
14:00, 1 березня 2013 р.
Чому в Тернополі немає трамваїв?
Це питання мучило мене відтоді як побачив перші старі листівки із видами довоєнного міста. Спробую дати для себе і усіх кому ця тема цікава відповідь на це запитання.
Спочатку про базове, трамвай (англ. tramway, від tram — вагон, візок, і way — шлях) — наземний рейковий вид міського транспорту, переважно вуличний. Вагон чи поїзд з кількох вагонів цього виду транспорту, в одному з яких (здебільшого) чи в кількох є двигуни, що живляться від підвісної контактної мережі. Трамваї виникли в першій половині XIX століття, електричні — наприкінці XIX століття. Після розквіту, що припав на період між світовими війнами, стався занепад трамваїв, однак із кінця XX століття у західних країнах спостерігається значне зростання популярності трамваїв.
Довоєнний Тернопіль - це клаптик горбів і долин, «дуже грубо» - 3 км з півночі на південь і 3 з заходу на схід. Демографія. За даними д-ра Володимира Кубійовича, станом на 1.01.1939 р. в Тернополі проживало 37 500 осіб, у т. ч. українців — 7200, поляків — 14880, євреїв — 14730, латинників — 540, німців — 150. Львів. Загалом кількість населення Львова, з урахуванням жителів приєднаних підміських гмін, за 1921–1931 рр. збільшилося на 44,1 % і на час проведення перепису 1931 р. становила 312,2 тис. осіб.
Читаємо Вікіпедію: "Більшість трамваїв використовують електричний струм, що надходить через повітряну контактну мережу за допомогою струмоприймачів, однак існують також трамваї із живленням від третьої рейки, а також акумуляторні трамваї.". Електричне світло започатковано у нашому місті (Тернополі) в 1899 році, маю на увазі початок електрифікації. Небувала на той час розкіш та технічна новація.
А тепер давайте проведемо паралелі із Львовом. Львівський трамвай — система електричного трамвая Львова, єдина в Західній Україні трамвайна система, найбільша серед вузькоколійних трамвайних систем України. З 1880 по 1908 роки використовувалася кінна тяга, з 1894 — електрична. Це перша на території сучасної України система кінного трамвая. Найбільшого розквіту досяг напередодні Другої світової війни, коли був основним транспортом міста; з середини XX століття поступово втрачає позиції. Станом на 1 січня 2011 року налічує 9 маршрутів і експлуатується комунальним підприємством «Львівелектротранс». У 2010 році на трамваї припадало 24,3% пасажирських перевезень у місті.
Виникає запитання чи міг існувати трамвайний рух у нас в той же час і чи була така перспектива та потреба? Напевне, що ні. А тому, єдиною подобою старенького трамвая у Тернополі досі залишається той, що міститься біля старого млина. Пригадуючи львівські поїздки у трамваї не можу сказати про цей вид транспорту багато доброго.. Вузько, вкрай незручно, дуже «твердий» вид транспорту, нагадує поїздку на велосипеді із спущеними колесами. Я звісно в цьому нічого не тямлю, кажу лише свої враження як людини із сторони, пасажира, йдеться на сторінці Від Тарнополя до Тернополя.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
20:31, 5 квітня
88
06:37, 5 квітня
18
live comments feed...