Туристична сфера Тернополя – наче чорна діра

Скільки грошей не вкладай у туристичну сфеу, однаково мало. Натомість говорити про результати таких капіталовкладень можна лише опосередковано.

Суттєвих прибутків місцевий бюджет від зростання туристичного потенціалу міста не отримує. Дещо більше на гостях міста заробляють заклади інфраструктури – готелі, ресторани, розважальні та мистецькі заклади. Та  про збільшення їхніх доходів теж можна говорити лише гіпотетично. Наразі добре ім’я файного міста в Україні та світі – єдиний результат програми розвитку туризму у Тернополі. Скільки витрачає мерія на позитивний імідж обласного центру, чи достатньо цього, щоб привабити туристів та інвесторів, та чи не дають заклади інфраструктури зганьбитися перед гостями міста, дізнавалася «Номер один».

Кошти освоїли лише на чверть

У Тернополі розроблено програму розвитку туризму на 2012-2015 роки. Так торік, так і в 2013 році на заходи, передбачені цією програмою, з міського бюджету виділено по 200 тис. грн. Однак у 2012 р. освоїти кошти управлінню стратегічного розвитку вдалося тільки на чверть. Враховуючи проблеми із недофінансуванням, довелося спрямувати кошти на сплату боргів попередніх років, пояснює начальник управління стратегічного розвитку ТМР Юрій Дейнека. Майже 150 тис.  грн. було перераховано на погашення кредиторської заборгованості за 2011 рік, пише "Номер один".

Загалом у сфері туризму та промоції міста мерія працює у кількох напрямках. Перший – видавництво поліграфічної продукції, яка знайомить потенційних туристів та візитерів з Тернополем. Сюди належать фотоальбом про Тернопіль, який у 2013 році планують перевидати накладом у тисячу примірників, перша книга про храми міста «Тернопіль сакральний», «Паркова скульптура Тернополя», «Художники про Тернопіль» тощо. Загалом близько 50 найменувань друкованої продукції. Другий напрямок – встановлення туристичного ознакування, а саме – виготовлення та розміщення туристичних пілонів та вказівників. Переважно вони розташовані у центральній частині міста, де акумулюються туристи. Також місто виготовило ряд відеороликів, серед яких відео про чемпіонат з водно-моторного спорту, які транслювалися на центральних телеканалах.

Тернополю потрібно мінімум чотири зірки

– Протягом минулого року ми активізували роботу з усіма туристичними фірмами та закладами, які відносяться до туристичної інфраструктури. Сюди ж належать і готелі. Варто зазначити, що стосовно забезпеченості міста місцями для тимчасового проживання туристів існують різні думки. Наприклад, у зимову пору, коли потік туристів невеликий, звичайно, готелів вистачає, але коли в місті проходять масштабні заходи і до нас приїжджає багато гостей, розселяти їх ніде. Наприклад, під час чемпіонату з водно-моторного спорту у Тернопіль приїхали учасники з різних країн світу. Місць у готелях не вистачало, тому доводилось для них знімати квартири. З іншого боку, у несезон готелі пустують, через що несуть збитки, каже Юрій Дейнека. – Думаю, за кілька років інвестиційний потенціал Тернополя значно зросте. Тоді місто матиме потребу у готелях високого рівня якості.  Навіть найкращі готелі міста, до яких належать «Тернопіль», «Галичина» та «Юхновичі», мають лише три зірки якості, тому, на жаль, місто не може приймати у себе гостей дуже високого рівня.

Говорити про результати реалізації програми можна, лише візуально оцінивши ситуацію. Справа в тому, що офіційна статистика кількості туристів, які приїжджають у місто, не ведеться, і це є неабиякою проблемою. Кількість туристів, які офіційно відвідують регіон, підсумовується тільки на рівні області. У місті управління статистики такими даними не володіє, тому мерія взялася самостійно підраховувати, скільки іногородніх приїжджають у Тернопіль. Як? Для цього управління стратегічного розвитку звернулося з відповідним листом у готелі, організації та підприємства, які працюють у сфері туризму, з проханням вести облік потоку туристів. На думку Юрія Дейнеки, офіційне число туристів, які приїжджають у Тернопіль, у п’ять разів менше за реальний показник, адже більшість гостей міста не є облікованими, приїжджають з приватними візитами, живуть у найманих квартирах, друзів.

Одну з вирішальних ролей у розвитку туризму в Тернополі відіграють навчальні заклади. Саме завдяки організації міжнародних конференцій, зустрічей, візитів у місто з’їжджається велика кількість наукової еліти. Наприклад, ТДМУ ім. І. Горбачевського організував конференцію за участю представників з 60 країн світу. Крім того, у Тернополі навчається велика кількість іноземців, до яких приїжджають рідні та друзі.

– Загалом структура туристів, які приїжджають у Тернопіль, є дуже строкатою. Основну частину їх складають гості міста, поїздки яких пов’язані з діловими візитами. Другу велику категорію складають візитери та учасники спортивних та культурно-мистецьких заходів. Наприклад, на чемпіонаті світу у Тернополі офіційно перебували представники 13 країн світу, а на фестивалі «Духовної пісні» – з восьми. У червні на центральному стадіоні відбуватиметься захід під егідою європейської футбольної асоціації. Участь у ньому братимуть чотири жіночих футбольних команди з Європи, а це як мінімум сотня іноземців, – каже Юрій Дейнека. – Щодо іноземних туристів, то безсумнівним лідером у цьому плані є Польща.

Скільки грошей туристи залишають у Тернополі?

Про економічний ефект від проведених заходів, які привертають у Тернопіль туристів, мерія може говорити лише з огляду на загальні тенденції. Скільки грошей гості міста залишають у готелях, ресторанах та магазинах, підрахувати не можливо, каже Юрій Дейнека.

– Через недосконалість податкового законодавства підрахувати економічний ефект від розвитку туризму в Тернополі не можливо. Більшість суб’єктів підприємницької діяльності, які працюють у сфері обслуговування туристів, знаходяться на єдиному податку. Незважаючи на збільшення прибутку, якщо він не перевищує мільйона гривень, суми у звіті підприємця фактично не відрізнятимуться. Індивідуальні показники можна простежити лише по готелях. Зокрема, завдяки туристичному збору. Туристичний збір – це місцевий збір, кошти від якого зараховуються до місцевого бюджету. Ставка встановлюється місцевими радами у розмірі від 0,5% до 1% до бази справляння збору. Тобто готель сплачує 1% вартості проживання туриста протягом дня до місцевого бюджету. Платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці та отримують послуги з тимчасового проживання. Платниками збору не є соціальні категорії громадян, а також особи, які прибули у відрядження, – пояснює Юрій Дейнека.

Торік місто перевиконало план надходжень туристичного збору до місцевого бюджету на 4%. При плановому показнику 68,9 тис. грн. готелі міста сплатили 7,1 тис. грн. До речі, у порівнянні з 2011 роком сума сплати зросла на 35%. Уже в 2013 році плановий показник становить 90 тис. грн., що на 20 тис. грн. більше, ніж торік.  Здавалося б, який високий показник при капіталовкладенні всього 50 тис. грн. у рік. Лише на туристичному зборі місто відбиває кошти за вливання у туристичну сферу. Та насправді на промоцію міста витрачаються сотні тисяч гривень, якщо врахувати витрати на організацію масштабних заходів, візити тощо. Відтак сказати, чи Тернопіль у збитках від промоції, чи у виграші, не можливо.

Оцінити діяльність туристичної галузі можна по економічних показниках за 2012 рік, каже Юрій Дейнека. Торік кількість прибуткових підприємств у порівнянні з 2011 роком зросла, а неприбуткових – зменшилась. Хоча така статистика також є сумнівною, адже заслугу від покращення цього показника присвоює собі чимало структур, серед яких податкова служба, яка часто наголошує на своїй роботі щодо виведення бізнесу з тіні.

У 2013 році мерія планує посилити роботу з промоції міста. Зокрема, у Тернополя стане на два міста-побратима більше. Підписання відповідних угод заплановано з містами Греції та Німеччини. Крім того, у Тернополі планують провести кілька міжнародних спортивних змагань, фестивалів, також передбачені ділові візити потенційних інвесторів. Останні розвиватимуть у файному місті і туризм, і економіку.

33 тисячі туристів відвідали Тернопіль протягом 2011 року. За даними управління стратегічного розвитку ТМР

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
На театральному майдані у Тернополі готують місце для ковзанки. Цьогоріч вона відрізнятиметься тим, що може працювати у будь-яку погоду. Як каже директор тернопільського ТІЦ Тарас Ковальчук, ковзанка буде з спеціальною заморозкою. Розмістять її праворуч від театру на старій бруківці. — Ковзанку ми встановлюємо не у центральній частині майдану, тому що було дуже багато нарікань від тернополян, що ми псуємо нову бруківку, тому ми вирішили перенести її на міс...
Суспільство
Вже цієї суботи Україна замовчить на хвилину, аби вшанувати  пам’ять жертв голодоморів. О 16 годині за українським часом нагадування про загальнонаціональну акцію прийде усім, хто завантажить на свій телефон додаток HOLODOMOR. Розробив його колишній тернопільський студент, малайзієць Муґунтан Муруґан. Сам він приїхати в Україну не зміг, втім, нам вдалося поспілкуватися з його дружиною. Повідомляє ІНТБ.
Кримінал
Житель обласного центру через свою неуважність та безпечність став жертвою зловмисника. Чоловік прийшов  до розважального закладу, відволікся на декілька хвилин і натрапив на злодія. Невідома особа викрала зі столика  мобільний телефон ,який необачно залишив без нагляду власник. У ході проведення оперативно – розшукових заходів, поліцейські встановили особу зловмисника. Ним виявився 32-річний мешканець Тернополя. Чоловік в минулому вже притягувався до крим...
Суспільство
Тіло 24-річного військового Романа Шевця із 24-ї бригади імені короля Данила було знайдено у місті Яворів Львівської області 18 листопада. Хлопець був родом зі Зборівського району. У прес-службі Львівського відділенні ГУНП підтвердили, що смерть бійця настала від механічної асфіксії. Тіло виявили на орендованій квартирі у місті Яворів. Слідів насильницької смерті помічено не було, але за даним фактом відкрито кримінальне провадження. Як повідомляє "20 хвил...
Суспільство
У вересні на порталі єдиної системи місцевих петицій було зареєстровано прохання відновити роботу маршруту №31, який курсував від вулиці Карпенка до Березовиці. Особливо проблема відсутності цього маршруту загострилася з початком навчального року. За відведений час петиція набрала необхідних 300 голосів та надійшла на розгляд. На початку листопада з’явилася відповідь представників міської ради, в якій повідомляється, що КП «Міськавтотранс» зобов’язане заб...
Суспільство
Тернополян просять проголосувати за ремонт дороги по вулиці Куліша, між садочком і школою 27. Це дуже гарна дорога, повідомляється у петиції, яка не ремонтувалась від початку забудови мікрорайону Аляска. "Дорога веде до ринку 15 квітня, ЖЕКу 12, вул.Київська, церкви, школи, садочка. Щодня по ній проходять сотні людей вивертаючи ноги бо по іншому не пройти, а що казати про візочки і велосипеди. Будь ласка проголосуйте, бо влада забула про цю дорогу. Рік том...
Суспільство
Коли людина опиняється у ситуації, з якої не видно жодного виходу, буває так, що лише віра у добро і справедливість здатні врятувати її.  На своїй сторінці в мережі Фейсбук Любов Бурак поділилася історією, яка нещодавно трапилася з нею у Тернополі: "Думки... Їхала сьогодні маршруткою до лікарні. Маршрутка переповнена. Поряд стояли мама з хлопчиком. Дитина і мама мали однаково сумні очі. В мами ще й зі стримуваними сльозами. Бо хлопчик допитувався маму: кол...
Суспільство
Робота дорожників щодо обслуговування доріг під час погіршення погодних умов в області – не задовільна! На цьому наголосив голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна під час засідання оперативного штабу. Сьогодні нарада відбулася за участі представників підрядних організацій, які обслуговують дороги краю у зимовий період.    Степан Барна поінформував, що 20 листопада на дороги вийшли 96 дорожніх працівників, виїхала спецтехніка, задля безпеки...
Пригоди
Тернополянка Ольга Процик написала на своїй сторінці у Фейсбук, що її сину довелось більш як тиждень носити гіпс на здоровій нозі. "Хронологія подій:11.11 - син травмував ногу12.11 – в травмпункті наклали гіпс20.11 – продовжили гіпсовий режим ще на 10 днів20.11 – зняли гіпс, спростували діагноз перелому Дивне відчуття – розвели як «лошарика»!!!  Коли прийшли з травмою пальця на нозі – рентгенолог, віддаючи плівку втішила – нічого серйозного.  Але лікар тра...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!