нерідко люди, якістраждають на гіпертонію з молодості не доживаютьдо пенсійного віку. Тому рекомендовано з 25 років кожних півроку контролювати в себе артеріальний тиск.
Міф №4 При гіпертонії погіршується самопочуття, якщо нема симптомів, то нема хвороби.
Гіпертонічну хворобу медики часто називають «німим вбивцею». Більшість людей вважають, що при підвищенні тиску завжди повинні турбувати головні болі, тремор тіла, почервоніння обличчя чи прискорене серцебиття, проте, це не так. Половина людей, що хворіють на артеріальну гіпертензію, не відчувають погіршення свого стану і навіть не підозрюють, що мають підвищений артеріальний тиск. А коли турбують головні болі, головокружіння і нудота, це свідчить про значне надмірне підвищення артеріального тиску, або, так званий, гіпертонічний криз.
Міф №5 Жінки на гіпертонію хворіють рідше.
Це не так, на артеріальну гіпертензію жінки і чоловіки хворіють в рівній мірі. Дане припущення виникло у зв’язку з тим, що до менопаузи жіночі гормони надійно захищають судини від підвищення артеріального тиску. З розвитком клімаксу, у жінок дуже швидко розвивається гіпертонічна хвороба і після 60-річного віку жінок-гіпертоніків стає навіть більше, ніж чоловіків-гіпертоніків.
Міф №6 Щоб вилікуватися, достатньо 1-2 рази в рік «прокапатися».
На жаль, гіпертонічна хвороба – невиліковна, якщо Вам встановлено цей діагноз, то ця хвороба з Вами залишиться назавжди. У світовій медицині доведеної ефективності від внутрішньовенних засобів не виявлено, для лікування гіпертонічної хвороби потрібно застосовувати таблетовані препарати. Врутрішньовенні препарати використовують лише при гіпертонічних кризах для швидкої та плавної нормалізації артеріального тиску.
Міф №7 Таблетки потрібно приймати тільки при підвищенні артеріального тиску, або після стабілізації тиску лікування можна припиняти.
Сьогодні не існує іншого способу контролю артеріального тиску у гіпертоніків, окрім регулярного прийому медикаментозних засобів. Обов’язково потрібно дотримуватися усіх рекомендацій лікаря. Якщо Вам було призначено чотири препарати, а Ви вирішили приймати лише три, то це не означає, що Ваше здоров’я покращиться саме на три чверті. Сучасні препарати працюють лише в комплексі і один без одного ніякої користі можуть Вам не принести. Тому, після нормалізації артеріального тиску, потрібно продовжувати профілактичний прийом препаратів. Самостійно змінювати, або відмовлятися від лікування без попередньої консультації з лікарем не варто.
Міф №8. Якщо лікар призначив лікування, а воно не допомагає, потрібно припинити лікування, або змінити лікаря.
Кожен організм – індивідуальний, тому препарати можуть по-різному на нього впливати. Пацієнтам, яким починають підбирати таблетки, рекомендується вести щоденник артеріального тиску і пульсу. Сучасні антигіпертензивні препарати максимум своєї дії проявляють через 1-2 тижні регулярного прийому. Тому лікарі призначають повторну консультацію через 2 тижні після початку лікування і, проаналізувавши щоденник пацієнта, проводиться корекція доз препаратів чи додається ще один препарат іншої групи для кращого контролю артеріального тиску.
Міф №9 Таблетки можна замінити народною медициною.
Вважається, що раніше люди не хворіли на гіпертонічну хворобу, але це не так. Тривалість життя наших предків раніше становила не більше 40 років, тому вони рідко доживали до явних проявів гіпертонічної хвороби. Завдяки медицині, сучасні люди почали жити довше, а екологія стала набагато гіршою, змінився спосіб життя, що сприяє значному збільшенню кількості людей хворих на гіпертонію. Використання лише народних рецептів без застосування науково доведених медикаментозних препаратів може значно погіршити перебіг даного захворювання та призвести до грізних ускладнень – інфаркту чи інсульту.
Міф №10 Якщо довго приймати таблетки, то «хімія» може погано вплинути на інші органи.
Побічні ефекти від препаратів можуть виникати, але не у всіх пацієнтів. Це дуже індивідуальний процес, який залежить від багатьох факторів. Для того, щоб не приймати ліки жменями, потрібно дбайливо ставитися до свого здоров’я, регулярно профілактично контролювати свій артеріальний тиск і, при появі проблеми, одразу звертатися до лікаря. На ранніх етапах хвороби достатньо модифікувати свій спосіб життя, або приймати лише одну таблетку на добу. Якщо ж Вам призначено декілька препаратів, для того, щоб уникнути негативних побічних дій, потрібно регулярно спостерігатися в лікуючого лікаря, періодично здавати аналізи та реєструвати електрокардіограму.
На заключення, варто узагальнити, що лікування гіпертонічної хвороби – це не лише проблеми Вашого лікаря. Пацієнт також повинен докладати зусилля для утримання під контролем цієї підступної хвороби. Необхідно старанно дотримуватись рекомендацій лікаря, регулярно приймати медикаментозну терапію, вести здоровий спосіб життя та щоденник самоконтролю артеріального тиску і пульсу. Тільки партнерські відносини пацієнта і лікаря допоможуть побороти спільного ворога, який без слів знищує чи робить інвалідами тисячі українців щоденно.
Рудько Олег Ростиславович тел. 098 865 24 90; тел. 063 460 50 08, медичний заклад "Західний центр лікування ран" в Тернополі - тел.центру 097 152 01 52. Більше інформації також читайте на сторінці центру у Facebook.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Оголошення
19:30, 6 грудня
12:43, Сьогодні
10:51, 6 грудня
95
15:19, 2 грудня
09:14, 27 листопада
152
live comments feed...