• Головна
  • Друге життя старого одягу: як прадавні традиції допомагають кременчанці творити "новий тренд" (ФОТО)
18:33, 24 червня 2020 р.

Друге життя старого одягу: як прадавні традиції допомагають кременчанці творити "новий тренд" (ФОТО)

«Лялька-мотанка – один із найдавніших скарбів України. Хочу відродити її сакральну цінність як оберегу. Бо ж у ній поєднуються і вишивка, і ткацтво, і стародавні прикраси, і національний одяг – цілий світ народної творчості можна транслювати через ляльку-мотанку. Я дуже хочу, щоб мотанкарство знову набуло популярності, щоби мами навчали своїх дочок цього з дитинства», – каже Марія Швед.

Вона – викладачка Кременецького педагогічного коледжу Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка, художниця, а останнім часом займається виготовленням ляльок-мотанок.

З нею я поспілкувалась про особливості цього рукотвору, зокрема, чому для своїх виробів пані Марія використовує натуральні матеріали та яке значення майстриня вкладає у ляльки-мотанки, пише Терен.

— Як на ваші ляльки впливає те, що ви художниця? 

—  Думаю, це навіть трохи заважає. Мені хочеться спочатку ляльку змотати, а потім намалювати її аквареллю (сміється — А.З). Загалом же це тільки плюс, адже я ще й викладачка декоративно-прикладного мистецтва, тому мені дуже допомогли знання про народні промисли та ремесла, коли я почала захоплюватися ляльками-мотанками.

— Чому вирішили зайнятись лялькарством? 

— Та я не вирішувала… Воно само якось. Це сталось не так давно. Рік-півтора приблизно. Мені завжди подобалися мотанки і, знаєте, їх створення мені уявлялось вищою математикою, таким складним та незрозумілим процесом… Крім того, моєму знайомству з ляльками-мотанками сприяло те, що нам запропонували створити для наших студентів особливий спецкурс із художніх промислів. Він дістався мені, я подумала, що було б цікаво навчати студентів створювати різноманітні народні ляльки. З цього все й почалося…

— Які саме види ляльок ви створюєте? 

— Мотанки. Ще мене цікавлять інтер’єрні ляльки-тильди, поки виготовила тільки одну таку. В майбутньому хочу спробувати їх шити. Проте мотанка для мене улюблена.

— Що вас приваблює у виготовленні ляльок-мотанок? 

— Усе. Абсолютно все. Від мотання скруток для голови до виготовлення намиста та інших атрибутів образу. Мені в цьому допомагає вся родина. На мамі я тренуюся проводити майстер-класи, бабуся розпускає для ляльок старий одяг, тато виготовляє підставки, а брат робить фото моїх ляльок. Я дуже вдячна, що вони мене підтримують в усіх творчих починаннях.

— Що найскладніше у цій роботі? 

— Придумати образ та підібрати кольорову гаму тканин. Я ж перфекціоністка. Можу з десяток разів міняти вбрання своїм дівчатам (сміється — А.З.).

— Ви застосовуєте натуральні матеріали, а ще — старий одяг. Чому?

— Натуральні матеріали використовували наші предки. Для мене мотанка в синтетичному вбранні неприпустима. Наші прапрабабусі старий одяг та речі вжитку прали та виготовляли з них ляльки. І я хочу відродити мотанку в такому ключі, дотримуючись тих традицій, що й сотні років тому. До того ж, це друге життя старої речі, так можна вирішити проблему текстильного сміття.

— Чи траплялись символічні чи пам’ятні речі, котрі отримали таким чином друге життя?

— Поки ні. Хоча… Із старої вишиванки, що моя бабуся вишивала, я зробила вишиванку для своєї Гапці-газдині.

— У вас різні ляльки, є навіть кізонька. Розкажіть про персонажів свого лялькового світу

— Так, є кізоньки, подорожниці, благополучниці, молодиці, газдині. Малі мотанки переважно сувенірного характеру, великі мотанки — більше мають характер і певний образ, над яким я довго думаю.

— Є й ті, котрі вбрані в український стрій. Ви імпровізуєте, створюючи його, чи відтворюєте одяг певного регіону? 

— На даному етапі — це більше така собі стилізація під український стрій. Звичайно, я хочу створювати ляльки, вбрані в костюми конкретних регіонів, але для цього треба ще багато чого вивчити. Зокрема, різних видів вишивки, а ще — ткати пояси та запаски, виготовляти віночки та головні убори. Я маю за мету всі елементи своїх ляльок виготовляти власноруч, мінімально використовувати готові тасьму та мереживо. Знаю, що це займе багато часу, проте я так запланувала.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопіль #мотанки #ляльки

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Кіра
22 липня 2020 р., 10:59
Хороше хобі. Знайшла мотанки в продажу https://auction.violity.com/search/result?auction_id=&query=%D0%9C%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BA&show_type=3&phrase=1. Це звісно традиції, але мене безликі ляльки трохи лякають
ТОП новини
"З 1 грудня чоловіки з цими професіями тотально втратять бронювання, ТЦК бачать ухилянтів": мобілізація, ЗСУ (ВІДЕО)
"Облили бензином і підпалили": судитимуть двох чоловіків, які знищили автомобіль військового на Тернопільщині (ФОТО)
На заході України є перші руйнівні "прильоти" ракет: на Тернопільщині зафіксовано кілька ракет
"Люта негода і навіжений снігопад хлинуть на цю область, синоптики кажуть про мороз у -12 градусів": пруть дощ і туман
Оголошення
live comments feed...