Чи зможуть у тернопільських садочках створити достатню кількість місць?

«Вовочко, а ти школярик? – Я не школярик, я садист. Я в садочок ходжу». Мабуть, чи не кожна тернополянка, яка після декретної відпустки збирається повертатися на роботу, мріє, щоб її дитина також стала «садистом».

Та, на жаль, влаштувати дитину в дошкільний навчальний заклад вдається далеко не всім батькам. У Тернополі, як і в усій Україні, попит на дитсадки значно перевищує пропозицію. Сталося це тому, що значна частина приміщень дошкільних закладів у свій час була передана в довгострокову оренду і навіть у приватну власність. Зараз управління освіти намагається повернути втрачені приміщення, та зробити це вдається лише в окремих випадках. Про те, чи зможе місто створити достатню кількість місць у садочках і чи стане процедура влаштування дитини відкритою та прозорою, «Номер один» розповіла начальник управління освіти та науки ТМР Ольга Похиляк.

Черга у садок стане автоматизованою

– Ольго Петрівно, управління освіти виявило ініціативу створити систему електронної реєстрації дітей для влаштування у дитсадок. Як цей проект на практиці зможе допомогти батькам?

– Ідея запровадження загальноміської електронної реєстрації дітей для влаштування у дитячі садочки Тернополя виникла у мене доволі давно. Однак це питання не можна вирішити за кілька днів. Проблема влаштування дитини у дитячі садочки є не тільки у Тернополі, а й загалом по Україні. У свій час при зменшенні народжуваності дітей місця у садочках пустували. В результаті приміщення дошкільних навчальних закладів віддавали в оренду, частина їх була перепрофільована та приватизована. На сьогодні у Тернополі ще є можливість відкрити кілька додаткових груп. Так, торік було відкрито вісім таких груп. У наступному році плануємо ще кілька додаткових. У дошкільних закладах, де є вільні приміщення, намагаємось використати їх максимально. Проводимо там поточні або капітальні ремонти, закупляємо меблі, м’який інвентар і відкриваємо групи, щоб задовольнити попит батьків. Та однаково повністю вирішити питання із влаштуванням дітей нам не вдається: попит перевищує пропозицію. Ми максимально намагаємось реалізувати побажання батьків. Якщо у мікрорайоні, в якому проживає сім’я, немає вільних місць у садочках, пропонуємо влаштувати дитину в інший дошкільний заклад, що знаходиться трохи далі. Відтак практично нікому не відмовляємо. Та однаково дітей у місті багато. Відповідно до норм, у ясельних групах може перебувати лише 15-20 дітей, у старших – 20-25. Інколи дітей за списком буває більше, але фактично відвідування знаходиться на тому рівні, що передбачено вимогами. Щоб забезпечити прозорість у питанні влаштування дитини у садок, для унеможливлення випадків корупції, щоб батьки відчули справедливий підхід до цього питання, буде створено загальноміську систему електронної реєстрації. Як правило, матері записують дитину в чергу у садок одразу після народження для того, щоб вони були впевнені в тому, що коли дитині виповниться 2-3 роки, проблем із влаштуванням не буде. У системі електронної реєстрації батьки зможуть бачити, як рухається черга.

– Коли варто очікувати реалізації цього проекту?

– На сьогодні у нас розроблено проект положення про створення системи електронної реєстрації. Наразі відбувається підключення усіх дошкільних навчальних закладів до мережі інтернет. Над створенням програми працює команда спеціалістів, тому сподіваємось за кілька місяців можна буде розпочати реєстрацію. Запис проводитиметься в управлінні освіти та науки. Коли батьки будуть відмовлятися від вакантних у садку місць, то дитину буде знято з черги.

Хочу наголосити на тому, що існуватиме й пільгова черга. Вона стосуватиметься дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей батьків-інвалідів, працівників правоохоронних органів, чорнобильців тощо.

Скільки садків передали у приватні руки?

– У якому мікрорайоні міста зараз найбільше проблем із влаштуванням дитини у  садок?

– Можу сказати, де найменше таких проблем. Це на масиві «Східний». Там мережа дошкільних навчальних закладів збереглася у своєму попередньому вигляді. Будинки у цьому мікрорайоні здані давно, тут проживає мало молодих сімей, структура мешканців є сталою, тому проблем із влаштуванням дитини практично нема. Вони виникають у центрі міста та на «Новому Світі». В останньому мікрорайоні залишилось всього два садочки, а він інтенсивно розбудовується. У місті працює шість навчально-виховних комплексів, які ми поступово вивільняємо. Тобто класів початкової школи не набираємо, а пропонуємо батькам одразу віддавати дитину у загальноосвітній заклад. Натомість кожного року приміщення вивільняються, а у них відкриваються додаткові дошкільні групи. Така процедура розпочата у НВК №1, що на вул. Живова, та НВК №17, що на вул. Симоненка. Найбільш проблемні питання влаштування дитини у садок є на масиві «Дружба». Зараз місто намагається вивільнити ще кілька приміщень, у яких колись знаходились дитсадки. Зокрема, це садочок №37, приміщення якого орендувала бібліотека, та садочок №13, де діють ліцейні класи НВК №13.

– Скільки приміщень дитячих садочків було передано у користування навчальним закладам, юридичним та приватний особам?

– Проблема в тому, що приміщення дошкільних закладів були передані не тільки загальноосвітнім закладам, а й приватним структурам. Скажімо, таке приміщення здане в довгострокову оренду на «Новому Світі», приміщення садка на вул. Острозького передано організації «Карітас», на «Канаді» у будівлі дошкільного закладу знаходиться класична гімназія, на БАМі така ж ситуація з технічним ліцеєм.

Дитину у садок – з довідкою з місця роботи

– Чи відомо, скільки зараз дітей у Тернополі претендують на влаштування у садочок?

– По кожному закладу різна ситуація. Загальну картину ми зможемо бачити уже під час реєстрації батьків в електронній системі. Кожен керівник дошкільного закладу має облік дітей, які претендують на місце у дитячому садку. Проблема в тому, і це питання обговорювалось на семінарі начальників управлінь освіти при Міністерстві освіти та науки України, що батьки віддають дитину у дошкільний заклад, перебуваючи у декретній відпустці. Згідно з законодавством, батьки мають право перебувати з дитиною у відпустці до трьох років. Частина матерів використовують весь цей термін, але при цьому віддають дитину у садок. Їм це вигідно, тому що дитина доглянута, нагодована, перебуває у комфортних умовах, а батьки мають вільний час і можуть займатися своїми справами. У Європі дитину в садок беруть за наявності у батьків довідки з місця роботи про те, що вони працюють. Аналогічне питання потрібно поставити і в Україні. Це дозволить вивільнити велику кількість місць. Однак вводити таку норму потрібно не на місцевому рівні, а на законодавчому. В іншому випадку ми не маємо права не приймати дітей у дошкільні заклади.

– Не так давно у Тернополі йшла мова про створення приватних садочків. Наскільки близькою для нас є така перспектива?

– Я вважаю, що у нас є категорія батьків, які готові користуватися послугами приватних садочків. Яка їх перевага? Найголовніше – це невелика кількість дітей у групах. Якщо у звичайному дошкільному закладі це 20-25 дітей, то у приватному – 10-15. Таким чином вихователь має більше змоги приділити увагу кожній дитині. У Тернополі та навколишніх селах працюють так звані сімейні садки. Це, звичайно, неофіційна інформація, однак мені відомо, що частина підприємливих людей облаштовують у своєму помешканні місця для перебування дітей. Такі заклади працюють без ліцензій та документів, вони не зареєстровані, тому про якісний склад їхніх працівників важко судити.

У Тернополі ж діє лише один офіційний приватний садочок на вул. Качали. Там перебуває небагато діток, і я б не сказала, що там створено достатньо комфортні умови. Для відкриття нових приватних садків потрібен інвестор. Це малоприбутковий бізнес, тому немає багато бажаючих взятися за цю справу. Відкриття дошкільних закладів може дозволити собі людина, яка має чималі статки і робить це для душі, а не для збагачення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Організатори заходу повідомляли, що готують для відвідувачів приємні несподіванки, але не вказували, у який саме день це буде. Особливістю цьогорічного фестивалю стало те, що участь у ньому беруть тільки зарубіжні команди. Як повідомляє "За Збручем", саме тому доповнити музичну  програму вирішили українськими виконавцями. І тринадцятий "ДжазБез" у нашому місті відкрив тернопільський гурт "Фіра". Місцеві музиканти заграли для слухачів, як відзначила солістк...
Суспільство
Станція технічного обслуговування електрокарів з автоматичною зарядною станцією може з’явитися у Тернополі. Її будівництво внесли до переліку інвестиційно-привабливих об’єктів. Як повідомляє "За Збручем", відповідне рішення прийняли на черговому засіданні виконавчого комітету міської ради. "На основі багатьох звернень громадян про забезпечення будівництва станції обслуговування електроавтомобілів ми розіслали листи у різні підрозділи та структури міської р...
Суспільство
У рамках введеного воєнного стану мешканців Тернопільщини, які включені до числа резервістів, зобов’яжуть з’явитися  у військкоматах, адже в Україні почалися масштабні тренувальні збори резервістів, які мають пройти тисячі людей. Як повідомляють "Тернополяни", збори пройдуть в окремих бригадах, де є потреба у підготовці фахівців. Йдеться про призов лише в тих областях, де було введено воєнний стан. На практиці кожен військкомат готує перелік необхідних на...
Суспільство
В останню путь провели з почестями 51-річного солдата Віталія Василевського, військовослужбовця Тернопільської окремої артилерійської бригади. Як інформує прес-центр бригади, він помер в зоні проведення операції об'єднаних сил (ООС) на Луганщині внаслідок ішемічної хвороби серця. Втрата не пов'язана з виконанням бойового завдання. Контрактник проходив службу з вересня 2018 року. Командування артилерійської бригади, друзі та знайомі віддали останню шану поб...
Кримінал
Розшукуваний на Тернопільщині за крадіжку у великих розмірах громадянин України попався у Львові. Порушення правил дорожнього руху призвело до викриття злодія. Як інформує прес-служба патрульної поліції у Львівській області, на перетині вулиць Личаківської і Богдана Котика порушення стало приводом для зупинки патрульними 4 батальйону автомобіля "Opel Vectra" цієї ночі (9 грудня). Водій всіляко намагався уникнути адміністративної відповідальності і поводивс...
Спорт
На світовому чемпіонаті з танців "World Dance Council" у Парижі тернополяни стали переможцями відразу у двох категоріях. Як повідомляє "Терен", це Open World Medallist Under 8 Ballroom Championship 2018, де нашу пару – Христини Щур та Володимира Захаренка – визнали чемпіонами світу по трьох танцях. Також у категорії Open World Medallist Under 8 Latin Championship 2018 маленьким тернополянам віддали ІІІ місце. Батьки дітей дякують за працю тренерам Катерин...
Суспільство
Міністерство інфраструктури оприлюднило рейтинг використання областями коштів Державного дорожнього фонду на місцеві дороги станом на 31 листопада, в якому показано, що Тернопільщина використала чи не найменше коштів. Як повідомляють "Тернополяни", до облaстей-лідерів, які розумно розпорядилися коштaми фонду, нaлежaть:  Хмельницькa – 100%, Вінницькa – 98%, Чернігівськa – 97%, Зaпорізькa – 94%, Львівськa тa Хaрківськa – 92%, Дніпропетровськa – 92%. До облaс...
Пригоди
8 грудня на трасі "Тернопіль – Львів – Рава-Руська" трапилась аварія, внаслідок якої постраждала мешканка Тернопільщини. ДТП трапилась у Пустомитівському районі. Як інформує офіційний сайт Національної поліції у Львівській області, зіткнулись автомобілі "Peugeot", яким керував 45-річний мешканець Хмельницької області та "Citroen", за кермом якого перебував 28-річний мешканець Тернопільської області. Внаслідок зіткнення тілесні ушкодження отримала пасажирка...
Пригоди
Дорожньо-транспортна пригода сталась 8 грудня близько 16.30 на автодорозі "Ходорів-Вибранівка" неподалік села Бориничі Жидачівського району. Як повідомляє офіційний сайт Національної поліції у Львівській області, водій автомобіля "Лексус", 40-річний мешканець Івано-Франківської області, не впорався з керуванням, внаслідок чого автомобіль з’їхав з дороги та зіткнувся з деревом. Внаслідок ДТП водій та 45-річний мешканець Івано-Франківської області, пасажир "...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!